Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/12/2012 03:30 PM
                  Welcome to the WSY Valentine 9 & Under Meet                  
                   held at the Cumberland Valley Natatorium                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hause, Ryan          6 DD-MA                1:57.93    1:58.22         16  
                  53.50   1:58.22 (1:04.72)                                        
 
Event 1  Boys 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shelly, Nick         7 CC-MA-MA             1:37.74    1:32.77         16  
                  41.06     1:32.77 (51.71)                                        
  2 Hain, Alex C         7 FSC-MA               1:48.82    1:42.71         13  
                  46.74     1:42.71 (55.97)                                        
  3 Clough, Colin        7 SLST                 1:41.12    1:46.40         12  
                  46.97     1:46.40 (59.43)                                        
  4 Seman, Alexander     7 MSC-MA               1:49.28    1:52.91         11  
                  53.91     1:52.91 (59.00)                                        
  5 Brace, Shane L       7 HERSHEY-MA           1:59.88    1:58.65         10  
                  57.09   1:58.65 (1:01.56)                                        
  6 Zimmerman, Grant E   7 HERSHEY-MA           2:06.89    2:11.16          9  
                  58.80   2:11.16 (1:12.36)                                        
 -- Krawizcki, Gavin R   7 MARA-MA              1:46.92         DQ        
      No touch - fly
                  49.26          DQ (59.35)                                        
 -- Smith, Logan         7 SLST                 1:46.34         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  51.77          DQ (51.84)                                        
 
Event 2  Girls 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari         6 SHIPPENSBURG         1:49.73    1:46.26         16  
                  50.06     1:46.26 (56.20)                                        
 -- Burg, Lucy           6 SHIPPENSBURG              NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 
Event 2  Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turner, Sara         7 EPAC-MA              1:41.83    1:42.95         16  
                  47.64     1:42.95 (55.31)                                        
  2 Yoffee, Sarah        7  JCC HBG             1:54.60    1:48.15         13  
                  49.33     1:48.15 (58.82)                                        
  3 Houtz, Emily         7 JVYMCA               1:49.26    1:50.39         12  
                  51.71     1:50.39 (58.68)                                        
  4 Staretz, Presley     7 CVAC-MA                   NT    1:52.38         11  
                  50.36   1:52.38 (1:02.02)                                        
  5 Hawkins, Bramley     7 SHIPPENSBURG         2:44.05    1:56.12         10  
                  51.89   1:56.12 (1:04.23)                                        
  6 Blackwell-Rhen, Au   7 FSC-MA                    NT    2:03.89          9  
                  53.25   2:03.89 (1:10.64)                                        
  7 Johnson, Chace       7 CC-MA-MA                  NT    2:06.72          7  
                  53.93   2:06.72 (1:12.79)                                        
 -- Smith, Emily X       7 SHIPPENSBURG              NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:13.65        DQ (1:24.60)                                        
 
Event 3  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arms, Trevor J       8 CVAC-MA              1:31.96    1:27.42         16  
                  39.57     1:27.42 (47.85)                                        
  2 Powell, Lek C        8 SHIPPENSBURG         1:27.27    1:28.25         13  
                  39.93     1:28.25 (48.32)                                        
  3 Axtman, Eric         8 LPAC-MA              1:34.75    1:33.70         12  
                  44.22     1:33.70 (49.48)                                        
  4 Sheetz, Owen P       8 FSC-MA               1:44.76    1:35.97         11  
                  46.63     1:35.97 (49.34)                                        
  5 Boyce, Ryan A        8 NYAC-MA              1:34.75    1:36.69         10  
                  44.21     1:36.69 (52.48)                                        
  6 Kuhn, Jonathan T     8 BSAC-MA              1:37.18    1:37.07          9  
                  46.66     1:37.07 (50.41)                                        
  7 Yaninek, Zachery     8 LPAC-MA              1:34.01    1:37.39          7  
                  45.32     1:37.39 (52.07)                                        
  8 Reichelderfer, Owe   8 CC-MA-MA             2:09.73    1:47.54          5  
                  53.84     1:47.54 (53.70)                                        
  9 Mackrell, Joshua     8 SLST                 1:50.65    1:48.01          4  
                  49.93     1:48.01 (58.08)                                        
 10 Franks, Ben          8 ACWS SWIMMING-MA     1:58.48    2:00.59          3  
                  55.92   2:00.59 (1:04.67)                                        
 11 Alander, Evan P      8 HERSHEY-MA                NT    2:26.41          2  
                1:09.41   2:26.41 (1:17.00)                                        
 
Event 4  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tafuto, Tori C       8 HERSHEY-MA           1:38.97    1:28.74         16  
                  40.10     1:28.74 (48.64)                                        
  2 O'Neill, Claire R    8 EAC-MA               1:34.98    1:33.79         13  
                  42.64     1:33.79 (51.15)                                        
  3 Ortiz, Madison J     8 FSC-MA               1:35.75    1:34.08         12  
                  44.22     1:34.08 (49.86)                                        
  4 Horn, Solia S        8 FSC-MA               1:37.63    1:34.39         11  
                  45.11     1:34.39 (49.28)                                        
  5 DiCarlo, Lila M      8 WSY-MA               1:45.81    1:36.20         10  
                  42.54     1:36.20 (53.66)                                        
  6 Recce, Maddalena     8 LPAC-MA              1:44.74    1:36.82          9  
                  45.71     1:36.82 (51.11)                                        
  7 Ward, Rylie K        8 BSAC-MA              1:41.31    1:39.58          7  
                  46.28     1:39.58 (53.30)                                        
  8 Mason, Ashlyn N      8 CVAC-MA              1:42.41    1:42.71          5  
                  49.32     1:42.71 (53.39)                                        
  9 Cheslock, Olivia R   8 FSC-MA               1:47.21    1:46.47          4  
                  48.00     1:46.47 (58.47)                                        
 10 Kovalchick, Gabi R   8 HAY-MA               2:11.89    1:48.43          3  
                  51.79     1:48.43 (56.64)                                        
 11 Reber, Alexis        8 LPAC-MA              1:39.76    1:49.56          2  
                  53.59     1:49.56 (55.97)                                        
 12 Kanelos, Alexa       8 EPAC-MA              1:55.45    1:52.70          1  
                  54.48     1:52.70 (58.22)                                        
 13 Myers, Jocelyn       8 OTTERS                    NT    1:52.86        
                  50.30   1:52.86 (1:02.56)                                        
 14 Kury, Emma           8 MARA-MA              2:00.40    1:54.14        
                  55.23     1:54.14 (58.91)                                        
 15 Dabbs, Gabriella     8 EAC-MA               1:53.04    1:54.75        
                  47.39   1:54.75 (1:07.36)                                        
 16 Oliveira, Sofia      8 EPAC-MA              1:55.61    1:57.13        
                  49.21   1:57.13 (1:07.92)                                        
 17 Leo, Julia           8 EPAC-MA                   NT    2:01.00        
                  51.58   2:01.00 (1:09.42)                                        
 -- Hartman, Abigail     8 OTTERS                    NT         DQ        
      Alternating Kick - breast
                1:00.83        DQ (1:15.50)                                        
 -- Feaser, Karly N      8 FSC-MA                    NT         DQ        
      Not on back off wall - back
                  59.37        DQ (1:07.22)                                        
 -- Yeager, Emma         8 SLST                 1:44.57         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  47.58        DQ (1:03.03)                                        
 
Event 5  Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Durantine, Elijah    9 SLST                 1:17.60    1:17.30         16  
                  33.96     1:17.30 (43.34)                                        
  2 Axtman, John         9 LPAC-MA              1:19.12    1:19.76         13  
                  34.71     1:19.76 (45.05)                                        
  3 Hardt, Matthew W     9 WSY-MA               1:20.21    1:22.84         12  
                  39.85     1:22.84 (42.99)                                        
  4 Majka, Scott R       9 EPAC-MA              1:28.85    1:23.36         11  
                  39.40     1:23.36 (43.96)                                        
  5 Gallagher, Zack A    9 WSY-MA               1:22.67    1:24.28         10  
                  37.61     1:24.28 (46.67)                                        
  6 Cramer, Andy L       9 HERSHEY-MA           1:30.49    1:27.11          9  
                  39.16     1:27.11 (47.95)                                        
  7 Pursel, Andrew S     9 MARA-MA              1:29.35    1:27.63          7  
                  40.03     1:27.63 (47.60)                                        
  8 Furlong, Christoph   9 CVAC-MA              1:28.42    1:28.63          5  
                  39.68     1:28.63 (48.95)                                        
  9 Padgett, Casey C     9 BSAC-MA              1:26.87    1:28.80          4  
                  41.26     1:28.80 (47.54)                                        
 10 Shelly, Rece         9 CC-MA-MA                  NT    1:29.35          3  
 11 White, Charlie C     9 NYAC-MA              1:32.63    1:29.99          2  
                  40.46     1:29.99 (49.53)                                        
 12 Leydig, Drew         9 CC-MA-MA             1:39.09    1:33.64          1  
                  43.52     1:33.64 (50.12)                                        
 13 Shanmuganathan, Sh   9 CVAC-MA              1:34.12    1:33.96        
                  42.82     1:33.96 (51.14)                                        
 14 Hause, Kaleb         9 DD-MA                1:34.78    1:35.93        
                  42.53     1:35.93 (53.40)                                        
 15 Oren, David          9 OTTERS               1:30.58    1:36.45        
                  45.43     1:36.45 (51.02)                                        
 16 Shank, Layton        9 CYAA-MA              1:39.98    1:37.79        
                  46.81     1:37.79 (50.98)                                        
 17 Mills, Ian J         9  JCC HBG             1:41.18    1:38.86        
                  46.84     1:38.86 (52.02)                                        
 17 Hancock, Jonah       9 LPAC-MA              1:45.00    1:38.86        
                  43.16     1:38.86 (55.70)                                        
 19 DeGrange, Jake J     9 EPAC-MA              1:43.51    1:39.31        
                  47.37     1:39.31 (51.94)                                        
 20 Hoover, Justin       9 HERSHEY-MA                NT    1:39.78        
                  48.23     1:39.78 (51.55)                                        
 21 Mikula, Ziggy        9 EAC-MA               1:51.46    1:47.05        
                  54.75     1:47.05 (52.30)                                        
 22 Abbott, Nate         9 SHIPPENSBURG              NT    1:52.02        
                  51.34   1:52.02 (1:00.68)                                        
 23 Waldman, Andrew      9 MSC-MA               1:50.32    1:54.75        
                  55.12     1:54.75 (59.63)                                        
 24 Johnson, Michael     9 CC-MA-MA             2:02.70    1:55.98        
                1:00.86     1:55.98 (55.12)                                        
 25 Wood, Jake T         9 HAY-MA                    NT    2:00.93        
                  59.73   2:00.93 (1:01.20)                                        
 26 Welks, Sam           9  JCC HBG             1:48.05    2:01.67        
                1:07.08     2:01.67 (54.59)                                        
 27 Stanford, Mason      9 CVAC-MA                   NT    2:01.86        
                  59.69   2:01.86 (1:02.17)                                        
 -- Chambers, Mark       9 CYAA-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:06.02        DQ (1:02.44)                                        
 
Event 6  Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mitrovic, Anastasi   9 HERSHEY-MA           1:25.81    1:21.22         16  
                  36.21     1:21.22 (45.01)                                        
  2 Maher, Jillian K     9 CVAC-MA              1:24.82    1:22.77         13  
                  37.14     1:22.77 (45.63)                                        
  3 Lauer, Abby E        9 COLLEGIATE-MA        1:24.47    1:24.98         12  
                  40.64     1:24.98 (44.34)                                        
  4 Myers, Kaitlyn       9 MSC-MA               1:30.88    1:26.87         11  
                  39.08     1:26.87 (47.79)                                        
  5 Stupka, Sydney       9 ACWS SWIMMING-MA     1:23.86    1:26.91         10  
                  40.39     1:26.91 (46.52)                                        
  6 Plempel, Jordan      9 EPAC-MA              1:26.84    1:28.17          9  
                  38.49     1:28.17 (49.68)                                        
  7 Walsh, Gabrielle     9 EAC-MA                    NT    1:29.27          7  
                  40.07     1:29.27 (49.20)                                        
  8 Clough, Caroline     9 SLST                 1:32.93    1:30.24          5  
                  42.49     1:30.24 (47.75)                                        
  9 Ferguson, Abby       9 DD-MA                1:33.44    1:30.52          4  
                  41.85     1:30.52 (48.67)                                        
 10 Hain, Mikayla L      9 FSC-MA               1:36.48    1:30.90          3  
                  42.08     1:30.90 (48.82)                                        
 11 Fink, Alexis         9 EAC-MA               1:30.40    1:31.30          2  
                  42.00     1:31.30 (49.30)                                        
 12 Kent, Camille L      9 WSY-MA               1:27.67    1:31.38          1  
                  40.51     1:31.38 (50.87)                                        
 13 DeGrange, Rylie N    9 EPAC-MA              1:35.99    1:35.72        
                  44.88     1:35.72 (50.84)                                        
 14 Karoly, Jackie       9 EPAC-MA              1:42.21    1:36.11        
                  46.12     1:36.11 (49.99)                                        
 15 Cline, Bella         9 EPAC-MA              1:40.83    1:37.85        
                  47.85     1:37.85 (50.00)                                        
 16 Lelinski, Danielle   9 LPAC-MA              1:41.01    1:37.96        
                  46.46     1:37.96 (51.50)                                        
 17 Bonson, Hannah M     9 JVYMCA               1:35.14    1:40.19        
                  49.33     1:40.19 (50.86)                                        
 18 Silcox, Abby         9 SLST                 1:43.45    1:41.78        
                  49.42     1:41.78 (52.36)                                        
 19 Bachman, Madelana    9 CVAC-MA              1:46.82    1:42.10        
                  47.03     1:42.10 (55.07)                                        
 20 Haugh, Kennedy L     9 FSC-MA               1:43.70    1:42.64        
                  51.45     1:42.64 (51.19)                                        
 21 Wildonger, Racheal   9 OTTERS               1:52.23    1:44.43        
                  46.31     1:44.43 (58.12)                                        
 22 Richards, Kristy R   9 CVAC-MA              1:48.67    1:45.20        
                  48.00     1:45.20 (57.20)                                        
 23 Corbin, Emma         9 ACWS SWIMMING-MA     1:45.96    1:45.24        
                  50.12     1:45.24 (55.12)                                        
 24 Zimmerman, Marlana   9 LPAC-MA                   NT    1:45.41        
                  47.35     1:45.41 (58.06)                                        
 25 Brent, Rachel E      9 CVAC-MA                   NT    1:48.53        
                  50.28     1:48.53 (58.25)                                        
 26 Kauffman, Grace A    9 JVYMCA               1:47.72    1:52.67        
                  53.99     1:52.67 (58.68)                                        
 27 Logan, Hannah        9 LPAC-MA              1:50.44    1:52.89        
                  51.68   1:52.89 (1:01.21)                                        
 28 Gamse-Bernosky, Ri   9  JCC HBG                  NT    1:54.45        
                  56.21     1:54.45 (58.24)                                        
 29 Stein, Eliya         9  JCC HBG             1:54.31    1:55.41        
                  55.27   1:55.41 (1:00.14)                                        
 30 Jacobson, Ilana      9 MSC-MA               1:59.63    1:59.48        
                  56.19   1:59.48 (1:03.29)                                        
 31 Hollar, Regan        9 SHIPPENSBURG         2:51.46    2:24.55        
                1:09.83   2:24.55 (1:14.72)                                        
 -- Wildonger, Amanda    9 OTTERS                    NT         DQ        
      Not on back off wall - back
                  57.51        DQ (1:08.72)                                        
 -- Yelk, Elsa           9 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  58.80        DQ (1:13.30)                                        
 
Event 7  Boys 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Isaac       5 LPAC-MA                28.53      27.72         16  
  2 Rill, Alec           5  JCC HBG               27.09      27.79         13  
  3 Woren, Joshua        5  JCC HBG               33.19      28.64         12  
  4 Yaninek, Aleksande   5 WSY-MA                    NT      35.42         11  
  5 Adman, Caleb         5 EPAC-MA                45.80      45.88         10  
 
Event 8  Girls 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 So, Alicia G         5 NYAC-MA                20.47      22.16         16  
  2 Henry, Julia         5 WSY-MA                    NT      28.27         13  
  3 Buehler, Katie       5 CYAA-MA                37.04      30.28         12  
  4 Juday, Nikki         5 CYAA-MA                41.40      35.93         11  
  5 Metzgar, Allison     5 OTTERS                 32.38      36.20         10  
  6 Woren, Sarah         5  JCC HBG               38.23      44.16          9  
 
Event 9  Boys 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shank, Louis         6 CYAA-MA                22.14      20.36         16  
  2 Gilbert, Bryson A    6 BSAC-MA                21.40      21.52         13  
  3 Pacifico, Ben        6 THE ATHLETIC CLU-MA    24.71      25.00         12  
  4 Garcia, Giovanni     6 WSY-MA                 26.34      25.10         11  
  5 Pong, Roby D         6 CC-MA-MA               25.74      25.77         10  
  6 Decker, Joseph       6 CC-MA-MA               38.11      28.68          9  
  7 Stein, Noah          6  JCC HBG               27.55      31.39          7  
  8 Mikula, Caz          6 EAC-MA                 29.88      31.88          5  
  9 Johnson, Cole        6 THE ATHLETIC CLU-MA    25.78      32.12          4  
 10 Holmes, Caleb        6 EPAC-MA                39.42      32.74          3  
 11 Brown, Ethan         6 CC-MA-MA               51.08    1:03.56          2  
 
Event 10  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hilty, Stefanie A    6 OTTERS                 18.98      19.09         16  
  2 Pentz, Savannah T    6 WSY-MA                 19.16      20.57         13  
  3 Berra, Kate C        6 WSY-MA                 22.90      20.86         12  
  4 DeLuca, Kate M       6 MSC-MA                 20.73      21.91         11  
  5 Peiffer, Tyya        6 EPAC-MA                20.82      22.13         10  
  6 Strine, Jillian      6 SHIPPENSBURG           23.70      23.31          9  
  7 Barone, Kamryn R     6 CVAC-MA                24.21      23.61          7  
  8 Rydbom, Layne        6 CC-MA-MA               26.27      23.81          5  
  9 Skiles, Araceli G    6 WSY-MA                 24.81      24.28          4  
 10 Kutz, Victoria       6 OTTERS                 24.95      24.45          3  
 11 Miller, Katelyn      6 SLST                   25.40      25.41          2  
 12 Miller, Madison      6 MSC-MA                 23.53      25.59          1  
 13 McMullen, Lydia K    6 HERSHEY-MA             23.79      26.12        
 14 Paxton, Madelyn      6 WSY-MA                 23.85      26.47        
 15 Coldren, Katelyn     6 CYAA-MA                28.23      26.83        
 15 Burg, Lucy           6 SHIPPENSBURG           25.52      26.83        
 17 Smith, Gabriella     6 SLST                   25.46      29.39        
 18 Shaffer, Brynn       6 SLST                   28.36      29.81        
 19 Oltmanns, Rene       6 EAC-MA                 29.46      30.25        
 20 MacWilliams, Abiga   6 SLST                   32.71      30.60        
 21 Kemerer, Bridget     6 CC-MA-MA               37.74      32.44        
 22 Myers, Julia         6 OTTERS                 25.95      32.74        
 23 Simpson, Gracie      6 MSC-MA                 31.21      33.01        
 24 Glinski, Olivia K    6 WSY-MA                    NT      38.55        
 25 Badali, Madison      6 EPAC-MA                37.70      42.52        
 
Event 11  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shelly, Nick         7 CC-MA-MA               16.50      16.16         16  
  2 Krawizcki, Gavin R   7 MARA-MA                18.18      17.73         13  
  3 Louie, Jared         7 EAC-MA                 19.91      20.50         12  
  4 Brace, Shane L       7 HERSHEY-MA             20.96      20.98         11  
  5 Hancock, Lucas       7 LPAC-MA                23.61      22.88         10  
  6 Hancock, Zachory     7 LPAC-MA                23.88      23.72          9  
  7 Riscili, Joshua      7 LPAC-MA                24.08      23.79          7  
  8 Zimmerman, Grant E   7 HERSHEY-MA             20.76      24.43          5  
  9 Alspaugh, Conner     7 EAC-MA                 24.75      27.06          4  
 10 Zappe, Jack A        7 WSY-MA                    NT      27.76          3  
 11 Inacio, Thomas       7 SLST                   25.52      28.13          2  
 12 Stillions, Colby     7 EPAC-MA                27.85      28.27          1  
 13 Foran, Peter         7 SLST                   30.79      30.35        
 14 Alves, Max           7 WSY-MA                 33.33      32.35        
 15 Dedhiya, Parth       7 CVAC-MA                   NT      34.71        
 
Event 12  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Zoe R     7 WSY-MA                 17.38      16.61         16  
  2 Brenner, Ellie       7  JCC HBG               16.66      17.63         13  
  3 Douglass, Gaia       7 MSC-MA                 18.45      17.91         12  
  4 Hawkins, Bramley     7 SHIPPENSBURG           17.92      18.35         11  
  5 Staretz, Presley     7 CVAC-MA                   NT      18.79         10  
  6 Turner, Sara         7 EPAC-MA                17.65      19.21          9  
  7 Fickett, Makennah    7 NYAC-MA                20.34      20.11          7  
  8 Yoffee, Sarah        7  JCC HBG               18.78      20.40          5  
  9 Gaudion, Nora C      7 WSY-MA                 21.50      21.05          4  
 10 Johnson, Chace       7 CC-MA-MA               23.04      21.38          3  
 11 List, Allison        7 CC-MA-MA               23.29      21.79          2  
 12 Surfus, Jordyn M     7 HERSHEY-MA             21.17      21.94          1  
 13 Boltz, Campbelle A   7 PACS-MA                20.88      22.37        
 14 Blackwell-Rhen, Au   7 FSC-MA                 21.26      22.44        
 15 Bastian, Kelly A     7 SLST                   20.69      22.53        
 16 Mitchell, Allison    7 CVAC-MA                26.45      22.83        
 17 Crouse, Brynn A      7 NYAC-MA                23.73      23.12        
 18 Ritchey, Emma        7 JVYMCA                 21.12      23.20        
 19 Epoca, Kelsey        7 SLST                   22.13      24.73        
 20 Ehrig, Sophie        7 CVAC-MA                26.69      25.60        
 21 Metzgar, Katheryn    7 OTTERS                 24.65      25.76        
 22 Brink, Abby          7 SHIPPENSBURG           24.55      25.96        
 23 Roush, Elyza         7 SLST                   25.98      26.48        
 24 Estep, Mia           7 SHIPPENSBURG           24.20      26.49        
 25 Klapkowski, Nora C   7 WSY-MA                 25.08      26.66        
 26 Ward, Madelyn N      7 NYAC-MA                25.27      27.04        
 27 Brown, Alyssa        7 SHIPPENSBURG           26.28      27.11        
 28 Hollar, Riley        7 SHIPPENSBURG           28.69      27.51        
 29 Freedman, Rebecca    7 WSY-MA                    NT      28.54        
 30 Smith, Emily X       7 SHIPPENSBURG           27.35      28.56        
 31 Heckman, Isabella    7 EPAC-MA                26.28      29.41        
 32 Bialousz, Lily       7 CVAC-MA                31.00      30.71        
 33 Sober, Lauren J      7 NYAC-MA                28.97      31.47        
 34 Kieff, Ashley M      7 WSY-MA                    NT      31.73        
 35 Kanelos, Elana       7 EPAC-MA                29.29      31.82        
 36 Felician, Lilly D    7 WSY-MA                 23.00      31.84        
 37 Martin, Rylee J      7 NYAC-MA                33.28      33.33        
 38 Gutierrez, Khiabet   7 EPAC-MA                33.52      34.41        
 39 Weaver, Audrey H     7 NYAC-MA                31.64      36.57        
 
Event 13  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Lek C        8 SHIPPENSBURG           15.43      15.16         16  
  2 Kuhn, Jonathan T     8 BSAC-MA                14.94      15.91         13  
  3 Young, Dylan         8 CYAA-MA                16.14      16.37         12  
  4 Apa, Dominic         8 ACWS SWIMMING-MA       16.69      16.67         11  
  5 Boyce, Ryan A        8 NYAC-MA                16.99      17.03         10  
  6 Drexler, Noah        8 HERSHEY-MA             18.10      17.12          9  
  7 Yaninek, Zachery     8 LPAC-MA                15.98      17.65          7  
  8 Chenot, Nolan        8 CYAA-MA                16.86      17.75          5  
  9 So, Ian J            8 NYAC-MA                18.00      17.83          4  
 10 Dillon, Mason        8 SLST                   17.56      18.32          3  
 11 Reichelderfer, Owe   8 CC-MA-MA               18.33      18.44          2  
 12 Blacker, Alex        8 LPAC-MA                16.43      18.53          1  
 13 Rill, Seth           8  JCC HBG               19.20      19.14        
 14 Dym, Brian           8  JCC HBG               18.61      19.26        
 15 Gochnauer, Drew P    8 MARA-MA                18.49      19.38        
 16 Simonetti, Jarrett   8 SLST                   18.06      19.88        
 17 Whitlock, Trevor     8 CVAC-MA                19.97      19.99        
 18 Shepherd, Noah       8 JVYMCA                 21.78      21.14        
 19 Peiffer, Zach L      8 ACWS SWIMMING-MA       21.11      21.57        
 20 Hoy, Matthew R       8 WSY-MA                 26.58      21.60        
 21 Dotts, Adam          8 SLST                   21.52      21.76        
 22 Srinivas, Vivek      8 CVAC-MA                21.82      21.88        
 23 Alander, Evan P      8 HERSHEY-MA             22.87      22.27        
 24 Davis, Reid          8 ACWS SWIMMING-MA       21.36      23.12        
 25 Vink, Gavin          8 CC-MA-MA               27.10      23.94        
 26 Smith, Garrison      8 CYAA-MA                24.69      24.46        
 27 Daley, Tyler         8 HERSHEY-MA             26.10      27.11        
 28 Waters, Colton       8 SLST                   24.80      28.17        
 29 Caddell, Charlie P   8 WSY-MA                 30.27      30.90        
 
Event 14  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Runk, Rachel A       8 CVAC-MA                17.02      15.88         16  
  2 Horner, Elizabeth    8 MARA-MA                16.48      16.21         13  
  3 Ortiz, Madison J     8 FSC-MA                 16.49      16.89         12  
  4 Boldizar, Hope E     8 MARA-MA                16.22      16.90         11  
  5 Lyesnykova, Alina    8 CVAC-MA                16.29      16.97         10  
  6 Stroble, Emily       8 CC-MA-MA               19.16      17.34          9  
  7 Ward, Rylie K        8 BSAC-MA                17.23      17.36          7  
  8 Georgelis, Antonia   8 MARA-MA                18.14      17.37          5  
  9 Woronko, Angela E    8 HERSHEY-MA             17.71      18.17          4  
 10 Price, Avery         8 SLST                   17.07      18.30          3  
 11 Shaffer, Kara L      8 PACS-MA                18.09      18.32          2  
 12 Coover, Paige        8 CYAA-MA                19.79      18.68          1  
 13 Strine, Julia        8 SHIPPENSBURG           20.20      18.70        
 14 Connor, Rachel       8 SHIPPENSBURG           19.47      19.16        
 15 Dabbs, Gabriella     8 EAC-MA                 17.60      19.29        
 16 Saand, Aliyah        8 SHIPPENSBURG           30.83      19.39        
 17 Doyle, Grace         8 THE ATHLETIC CLU-MA    19.40      19.42        
 18 Reber, Alexis        8 LPAC-MA                17.54      19.81        
 19 Zimmerman, Hannah    8 LPAC-MA                20.47      20.13        
 20 Kovalchick, Gabi R   8 HAY-MA                 19.16      20.39        
 21 Kury, Emma           8 MARA-MA                19.17      20.61        
 22 Dicks, Zoe           8 ACWS SWIMMING-MA       19.73      20.93        
 23 Leo, Julia           8 EPAC-MA                20.05      21.05        
 24 O'Donnell, Reily M   8 CVAC-MA                21.17      21.71        
 25 Martel, Katie R      8 FSC-MA                 19.27      22.08        
 26 Seitz, Bridget A     8 WSY-MA                 20.93      22.12        
 27 MacKay, Alyssa G     8 NYAC-MA                20.91      22.46        
 28 Feaser, Karly N      8 FSC-MA                 20.62      22.48        
 29 Hartman, Abigail     8 OTTERS                 21.59      23.06        
 30 Alexander, Brooke    8 CC-MA-MA               32.04      24.96        
 31 Genesse, Caitlin     8 EPAC-MA                26.86      26.71        
 32 Nguyen, Kim-Anh      8 CVAC-MA                25.75      27.91        
 33 Bartoli, Sophia C    8 WSY-MA                    NT      29.09        
 34 Henry, Caitlin       8 WSY-MA                    NT      32.27        
 
Event 15  Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Durantine, Elijah    9 SLST                   30.79      29.98         16  
  2 Axtman, John         9 LPAC-MA                31.33      30.40         13  
  3 Shelly, Rece         9 CC-MA-MA               31.13      31.53         12  
  4 Pursel, Andrew S     9 MARA-MA                31.54      31.60         11  
  5 Gallagher, Zack A    9 WSY-MA                 31.69      31.61         10  
  6 Majka, Scott R       9 EPAC-MA                33.70      32.24          9  
  7 Pong, CJ C           9 CC-MA-MA               33.98      32.61          7  
  8 Padgett, Casey C     9 BSAC-MA                32.57      33.44          5  
  9 Chase, Tommy         9 WSY-MA                 34.16      33.46          4  
 10 Furlong, Christoph   9 CVAC-MA                33.80      33.65          3  
 11 Hardt, Matthew W     9 WSY-MA                 32.67      33.98          2  
 12 Cramer, Andy L       9 HERSHEY-MA             34.13      35.08          1  
 13 Drendall, Devan      9 EPAC-MA                36.97      35.68        
 14 Leydig, Drew         9 CC-MA-MA               35.59      35.70        
 15 Shanmuganathan, Sh   9 CVAC-MA                36.72      36.63        
 16 Hancock, Jonah       9 LPAC-MA                36.08      36.80        
 17 Welks, Sam           9  JCC HBG               38.10      36.86        
 18 Mikula, Ziggy        9 EAC-MA                 37.83      37.43        
 19 White, Charlie C     9 NYAC-MA                36.44      37.87        
 20 DeGrange, Jake J     9 EPAC-MA                38.29      38.61        
 21 Mills, Ian J         9  JCC HBG               38.96      38.70        
 22 Smith, Micah         9 EPAC-MA                37.87      38.88        
 23 Shank, Layton        9 CYAA-MA                40.04      39.20        
 24 Hoover, Justin       9 HERSHEY-MA                NT      40.23        
 25 Abbott, Nate         9 SHIPPENSBURG           44.87      41.03        
 26 Cleary, Nathan       9  JCC HBG               44.70      41.06        
 27 Waldman, Andrew      9 MSC-MA                 43.45      42.78        
 28 Zimmerman, Trey D    9 HERSHEY-MA             41.18      42.98        
 29 Wood, Jake T         9 HAY-MA                 44.76      44.02        
 30 Johnson, Michael     9 CC-MA-MA               47.13      44.18        
 31 Riscili, Jacob       9 LPAC-MA                48.37      45.62        
 32 Glinski, Matthew K   9 WSY-MA                    NT    1:00.57        
 33 Zdunski, Kyle        9 EPAC-MA              1:07.29    1:03.07        
 -- Stanford, Mason      9 CVAC-MA                47.97         DQ        
      No touch on turn
 -- Chambers, Mark       9 CYAA-MA                50.97         DQ        
 
Event 16  Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruby, Shannon M      9 HAY-MA                 35.56      33.46         16  
  2 Lauer, Abby E        9 COLLEGIATE-MA          33.67      33.66         13  
  3 Stupka, Sydney       9 ACWS SWIMMING-MA       34.01      34.02         12  
  4 Myers, Kaitlyn       9 MSC-MA                 32.47      34.30         11  
  5 Walsh, Gabrielle     9 EAC-MA                 33.57      34.32         10  
  6 Horner, Catherine    9 MARA-MA                35.65      34.45          9  
  7 Plempel, Jordan      9 EPAC-MA                32.23      34.60          7  
  8 Clough, Caroline     9 SLST                   34.12      35.60          5  
  9 Cline, Bella         9 EPAC-MA                38.73      35.65          4  
 10 Hain, Mikayla L      9 FSC-MA                 36.40      36.15          3  
 11 Ferguson, Abby       9 DD-MA                  35.94      36.32          2  
 12 Anderson, Brookell   9 FSC-MA                 40.52      36.50          1  
 13 Silcox, Abby         9 SLST                   37.13      36.82        
 14 Karoly, Jackie       9 EPAC-MA                36.38      37.35        
 15 DeGrange, Rylie N    9 EPAC-MA                37.33      37.66        
 16 Zimmerman, Marlana   9 LPAC-MA                37.43      38.35        
 17 Gilbert, Haley E     9 BSAC-MA                37.82      38.56        
 18 Runk, Morgan T       9 CVAC-MA                42.97      38.98        
 19 Clemmer, Maddie R    9 WSY-MA                 44.67      39.17        
 20 Hubler, Jessica      9 EPAC-MA                40.04      39.78        
 21 Lelinski, Danielle   9 LPAC-MA                37.76      40.29        
 22 Hughes, Josephine    9 CC-MA-MA                  NT      40.51        
 23 Snyder, Molly        9 MSC-MA                 46.31      40.98        
 24 Apa, Rachel          9 ACWS SWIMMING-MA       41.56      41.10        
 25 Logan, Hannah        9 LPAC-MA                43.44      41.12        
 26 Shirey, Rachel L     9 FSC-MA                 45.51      41.27        
 27 Tutich, Allie S      9 NYAC-MA                40.28      41.35        
 28 Bonson, Hannah M     9 JVYMCA                 37.93      41.74        
 29 Corbin, Emma         9 ACWS SWIMMING-MA       38.92      41.83        
 30 Bachman, Madelana    9 CVAC-MA                38.94      42.24        
 31 Pedersen, Ella S     9 HERSHEY-MA             44.24      42.76        
 32 Gamse-Bernosky, Ri   9  JCC HBG               40.65      42.79        
 33 Eby, Rebecca M       9 PACS-MA                45.40      42.97        
 34 Richards, Kristy R   9 CVAC-MA                43.18      43.70        
 35 Wildonger, Racheal   9 OTTERS                 39.15      44.34        
 36 Kauffman, Grace A    9 JVYMCA                 42.47      44.80        
 37 Jacobson, Ilana      9 MSC-MA                 43.73      45.09        
 38 Stein, Eliya         9  JCC HBG               41.40      45.45        
 39 Longenecker, Caitl   9 PACS-MA                42.04      45.55        
 40 Bildheiser, Macken   9 OTTERS                 42.15      47.72        
 41 Williamson, Marisa   9 WSY-MA                 49.24      48.02        
 42 Walker, Hannah       9 OTTERS                 44.99      48.18        
 43 Wildonger, Amanda    9 OTTERS                 45.71      49.09        
 44 Boltz, Danika K      9 PACS-MA                46.21      49.19        
 45 Bonin, Abby E        9 NYAC-MA                47.70      50.16        
 46 Yelk, Elsa           9 CVAC-MA                48.21      53.16        
 47 Kutz, Maggie         9 OTTERS                    NT    1:02.99        
 48 Fonte-Fraker, Vict   9 EPAC-MA              1:05.75    1:04.62        
 49 Ogden, Mackenzie     9 CC-MA-MA             1:07.59    1:07.20        
 50 Jones, Alyssa        9 EPAC-MA              1:10.97    1:15.65        
 -- Hollar, Regan        9 SHIPPENSBURG           54.45         DQ        
      No touch on turn
 -- Hensley, Elaina      9 CYAA-MA                38.27         DQ        
      No touch on turn
 
Event 17  Boys 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Isaac       5 LPAC-MA                33.36      32.53         16  
  2 Yaninek, Aleksande   5 WSY-MA                    NT      33.90         13  
  3 Rill, Alec           5  JCC HBG               32.91      34.14         12  
  4 Woren, Joshua        5  JCC HBG               48.50      40.00         11  
 -- Adman, Caleb         5 EPAC-MA                37.69         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 18  Girls 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 So, Alicia G         5 NYAC-MA                25.66      26.16         16  
  2 Juday, Nikki         5 CYAA-MA                27.35      33.85         13  
  3 Buehler, Katie       5 CYAA-MA                39.51      36.03         12  
  4 Metzgar, Allison     5 OTTERS                 35.21      36.04         11  
  5 Henry, Julia         5 WSY-MA                    NT      38.36         10  
  6 Woren, Sarah         5  JCC HBG               46.79      47.53          9  
 
Event 19  Boys 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hause, Ryan          6 DD-MA                  22.50      23.64         16  
  2 Shank, Louis         6 CYAA-MA                25.71      26.74         13  
  3 Yoon, Sondo          6 NYAC-MA                27.03      28.84         12  
  4 Pacifico, Ben        6 THE ATHLETIC CLU-MA    29.41      29.52         11  
  5 Stein, Noah          6  JCC HBG               32.91      31.99         10  
  6 Pong, Roby D         6 CC-MA-MA               32.65      32.98          9  
  7 Decker, Joseph       6 CC-MA-MA               38.86      35.07          7  
  8 Mikula, Caz          6 EAC-MA                 36.36      35.11          5  
  9 Garcia, Giovanni     6 WSY-MA                 31.08      37.29          4  
 10 Holmes, Caleb        6 EPAC-MA                34.48      38.93          3  
 -- Brown, Ethan         6 CC-MA-MA                  NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Johnson, Cole        6 THE ATHLETIC CLU-MA    33.62         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Gilbert, Bryson A    6 BSAC-MA                28.34         DQ        
      Did not finish on back
 
Event 20  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari         6 SHIPPENSBURG           28.78      22.47         16  
  2 Hilty, Stefanie A    6 OTTERS                 25.84      23.97         13  
  3 Pentz, Savannah T    6 WSY-MA                 23.52      24.00         12  
  4 DeLuca, Kate M       6 MSC-MA                 25.94      24.71         11  
  5 McMullen, Lydia K    6 HERSHEY-MA             25.03      25.05         10  
  6 Peiffer, Tyya        6 EPAC-MA                24.39      25.19          9  
  7 Kutz, Victoria       6 OTTERS                 30.57      25.97          7  
  8 Rydbom, Layne        6 CC-MA-MA               30.66      26.46          5  
  9 Barone, Kamryn R     6 CVAC-MA                27.79      26.63          4  
 10 Burg, Lucy           6 SHIPPENSBURG           28.37      28.46          3  
 11 Miller, Katelyn      6 SLST                   27.64      29.41          2  
 12 Skiles, Araceli G    6 WSY-MA                 25.77      29.90          1  
 13 Paxton, Madelyn      6 WSY-MA                 27.56      29.91        
 14 Smith, Gabriella     6 SLST                   30.19      29.93        
 15 Kemerer, Bridget     6 CC-MA-MA               31.53      29.98        
 16 Strine, Jillian      6 SHIPPENSBURG           32.49      30.41        
 17 Myers, Julia         6 OTTERS                 24.89      30.66        
 18 Miller, Madison      6 MSC-MA                 29.04      31.30        
 19 Berra, Kate C        6 WSY-MA                 26.81      32.28        
 20 Coldren, Katelyn     6 CYAA-MA                30.67      32.47        
 21 Shaffer, Brynn       6 SLST                   31.50      33.57        
 22 Badali, Madison      6 EPAC-MA                39.15      34.98        
 23 Simpson, Gracie      6 MSC-MA                 36.00      41.24        
 24 Wiener, Sarah        6  JCC HBG               45.99      42.87        
 -- Oltmanns, Rene       6 EAC-MA                 39.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Glinski, Olivia K    6 WSY-MA                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- MacWilliams, Abiga   6 SLST                   33.01         DQ        
      Did not finish on back
 
Event 21  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clough, Colin        7 SLST                   19.10      20.48         16  
  2 Smith, Logan         7 SLST                   21.44      22.62         13  
  3 Seman, Alexander     7 MSC-MA                 22.38      22.81         12  
  4 Krawizcki, Gavin R   7 MARA-MA                20.75      22.85         11  
  5 Brace, Shane L       7 HERSHEY-MA             24.03      22.99         10  
  6 Hancock, Lucas       7 LPAC-MA                25.43      24.05          9  
  7 Louie, Jared         7 EAC-MA                 25.92      27.27          7  
  8 Stillions, Colby     7 EPAC-MA                27.31      31.26          5  
  9 Hancock, Zachory     7 LPAC-MA                30.23      31.80          4  
 10 Zappe, Jack A        7 WSY-MA                    NT      32.91          3  
 11 Foran, Peter         7 SLST                      NT      33.45          2  
 12 Inacio, Thomas       7 SLST                   30.34      40.14          1  
 13 Dedhiya, Parth       7 CVAC-MA                   NT      42.51        
 14 Alspaugh, Conner     7 EAC-MA                 31.96      48.47        
 15 Alves, Max           7 WSY-MA                 27.69      52.16        
 -- Riscili, Joshua      7 LPAC-MA                27.51         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Hain, Alex C         7 FSC-MA                 20.86         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 22  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Zoe R     7 WSY-MA                 21.72      22.01         16  
  2 Hawkins, Bramley     7 SHIPPENSBURG           24.18      22.18         13  
  3 Staretz, Presley     7 CVAC-MA                   NT      22.35         12  
  4 Fickett, Makennah    7 NYAC-MA                21.38      23.58         11  
  5 Houtz, Emily         7 JVYMCA                 23.58      23.76         10  
  6 Mitchell, Allison    7 CVAC-MA                28.40      25.36          9  
  7 Bastian, Kelly A     7 SLST                   23.78      25.42          7  
  8 Surfus, Jordyn M     7 HERSHEY-MA             26.05      25.49          5  
  9 Gaudion, Nora C      7 WSY-MA                 24.29      25.64          4  
 10 Douglass, Gaia       7 MSC-MA                 23.53      26.01          3  
 11 Boltz, Campbelle A   7 PACS-MA                23.47      26.48          2  
 12 Brenner, Ellie       7  JCC HBG               20.95      26.81          1  
 13 Blackwell-Rhen, Au   7 FSC-MA                 26.34      26.92        
 14 List, Allison        7 CC-MA-MA               27.39      27.03        
 15 Klapkowski, Nora C   7 WSY-MA                 27.61      27.90        
 16 Crouse, Brynn A      7 NYAC-MA                29.90      27.91        
 17 Ritchey, Emma        7 JVYMCA                 26.07      28.21        
 18 Brown, Alyssa        7 SHIPPENSBURG           26.21      28.31        
 19 Heckman, Isabella    7 EPAC-MA                28.57      28.72        
 20 Metzgar, Katheryn    7 OTTERS                 28.64      28.86        
 21 Estep, Mia           7 SHIPPENSBURG           31.62      29.15        
 22 Brink, Abby          7 SHIPPENSBURG           28.07      29.91        
 23 Manning, Anne M      7 WSY-MA                 27.15      29.92        
 24 Ehrig, Sophie        7 CVAC-MA                28.11      30.42        
 25 Epoca, Kelsey        7 SLST                   31.51      31.19        
 26 Weaver, Audrey H     7 NYAC-MA                28.75      31.78        
 27 Roush, Elyza         7 SLST                   31.63      33.31        
 28 Kieff, Ashley M      7 WSY-MA                    NT      33.45        
 29 Kanelos, Elana       7 EPAC-MA                34.64      33.54        
 30 Ward, Madelyn N      7 NYAC-MA                26.50      33.77        
 31 Hollar, Riley        7 SHIPPENSBURG           32.70      34.35        
 32 Bialousz, Lily       7 CVAC-MA                29.22      34.67        
 33 Freedman, Rebecca    7 WSY-MA                    NT      36.49        
 34 Martin, Rylee J      7 NYAC-MA                44.68      38.29        
 35 Felician, Lilly D    7 WSY-MA                 26.00      38.68        
 36 Gutierrez, Khiabet   7 EPAC-MA                33.93      39.27        
 37 Sober, Lauren J      7 NYAC-MA                35.99      40.20        
 
Event 23  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arms, Trevor J       8 CVAC-MA                23.66      19.04         16  
  2 Axtman, Eric         8 LPAC-MA                   NT      20.75         13  
  3 Mills, Bryce         8  JCC HBG               20.59      21.40         12  
  4 Yaninek, Zachery     8 LPAC-MA                20.54      21.45         11  
  5 Apa, Dominic         8 ACWS SWIMMING-MA       20.65      21.62         10  
  6 So, Ian J            8 NYAC-MA                22.15      21.91          9  
  7 Drexler, Noah        8 HERSHEY-MA             21.64      22.31          7  
  8 Chenot, Nolan        8 CYAA-MA                22.93      23.12          5  
  9 Blacker, Alex        8 LPAC-MA                22.37      23.75          4  
 10 Stuckey, Gavin C     8 NYAC-MA                22.00      24.13          3  
 11 Srinivas, Vivek      8 CVAC-MA                32.36      24.42          2  
 12 Franks, Ben          8 ACWS SWIMMING-MA       22.89      24.49          1  
 13 Gochnauer, Drew P    8 MARA-MA                23.40      25.24        
 14 Alander, Evan P      8 HERSHEY-MA             25.06      25.41        
 15 Shepherd, Noah       8 JVYMCA                 29.87      25.64        
 16 Peiffer, Zach L      8 ACWS SWIMMING-MA       24.29      25.98        
 17 Dotts, Adam          8 SLST                   27.69      26.04        
 18 Vink, Gavin          8 CC-MA-MA               30.14      26.32        
 19 Dym, Brian           8  JCC HBG               24.48      26.63        
 20 Hoy, Matthew R       8 WSY-MA                 24.43      26.73        
 21 Smith, Garrison      8 CYAA-MA                28.41      28.03        
 22 Whitlock, Trevor     8 CVAC-MA                27.81      30.30        
 23 Caddell, Charlie P   8 WSY-MA                 33.91      39.41        
 -- Ulsh, James          8 CYAA-MA                22.21         DQ        
      Did not finish on back
 -- Daley, Tyler         8 HERSHEY-MA             26.97         DQ        
      Did not finish on back
 
Event 24  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiCarlo, Lila M      8 WSY-MA                 19.86      19.37         16  
  2 Woronko, Angela E    8 HERSHEY-MA             19.40      19.40         13  
  3 Horner, Elizabeth    8 MARA-MA                19.44      20.54         12  
  4 Boldizar, Hope E     8 MARA-MA                19.78      20.70         11  
  5 O'Neill, Claire R    8 EAC-MA                 20.99      21.05         10  
  6 Lyesnykova, Alina    8 CVAC-MA                22.70      21.07          9  
  7 Georgelis, Antonia   8 MARA-MA                20.89      21.10          7  
  8 Price, Avery         8 SLST                   20.30      21.97          5  
  9 Horn, Solia S        8 FSC-MA                    NT      22.16          4  
 10 Saand, Aliyah        8 SHIPPENSBURG           32.92      22.21          3  
 11 Strine, Julia        8 SHIPPENSBURG           22.01      22.41          2  
 12 Yeager, Emma         8 SLST                   21.52      22.51          1  
 13 Connor, Rachel       8 SHIPPENSBURG           22.56      22.58        
 14 Oliveira, Sofia      8 EPAC-MA                21.90      22.95        
 15 Danner, Myah         8 LPAC-MA                23.71      22.97        
 16 Reber, Alexis        8 LPAC-MA                   NT      23.01        
 17 Dabbs, Gabriella     8 EAC-MA                 22.13      23.13        
 18 Recce, Maddalena     8 LPAC-MA                23.12      23.32        
 19 Coover, Paige        8 CYAA-MA                24.28      24.06        
 20 Shaffer, Kara L      8 PACS-MA                23.02      24.30        
 21 MacKay, Alyssa G     8 NYAC-MA                24.40      24.36        
 22 Garcia, Gabriella    8 WSY-MA                 23.59      24.44        
 23 Zimmerman, Hannah    8 LPAC-MA                22.92      24.47        
 24 Kanelos, Alexa       8 EPAC-MA                33.71      24.66        
 25 Runk, Rachel A       8 CVAC-MA                26.34      24.89        
 26 Kovalchick, Gabi R   8 HAY-MA                 24.89      24.91        
 27 Dicks, Zoe           8 ACWS SWIMMING-MA       21.95      25.03        
 28 Alexander, Brooke    8 CC-MA-MA               33.54      25.15        
 29 Leo, Julia           8 EPAC-MA                23.67      25.64        
 30 Seitz, Bridget A     8 WSY-MA                 23.30      25.66        
 31 Bowers, Anna         8 CVAC-MA                25.01      25.94        
 32 Weber, Brynn         8 SHIPPENSBURG           28.12      26.25        
 33 Myers, Jocelyn       8 OTTERS                 22.25      26.27        
 34 Feaser, Karly N      8 FSC-MA                 24.96      26.93        
 35 Cheslock, Olivia R   8 FSC-MA                 24.48      27.33        
 36 Nguyen, Kim-Anh      8 CVAC-MA                28.81      27.97        
 37 O'Donnell, Reily M   8 CVAC-MA                32.30      28.34        
 38 Henry, Caitlin       8 WSY-MA                    NT      29.45        
 39 Genesse, Caitlin     8 EPAC-MA                32.01      37.00        
 -- Bartoli, Sophia C    8 WSY-MA                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Event 25  Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Durantine, Elijah    9 SLST                   36.54      34.33         16  
  2 Axtman, John         9 LPAC-MA                   NT      37.00         13  
  3 Pong, CJ C           9 CC-MA-MA               40.64      38.81         12  
  4 Furlong, Christoph   9 CVAC-MA                37.65      38.86         11  
  5 Gallagher, Zack A    9 WSY-MA                 38.33      39.49         10  
  6 Hardt, Matthew W     9 WSY-MA                 37.78      40.17          9  
  7 Shelly, Rece         9 CC-MA-MA               42.74      40.59          7  
  8 Padgett, Casey C     9 BSAC-MA                40.74      40.84          5  
  9 Cramer, Andy L       9 HERSHEY-MA             41.23      41.08          4  
 10 Chase, Tommy         9 WSY-MA                 42.41      41.18          3  
 11 Hause, Kaleb         9 DD-MA                  43.09      42.14          2  
 12 Hancock, Jonah       9 LPAC-MA                43.93      45.58          1  
 13 Drendall, Devan      9 EPAC-MA                44.89      45.92        
 14 Shank, Layton        9 CYAA-MA                   NT      46.34        
 15 Hoover, Justin       9 HERSHEY-MA                NT      46.68        
 16 Abbott, Nate         9 SHIPPENSBURG           51.97      46.81        
 17 Mills, Ian J         9  JCC HBG               47.98      47.21        
 18 DeGrange, Jake J     9 EPAC-MA                47.04      47.28        
 19 Mikula, Ziggy        9 EAC-MA                 48.55      48.29        
 20 Zimmerman, Trey D    9 HERSHEY-MA             47.76      51.35        
 21 Cleary, Nathan       9  JCC HBG               58.66      54.44        
 22 Waldman, Andrew      9 MSC-MA                 54.44      56.59        
 23 Stanford, Mason      9 CVAC-MA                   NT    1:00.17        
 24 Chambers, Mark       9 CYAA-MA                55.41    1:00.27        
 25 Glinski, Matthew K   9 WSY-MA                    NT    1:01.52        
 26 Brunner, Michael     9 SLST                 1:08.24    1:06.32        
 
Event 26  Girls 9 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mitrovic, Anastasi   9 HERSHEY-MA             37.90      36.98         16  
  2 Maher, Jillian K     9 CVAC-MA                37.07      37.33         13  
  3 Ferguson, Abby       9 DD-MA                  40.09      38.83         12  
  4 Plempel, Jordan      9 EPAC-MA                38.26      39.31         11  
  5 Lauer, Abby E        9 COLLEGIATE-MA          42.68      40.27         10  
  6 Horner, Catherine    9 MARA-MA                42.83      40.73          9  
  7 Stupka, Sydney       9 ACWS SWIMMING-MA       38.73      40.74          7  
  8 Walsh, Gabrielle     9 EAC-MA                 40.64      41.18          5  
  9 Kent, Camille L      9 WSY-MA                 41.95      41.53          4  
 10 Clough, Caroline     9 SLST                   40.08      41.59          3  
 11 Ruby, Shannon M      9 HAY-MA                 42.17      42.22          2  
 12 Hensley, Elaina      9 CYAA-MA                47.65      43.99          1  
 13 Anderson, Brookell   9 FSC-MA                 49.37      45.76        
 14 Silcox, Abby         9 SLST                   44.67      46.40        
 15 Bonson, Hannah M     9 JVYMCA                 43.99      46.84        
 16 Runk, Morgan T       9 CVAC-MA                48.37      47.14        
 17 Stroble, Emily       8 CC-MA-MA               52.00      47.17        
 18 DeGrange, Rylie N    9 EPAC-MA                44.00      47.19        
 19 Zimmerman, Marlana   9 LPAC-MA                46.75      47.39        
 20 Hubler, Jessica      9 EPAC-MA                46.85      47.40        
 21 Lelinski, Danielle   9 LPAC-MA                48.92      47.65        
 22 Shirey, Rachel L     9 FSC-MA                 46.71      47.86        
 23 Logan, Hannah        9 LPAC-MA                49.77      48.42        
 24 Pedersen, Ella S     9 HERSHEY-MA             50.89      48.48        
 25 Bachman, Madelana    9 CVAC-MA                   NT      48.78        
 26 Gilbert, Haley E     9 BSAC-MA                53.17      49.68        
 27 Richards, Kristy R   9 CVAC-MA                48.37      49.79        
 28 Clemmer, Maddie R    9 WSY-MA                 54.63      50.36        
 29 Hughes, Josephine    9 CC-MA-MA                  NT      50.81        
 30 Wildonger, Amanda    9 OTTERS                 37.21      53.18        
 31 Bildheiser, Macken   9 OTTERS                 50.56      54.35        
 32 Williamson, Marisa   9 WSY-MA                 51.01      54.40        
 33 MacKay, Alyssa G     8 NYAC-MA                   NT      57.27        
 34 Boltz, Danika K      9 PACS-MA              1:00.13      59.70        
 35 Ogden, Mackenzie     9 CC-MA-MA             1:05.57    1:01.46        
 36 Fonte-Fraker, Vict   9 EPAC-MA              1:05.07    1:06.53        
 37 Yelk, Elsa           9 CVAC-MA              1:04.50    1:07.89        
 38 Jones, Alyssa        9 EPAC-MA              1:25.11    1:26.63        
 -- Apa, Rachel          9 ACWS SWIMMING-MA       50.62         DQ        
      No touch at turn
 -- Tutich, Allie S      9 NYAC-MA                50.66         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Walker, Hannah       9 OTTERS                 53.43         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Haugh, Kennedy L     9 FSC-MA                 49.61         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Bonin, Abby E        9 NYAC-MA                57.71         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Myers, Kaitlyn       9 MSC-MA                 43.45         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Event 27  Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shank, Louis         6 CYAA-MA                31.43      32.01         16  
  2 Pacifico, Ben        6 THE ATHLETIC CLU-MA    44.36      50.56         13  
 -- Decker, Joseph       6 CC-MA-MA               42.66         DQ        
      Elbows recovered over water
 -- Gilbert, Bryson A    6 BSAC-MA                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Event 28  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari         6 SHIPPENSBURG           23.35      25.41         16  
  2 Barone, Kamryn R     6 CVAC-MA                   NT      29.15         13  
  3 Pentz, Savannah T    6 WSY-MA                 31.09      32.31         12  
  4 Rydbom, Layne        6 CC-MA-MA                  NT      34.76         11  
  5 Shaffer, Brynn       6 SLST                   42.40      36.25         10  
  6 Strine, Jillian      6 SHIPPENSBURG              NT      37.26          9  
  7 Skiles, Araceli G    6 WSY-MA                    NT      37.67          7  
  8 Miller, Madison      6 MSC-MA                 38.53      39.49          5  
  9 Miller, Katelyn      6 SLST                   40.75      40.54          4  
 10 Oltmanns, Rene       6 EAC-MA                 37.59      40.91          3  
 -- Kemerer, Bridget     6 CC-MA-MA                  NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kutz, Victoria       6 OTTERS                 31.26         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Metzgar, Allison     5 OTTERS                 45.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Glinski, Olivia K    6 WSY-MA                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Myers, Julia         6 OTTERS                 42.17         DQ        
      Alternating Kick
 -- MacWilliams, Abiga   6 SLST                      NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Coldren, Katelyn     6 CYAA-MA                42.49         DQ        
      Alternating Kick
 -- Smith, Gabriella     6 SLST                   38.80         DQ        
      Scissors kick
 
Event 29  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Logan         7 SLST                   23.52      23.67         16  
  2 Brace, Shane L       7 HERSHEY-MA             26.79      26.16         13  
  3 Seman, Alexander     7 MSC-MA                 27.41      26.88         12  
  4 Zimmerman, Grant E   7 HERSHEY-MA             31.37      33.66         11  
 -- Alves, Max           7 WSY-MA                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Riscili, Joshua      7 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Louie, Jared         7 EAC-MA                 40.83         DQ        
      Scissors kick
 
Event 30  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yoffee, Sarah        7  JCC HBG               25.95      24.85         16  
  2 Houtz, Emily         7 JVYMCA                 26.62      26.68         13  
  3 Douglass, Gaia       7 MSC-MA                 24.26      26.71         12  
  4 Turner, Sara         7 EPAC-MA                26.62      27.78         11  
  5 Staretz, Presley     7 CVAC-MA                   NT      30.17         10  
  6 List, Allison        7 CC-MA-MA               34.92      30.82          9  
  7 Boltz, Campbelle A   7 PACS-MA                29.65      32.78          7  
  8 Bialousz, Lily       7 CVAC-MA                36.01      33.23          5  
  9 Mitchell, Allison    7 CVAC-MA                   NT      34.50          4  
 10 Epoca, Kelsey        7 SLST                   32.22      35.00          3  
 11 Heckman, Isabella    7 EPAC-MA                37.17      37.99          2  
 12 Sober, Lauren J      7 NYAC-MA                   NT      38.41          1  
 13 Estep, Mia           7 SHIPPENSBURG           34.02      39.61        
 -- Hollar, Riley        7 SHIPPENSBURG              NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Ehrig, Sophie        7 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Manning, Anne M      7 WSY-MA                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bastian, Kelly A     7 SLST                   33.76         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Metzgar, Katheryn    7 OTTERS                 35.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fickett, Makennah    7 NYAC-MA                32.75         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Blackwell-Rhen, Au   7 FSC-MA                 30.09         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Smith, Emily X       7 SHIPPENSBURG              NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Roush, Elyza         7 SLST                      NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ward, Madelyn N      7 NYAC-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 31  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Lek C        8 SHIPPENSBURG           20.86      20.85         16  
  2 Axtman, Eric         8 LPAC-MA                20.72      21.81         13  
  3 Arms, Trevor J       8 CVAC-MA                21.79      22.47         12  
  4 Apa, Dominic         8 ACWS SWIMMING-MA       21.34      22.51         11  
  5 So, Ian J            8 NYAC-MA                24.62      23.52         10  
  6 Mills, Bryce         8  JCC HBG               24.19      23.53          9  
  7 Simonetti, Jarrett   8 SLST                   23.34      24.15          7  
  8 Ulsh, James          8 CYAA-MA                23.18      24.22          5  
  9 Reichelderfer, Owe   8 CC-MA-MA               24.96      24.56          4  
 10 Dillon, Mason        8 SLST                   25.66      24.84          3  
 11 Sheetz, Owen P       8 FSC-MA                 24.82      25.14          2  
 12 Blacker, Alex        8 LPAC-MA                25.10      25.60          1  
 13 Howland, Timothy     8 CYAA-MA                26.18      27.11        
 14 Chenot, Nolan        8 CYAA-MA                25.10      27.12        
 15 Davis, Reid          8 ACWS SWIMMING-MA       27.18      27.65        
 16 Shepherd, Noah       8 JVYMCA                 29.00      27.69        
 17 Gochnauer, Drew P    8 MARA-MA                27.53      28.01        
 18 Mackrell, Joshua     8 SLST                   26.98      28.34        
 19 Dym, Brian           8  JCC HBG               30.31      31.04        
 20 Rill, Seth           8  JCC HBG               29.60      31.24        
 21 Vink, Gavin          8 CC-MA-MA                  NT      33.65        
 22 Franks, Ben          8 ACWS SWIMMING-MA       32.13      33.72        
 23 Alander, Evan P      8 HERSHEY-MA             43.89      35.08        
 24 Caddell, Charlie P   8 WSY-MA                 34.58      37.44        
 25 Peiffer, Zach L      8 ACWS SWIMMING-MA          NT      41.23        
 -- Waters, Colton       8 SLST                      NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Stuckey, Gavin C     8 NYAC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 32  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyesnykova, Alina    8 CVAC-MA                21.60      21.56         16  
  2 Horn, Solia S        8 FSC-MA                 22.18      22.36         12.5
  3 Kovalchick, Gabi R   8 HAY-MA                 26.11      22.42         12.5
  4 Horner, Elizabeth    8 MARA-MA                21.46      22.71         11  
  5 Strine, Julia        8 SHIPPENSBURG           24.11      22.99         10  
  6 Reber, Alexis        8 LPAC-MA                20.27      23.09          9  
  7 Mason, Ashlyn N      8 CVAC-MA                22.87      23.12          7  
  8 Recce, Maddalena     8 LPAC-MA                22.09      23.18          5  
  9 Tafuto, Tori C       8 HERSHEY-MA             22.67      23.23          4  
 10 DiCarlo, Lila M      8 WSY-MA                 25.06      23.27          3  
 11 Yeager, Emma         8 SLST                   25.02      25.31          2  
 12 Runk, Rachel A       8 CVAC-MA                   NT      26.06          1  
 13 Zimmerman, Hannah    8 LPAC-MA                24.16      26.12        
 14 Ward, Rylie K        8 BSAC-MA                27.37      26.67        
 15 Kury, Emma           8 MARA-MA                24.65      27.67        
 16 Bowers, Anna         8 CVAC-MA                37.95      28.30        
 17 Martel, Katie R      8 FSC-MA                 27.24      28.31        
 18 Cheslock, Olivia R   8 FSC-MA                 29.86      28.42        
 19 Danner, Myah         8 LPAC-MA                29.31      29.22        
 20 Garcia, Gabriella    8 WSY-MA                 32.35      29.69        
 21 Seitz, Bridget A     8 WSY-MA                 27.36      29.85        
 22 Doyle, Grace         8 THE ATHLETIC CLU-MA    27.23      30.06        
 23 Feaser, Karly N      8 FSC-MA                 30.60      30.29        
 24 Leo, Julia           8 EPAC-MA                29.41      31.38        
 -- Weber, Brynn         8 SHIPPENSBURG              NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Myers, Jocelyn       8 OTTERS                 30.91         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- O'Donnell, Reily M   8 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 33  Boys 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Axtman, John         9 LPAC-MA                39.90      39.50         16  
  2 Hardt, Matthew W     9 WSY-MA                 39.67      39.84         13  
  3 Majka, Scott R       9 EPAC-MA                43.79      42.37         12  
  4 Chase, Tommy         9 WSY-MA                 43.80      42.49         11  
  5 Durantine, Elijah    9 SLST                      NT      44.41         10  
  6 Pursel, Andrew S     9 MARA-MA                47.26      45.02          9  
  7 Hoover, Justin       9 HERSHEY-MA                NT      49.35          7  
  8 White, Charlie C     9 NYAC-MA                46.74      46.56          5  
  9 Oren, David          9 OTTERS                 46.30      50.61          4  
 10 Shanmuganathan, Sh   9 CVAC-MA                48.72      51.04          3  
 11 Drendall, Devan      9 EPAC-MA                55.83      51.42          2  
 12 Waldman, Andrew      9 MSC-MA                 49.23      51.65          1  
 13 Mills, Ian J         9  JCC HBG               52.18      52.25        
 14 DeGrange, Jake J     9 EPAC-MA                53.85      52.29        
 15 Welks, Sam           9  JCC HBG               54.63      52.93        
 16 Shank, Layton        9 CYAA-MA                55.35      55.78        
 17 Johnson, Michael     9 CC-MA-MA               59.36      56.23        
 18 Wood, Jake T         9 HAY-MA                 55.36      56.86        
 19 Leydig, Drew         9 CC-MA-MA               52.07      57.18        
 20 Zimmerman, Trey D    9 HERSHEY-MA             55.31      57.72        
 21 Cleary, Nathan       9  JCC HBG               57.99      58.81        
 22 Abbott, Nate         9 SHIPPENSBURG              NT    1:00.02        
 23 Chambers, Mark       9 CYAA-MA              1:03.58    1:06.56        
 24 Zdunski, Kyle        9 EPAC-MA                   NT    1:22.69        
 -- Brunner, Michael     9 SLST                      NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Smith, Micah         9 EPAC-MA                53.32         DQ        
      One hand touch
 -- Srinivas, Vivek      8 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Glinski, Matthew K   9 WSY-MA                    NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 34  Girls 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mitrovic, Anastasi   9 HERSHEY-MA             43.20      40.85         16  
  2 Lauer, Abby E        9 COLLEGIATE-MA          41.59      40.89         13  
  3 Kent, Camille L      9 WSY-MA                 45.43      44.14         12  
  4 Silcox, Abby         9 SLST                   49.30      46.83         11  
  5 Horner, Catherine    9 MARA-MA                50.25      48.10         10  
  6 Lelinski, Danielle   9 LPAC-MA                48.25      48.89          9  
  7 Fink, Alexis         9 EAC-MA                 49.24      48.92          7  
  8 Cline, Bella         9 EPAC-MA                48.32      49.78          5  
  9 Runk, Morgan T       9 CVAC-MA                52.29      50.20          4  
 10 Haugh, Kennedy L     9 FSC-MA                 49.37      50.73          3  
 11 Hain, Mikayla L      9 FSC-MA                 56.79      51.19          2  
 12 Hughes, Josephine    9 CC-MA-MA               54.36      51.23          1  
 13 Pedersen, Ella S     9 HERSHEY-MA             51.73      51.95        
 14 Corbin, Emma         9 ACWS SWIMMING-MA       51.14      52.11        
 15 DeGrange, Rylie N    9 EPAC-MA                50.79      52.22        
 16 Karoly, Jackie       9 EPAC-MA                52.80      52.30        
 17 Wildonger, Racheal   9 OTTERS                 50.00      54.20        
 18 Hubler, Jessica      9 EPAC-MA                55.86      54.95        
 19 Bildheiser, Macken   9 OTTERS                 53.79      55.13        
 20 Logan, Hannah        9 LPAC-MA                56.66      56.44        
 21 Richards, Kristy R   9 CVAC-MA                57.18      56.90        
 22 Anderson, Brookell   9 FSC-MA               1:04.05      57.05        
 23 Bachman, Madelana    9 CVAC-MA              1:02.68      57.33        
 24 Zimmerman, Marlana   9 LPAC-MA                53.58      57.36        
 25 Apa, Rachel          9 ACWS SWIMMING-MA       54.81      57.47        
 26 Snyder, Molly        9 MSC-MA               1:01.04      58.22        
 27 Brent, Rachel E      9 CVAC-MA              1:01.32      58.42        
 28 Stein, Eliya         9  JCC HBG               59.95      58.44        
 29 Shirey, Rachel L     9 FSC-MA               1:02.58      58.68        
 30 Gamse-Bernosky, Ri   9  JCC HBG             1:03.58      59.52        
 31 Gilbert, Haley E     9 BSAC-MA              1:05.25      59.56        
 32 Boltz, Danika K      9 PACS-MA                59.37      59.85        
 33 Kauffman, Grace A    9 JVYMCA                 59.34    1:02.17        
 34 Jacobson, Ilana      9 MSC-MA               1:00.58    1:02.35        
 35 Bonin, Abby E        9 NYAC-MA                   NT    1:06.13        
 36 Longenecker, Caitl   9 PACS-MA              1:04.90    1:08.02        
 -- Tutich, Allie S      9 NYAC-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Clemmer, Maddie R    9 WSY-MA               1:15.53         DQ        
      One hand touch
 -- Ogden, Mackenzie     9 CC-MA-MA                  NT         DQ        
      Walking on or springing from bottom
 -- Yelk, Elsa           9 CVAC-MA              1:24.53         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Eby, Rebecca M       9 PACS-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Walker, Hannah       9 OTTERS                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Kutz, Maggie         9 OTTERS                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 35  Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hause, Ryan          6 DD-MA                  24.91      24.60         16  
  2 Shank, Louis         6 CYAA-MA                26.36      27.80         13  
 -- Brown, Ethan         6 CC-MA-MA                  NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Rill, Alec           5  JCC HBG                  NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Yoon, Sondo          6 NYAC-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 36  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hilty, Stefanie A    6 OTTERS                 22.30      24.47         16  
  2 Powell, Kari         6 SHIPPENSBURG           21.97      24.68         13  
  3 Pentz, Savannah T    6 WSY-MA                 26.93      27.12         12  
  4 Peiffer, Tyya        6 EPAC-MA                   NT      32.32         11  
  5 Barone, Kamryn R     6 CVAC-MA                   NT      32.73         10  
  6 Miller, Madison      6 MSC-MA                 30.71      34.94          9  
  7 Smith, Gabriella     6 SLST                   34.45      36.37          7  
  8 Berra, Kate C        6 WSY-MA                 32.20      36.89          5  
  9 Miller, Katelyn      6 SLST                   42.90      37.57          4  
 -- Kutz, Victoria       6 OTTERS                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Myers, Julia         6 OTTERS                 30.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Shaffer, Brynn       6 SLST                      NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Burg, Lucy           6 SHIPPENSBURG           33.36         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Event 37  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shelly, Nick         7 CC-MA-MA               18.70      17.88         16  
  2 Clough, Colin        7 SLST                   19.75      20.53         13  
  3 Seman, Alexander     7 MSC-MA                    NT      21.42         12  
  4 Krawizcki, Gavin R   7 MARA-MA                20.29      22.47         11  
  5 Hain, Alex C         7 FSC-MA                 23.47      24.42         10  
 -- Alves, Max           7 WSY-MA                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 38  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Zoe R     7 WSY-MA                 18.22      18.78         16  
  2 Brenner, Ellie       7  JCC HBG               19.56      19.46         13  
  3 Yoffee, Sarah        7  JCC HBG               23.22      20.89         12  
  4 Turner, Sara         7 EPAC-MA                20.63      21.70         11  
  5 Houtz, Emily         7 JVYMCA                 22.88      24.72         10  
  6 Johnson, Chace       7 CC-MA-MA                  NT      25.79          9  
  7 Gaudion, Nora C      7 WSY-MA                 27.59      28.64          7  
  8 Brown, Alyssa        7 SHIPPENSBURG           28.72      36.73          5  
  9 Ritchey, Emma        7 JVYMCA                 32.84      38.53          4  
 10 Gutierrez, Khiabet   7 EPAC-MA                   NT      52.03          3  
 -- Epoca, Kelsey        7 SLST                   35.84         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Roush, Elyza         7 SLST                      NT         DQ        
      Walking on or springing from bottom
 -- Kanelos, Elana       7 EPAC-MA                37.94         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Event 39  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Young, Dylan         8 CYAA-MA                17.85      18.06         16  
  2 Kuhn, Jonathan T     8 BSAC-MA                17.57      19.37         13  
  3 Drexler, Noah        8 HERSHEY-MA             19.33      19.55         12  
  4 Boyce, Ryan A        8 NYAC-MA                22.05      20.04         11  
  5 Sheetz, Owen P       8 FSC-MA                 20.24      20.68         10  
  6 Apa, Dominic         8 ACWS SWIMMING-MA       20.09      21.47          9  
  7 Mills, Bryce         8  JCC HBG               22.40      21.73        
  8 Blacker, Alex        8 LPAC-MA                23.97      22.26          7  
  9 Howland, Timothy     8 CYAA-MA                20.95      24.44          5  
 10 Dillon, Mason        8 SLST                   24.07      24.88          4  
 11 Mackrell, Joshua     8 SLST                   22.59      26.88          3  
 12 Simonetti, Jarrett   8 SLST                   23.17      27.31          2  
 13 Rill, Seth           8  JCC HBG               25.13      29.59          1  
 14 Smith, Garrison      8 CYAA-MA                33.78      35.17        
 -- Gochnauer, Drew P    8 MARA-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Waters, Colton       8 SLST                      NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 40  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tafuto, Tori C       8 HERSHEY-MA             17.07      16.80         16  
  2 O'Neill, Claire R    8 EAC-MA                 18.31      18.13         13  
  3 Boldizar, Hope E     8 MARA-MA                17.57      18.42         12  
  4 Georgelis, Antonia   8 MARA-MA                19.51      18.54         11  
  5 Ward, Rylie K        8 BSAC-MA                20.32      20.07         10  
  6 Ortiz, Madison J     8 FSC-MA                 18.46      20.43          9  
  7 Horn, Solia S        8 FSC-MA                 20.43      20.74          7  
  8 Dabbs, Gabriella     8 EAC-MA                 20.02      20.79          5  
  9 Cheslock, Olivia R   8 FSC-MA                 20.72      21.43          4  
 10 Woronko, Angela E    8 HERSHEY-MA             22.13      21.54          3  
 11 Danner, Myah         8 LPAC-MA                   NT      21.56          2  
 12 Recce, Maddalena     8 LPAC-MA                20.62      22.02          1  
 13 Mason, Ashlyn N      8 CVAC-MA                21.30      22.13        
 14 Stroble, Emily       8 CC-MA-MA               23.03      23.14        
 15 Zimmerman, Hannah    8 LPAC-MA                22.76      23.31        
 16 Martel, Katie R      8 FSC-MA                 23.64      23.91        
 17 Oliveira, Sofia      8 EPAC-MA                24.87      24.37        
 18 Kanelos, Alexa       8 EPAC-MA                26.03      24.56        
 19 Garcia, Gabriella    8 WSY-MA                 54.66      24.74        
 20 Saand, Aliyah        8 SHIPPENSBURG              NT      25.48        
 21 Dicks, Zoe           8 ACWS SWIMMING-MA       22.15      25.73        
 22 Strine, Julia        8 SHIPPENSBURG              NT      25.96        
 23 Coover, Paige        8 CYAA-MA                25.27      27.34        
 24 Connor, Rachel       8 SHIPPENSBURG           25.88      29.68        
 25 Hartman, Abigail     8 OTTERS                 26.62      30.57        
 
Event 41  Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shelly, Rece         9 CC-MA-MA               36.96      36.69         16  
  2 Gallagher, Zack A    9 WSY-MA                 38.46      36.75         13  
  3 Pursel, Andrew S     9 MARA-MA                41.39      41.88         12  
  4 Furlong, Christoph   9 CVAC-MA                45.24      42.17         11  
  5 Hause, Kaleb         9 DD-MA                  45.10      44.28         10  
  6 White, Charlie C     9 NYAC-MA                44.14      44.46          9  
  7 Shanmuganathan, Sh   9 CVAC-MA                   NT      44.93          7  
  8 Oren, David          9 OTTERS                    NT      48.74          5  
  9 Wood, Jake T         9 HAY-MA                 59.12    1:00.14          4  
 -- Brunner, Michael     9 SLST                      NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 42  Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maher, Jillian K     9 CVAC-MA                36.95      35.85         16  
  2 Mitrovic, Anastasi   9 HERSHEY-MA             37.46      37.50         13  
  3 Plempel, Jordan      9 EPAC-MA                40.71      41.22         12  
  4 Walsh, Gabrielle     9 EAC-MA                 42.04      43.84         11  
  5 Fink, Alexis         9 EAC-MA                 41.95      44.04         10  
  6 Gilbert, Haley E     9 BSAC-MA                52.77      49.29          9  
  7 Hubler, Jessica      9 EPAC-MA                49.46      50.65          7  
  8 Brent, Rachel E      9 CVAC-MA                56.00      50.84          5  
  9 Karoly, Jackie       9 EPAC-MA                50.12      51.32          4  
 10 Snyder, Molly        9 MSC-MA                 56.12      51.62          3  
 11 Gamse-Bernosky, Ri   9  JCC HBG             1:00.91      55.29          2  
 12 Hughes, Josephine    9 CC-MA-MA                  NT      55.72          1  
 13 Stein, Eliya         9  JCC HBG               56.07      58.59        
 14 Jacobson, Ilana      9 MSC-MA               1:03.12    1:05.41        
 -- Ogden, Mackenzie     9 CC-MA-MA             1:39.12         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kutz, Maggie         9 OTTERS                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 43  Boys 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rill, Alec           5  JCC HBG             1:06.89      59.84         16  
  2 Adman, Caleb         5 EPAC-MA              1:51.11    1:39.79         13  
 
Event 43  Boys 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hause, Ryan          6 DD-MA                  49.09      43.38         16  
  2 Gilbert, Bryson A    6 BSAC-MA                51.41      49.28         13  
  3 Pacifico, Ben        6 THE ATHLETIC CLU-MA    59.74      57.02         12  
  4 Yoon, Sondo          6 NYAC-MA                59.59      57.98         11  
  5 Mikula, Caz          6 EAC-MA               1:13.26    1:08.03         10  
  6 Stein, Noah          6  JCC HBG                  NT    1:13.13          9  
  7 Holmes, Caleb        6 EPAC-MA              1:22.62    1:24.47          7  
 
Event 43  Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shelly, Nick         7 CC-MA-MA               36.92      34.86         16  
  2 Smith, Logan         7 SLST                   42.64      38.81         13  
  3 Clough, Colin        7 SLST                   36.99      40.28         12  
  4 Hain, Alex C         7 FSC-MA                 43.80      40.34         11  
  5 Louie, Jared         7 EAC-MA                 54.35      49.69         10  
  6 Zappe, Jack A        7 WSY-MA                    NT      52.32          9  
  7 Zimmerman, Grant E   7 HERSHEY-MA             58.73      54.81          7  
  8 Alspaugh, Conner     7 EAC-MA               1:02.26    1:00.74          5  
  9 Stillions, Colby     7 EPAC-MA              1:01.28    1:03.88          4  
 10 Inacio, Thomas       7 SLST                 1:07.42    1:04.35          3  
 
Event 44  Girls 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 So, Alicia G         5 NYAC-MA                49.66      51.29         16  
 
Event 44  Girls 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hilty, Stefanie A    6 OTTERS                 42.59      43.51         16  
  2 Peiffer, Tyya        6 EPAC-MA                52.04      49.14         13  
  3 Berra, Kate C        6 WSY-MA                    NT      51.71         12  
  4 Rydbom, Layne        6 CC-MA-MA               58.38      54.97         11  
  5 Strine, Jillian      6 SHIPPENSBURG         1:12.67      55.57         10  
  6 Oltmanns, Rene       6 EAC-MA               1:23.59    1:12.14          9  
 
Event 44  Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Zoe R     7 WSY-MA                 37.56      36.74         16  
  2 Brenner, Ellie       7  JCC HBG               38.23      39.34         13  
  3 Hawkins, Bramley     7 SHIPPENSBURG           42.41      41.85         12  
  4 Johnson, Chace       7 CC-MA-MA               49.97      47.06         11  
  5 Ritchey, Emma        7 JVYMCA                 52.31      49.83         10  
  6 List, Allison        7 CC-MA-MA                  NT      51.04          9  
  7 Bastian, Kelly A     7 SLST                   53.93      51.21          7  
  8 Fickett, Makennah    7 NYAC-MA                46.72      54.38          5  
  9 Brink, Abby          7 SHIPPENSBURG           59.51      58.29          4  
 10 Metzgar, Katheryn    7 OTTERS                 54.00      59.42          3  
 11 Ward, Madelyn N      7 NYAC-MA                56.65    1:00.64          2  
 12 Estep, Mia           7 SHIPPENSBURG           56.21    1:02.39          1  
 13 Smith, Emily X       7 SHIPPENSBURG         1:11.32    1:04.88        
 14 Hollar, Riley        7 SHIPPENSBURG         1:08.61    1:10.79        
 15 Sober, Lauren J      7 NYAC-MA              1:05.65    1:11.01        
 16 Gutierrez, Khiabet   7 EPAC-MA              1:20.76    1:13.09        
 17 Kanelos, Elana       7 EPAC-MA              1:25.52    1:14.89        
 18 Martin, Rylee J      7 NYAC-MA                   NT    1:22.56        
 
Event 45  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Lek C        8 SHIPPENSBURG           33.24      31.81         16  
  2 Arms, Trevor J       8 CVAC-MA                35.13      34.43         13  
  3 Kuhn, Jonathan T     8 BSAC-MA                34.97      35.10         12  
  4 Young, Dylan         8 CYAA-MA                37.45      36.80         11  
  5 Mills, Bryce         8  JCC HBG               35.92      37.58         10  
  6 Axtman, Eric         8 LPAC-MA                   NT      38.16          9  
  7 Drexler, Noah        8 HERSHEY-MA             44.65      39.45          7  
  8 So, Ian J            8 NYAC-MA                46.93      39.65          5  
  9 Mackrell, Joshua     8 SLST                   39.07      40.53          4  
 10 Reichelderfer, Owe   8 CC-MA-MA               41.58      40.84          3  
 11 Sheetz, Owen P       8 FSC-MA                 40.03      40.87          2  
 12 Howland, Timothy     8 CYAA-MA              1:03.34      43.94          1  
 13 Franks, Ben          8 ACWS SWIMMING-MA       45.80      44.41        
 14 Dillon, Mason        8 SLST                   42.91      45.07        
 15 Simonetti, Jarrett   8 SLST                   49.87      45.30        
 16 Whitlock, Trevor     8 CVAC-MA                46.15      45.57        
 17 Dym, Brian           8  JCC HBG               42.44      46.54        
 18 Shepherd, Noah       8 JVYMCA                 48.97      46.55        
 19 Stuckey, Gavin C     8 NYAC-MA                45.21      46.59        
 20 Rill, Seth           8  JCC HBG               41.68      47.11        
 21 Srinivas, Vivek      8 CVAC-MA                58.05      47.77        
 22 Alander, Evan P      8 HERSHEY-MA             50.16      53.54        
 23 Vink, Gavin          8 CC-MA-MA             1:04.37      55.76        
 24 Hoy, Matthew R       8 WSY-MA                 53.43      57.36        
 25 Smith, Garrison      8 CYAA-MA                   NT    1:05.26        
 26 Waters, Colton       8 SLST                      NT    1:07.25        
 
Event 46  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tafuto, Tori C       8 HERSHEY-MA             38.33      35.78         16  
  2 O'Neill, Claire R    8 EAC-MA                 37.53      36.63         13  
  3 Ortiz, Madison J     8 FSC-MA                 36.80      36.93         12  
  4 Horner, Elizabeth    8 MARA-MA                39.67      36.94         11  
  5 Georgelis, Antonia   8 MARA-MA                38.01      38.36         10  
  6 Mason, Ashlyn N      8 CVAC-MA                39.93      38.76          9  
  7 DiCarlo, Lila M      8 WSY-MA                 41.20      39.32          7  
  8 Coover, Paige        8 CYAA-MA                   NT      39.33          5  
  9 Lyesnykova, Alina    8 CVAC-MA                37.80      39.36          4  
 10 Runk, Rachel A       8 CVAC-MA                45.22      39.42          3  
 11 Shaffer, Kara L      8 PACS-MA                   NT      39.54          2  
 12 Yeager, Emma         8 SLST                   40.80      42.12          1  
 13 Danner, Myah         8 LPAC-MA                   NT      42.64        
 14 Oliveira, Sofia      8 EPAC-MA                41.16      43.62        
 15 Saand, Aliyah        8 SHIPPENSBURG              NT      44.29        
 16 Myers, Jocelyn       8 OTTERS                 41.82      44.52        
 17 Connor, Rachel       8 SHIPPENSBURG           51.52      44.94        
 18 Martel, Katie R      8 FSC-MA                 42.98      46.05        
 19 Garcia, Gabriella    8 WSY-MA                 45.58      46.99        
 20 Kury, Emma           8 MARA-MA                44.24      47.08        
 21 Bowers, Anna         8 CVAC-MA                58.36      48.36        
 22 Doyle, Grace         8 THE ATHLETIC CLU-MA    53.31      49.19        
 23 MacKay, Alyssa G     8 NYAC-MA                50.15      49.34        
 24 Hartman, Abigail     8 OTTERS                 47.40      52.62        
 25 O'Donnell, Reily M   8 CVAC-MA                51.35      53.51        
 26 Genesse, Caitlin     8 EPAC-MA              1:09.12      59.70        
 27 Weber, Brynn         8 SHIPPENSBURG           58.93    1:01.04        
 
Event 47  Boys 7 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zappe, Jack A        7 WSY-MA                    NT    2:09.88         16  
                  56.68   2:09.88 (1:13.20)                                        
  2 Stillions, Colby     7 EPAC-MA                   NT    2:24.33         13  
                1:03.92   2:24.33 (1:20.41)                                        
 
Event 47  Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boyce, Ryan A        8 NYAC-MA                   NT    1:23.06         16  
                  39.59     1:23.06 (43.47)                                        
  2 Yaninek, Zachery     8 LPAC-MA                   NT    1:26.91         13  
                  38.84     1:26.91 (48.07)                                        
 
Event 47  Boys 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Majka, Scott R       9 EPAC-MA              1:16.25    1:13.34         16  
                  34.95     1:13.34 (38.39)                                        
  2 Chase, Tommy         9 WSY-MA               1:17.19    1:14.88         13  
                  35.28     1:14.88 (39.60)                                        
  3 Pong, CJ C           9 CC-MA-MA             1:29.06    1:18.83         12  
                  36.68     1:18.83 (42.15)                                        
  4 Cramer, Andy L       9 HERSHEY-MA           1:17.60    1:19.44         11  
                1:19.56         1:19.44 ( )                                        
  5 Drendall, Devan      9 EPAC-MA              1:29.43    1:20.72         10  
                  38.56     1:20.72 (42.16)                                        
  6 Mikula, Ziggy        9 EAC-MA               1:23.87    1:21.30          9  
                  38.42     1:21.30 (42.88)                                        
  7 Leydig, Drew         9 CC-MA-MA             1:28.61    1:21.36          7  
                  38.67     1:21.36 (42.69)                                        
  8 Hause, Kaleb         9 DD-MA                1:22.08    1:23.38          5  
                  38.98     1:23.38 (44.40)                                        
  9 White, Charlie C     9 NYAC-MA                   NT    1:23.62          4  
                  39.35     1:23.62 (44.27)                                        
 10 Oren, David          9 OTTERS               1:22.05    1:28.41          3  
                  40.77     1:28.41 (47.64)                                        
 11 Smith, Micah         9 EPAC-MA              1:34.84    1:31.07          2  
                  41.02     1:31.07 (50.05)                                        
 12 Welks, Sam           9  JCC HBG             1:29.43    1:31.37          1  
                  40.89     1:31.37 (50.48)                                        
 13 Cleary, Nathan       9  JCC HBG             1:35.99    1:43.16        
                  46.34     1:43.16 (56.82)                                        
 14 Johnson, Michael     9 CC-MA-MA                  NT    1:44.86        
                  50.69     1:44.86 (54.17)                                        
 15 Zimmerman, Trey D    9 HERSHEY-MA           1:42.75    1:46.52        
                  50.05     1:46.52 (56.47)                                        
 
Event 48  Girls 5 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- So, Alicia G         5 NYAC-MA                   NT         DQ        
      No touch on turn
                  52.10        DQ (1:01.68)                                        
 
Event 48  Girls 7 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Gaia       7 MSC-MA                    NT    1:41.00         16  
                  44.12     1:41.00 (56.88)                                        
  2 Surfus, Jordyn M     7 HERSHEY-MA                NT    1:51.68         13  
                  52.44     1:51.68 (59.24)                                        
 
Event 48  Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boldizar, Hope E     8 MARA-MA              1:33.78    1:25.47         16  
                  38.68     1:25.47 (46.79)                                        
  2 Shaffer, Kara L      8 PACS-MA                   NT    1:30.41         13  
                  41.60     1:30.41 (48.81)                                        
  3 Stroble, Emily       8 CC-MA-MA                  NT    1:33.11         12  
                  42.95     1:33.11 (50.16)                                        
  4 Price, Avery         8 SLST                      NT    1:35.37         11  
                  43.68     1:35.37 (51.69)                                        
  5 Kanelos, Alexa       8 EPAC-MA                   NT    1:39.22         10  
                  47.52     1:39.22 (51.70)                                        
 
Event 48  Girls 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maher, Jillian K     9 CVAC-MA              1:10.89    1:11.26         16  
                  33.92     1:11.26 (37.34)                                        
  2 Stupka, Sydney       9 ACWS SWIMMING-MA     1:13.69    1:14.58         13  
                  35.12     1:14.58 (39.46)                                        
  3 Ruby, Shannon M      9 HAY-MA               1:16.61    1:15.81         12  
                  36.05     1:15.81 (39.76)                                        
  4 Fink, Alexis         9 EAC-MA               1:25.10    1:19.57         11  
                  37.96     1:19.57 (41.61)                                        
  5 Clough, Caroline     9 SLST                 1:17.69    1:19.92         10  
                  37.15     1:19.92 (42.77)                                        
  6 Ferguson, Abby       9 DD-MA                1:17.03    1:20.39          9  
                  39.41     1:20.39 (40.98)                                        
  7 Hain, Mikayla L      9 FSC-MA               1:27.64    1:21.64          7  
                  39.71     1:21.64 (41.93)                                        
  8 Anderson, Brookell   9 FSC-MA               1:47.66    1:22.69          5  
                  39.98     1:22.69 (42.71)                                        
  9 Horner, Catherine    9 MARA-MA              1:25.29    1:22.99          4  
                  38.92     1:22.99 (44.07)                                        
 10 Myers, Kaitlyn       9 MSC-MA               1:12.95    1:24.39          3  
                  37.94     1:24.39 (46.45)                                        
 11 Shirey, Rachel L     9 FSC-MA               1:37.51    1:28.17          2  
                  42.69     1:28.17 (45.48)                                        
 12 Kent, Camille L      9 WSY-MA                    NT    1:28.66          1  
                  40.21     1:28.66 (48.45)                                        
 13 Hensley, Elaina      9 CYAA-MA              1:26.01    1:30.58        
                  43.51     1:30.58 (47.07)                                        
 14 Bonson, Hannah M     9 JVYMCA               1:26.79    1:31.71        
                  42.93     1:31.71 (48.78)                                        
 15 Runk, Morgan T       9 CVAC-MA              1:32.94    1:38.62        
                  44.61     1:38.62 (54.01)                                        
 16 Kauffman, Grace A    9 JVYMCA               1:38.27    1:38.65        
                  47.12     1:38.65 (51.53)                                        
 17 Longenecker, Caitl   9 PACS-MA              1:39.62    1:48.41        
                  49.01     1:48.41 (59.40)                                        
 18 Fonte-Fraker, Vict   9 EPAC-MA              2:20.17    2:22.76        
                1:06.59   2:22.76 (1:16.17)