Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/16/2014 08:37 PM
                  2014 Mini Champs hosted by WSY - 3/16/2014                   
               2014 Mini Champs hosted by WSY at CV High School                
                            http://www.swimmeet.com                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 9 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hershey Aquatic Club-MA  'A'                1:11.35    1:11.57         40  
     1) M'Ikanatha, Isaac 8             2) Brace, Shane L 9               
     3) Raab, Luke G 8                  4) Wingert, Stephen A 8           
                  38.39     1:11.57 (33.18)                                        
  2 Lebanon Valley Otters  'A'                  1:13.64    1:14.71         34  
     1) Hain, Braden 8                  2) Loraw, Ryan 8                  
     3) Perez, Elias M 8                4) Bensing, Nicholas 9            
                  40.05     1:14.71 (34.66)                                        
  3 Ephrata Rec Center Tidal Waves  'A'         1:15.27    1:15.40         32  
     1) Myer, Joey 7                    2) Chedraoui, Troy 8              
     3) Reading, Logan 9                4) Simes, Colby 9                 
                  40.47     1:15.40 (34.93)                                        
  4 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'A'         1:24.69    1:24.80         30  
     1) Houston, Caleb G 8              2) Sekhar, Sunny L 9              
     3) Chang, Jonathan 8               4) Corbin, Thomas 8               
                  52.51     1:24.80 (32.29)                                        
  5 Gettysburg Sharks Swim Team-MA  'A'         1:27.19    1:28.65         28  
     1) Lambert, Cole 7                 2) Delacruz, Gabriel 7            
     3) Herr, Joshua 8                  4) Nelson, Sam 8                  
                  48.77     1:28.65 (39.88)                                        
  6 Collegiate Aquatics-MA  'A'                 1:25.28    1:29.10         26  
     1) Apeti, Peter 9                  2) Kothe, Ryan G 9                
     3) Haskins, John A 9               4) Groh, Bode I 6                 
                  48.14     1:29.10 (40.96)                                        
  7 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           1:35.67    1:30.72         24  
     1) Krause, Colin E 9               2) Estep, Brandon M 8             
     3) Estep, Derek T 7                4) Ritchie, Jed P 7               
                  46.53     1:30.72 (44.19)                                        
  8 Brandywine-Coatesville Y-MA  'A'            1:29.30    1:46.24         22  
     1) O'Grady, Pierce 7               2) Krebs, Noah J 8                
     3) Resto, Nicholas 9               4) Ernest, Asa 9                  
                1:00.53     1:46.24 (45.71)                                        
  9 Wsy Swimming-MA  'B'                        1:33.37    1:50.13         18  
     1) Taylor, Jamie 6                 2) Hoover, Jacob L 8              
     3) Engle, Connor P 7               4) Maggio, Breydon A 8            
                  53.89     1:50.13 (56.24)                                        
 -- Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'       1:51.66         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Scissors kick - breast
     1) Showers, Jakob 8                2) Hidalgo, Carlos M 8            
     3) Echternach, Philip O 7          4) Sheetz, Gavin P 6              
                  55.97          DQ (55.66)                                        
 -- Wsy Swimming-MA  'A'                        1:14.91         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Yoon, Sondo 8                   2) Lee, Ryan 9                    
     3) Douglass, Brody G 6             4) Taylor, Payton B 8             
                  44.45          DQ (59.00)                                        
 
Event 2  Girls 9 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           1:14.16    1:13.80         40  
     1) Strine, Jillian C 8             2) Estep, Mia 9                   
     3) Powell, Kari G 8                4) Hawkins, Bramley E 9           
                  40.89     1:13.80 (32.91)                                        
  2 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'A'         1:21.86    1:19.07         34  
     1) Heckman, Isabella 9             2) Kanelos, Elana M 9             
     3) Chang, Lauren M 9               4) Marshall, Lilly 9              
                  46.81     1:19.07 (32.26)                                        
  3 Lebanon Valley Otters  'A'                  1:18.40    1:20.26         32  
     1) Rosenberg, Sophia 9             2) Metzgar, Katheryn 9            
     3) Hilty, Stefanie A 8             4) Thomas, Mackenzie 8            
                  47.52     1:20.26 (32.74)                                        
  4 Hershey Aquatic Club-MA  'A'                1:21.45    1:21.01         30  
     1) McMullen, Lydia K 8             2) Dye, Amelia E 9                
     3) Oyerly, Cali M 8                4) Kulasinsky, Katrina E 9        
                  45.82     1:21.01 (35.19)                                        
  5 Collegiate Aquatics-MA  'A'                 1:18.18    1:22.56         28  
     1) Shaffer, Brynn M 8              2) Epoca, Kelsey L 9              
     3) Yoffe, Sarah V 9                4) Benka-Davies, Zoe M 8          
                  44.67     1:22.56 (37.89)                                        
  6 Shippensburg Aquatic Club-MA  'B'           1:28.26    1:23.74         26  
     1) Hoffmann, Jenna F 9             2) Smith, Emily C 9               
     3) Brown, Alyssa 9                 4) Brink, Abby 9                  
                  44.94     1:23.74 (38.80)                                        
  7 Hershey Aquatic Club-MA  'B'                1:36.95    1:29.91         24  
     1) Ebert, Madison L 9              2) Zaprazny, Julia 8              
     3) Chappell, Anna C 9              4) Lin, Allyson 9                 
                  47.90     1:29.91 (42.01)                                        
  8 Brandywine-Coatesville Y-MA  'A'            1:30.02    1:31.07         22  
     1) O'Grady, Mae 9                  2) Pant, Tanya 8                  
     3) Burgess, Brielle 8              4) O'Brien, Ella 8                
                  51.96     1:31.07 (39.11)                                        
  9 Mechanicsburg Swim Club  'A'                     NT    1:32.90         18  
     1) Evans, Faith 8                  2) Douglass, Gaia 9               
     3) Haller, Jade 8                  4) Hoover, Annabelle 7            
                  49.98     1:32.90 (42.92)                                        
 10 Brandywine-Coatesville Y-MA  'B'            1:40.30    1:33.88         14  
     1) Kaczmarski, Rachel 9            2) Plichta, Abby 9                
     3) Schroeder, Greta 9              4) Scott, Ella 9                  
                  48.66     1:33.88 (45.22)                                        
 11 Shippensburg Aquatic Club-MA  'C'           1:33.52    1:34.56         12  
     1) Lobo-Gonzalez, Valeria 8        2) Hollar, Riley A 9              
     3) Spicka, Natalie 9               4) Ulmer, Haven C 7               
                  55.69     1:34.56 (38.87)                                        
 12 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'B'         1:39.25    1:35.50         10  
     1) Miskin, Hannah M 8              2) Sekhar, Maya A 8               
     3) Peiffer, Tyya 8                 4) Fritz Weikel, Kiera 7          
                  52.25     1:35.50 (43.25)                                        
 13 Lebanon Valley Otters  'B'                       NT    1:36.88          8  
     1) Myers, Julia 8                  2) May, Lilliava 8                
     3) Mateyak, Allison 8              4) Mateyak, Anna 9                
                  54.25     1:36.88 (42.63)                                        
 -- Wsy Swimming-MA  'B'                        1:25.80         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Alternating Kick - breast
     1) Weaver, Audrey H 9              2) Secord, Ann K 8                
     3) Skiles, Araceli G 8             4) Maggio, Brea B 8               
                  51.30          DQ (38.70)                                        
 -- Wsy Swimming-MA  'A'                        1:15.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Double pull / kicks - breast
     1) Anthony, Elizabeth J 8          2) Barone, Kamryn R 8             
     3) Fickett, Makennah J 9           4) Rice, Marah F 8                
                  42.43          DQ (35.23)                                        
 
Event 3  Boys 7 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hershey Aquatic Club-MA  'A'                1:21.47    1:24.28         40  
     1) Verbeek, Stefan L 7             2) Zagaceta, Magill M 7           
     3) Wingert, Markus J 7             4) Chappell, William C 7          
                  43.22     1:24.28 (41.06)                                        
  2 Lebanon Valley Otters  'A'                  1:34.25    1:30.90         34  
     1) Loraw, Dylan 7                  2) Connelly, Cameron 7            
     3) Dotts, Benjamin 7               4) Anderson, Braxton 7            
                  54.98     1:30.90 (35.92)                                        
  3 Ephrata Rec Center Tidal Waves  'A'         2:08.02    2:07.10         32  
     1) Myer, Quincy 6                  2) Simes, Camryn 6                
     3) Mclain, Gannon 6                4) Reading, Dalton 6              
                1:06.07   2:07.10 (1:01.03)                                        
 
Event 4  Girls 7 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hershey Aquatic Club-MA  'A'                1:40.75    1:24.23         40  
     1) Kulasinsky, Adrienne J 7        2) Dye, Maggie J 7                
     3) Serfass, Madeline G 7           4) Wilhelm, Leah Rose R 7         
                  40.06     1:24.23 (44.17)                                        
  2 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:41.19    1:31.64         34  
     1) Maggio, Rylee R 6               2) So, Alicia G 7                 
     3) Kielty, Alice M 7               4) Fickett, Emma R 6              
                  36.52     1:31.64 (55.12)                                        
  3 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           1:56.21    1:40.71         32  
     1) Brown, Addison T 6              2) Connor, Anna N 6               
     3) Hawkins, Della K 6              4) Lobo-Gonzalez, Cassandra N 6   
                  45.66     1:40.71 (55.05)                                        
  4 Brandywine-Coatesville Y-MA  'A'            1:41.32    1:42.45         30  
     1) Harris, Lauren 7                2) Resto, Allison 7               
     3) Schroeder, Merys 7              4) Hillman, Anna 7                
                  38.09   1:42.45 (1:04.36)                                        
 -- South Middleton Swim Club-MA  'A'                NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Scissors kick - breast
     1) Brenner, Maggie 7               2) Garman, Kendall 7              
     3) Garman, Ella 6                  4) Shaulis, Emily 5               
                  44.23          DQ (15.54)                                        
 
Event 5  Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groh, Bode I         6 Collegiate-MA          48.11      48.72         20  
  2 Taylor, Jamie        6 Wsy Swimming-MA        45.13      52.10         17  
  3 Mclain, Gannon       6 Ephrata                52.27      53.07         16  
  4 Simes, Camryn        6 Ephrata                48.55      54.67         15  
  5 Myer, Quincy         6 Ephrata              1:01.45      58.10         14  
 
Event 5  Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M   7 Hershey-MA             33.06      33.99         20  
  2 Verbeek, Stefan L    7 Hershey-MA             39.69      38.78         17  
  3 Estep, Derek T       7 SHIP-MA                42.63      41.80         16  
  4 Chappell, William    7 Hershey-MA             43.27      43.80         15  
  5 Lambert, Cole        7 Gettysburg-MA          42.03      45.36         14  
  6 Delacruz, Gabriel    7 Gettysburg-MA          57.42      50.22         13  
  7 Ritchie, Jed P       7 SHIP-MA                55.34      50.57         12  
  8 Adman, Caleb         7 EPAC-MA                55.80      56.52         11  
 
Event 5  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 M'Ikanatha, Isaac    8 Hershey-MA             32.14      31.55         20  
  2 Tran, Andrew T       8 Wsy Swimming-MA        49.35      33.91         17  
  3 Ginter, Lance        8 MSC                    36.13      34.65         16  
  4 Taylor, Payton B     8 Wsy Swimming-MA        33.36      34.76         15  
  5 Hain, Braden         8 Otters                 33.53      35.14         14  
  6 Corbin, Thomas       8 EPAC-MA                36.78      36.02         13  
  7 Krebs, Noah J        8 BCY-MA                 37.95      36.12         12  
  8 Estep, Brandon M     8 SHIP-MA                36.16      36.57         11  
  9 Nelson, Sam          8 Gettysburg-MA          41.30      41.12          9  
 10 Hoover, Jacob L      8 Wsy Swimming-MA        40.98      41.76          7  
 11 Mailman, Matthew H   8 Hershey-MA             44.36      42.27          6  
 12 Maggio, Breydon A    8 Wsy Swimming-MA        41.64      42.93          5  
 13 Brown, Gavin C       8 Hershey-MA             53.70      53.10          4  
 14 Kondek, Brady        8 MSC                    54.09      55.29          3  
 15 Patel, VraJ          8 Wsy Swimming-MA      1:04.67    1:15.04          2  
 
Event 5  Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brace, Shane L       9 Hershey-MA             33.16      32.79         20  
  2 Lee, Ryan            9 Wsy Swimming-MA        33.52      33.43         17  
  3 Simes, Colby         9 Ephrata                33.93      33.88         16  
  4 Haskins, John A      9 Collegiate-MA          33.28      34.18         15  
  5 Junkins, Clinton     9 UN-MA                  36.92      34.66         14  
  6 Kothe, Ryan G        9 Collegiate-MA          35.50      35.51         13  
  7 Bensing, Nicholas    9 Otters                 36.18      36.69         12  
  8 Ernest, Asa          9 BCY-MA                 38.30      38.25         11  
  9 Krause, Colin E      9 SHIP-MA                38.04      38.56          9  
 10 Stillions, Colby     9 EPAC-MA                42.68      40.09          7  
 11 Phelps, Jordan J     9 Fsc-Leby-MA            43.83      41.00          6  
 12 Crispino, Ridge      9 SMSC-MA                41.43      41.46          5  
 13 Reading, Logan       9 Ephrata                39.76      41.56          4  
 14 Resto, Nicholas      9 BCY-MA                 38.76      42.76          3  
 15 Simmons, Cameron B   9 EPAC-MA                43.74      44.16          2  
 16 Sekhar, Sunny L      9 EPAC-MA                48.99      45.96          1  
 17 Crowther, Michael    9 SMSC-MA                47.69      47.78        
 18 Verma, Aayush        9 Hershey-MA             45.30      47.86        
 19 Kunata, Malik        9 Gettysburg-MA          46.22      48.53        
 20 Kamonka, Declan N    9 Fsc-Leby-MA            54.91      51.88        
 21 Apeti, Peter         9 Collegiate-MA          50.94      52.23        
 22 Eveland, Noah        9 SHIP-MA                55.77      56.76        
 23 Woodruff, Aidan      9 MSC                    59.69      57.21        
 -- Ali, El-Aassar A     9 Wsy Swimming-MA        48.89         DQ        
      No touch on turn
 
Event 6  Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hain, Alyssa L       6 Fsc-Leby-MA            45.45      45.49         20  
  2 Maggio, Rylee R      6 Wsy Swimming-MA        53.41      54.29         17  
  3 Fickett, Emma R      6 Wsy Swimming-MA        55.97      54.70         16  
  4 Shaulis, Emily       5 SMSC-MA              1:00.22      59.59         15  
  5 Lobo-Gonzalez, Cas   6 SHIP-MA              1:07.26    1:06.81         14  
  6 Brown, Addison T     6 SHIP-MA              1:00.54    1:09.65         13  
  7 Sober, Morgan T      6 Wsy Swimming-MA           NT    1:21.10         12  
 
Event 6  Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 So, Alicia G         7 Wsy Swimming-MA        35.14      35.27         20  
  2 Metzgar, Allison     7 Otters                 47.48      46.40         17  
  3 Resto, Allison       7 BCY-MA                 47.78      47.39         16  
  4 Naylor, Tess         7 SMSC-MA                42.66      47.92         15  
  5 Wilhelm, Leah Rose   7 Hershey-MA             48.32      50.54         14  
  6 Schroeder, Merys     7 BCY-MA                 49.80      50.89         13  
  7 Dye, Maggie J        7 Hershey-MA             47.61      53.63         12  
  8 Allan, Lisa A        7 Wsy Swimming-MA        40.38      58.13         11  
  9 Buck, Ava S          7 Hershey-MA           1:03.80      58.44          9  
 -- Kielty, Alice M      7 Wsy Swimming-MA        55.38         DQ        
      No touch on turn
 
Event 6  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari G       8 SHIP-MA                35.31      34.21         20  
  2 Sandhaus, Eliza M    8 UN-MA                  35.11      35.33         17  
  3 Thomas, Mackenzie    8 Otters                 41.39      36.21         16  
  4 Hilty, Stefanie A    8 Otters                 36.67      36.95         15  
  5 O'Brien, Ella        8 BCY-MA                 39.26      38.93         14  
  6 Benka-Davies, Zoe    8 Collegiate-MA          39.10      39.00         13  
  7 McMullen, Lydia K    8 Hershey-MA             36.06      39.53         12  
  8 Burgess, Brielle     8 BCY-MA                    NT      41.94         11  
  9 Maggio, Brea B       8 Wsy Swimming-MA        42.98      43.53          9  
 10 Secord, Ann K        8 Wsy Swimming-MA        38.37      44.04          7  
 11 Ludwick, Sadie L     8 Wsy Swimming-MA        45.34      45.80          6  
 12 Lobo-Gonzalez, Val   8 SHIP-MA                51.30      48.16          5  
 13 Pant, Tanya          8 BCY-MA                    NT      50.31          4  
 14 Haller, Jade         8 MSC                    50.69      52.11          3  
 15 Axelsson, Amelia M   8 SHIP-MA                58.57      54.14          2  
 16 Zaprazny, Julia      8 Hershey-MA             53.55      55.07          1  
 17 Stutzman, Kailah B   8 SHIP-MA                   NT    1:03.05        
 
Event 6  Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Lauren M      9 EPAC-MA                30.61      30.92         20  
  2 Lavigne, Renee       9 UN-MA                  30.59      31.16         17  
  3 Shoemaker, Jennife   9 Wsy Swimming-MA        33.44      33.28         16  
  4 Fickett, Makennah    9 Wsy Swimming-MA        33.99      33.32         15  
  5 Bolden, Jennifer L   9 Wsy Swimming-MA        34.50      34.12         14  
  6 Engle, Allie E       9 Wsy Swimming-MA        34.11      34.56         13  
  7 Hawkins, Bramley E   9 SHIP-MA                33.87      34.59         12  
  8 Ketterman, Katelyn   9 Gettysburg-MA          34.79      35.01         11  
  9 Price, Madison       9 UN-MA                  39.02      35.17          9  
 10 Smith, Emily C       9 SHIP-MA                36.49      35.29          7  
 11 Hostetter, Kyleigh   9 SMSC-MA                35.75      35.67          6  
 12 Estep, Mia           9 SHIP-MA                36.75      36.02          5  
 13 Douglass, Gaia       9 MSC                    37.51      36.07          4  
 14 Holmes, Jordan       9 Ephrata                36.51      36.13          3  
 15 Burkholder, Abby     9 Acws Swimming-MA       38.37      36.75          2  
 16 Marshall, Lilly      9 EPAC-MA                37.55      37.35          1  
 17 Brink, Abby          9 SHIP-MA                38.83      37.59        
 18 Schwab, Devon        9 Acws Swimming-MA       39.60      37.72        
 19 Scott, Ella          9 BCY-MA                 37.39      37.77        
 20 Rosenberg, Sophia    9 Otters                 40.00      37.83        
 21 Ebert, Madison L     9 Hershey-MA             38.80      38.11        
 22 Epoca, Kelsey L      9 Collegiate-MA          36.67      38.20        
 23 Hoffmann, Jenna F    9 SHIP-MA                40.73      38.48        
 24 Metzgar, Katheryn    9 Otters                 39.31      39.37        
 25 Wivell, Katie        9 Gettysburg-MA          37.98      39.56        
 26 Brown, Alyssa        9 SHIP-MA                41.13      39.62        
 27 Kulasinsky, Katrin   9 Hershey-MA             39.52      39.92        
 28 Sober, Lauren J      9 Wsy Swimming-MA        46.00      39.93        
 29 Heckman, Isabella    9 EPAC-MA                40.62      40.02        
 30 Dye, Amelia E        9 Hershey-MA             38.36      41.08        
 31 Plichta, Abby        9 BCY-MA                 47.13      41.45        
 32 Spicka, Natalie      9 SHIP-MA                38.20      42.19        
 33 Kinneman, Carsyn D   9 Wsy Swimming-MA        38.91      42.38        
 34 Hollar, Riley A      9 SHIP-MA                45.45      42.63        
 35 Mclain, Adriana      9 Ephrata                44.91      43.25        
 36 Mateyak, Anna        9 Otters                 44.54      44.00        
 37 Kaczmarski, Rachel   9 BCY-MA                 45.16      44.38        
 38 Chappell, Anna C     9 Hershey-MA             41.54      45.51        
 39 Lin, Allyson         9 Hershey-MA             44.65      45.74        
 40 O'Grady, Mae         9 BCY-MA                 43.93      45.88        
 41 Schroeder, Greta     9 BCY-MA                 52.87      47.54        
 42 Crowther, Emma       9 SMSC-MA                45.83      47.69        
 43 Lydon, Caleigh       9 BCY-MA                 49.67      48.57        
 44 Butterfield, Becky   9 Wsy Swimming-MA      1:06.70    1:06.66        
 
Event 7  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chedraoui, Troy      8 Ephrata                14.85      15.66         20  
  2 Wingert, Stephen A   8 Hershey-MA             15.24      15.67         17  
  3 Loraw, Ryan          8 Otters                 15.57      15.68         16  
  4 Raab, Luke G         8 Hershey-MA             15.36      15.76         15  
  5 Hain, Braden         8 Otters                 15.69      16.07         14  
  6 Lowen, Brian         8 Otters                 16.70      16.53         13  
  7 Rudy, Gavin          8 MSC                    15.91      16.76         12  
  8 Herr, Joshua         8 Gettysburg-MA          17.69      17.25         11  
  9 Perez, Elias M       8 Otters                 15.73      17.34          9  
 10 Cheslock, Carter     8 Otters                 17.00      17.68          7  
 11 Chang, Jonathan      8 EPAC-MA                16.85      18.28          6  
 12 Maggio, Breydon A    8 Wsy Swimming-MA        19.03      18.41          5  
 13 Hoover, Jacob L      8 Wsy Swimming-MA        19.11      18.66          4  
 14 Nelson, Sam          8 Gettysburg-MA          18.84      18.78          3  
 15 Lehan, Sean C        8 Hershey-MA             17.49      19.02          2  
 16 Houston, Caleb G     8 EPAC-MA                18.11      20.33          1  
 17 Hidalgo, Carlos M    8 Fsc-Leby-MA            21.75      20.56        
 18 Tipton, Zack         8 Gettysburg-MA          22.47      21.14        
 19 Duncan, Benjamin     8 Otters                 20.05      21.41        
 20 Showers, Jakob       8 Fsc-Leby-MA            21.55      21.89        
 21 Huggan, Kevin        8 SMSC-MA                21.52      22.06        
 22 Bakermans, Darren    8 SMSC-MA                22.68      22.67        
 23 Meyer, Seth M        8 Fsc-Leby-MA            25.37      24.69        
 24 Tran, Andrew T       8 Wsy Swimming-MA        21.55      26.22        
 
Event 8  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strine, Jillian C    8 SHIP-MA                15.64      14.91         20  
  2 Oyerly, Cali M       8 Hershey-MA             15.49      16.04         17  
  3 Thomas, Mackenzie    8 Otters                 16.78      16.18         16  
  4 Shaffer, Brynn M     8 Collegiate-MA          17.16      16.88         15  
  5 Rice, Marah F        8 Wsy Swimming-MA        16.79      16.97         14  
  6 Ellis, Peyton        8 SMSC-MA                16.04      17.39         13  
  7 Peiffer, Tyya        8 EPAC-MA                16.97      18.10         12  
  8 McMullen, Lydia K    8 Hershey-MA             16.32      18.15         11  
  9 Myers, Julia         8 Otters                 18.88      18.22          9  
 10 Skiles, Araceli G    8 Wsy Swimming-MA        17.68      18.57          7  
 11 Anthony, Elizabeth   8 Wsy Swimming-MA        19.16      18.59          6  
 12 Burgess, Brielle     8 BCY-MA                 17.92      18.71          5  
 13 Maggio, Brea B       8 Wsy Swimming-MA        18.16      19.11          4  
 14 Evans, Faith         8 MSC                    19.08      19.12          3  
 15 Secord, Ann K        8 Wsy Swimming-MA        17.74      19.47          2  
 16 Wivell, Megan        8 Gettysburg-MA          22.23      20.24          1  
 17 Sekhar, Maya A       8 EPAC-MA                18.58      20.26        
 18 Miskin, Hannah M     8 EPAC-MA                19.79      20.29        
 19 Simpson, Gracie      8 MSC                    21.33      21.44        
 20 May, Lilliava        8 Otters                 19.56      21.60        
 21 Mateyak, Allison     8 Otters                 19.96      22.04        
 22 Reber, Malina        8 Gettysburg-MA          22.98      22.19        
 23 Scheungrab, Caroly   8 Gettysburg-MA          21.54      22.35        
 24 Tuhy, Olivia         8 Gettysburg-MA          20.65      22.39        
 25 Haller, Jade         8 MSC                    23.43      22.82        
 26 Zaprazny, Julia      8 Hershey-MA             21.19      23.34        
 27 Eckert, Charli E     8 Wsy Swimming-MA        22.45      23.75        
 28 Stutzman, Kailah B   8 SHIP-MA                26.30      26.25        
 29 Axelsson, Amelia M   8 SHIP-MA                27.23      26.26        
 30 O'Donnell, Shannon   8 SHIP-MA                25.54      28.77        
 
Event 9  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Myer, Joey           7 Ephrata                15.43      15.95         20  
  2 Woren, Joshua        7 CVAC-MA                16.29      16.39         17  
  3 Connelly, Cameron    7 Otters                 17.29      17.15         16  
  4 Dotts, Benjamin      7 Otters                 16.74      17.41         15  
  5 Verbeek, Stefan L    7 Hershey-MA             17.06      17.82         14  
  6 Wingert, Markus J    7 Hershey-MA             18.09      18.35         13  
  7 MacDonald, Marshal   7 Collegiate-MA          22.05      21.22         12  
  8 Adman, Caleb         7 EPAC-MA                22.32      21.61         11  
  9 O'Grady, Pierce      7 BCY-MA                 23.07      22.07          9  
 10 Williamson, Keegan   7 SMSC-MA                22.27      22.29          7  
 11 Loraw, Dylan         7 Otters                 22.29      22.38          6  
 12 Bu, Jason J          7 Hershey-MA             22.62      22.51          5  
 13 Ritchie, Jed P       7 SHIP-MA                22.30      22.52          4  
 14 Engle, Connor P      7 Wsy Swimming-MA        21.64      22.66          3  
 15 Anderson, Braxton    7 Otters                 22.30      23.19          2  
 16 Echternach, Philip   7 Fsc-Leby-MA            24.09      25.25          1  
 
Event 10  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoover, Annabelle    7 MSC                    18.87      18.78         20  
  2 Schwab, Jordan       7 Acws Swimming-MA       19.09      19.48         17  
  3 Ulmer, Haven C       7 SHIP-MA                21.20      20.58         16  
  4 Schaffhauser, Aver   7 LPAC-MA                19.94      20.63         15  
  5 Resto, Allison       7 BCY-MA                 20.09      20.94         14  
  6 Thrush, Hannah M     7 Collegiate-MA          19.64      20.97         13  
  7 Kulasinsky, Adrien   7 Hershey-MA             20.85      22.58         12  
  8 Harris, Lauren       7 BCY-MA                 23.30      22.61         11  
  9 Burkholder, Olivia   7 Acws Swimming-MA       26.29      22.66          9  
 10 Wilhelm, Leah Rose   7 Hershey-MA             21.82      22.92          7  
 11 Schroeder, Merys     7 BCY-MA                 21.74      24.42          5.5
 11 Kielty, Alice M      7 Wsy Swimming-MA        25.31      24.42          5.5
 13 Brenner, Maggie      7 SMSC-MA                20.42      24.51          4  
 14 Binkley, Alexis M    7 Fsc-Leby-MA            23.55      26.20          3  
 15 Buck, Ava S          7 Hershey-MA             25.83      28.30          2  
 16 Garman, Kendall      7 SMSC-MA                25.22      28.75          1  
 17 Allan, Lisa A        7 Wsy Swimming-MA        28.18      28.79        
 
Event 11  Boys 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mclain, Gannon       6 Ephrata                21.65      21.46         20  
  2 Groh, Bode I         6 Collegiate-MA          19.89      22.15         17  
  3 McCormick, Garrett   6 SMSC-MA                21.48      23.94         16  
  4 Taylor, Jamie        6 Wsy Swimming-MA        20.01      24.64         15  
  5 Simes, Camryn        6 Ephrata                24.56      24.74         14  
  6 Sheetz, Gavin P      6 Fsc-Leby-MA            23.91      24.95         13  
  7 Myer, Quincy         6 Ephrata                25.24      25.72         12  
  8 Douglass, Brody G    6 Wsy Swimming-MA        30.67      30.17         11  
  9 Duncan, Jaedon       6 Otters                 31.25      33.54          9  
 10 Reading, Dalton      6 Ephrata                37.89      38.27          7  
 
Event 12  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brainard, Maya       6 Gettysburg-MA          21.29      22.23         20  
  2 Updegrave, Delaney   6 Collegiate-MA          24.72      22.45         17  
  3 Chang, Katie         6 EPAC-MA                22.19      23.18         16  
  4 Maggio, Rylee R      6 Wsy Swimming-MA        22.43      24.93         14.5
  4 Fickett, Emma R      6 Wsy Swimming-MA        23.30      24.93         14.5
  6 Garman, Ella         6 SMSC-MA                22.30      25.41         13  
  7 Hawkins, Della K     6 SHIP-MA                24.04      26.23         12  
  8 Rosenberg, Grace     6 Otters                 25.58      26.24         11  
  9 Shank, Jasmyne N     6 Collegiate-MA          22.53      26.67          9  
 10 Connor, Anna N       6 SHIP-MA                26.05      27.54          7  
 11 Lobo-Gonzalez, Cas   6 SHIP-MA                26.82      28.34          6  
 12 Brown, Addison T     6 SHIP-MA                26.03      28.67          5  
 13 Rudy, Madison        6 MSC                    33.21      36.08          4  
 14 Sober, Morgan T      6 Wsy Swimming-MA        32.21      36.16          3  
 
Event 13  Boys 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Arijah     5 BCY-MA                 26.30      26.43         20  
  2 Shank, Mikal R       4 Collegiate-MA          25.85      27.02         17  
  3 Cheslock, Collin     5 Otters                    NT      37.61         16  
  4 Epoca, Jacob C       5 Collegiate-MA          43.02      40.87         15  
 
Event 14  Girls 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shaulis, Emily       5 SMSC-MA                24.36      26.05         20  
  2 Pegher, Mia          5 Otters                 26.65      27.57         17  
  3 Shaffer, Kenzie F    4 Collegiate-MA          31.17      35.52         16  
  4 Wiedt, Elizabeth     5 UN-MA                  42.76      38.12         15  
  5 O'Grady, Meredith    5 BCY-MA                 36.03      43.38         14  
  6 Rosenberg, Annila    4 Otters                    NT      47.54         13  
  7 May, Annalise        5 Otters                    NT      51.24         12  
  8 Mateyak, Mary        4 Otters                    NT    1:59.16         11  
 -- MacDonald, Maeve M   4 UN-MA               11:02.37         DQ        
      Pulling on lane line
 
Event 15  Boys 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jamie        6 Wsy Swimming-MA        54.67      58.07         20  
 
Event 15  Boys 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M   7 Hershey-MA             37.56      38.13         20  
  2 Ritchie, Jed P       7 SHIP-MA                   NT      43.46         17  
  3 Verbeek, Stefan L    7 Hershey-MA             46.16      47.12         16  
  4 Estep, Derek T       7 SHIP-MA                   NT      47.93         15  
  5 Chappell, William    7 Hershey-MA             54.73      55.57         14  
 
Event 15  Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 M'Ikanatha, Isaac    8 Hershey-MA             38.71      36.97         20  
  2 Yoon, Sondo          8 Wsy Swimming-MA        43.80      43.32         17  
  3 Estep, Brandon M     8 SHIP-MA                43.21      44.23         16  
  4 Brown, Gavin C       8 Hershey-MA             56.60      54.52         15  
  5 Tran, Andrew T       8 Wsy Swimming-MA           NT    1:01.88         14  
 -- Patel, VraJ          8 Wsy Swimming-MA           NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 15  Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brace, Shane L       9 Hershey-MA             39.87      40.38         20  
  2 Lee, Ryan            9 Wsy Swimming-MA        39.46      40.56         17  
  3 Haskins, John A      9 Collegiate-MA          41.55      41.96         16  
  4 Junkins, Clinton     9 UN-MA                  45.16      42.64         15  
  5 Gao, Matt Z          9 Hershey-MA             42.27      42.90         14  
  6 Bensing, Nicholas    9 Otters                 41.75      43.04         13  
  7 Krause, Colin E      9 SHIP-MA                47.04      46.92         12  
  8 Reading, Logan       9 Ephrata                47.77      47.33         11  
  9 Simmons, Cameron B   9 EPAC-MA                54.60      48.95          9  
 10 Verma, Aayush        9 Hershey-MA             52.60      53.31          7  
 11 Apeti, Peter         9 Collegiate-MA          52.62      53.68          6  
 12 Sekhar, Sunny L      9 EPAC-MA              1:01.17    1:00.39          5  
 13 Eveland, Noah        9 SHIP-MA                59.48    1:02.05          4  
 14 Woodruff, Aidan      9 MSC                  1:00.78    1:04.21          3  
 15 Crowther, Michael    9 SMSC-MA              1:00.35    1:05.99          2  
 -- Ali, El-Aassar A     9 Wsy Swimming-MA      1:03.62         DQ        
      No touch at turn
 -- Crispino, Ridge      9 SMSC-MA                48.93         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 16  Girls 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lobo-Gonzalez, Cas   6 SHIP-MA                   NT      58.06         20  
  2 Brown, Addison T     6 SHIP-MA              1:13.06    1:02.67         17  
 
Event 16  Girls 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kulasinsky, Adrien   7 Hershey-MA             49.65      51.76         20  
  2 Resto, Allison       7 BCY-MA                    NT      52.14         17  
  3 Burkholder, Olivia   7 Acws Swimming-MA       58.65      54.25         16  
  4 Dye, Maggie J        7 Hershey-MA                NT      54.43         15  
  5 Allan, Lisa A        7 Wsy Swimming-MA      1:13.94    1:10.87         14  
 
Event 16  Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strine, Jillian C    8 SHIP-MA                37.26      38.01         20  
  2 McMullen, Lydia K    8 Hershey-MA             42.67      43.72         17  
  3 Anthony, Elizabeth   8 Wsy Swimming-MA        43.36      43.80         16  
  4 Rice, Marah F        8 Wsy Swimming-MA        46.01      45.31         15  
  5 Pant, Tanya          8 BCY-MA                    NT      49.01         14  
  6 Maggio, Brea B       8 Wsy Swimming-MA           NT      49.69         13  
  7 Axelsson, Amelia M   8 SHIP-MA                58.21      54.80         12  
  8 Lobo-Gonzalez, Val   8 SHIP-MA                   NT      58.19         11  
  9 Haller, Jade         8 MSC                       NT      59.60          9  
 10 Stutzman, Kailah B   8 SHIP-MA                   NT    1:11.41          7  
 -- O'Brien, Ella        8 BCY-MA                    NT         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 16  Girls 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lavigne, Renee       9 UN-MA                  35.85      36.59         20  
  2 Brainard, Hannah     9 Gettysburg-MA          38.80      37.67         17  
  3 Hostetter, Kyleigh   9 SMSC-MA                37.97      39.23         16  
  4 Chang, Lauren M      9 EPAC-MA                38.91      39.65         15  
  5 Shoemaker, Jennife   9 Wsy Swimming-MA           NT      40.70         14  
  6 Holmes, Jordan       9 Ephrata                43.69      42.08         13  
  7 Kulasinsky, Katrin   9 Hershey-MA             43.39      43.93         12  
  8 Ketterman, Katelyn   9 Gettysburg-MA          41.16      44.13         11  
  9 Rosenberg, Sophia    9 Otters                 43.43      44.22          9  
 10 Estep, Mia           9 SHIP-MA                46.06      44.27          7  
 11 Metzgar, Katheryn    9 Otters                 45.97      44.80          6  
 12 Weaver, Audrey H     9 Wsy Swimming-MA        47.39      45.10          5  
 13 Ebert, Madison L     9 Hershey-MA             46.12      45.16          4  
 14 Hawkins, Bramley E   9 SHIP-MA                43.31      45.26          3  
 15 Schwab, Devon        9 Acws Swimming-MA       47.22      45.90          2  
 16 Price, Madison       9 UN-MA                  44.61      45.93          1  
 17 Marshall, Lilly      9 EPAC-MA                45.70      46.29        
 18 Hoffmann, Jenna F    9 SHIP-MA                46.43      46.45        
 19 Kinneman, Carsyn D   9 Wsy Swimming-MA        45.43      46.69        
 20 Brown, Alyssa        9 SHIP-MA                45.91      46.87        
 21 Dye, Amelia E        9 Hershey-MA             44.96      46.99        
 22 Wivell, Katie        9 Gettysburg-MA          49.10      47.07        
 23 Scott, Ella          9 BCY-MA                 47.92      48.54        
 24 Chappell, Anna C     9 Hershey-MA             46.54      48.95        
 25 O'Grady, Mae         9 BCY-MA                 48.38      48.98        
 26 Yoffe, Sarah V       9 Collegiate-MA             NT      49.85        
 27 Epoca, Kelsey L      9 Collegiate-MA          46.35      50.03        
 28 Plichta, Abby        9 BCY-MA                 51.32      50.42        
 29 Lin, Allyson         9 Hershey-MA             49.66      50.83        
 30 Hollar, Riley A      9 SHIP-MA                48.73      50.86        
 31 Spicka, Natalie      9 SHIP-MA                46.67      51.53        
 32 Mclain, Adriana      9 Ephrata                54.91      51.55        
 33 Kaczmarski, Rachel   9 BCY-MA                 53.62      51.60        
 34 Schroeder, Greta     9 BCY-MA                 51.56      54.68        
 35 Crowther, Emma       9 SMSC-MA                54.44      55.39        
 36 Sober, Lauren J      9 Wsy Swimming-MA      1:00.00      56.58        
 37 Lydon, Caleigh       9 BCY-MA                 54.00      58.10        
 -- Burkholder, Abby     9 Acws Swimming-MA       42.15         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Smith, Emily C       9 SHIP-MA                44.38         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Butterfield, Becky   9 Wsy Swimming-MA      1:10.90         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 17  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hain, Braden         8 Otters                 18.15      18.14         20  
  2 Wingert, Stephen A   8 Hershey-MA             18.63      19.09         17  
  3 Krebs, Noah J        8 BCY-MA                 18.62      19.61         16  
  4 Lowen, Brian         8 Otters                 20.01      19.73         15  
  5 Rudy, Gavin          8 MSC                    19.95      20.65         14  
  6 Cheslock, Carter     8 Otters                 20.20      20.92         13  
  7 Yoon, Sondo          8 Wsy Swimming-MA        20.02      21.04         12  
  8 Perez, Elias M       8 Otters                 19.46      21.14         11  
  9 Chang, Jonathan      8 EPAC-MA                20.98      21.83          9  
 10 Corbin, Thomas       8 EPAC-MA                21.51      22.03          7  
 11 Herr, Joshua         8 Gettysburg-MA          23.42      23.42          6  
 12 Lehan, Sean C        8 Hershey-MA             21.34      23.47          5  
 13 Houston, Caleb G     8 EPAC-MA                22.19      24.20          4  
 14 Hoover, Jacob L      8 Wsy Swimming-MA        23.34      24.50          3  
 15 Nelson, Sam          8 Gettysburg-MA          22.74      24.81          2  
 16 Duncan, Benjamin     8 Otters                 24.85      25.00          1  
 17 Maggio, Breydon A    8 Wsy Swimming-MA        29.43      25.32        
 18 Showers, Jakob       8 Fsc-Leby-MA            24.84      25.60        
 19 Hidalgo, Carlos M    8 Fsc-Leby-MA            26.13      26.89        
 20 Bakermans, Darren    8 SMSC-MA                26.90      27.31        
 21 Huggan, Kevin        8 SMSC-MA                28.54      27.43        
 22 Tran, Andrew T       8 Wsy Swimming-MA        26.73      27.85        
 23 Meyer, Seth M        8 Fsc-Leby-MA            32.53      31.42        
 
Event 18  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oyerly, Cali M       8 Hershey-MA             18.49      18.88         20  
  2 Shaffer, Brynn M     8 Collegiate-MA          20.40      20.27         17  
  3 Sandhaus, Eliza M    8 UN-MA                  18.74      20.47         16  
  4 Barone, Kamryn R     8 Wsy Swimming-MA        19.71      20.56         15  
  5 McMullen, Lydia K    8 Hershey-MA             18.30      20.90         14  
  6 Peiffer, Tyya        8 EPAC-MA                19.94      21.29         13  
  7 Ellis, Peyton        8 SMSC-MA                20.76      21.51         12  
  8 Benka-Davies, Zoe    8 Collegiate-MA          20.64      22.34         11  
  9 May, Lilliava        8 Otters                 22.21      22.40          9  
 10 Skiles, Araceli G    8 Wsy Swimming-MA        21.22      22.60          7  
 11 Miskin, Hannah M     8 EPAC-MA                22.12      22.75          6  
 12 Mateyak, Allison     8 Otters                 22.20      23.05          5  
 13 Myers, Julia         8 Otters                 21.04      23.42          4  
 14 Zaprazny, Julia      8 Hershey-MA             22.27      23.47          3  
 15 Ludwick, Sadie L     8 Wsy Swimming-MA        24.34      24.23          2  
 16 Secord, Ann K        8 Wsy Swimming-MA        21.59      24.32          1  
 17 Wivell, Megan        8 Gettysburg-MA          25.12      25.18        
 18 Haller, Jade         8 MSC                    28.61      25.64        
 19 Sekhar, Maya A       8 EPAC-MA                23.70      25.66        
 20 Reber, Malina        8 Gettysburg-MA             NT      26.70        
 21 Axelsson, Amelia M   8 SHIP-MA                26.49      26.80        
 21 Simpson, Gracie      8 MSC                    26.53      26.80        
 23 Scheungrab, Caroly   8 Gettysburg-MA          26.34      26.95        
 24 Lobo-Gonzalez, Val   8 SHIP-MA                23.57      27.08        
 25 O'Donnell, Shannon   8 SHIP-MA                27.58      27.75        
 26 Eckert, Charli E     8 Wsy Swimming-MA        28.61      28.78        
 27 Sooter, Aubrey       8 BCY-MA                 30.12      29.37        
 28 Stutzman, Kailah B   8 SHIP-MA                28.71      38.75        
 
Event 19  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Myer, Joey           7 Ephrata                19.27      19.66         20  
  2 Dotts, Benjamin      7 Otters                 19.62      20.71         17  
  3 Connelly, Cameron    7 Otters                 21.16      20.81         16  
  4 Verbeek, Stefan L    7 Hershey-MA             19.93      21.71         15  
  5 Lambert, Cole        7 Gettysburg-MA          22.62      22.70         14  
  6 Wingert, Markus J    7 Hershey-MA             22.53      23.13         13  
  7 Bu, Jason J          7 Hershey-MA             24.21      23.58         12  
  8 O'Grady, Pierce      7 BCY-MA                 24.46      24.28         11  
  9 Williamson, Keegan   7 SMSC-MA                26.17      24.98          9  
 10 Chappell, William    7 Hershey-MA             22.83      25.55          7  
 11 Loraw, Dylan         7 Otters                 25.81      26.67          6  
 12 Anderson, Braxton    7 Otters                 26.60      26.74          5  
 13 Ritchie, Jed P       7 SHIP-MA                25.82      26.80          4  
 14 MacDonald, Marshal   7 Collegiate-MA          24.56      27.08          3  
 15 Adman, Caleb         7 EPAC-MA                26.95      27.20          2  
 16 Echternach, Philip   7 Fsc-Leby-MA            27.51      28.36          1  
 17 Delacruz, Gabriel    7 Gettysburg-MA          25.04      28.48        
 
Event 20  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metzgar, Allison     7 Otters                 23.81      23.54         20  
  2 Ulmer, Haven C       7 SHIP-MA                23.71      23.73         17  
  3 Hoover, Annabelle    7 MSC                    25.36      24.42         16  
  4 Serfass, Madeline    7 Hershey-MA             22.50      24.57         15  
  5 Hillman, Anna        7 BCY-MA                 24.62      24.75         14  
  6 Wilhelm, Leah Rose   7 Hershey-MA             24.92      24.97         13  
  7 Kulasinsky, Adrien   7 Hershey-MA             23.32      25.21         12  
  8 Schaffhauser, Aver   7 LPAC-MA                22.51      25.23         11  
  9 Kielty, Alice M      7 Wsy Swimming-MA        25.71      25.35          9  
 10 Buck, Ava S          7 Hershey-MA             26.44      27.32          7  
 11 Harris, Lauren       7 BCY-MA                 25.44      28.09          6  
 12 Thrush, Hannah M     7 Collegiate-MA          24.71      28.11          5  
 13 Binkley, Alexis M    7 Fsc-Leby-MA            26.51      30.68          4  
 14 Schroeder, Merys     7 BCY-MA                 29.86      31.06          3  
 15 Allan, Lisa A        7 Wsy Swimming-MA        33.87      32.22          2  
 
Event 21  Boys 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shank, Mikal R       4 Collegiate-MA          32.06      32.39         20  
  2 Anderson, Arijah     5 BCY-MA                 34.61      33.77         17  
  3 Epoca, Jacob C       5 Collegiate-MA          58.19    1:14.58         16  
 -- Cheslock, Collin     5 Otters                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 21  Boys 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jamie        6 Wsy Swimming-MA        23.92      26.75         20  
  2 McCormick, Garrett   6 SMSC-MA                24.95      28.89         17  
  3 Groh, Bode I         6 Collegiate-MA          26.97      29.52         16  
  4 Sheetz, Gavin P      6 Fsc-Leby-MA            28.90      30.04         15  
  5 Douglass, Brody G    6 Wsy Swimming-MA        39.91      33.78         14  
  6 Duncan, Jaedon       6 Otters                 32.51      35.01         13  
  7 Myer, Quincy         6 Ephrata                33.23      36.10         12  
  8 Reading, Dalton      6 Ephrata                38.16      49.44         11  
 
Event 22  Girls 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pegher, Mia          5 Otters                 28.78      27.14         20  
  2 Shaulis, Emily       5 SMSC-MA                28.20      29.28         17  
  3 Shaffer, Kenzie F    4 Collegiate-MA          32.40      36.71         16  
  4 Wiedt, Elizabeth     5 UN-MA                  35.43      43.77         15  
  5 O'Grady, Meredith    5 BCY-MA                 43.03      44.01         14  
  6 Rosenberg, Annila    4 Otters                    NT      48.28         13  
  7 Mateyak, Mary        4 Otters                    NT    1:14.77         12  
 
Event 22  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Updegrave, Delaney   6 Collegiate-MA          27.96      26.41         20  
  2 Fickett, Emma R      6 Wsy Swimming-MA        28.42      27.14         17  
  3 Rosenberg, Grace     6 Otters                 27.75      27.45         16  
  4 Maggio, Rylee R      6 Wsy Swimming-MA        25.26      27.76         15  
  5 Chang, Katie         6 EPAC-MA                29.72      28.66         14  
  6 Connor, Anna N       6 SHIP-MA                30.16      28.88         13  
  7 Brown, Addison T     6 SHIP-MA                28.29      29.19         12  
  8 Hawkins, Della K     6 SHIP-MA                26.00      31.15         11  
  9 Shank, Jasmyne N     6 Collegiate-MA          27.55      31.32          9  
 10 Lobo-Gonzalez, Cas   6 SHIP-MA                33.69      31.73          7  
 11 Sober, Morgan T      6 Wsy Swimming-MA        29.92      34.02          6  
 12 Rudy, Madison        6 MSC                    36.19      37.83          5  
 
Event 23  Boys 7 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M   7 Hershey-MA             46.19      44.49         20  
  2 Delacruz, Gabriel    7 Gettysburg-MA             NT      58.59         17  
  3 Bu, Jason J          7 Hershey-MA                NT    1:01.70         16  
  4 Estep, Derek T       7 SHIP-MA                   NT    1:10.50         15  
 
Event 23  Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 M'Ikanatha, Isaac    8 Hershey-MA                NT      45.81         20  
  2 Raab, Luke G         8 Hershey-MA             46.00      47.01         17  
  3 Corbin, Thomas       8 EPAC-MA                   NT      47.97         16  
  4 Yoon, Sondo          8 Wsy Swimming-MA        50.06      52.42         15  
  5 Maggio, Breydon A    8 Wsy Swimming-MA           NT      59.82         14  
  6 Mailman, Matthew H   8 Hershey-MA             57.55    1:00.95         13  
  7 Brown, Gavin C       8 Hershey-MA             57.72    1:05.85         12  
  8 Kondek, Brady        8 MSC                       NT    1:08.84         11  
 -- Patel, VraJ          8 Wsy Swimming-MA           NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 23  Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gao, Matt Z          9 Hershey-MA             43.85      43.58         20  
  2 Lee, Ryan            9 Wsy Swimming-MA        43.67      44.09         17  
  3 Kothe, Ryan G        9 Collegiate-MA          43.26      44.79         16  
  4 Brace, Shane L       9 Hershey-MA             44.08      45.47         15  
  5 Haskins, John A      9 Collegiate-MA          48.03      49.55         14  
  6 Bensing, Nicholas    9 Otters                 50.60      50.39         13  
  7 Simes, Colby         9 Ephrata                50.52      51.20         12  
  8 Sekhar, Sunny L      9 EPAC-MA                50.93      52.63         11  
  9 Phelps, Jordan J     9 Fsc-Leby-MA            51.69      52.71          9  
 10 Krause, Colin E      9 SHIP-MA                55.71      52.99          7  
 11 Ernest, Asa          9 BCY-MA                 58.18      55.40          6  
 12 Resto, Nicholas      9 BCY-MA                 54.75      57.16          5  
 13 Crispino, Ridge      9 SMSC-MA                56.49      57.36          4  
 14 Kamonka, Declan N    9 Fsc-Leby-MA          1:04.89    1:05.14          3  
 15 Eveland, Noah        9 SHIP-MA              1:03.53    1:06.94          2  
 16 Ali, El-Aassar A     9 Wsy Swimming-MA           NT    1:08.89          1  
 17 Stillions, Colby     9 EPAC-MA                   NT    1:52.68        
 -- Woodruff, Aidan      9 MSC                  1:41.09         DQ        
      Arms past hipline
 -- Crowther, Michael    9 SMSC-MA              1:04.45         DQ        
      Scissors kick
 -- Kunata, Malik        9 Gettysburg-MA        1:02.81         DQ        
      Scissors kick
 
Event 24  Girls 7 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 So, Alicia G         7 Wsy Swimming-MA        45.33      46.83         20  
  2 Schwab, Jordan       7 Acws Swimming-MA          NT    1:01.57         17  
  3 Serfass, Madeline    7 Hershey-MA                NT    1:05.96         16  
  4 Burkholder, Olivia   7 Acws Swimming-MA          NT    1:06.60         15  
  5 Hillman, Anna        7 BCY-MA                    NT    1:11.90         14  
 -- Buck, Ava S          7 Hershey-MA                NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 24  Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari G       8 SHIP-MA                43.04      42.24         20  
  2 Barone, Kamryn R     8 Wsy Swimming-MA        42.75      43.40         17  
  3 Skiles, Araceli G    8 Wsy Swimming-MA        48.98      47.98         16  
  4 Evans, Faith         8 MSC                  1:00.54      54.19         15  
  5 Benka-Davies, Zoe    8 Collegiate-MA             NT      54.45         14  
  6 Zaprazny, Julia      8 Hershey-MA           1:01.21      58.59         13  
  7 Simpson, Gracie      8 MSC                       NT    1:02.77         12  
  8 Pant, Tanya          8 BCY-MA                    NT    1:03.78         11  
  9 O'Donnell, Shannon   8 SHIP-MA                   NT    1:12.15          9  
 10 Lobo-Gonzalez, Val   8 SHIP-MA                   NT    1:13.00          7  
 11 Sooter, Aubrey       8 BCY-MA                    NT    1:24.83          6  
 -- O'Brien, Ella        8 BCY-MA                    NT         DQ        
      Double pull / kicks
 
Event 24  Girls 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Engle, Allie E       9 Wsy Swimming-MA        46.42      46.23         20  
  2 Estep, Mia           9 SHIP-MA                45.74      46.27         17  
  3 Weaver, Audrey H     9 Wsy Swimming-MA        48.55      46.91         16  
  4 Shoemaker, Jennife   9 Wsy Swimming-MA        47.09      47.01         15  
  5 Metzgar, Katheryn    9 Otters                 49.29      48.21         13.5
  5 Ketterman, Katelyn   9 Gettysburg-MA          49.27      48.21         13.5
  7 Hostetter, Kyleigh   9 SMSC-MA                50.77      49.05         12  
  8 Douglass, Gaia       9 MSC                    48.19      49.07         11  
  9 Fickett, Makennah    9 Wsy Swimming-MA        47.65      49.67          9  
 10 Yoffe, Sarah V       9 Collegiate-MA          48.53      49.93          7  
 11 Bolden, Jennifer L   9 Wsy Swimming-MA        51.92      50.95          6  
 12 Epoca, Kelsey L      9 Collegiate-MA          47.94      51.47          5  
 13 Kinneman, Carsyn D   9 Wsy Swimming-MA        50.19      51.96          4  
 14 Plichta, Abby        9 BCY-MA                 56.39      52.84          3  
 15 Brink, Abby          9 SHIP-MA                52.71      52.99          2  
 16 Ebert, Madison L     9 Hershey-MA             53.31      53.72          1  
 17 Kanelos, Elana M     9 EPAC-MA                51.99      53.75        
 18 Schwab, Devon        9 Acws Swimming-MA          NT      54.43        
 19 Spicka, Natalie      9 SHIP-MA                53.57      56.28        
 20 Dye, Amelia E        9 Hershey-MA             55.77      58.25        
 21 Hollar, Riley A      9 SHIP-MA                58.50    1:00.56        
 22 Sober, Lauren J      9 Wsy Swimming-MA        54.50    1:01.12        
 23 Crowther, Emma       9 SMSC-MA              1:04.15    1:11.41        
 -- Kulasinsky, Katrin   9 Hershey-MA             58.74         DQ        
      One hand touch
 -- Wivell, Katie        9 Gettysburg-MA             NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Butterfield, Becky   9 Wsy Swimming-MA           NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Chappell, Anna C     9 Hershey-MA             58.64         DQ        
      Two strokes under water
 
Event 25  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chedraoui, Troy      8 Ephrata                19.63      20.85         20  
  2 Loraw, Ryan          8 Otters                 21.01      22.03         17  
  3 Krebs, Noah J        8 BCY-MA                 22.34      23.02         16  
  4 Wingert, Stephen A   8 Hershey-MA             23.74      23.21         15  
  5 Ginter, Lance        8 MSC                    22.15      23.71         14  
  6 Tipton, Zack         8 Gettysburg-MA          24.31      23.97         13  
  7 Hoover, Jacob L      8 Wsy Swimming-MA        24.22      24.88         12  
  8 Lowen, Brian         8 Otters                 26.07      25.59         11  
  9 Duncan, Benjamin     8 Otters                 27.26      28.51          9  
 10 Lehan, Sean C        8 Hershey-MA             31.24      30.69          7  
 11 Bakermans, Darren    8 SMSC-MA                27.09      30.87          6  
 12 Kondek, Brady        8 MSC                    29.07      32.35          5  
 13 Showers, Jakob       8 Fsc-Leby-MA            36.13      32.54          4  
 -- Hidalgo, Carlos M    8 Fsc-Leby-MA            32.06         DQ        
      Arms past hipline
 -- Meyer, Seth M        8 Fsc-Leby-MA            41.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Yoon, Sondo          8 Wsy Swimming-MA        23.54         DQ        
      Alternating Kick
 -- Houston, Caleb G     8 EPAC-MA                   NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 26  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strine, Jillian C    8 SHIP-MA                20.42      20.18         20  
  2 Hilty, Stefanie A    8 Otters                 23.68      22.10         17  
  3 Skiles, Araceli G    8 Wsy Swimming-MA        22.83      22.34         16  
  4 Sandhaus, Eliza M    8 UN-MA                  21.57      22.51         15  
  5 Shaffer, Brynn M     8 Collegiate-MA          22.92      23.28         14  
  6 Ellis, Peyton        8 SMSC-MA                22.46      24.47         13  
  7 Anthony, Elizabeth   8 Wsy Swimming-MA        24.34      24.75         12  
  8 Thomas, Mackenzie    8 Otters                 26.26      25.13         11  
  9 Ludwick, Sadie L     8 Wsy Swimming-MA        29.39      26.43          9  
 10 Myers, Julia         8 Otters                 28.09      26.52          7  
 11 Sekhar, Maya A       8 EPAC-MA                24.35      26.94          6  
 12 Scheungrab, Caroly   8 Gettysburg-MA          26.95      28.09          5  
 13 Simpson, Gracie      8 MSC                    28.62      28.92          4  
 14 Eckert, Charli E     8 Wsy Swimming-MA        31.23      29.13          3  
 15 Tuhy, Olivia         8 Gettysburg-MA          28.44      29.55          2  
 16 May, Lilliava        8 Otters                 28.29      29.62          1  
 17 Mateyak, Allison     8 Otters                 32.53      31.53        
 18 O'Donnell, Shannon   8 SHIP-MA                32.87      33.40        
 -- Secord, Ann K        8 Wsy Swimming-MA        23.38         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wivell, Megan        8 Gettysburg-MA          32.82         DQ        
      Scissors kick
 
Event 27  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Connelly, Cameron    7 Otters                 27.90      23.48         20  
  2 Woren, Joshua        7 CVAC-MA                23.31      24.49         17  
  3 Dotts, Benjamin      7 Otters                 24.81      25.19         16  
  4 Engle, Connor P      7 Wsy Swimming-MA        29.68      29.56         15  
  5 Bu, Jason J          7 Hershey-MA             30.84      31.15         14  
  6 Williamson, Keegan   7 SMSC-MA                   NT      37.17         13  
  7 Adman, Caleb         7 EPAC-MA                59.35      41.45         12  
 -- Anderson, Braxton    7 Otters                    NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Echternach, Philip   7 Fsc-Leby-MA               NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 28  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metzgar, Allison     7 Otters                 23.37      24.47         20  
  2 Naylor, Tess         7 SMSC-MA                   NT      28.79         17  
  3 Schwab, Jordan       7 Acws Swimming-MA       25.83      29.22         16  
  4 Schaffhauser, Aver   7 LPAC-MA                29.15      30.58         15  
  5 Resto, Allison       7 BCY-MA                 27.70      32.06         14  
  6 Harris, Lauren       7 BCY-MA                 30.71      32.11         13  
  7 Dye, Maggie J        7 Hershey-MA             33.62      32.35         12  
  8 Hoover, Annabelle    7 MSC                    29.96      33.08         11  
  9 Binkley, Alexis M    7 Fsc-Leby-MA            30.60      36.61          9  
 10 Thrush, Hannah M     7 Collegiate-MA          34.31      39.59          7  
 11 Wilhelm, Leah Rose   7 Hershey-MA                NT      41.57          6  
 -- Ulmer, Haven C       7 SHIP-MA                37.95         DQ        
      Butterfly kick
 -- Kulasinsky, Adrien   7 Hershey-MA                NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Garman, Kendall      7 SMSC-MA                33.44         DQ        
      Scissors kick
 
Event 29  Boys 5 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Shank, Mikal R       4 Collegiate-MA             NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 29  Boys 6 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simes, Camryn        6 Ephrata                30.35      31.50         20  
  2 Sheetz, Gavin P      6 Fsc-Leby-MA            37.29      41.28         17  
 -- Douglass, Brody G    6 Wsy Swimming-MA           NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 30  Girls 5 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wiedt, Elizabeth     5 UN-MA                  59.16      55.49         20  
 
Event 30  Girls 6 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hain, Alyssa L       6 Fsc-Leby-MA            28.84      29.99         20  
  2 Brainard, Maya       6 Gettysburg-MA          31.83      36.56         17  
 -- Updegrave, Delaney   6 Collegiate-MA          59.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Fickett, Emma R      6 Wsy Swimming-MA           NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Shank, Jasmyne N     6 Collegiate-MA             NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Chang, Katie         6 EPAC-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sober, Morgan T      6 Wsy Swimming-MA        44.86         DQ        
      Arms past hipline
 -- Connor, Anna N       6 SHIP-MA                33.67         DQ        
      Alternating Kick
 -- Rosenberg, Grace     6 Otters                 54.35         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 31  Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wingert, Stephen A   8 Hershey-MA             37.29      37.94         20  
  2 Taylor, Payton B     8 Wsy Swimming-MA        41.39      44.53         17  
  3 Estep, Brandon M     8 SHIP-MA                49.94      45.66         16  
 -- Patel, VraJ          8 Wsy Swimming-MA           NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 31  Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Junkins, Clinton     9 UN-MA                  39.02      40.53         20  
  2 Kothe, Ryan G        9 Collegiate-MA        1:39.87      41.20         17  
  3 Gao, Matt Z          9 Hershey-MA             41.31      41.38         16  
  4 Simes, Colby         9 Ephrata                41.84      42.02         15  
  5 Haskins, John A      9 Collegiate-MA          45.84      45.47         14  
  6 Reading, Logan       9 Ephrata                44.08      46.91         13  
  7 Simmons, Cameron B   9 EPAC-MA              1:00.65      50.17         12  
  8 Phelps, Jordan J     9 Fsc-Leby-MA            56.68      55.67         11  
  9 Ernest, Asa          9 BCY-MA                 57.13      59.45          9  
 10 Stillions, Colby     9 EPAC-MA              1:01.49    1:04.08          7  
 11 Kunata, Malik        9 Gettysburg-MA        1:05.30    1:04.78          6  
 -- Verma, Aayush        9 Hershey-MA                NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 32  Girls 7 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 So, Alicia G         7 Wsy Swimming-MA        40.32      42.14         20  
 
Event 32  Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari G       8 SHIP-MA                44.48      39.80         20  
  2 Oyerly, Cali M       8 Hershey-MA             45.88      40.78         17  
  3 Evans, Faith         8 MSC                       NT      54.62         16  
  4 Rice, Marah F        8 Wsy Swimming-MA        44.85    1:03.31         15  
 
Event 32  Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Lauren M      9 EPAC-MA                34.87      35.81         20  
  2 Lavigne, Renee       9 UN-MA                  33.41      36.84         17  
  3 Engle, Allie E       9 Wsy Swimming-MA        37.43      37.69         16  
  4 Brainard, Hannah     9 Gettysburg-MA          38.71      39.02         15  
  5 Holmes, Jordan       9 Ephrata                42.15      41.64         14  
  6 Heckman, Isabella    9 EPAC-MA                45.07      43.16         13  
  7 Hawkins, Bramley E   9 SHIP-MA                41.35      43.54         12  
  8 Price, Madison       9 UN-MA                  42.82      44.15         11  
  9 Bolden, Jennifer L   9 Wsy Swimming-MA        43.57      45.57          9  
 10 Hoffmann, Jenna F    9 SHIP-MA                49.81      45.62          7  
 11 Burkholder, Abby     9 Acws Swimming-MA       48.12      46.18          6  
 12 Rosenberg, Sophia    9 Otters                 52.35      47.25          5  
 13 Yoffe, Sarah V       9 Collegiate-MA          45.47      47.47          4  
 14 Smith, Emily C       9 SHIP-MA                45.47      52.16          3  
 15 Brown, Alyssa        9 SHIP-MA                46.84      52.25          2  
 16 Douglass, Gaia       9 MSC                    48.03      52.78          1  
 17 Schwab, Devon        9 Acws Swimming-MA       52.90      52.88        
 17 Brink, Abby          9 SHIP-MA                50.28      52.88        
 19 Mclain, Adriana      9 Ephrata              1:04.95      57.62        
 20 Schroeder, Greta     9 BCY-MA                 58.03      59.65        
 21 O'Grady, Mae         9 BCY-MA               1:02.30    1:02.10        
 22 Lin, Allyson         9 Hershey-MA           1:01.49    1:02.84        
 -- Fickett, Makennah    9 Wsy Swimming-MA        39.66         DQ        
      One hand touch
 
Event 33  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 M'Ikanatha, Isaac    8 Hershey-MA             15.95      16.57         20  
  2 Hain, Braden         8 Otters                 17.89      17.42         17  
  3 Raab, Luke G         8 Hershey-MA             17.84      17.60         16  
  4 Chedraoui, Troy      8 Ephrata                16.38      17.78         15  
  5 Loraw, Ryan          8 Otters                 17.69      18.04         14  
  6 Taylor, Payton B     8 Wsy Swimming-MA        17.82      18.31         13  
  7 Perez, Elias M       8 Otters                 17.51      18.98         12  
  8 Ginter, Lance        8 MSC                    18.09      19.53         11  
  9 Cheslock, Carter     8 Otters                 20.73      20.25          9  
 10 Nelson, Sam          8 Gettysburg-MA          25.49      20.54          7  
 11 Herr, Joshua         8 Gettysburg-MA          20.67      21.22          6  
 12 Chang, Jonathan      8 EPAC-MA                   NT      21.30          5  
 13 Rudy, Gavin          8 MSC                    19.93      21.38          4  
 14 Showers, Jakob       8 Fsc-Leby-MA               NT      23.49          3  
 15 Lehan, Sean C        8 Hershey-MA             23.79      25.05          2  
 16 Hidalgo, Carlos M    8 Fsc-Leby-MA            35.28      27.93          1  
 17 Houston, Caleb G     8 EPAC-MA                24.95      29.59        
 18 Huggan, Kevin        8 SMSC-MA                   NT      37.10        
 -- Meyer, Seth M        8 Fsc-Leby-MA            35.46         DQ        
      One hand touch
 
Event 34  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strine, Jillian C    8 SHIP-MA                17.17      16.94         20  
  2 Oyerly, Cali M       8 Hershey-MA             16.35      17.78         17  
  3 Barone, Kamryn R     8 Wsy Swimming-MA        18.13      18.19         16  
  4 Ellis, Peyton        8 SMSC-MA                18.02      18.49         15  
  5 Shaffer, Brynn M     8 Collegiate-MA          18.22      18.52         14  
  6 Peiffer, Tyya        8 EPAC-MA                18.90      18.76         13  
  7 Hilty, Stefanie A    8 Otters                 17.21      18.95         12  
  8 Thomas, Mackenzie    8 Otters                 20.56      20.11         11  
  9 Anthony, Elizabeth   8 Wsy Swimming-MA        21.52      21.13          9  
 10 Maggio, Brea B       8 Wsy Swimming-MA        25.97      21.70          7  
 11 Ludwick, Sadie L     8 Wsy Swimming-MA        28.33      22.30          6  
 12 Burgess, Brielle     8 BCY-MA                 22.07      24.87          5  
 13 O'Brien, Ella        8 BCY-MA                 24.20      25.41          4  
 14 Reber, Malina        8 Gettysburg-MA          30.23      26.05          3  
 15 Sekhar, Maya A       8 EPAC-MA                29.32      28.57          2  
 16 Miskin, Hannah M     8 EPAC-MA                28.09      31.66          1  
 17 Tuhy, Olivia         8 Gettysburg-MA          31.93      31.70        
 18 Sooter, Aubrey       8 BCY-MA                 32.98      31.75        
 -- May, Lilliava        8 Otters                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 35  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Myer, Joey           7 Ephrata                17.60      17.89         20  
  2 Woren, Joshua        7 CVAC-MA                17.25      18.29         17  
  3 Dotts, Benjamin      7 Otters                 18.24      20.34         16  
  4 Wingert, Markus J    7 Hershey-MA             19.91      21.05         15  
  5 Lambert, Cole        7 Gettysburg-MA          27.99      22.62         14  
  6 O'Grady, Pierce      7 BCY-MA                    NT      24.93         13  
  7 Anderson, Braxton    7 Otters                 32.07      27.62         12  
  8 Engle, Connor P      7 Wsy Swimming-MA        26.20      29.15         11  
  9 Chappell, William    7 Hershey-MA             27.79      30.82          9  
 10 Echternach, Philip   7 Fsc-Leby-MA            30.85      37.66          7  
 -- Connelly, Cameron    7 Otters                 24.39         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 36  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schwab, Jordan       7 Acws Swimming-MA       23.35      27.99         20  
  2 Brenner, Maggie      7 SMSC-MA                26.61      28.41         17  
  3 Kielty, Alice M      7 Wsy Swimming-MA        30.07      28.45         16  
  4 Serfass, Madeline    7 Hershey-MA             21.99      28.73         15  
  5 Dye, Maggie J        7 Hershey-MA             26.22      28.95         14  
  6 Harris, Lauren       7 BCY-MA                 30.86      29.80         13  
  7 Binkley, Alexis M    7 Fsc-Leby-MA            25.86      30.49         12  
  8 Ulmer, Haven C       7 SHIP-MA                   NT      30.77         11  
  9 Thrush, Hannah M     7 Collegiate-MA          25.15      31.19          9  
 10 Fritz Weikel, Kier   7 EPAC-MA                29.38      32.41          7  
 11 Schroeder, Merys     7 BCY-MA                 27.68      32.67          6  
 -- Hillman, Anna        7 BCY-MA                 26.49         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 37  Boys 5 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Epoca, Jacob C       5 Collegiate-MA             NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Shank, Mikal R       4 Collegiate-MA             NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Anderson, Arijah     5 BCY-MA                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 37  Boys 6 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mclain, Gannon       6 Ephrata                26.55      26.59         20  
 -- Groh, Bode I         6 Collegiate-MA          28.80         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- McCormick, Garrett   6 SMSC-MA                37.48         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Douglass, Brody G    6 Wsy Swimming-MA        18.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Simes, Camryn        6 Ephrata                33.21         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Reading, Dalton      6 Ephrata                45.67         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 38  Girls 5 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Shaffer, Kenzie F    4 Collegiate-MA        1:04.22         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 38  Girls 6 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brainard, Maya       6 Gettysburg-MA          25.75      24.80         20  
  2 Hain, Alyssa L       6 Fsc-Leby-MA            24.94      25.65         17  
  3 Hawkins, Della K     6 SHIP-MA                27.43      29.14         16  
  4 Connor, Anna N       6 SHIP-MA                   NT      30.22         15  
  5 Updegrave, Delaney   6 Collegiate-MA          33.35      31.91         14  
  6 Chang, Katie         6 EPAC-MA                34.27      32.09         13  
  7 Garman, Ella         6 SMSC-MA                30.77      34.41         12  
 -- Shank, Jasmyne N     6 Collegiate-MA          27.86         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 39  Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brace, Shane L       9 Hershey-MA           1:23.01    1:23.32         20  
                  37.36     1:23.32 (45.96)                                        
  2 Gao, Matt Z          9 Hershey-MA           1:24.02    1:27.42         17  
                  43.74     1:27.42 (43.68)                                        
  3 Lee, Ryan            9 Wsy Swimming-MA      1:26.48    1:28.04         16  
                  42.45     1:28.04 (45.59)                                        
  4 Kothe, Ryan G        9 Collegiate-MA        1:25.94    1:30.38         15  
                  43.72     1:30.38 (46.66)                                        
  5 Bensing, Nicholas    9 Otters               1:34.41    1:34.95         14  
                  46.17     1:34.95 (48.78)                                        
  6 Junkins, Clinton     9 UN-MA                1:38.50    1:35.73         13  
                  40.75     1:35.73 (54.98)                                        
  7 Simes, Colby         9 Ephrata              1:32.91    1:38.01         12  
                  46.39     1:38.01 (51.62)                                        
  8 Krause, Colin E      9 SHIP-MA              1:44.20    1:45.41         11  
  9 Reading, Logan       9 Ephrata              1:44.55    1:45.59          9  
                  46.92     1:45.59 (58.67)                                        
 10 Phelps, Jordan J     9 Fsc-Leby-MA          1:48.11    1:48.36          7  
                  55.78     1:48.36 (52.58)                                        
 11 Ernest, Asa          9 BCY-MA               1:51.14    1:49.12          6  
                  54.49     1:49.12 (54.63)                                        
 12 Resto, Nicholas      9 BCY-MA               1:49.05    1:53.17          5  
                  53.72     1:53.17 (59.45)                                        
 13 Simmons, Cameron B   9 EPAC-MA                   NT    2:02.66          4  
                  50.89   2:02.66 (1:11.77)                                        
 14 Eveland, Noah        9 SHIP-MA                   NT    2:25.02          3  
                1:10.74   2:25.02 (1:14.28)                                        
 -- Apeti, Peter         9 Collegiate-MA             NT         DQ        
      One hand touch - fly
                1:00.33        DQ (1:14.76)                                        
 -- Stillions, Colby     9 EPAC-MA                   NT         DQ        
      Arms past hipline - breast
                1:04.07        DQ (1:31.98)                                        
 -- Kunata, Malik        9 Gettysburg-MA             NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                1:11.87        DQ (1:07.40)                                        
 
Event 40  Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lavigne, Renee       9 UN-MA                1:21.96    1:21.66         20  
                  36.87     1:21.66 (44.79)                                        
  2 Chang, Lauren M      9 EPAC-MA              1:20.80    1:22.30         17  
                  37.43     1:22.30 (44.87)                                        
  3 Brainard, Hannah     9 Gettysburg-MA        1:25.20    1:24.70         16  
                  38.02     1:24.70 (46.68)                                        
  4 Shoemaker, Jennife   9 Wsy Swimming-MA      1:26.51    1:25.47         15  
                  40.06     1:25.47 (45.41)                                        
  5 Engle, Allie E       9 Wsy Swimming-MA           NT    1:29.16         14  
                  40.39     1:29.16 (48.77)                                        
  6 Estep, Mia           9 SHIP-MA              1:30.00    1:30.53         13  
                  43.59     1:30.53 (46.94)                                        
  7 Ketterman, Katelyn   9 Gettysburg-MA        1:31.32    1:30.82         12  
                  43.01     1:30.82 (47.81)                                        
  8 Hawkins, Bramley E   9 SHIP-MA              1:32.66    1:32.01         11  
                  42.99     1:32.01 (49.02)                                        
  9 Price, Madison       9 UN-MA                1:34.34    1:32.12          9  
                  43.23     1:32.12 (48.89)                                        
 10 Hostetter, Kyleigh   9 SMSC-MA              1:31.62    1:33.74          7  
                  43.56     1:33.74 (50.18)                                        
 11 Fickett, Makennah    9 Wsy Swimming-MA      1:25.44    1:35.34          6  
                  43.63     1:35.34 (51.71)                                        
 12 Metzgar, Katheryn    9 Otters               1:38.37    1:35.51          5  
                  44.96     1:35.51 (50.55)                                        
 13 Burkholder, Abby     9 Acws Swimming-MA     1:39.05    1:36.43          4  
                  44.36     1:36.43 (52.07)                                        
 14 Dye, Amelia E        9 Hershey-MA           1:45.67    1:38.49          3  
                  46.58     1:38.49 (51.91)                                        
 15 Kulasinsky, Katrin   9 Hershey-MA           1:43.46    1:39.17          2  
                  44.85     1:39.17 (54.32)                                        
 16 Rosenberg, Sophia    9 Otters               1:43.43    1:40.04          1  
                  44.89     1:40.04 (55.15)                                        
 17 Weaver, Audrey H     9 Wsy Swimming-MA      1:37.22    1:40.24        
                  48.75     1:40.24 (51.49)                                        
 18 Heckman, Isabella    9 EPAC-MA              1:39.13    1:41.10        
                  44.62     1:41.10 (56.48)                                        
 19 Holmes, Jordan       9 Ephrata              1:37.07    1:41.34        
                  46.04     1:41.34 (55.30)                                        
 20 Hoffmann, Jenna F    9 SHIP-MA              1:43.91    1:41.40        
                  45.07     1:41.40 (56.33)                                        
 21 Smith, Emily C       9 SHIP-MA              1:43.39    1:41.95        
                  50.92     1:41.95 (51.03)                                        
 22 Brink, Abby          9 SHIP-MA              1:41.51    1:42.61        
                  50.44     1:42.61 (52.17)                                        
 23 Yoffe, Sarah V       9 Collegiate-MA        1:38.19    1:42.93        
                  53.07     1:42.93 (49.86)                                        
 24 Douglass, Gaia       9 MSC                  1:31.14    1:42.99        
                  46.86     1:42.99 (56.13)                                        
 25 Bolden, Jennifer L   9 Wsy Swimming-MA      1:36.71    1:45.37        
                  50.32     1:45.37 (55.05)                                        
 26 Chappell, Anna C     9 Hershey-MA           1:41.80    1:46.38        
                  47.32     1:46.38 (59.06)                                        
 27 Kanelos, Elana M     9 EPAC-MA              1:45.54    1:46.65        
                  53.01     1:46.65 (53.64)                                        
 28 Brown, Alyssa        9 SHIP-MA              1:43.63    1:46.75        
                  50.83     1:46.75 (55.92)                                        
 29 Epoca, Kelsey L      9 Collegiate-MA        1:40.97    1:46.88        
                  49.89     1:46.88 (56.99)                                        
 30 Spicka, Natalie      9 SHIP-MA              1:43.52    1:47.16        
                  50.12     1:47.16 (57.04)                                        
 31 Sober, Lauren J      9 Wsy Swimming-MA      1:45.56    1:52.67        
                  55.79     1:52.67 (56.88)                                        
 32 Hollar, Riley A      9 SHIP-MA              1:53.10    1:52.71        
                  54.58     1:52.71 (58.13)                                        
 33 Crowther, Emma       9 SMSC-MA              2:04.13    2:10.24        
                1:02.46   2:10.24 (1:07.78)                                        
 34 Lydon, Caleigh       9 BCY-MA                    NT    2:17.11        
                1:05.48   2:17.11 (1:11.63)                                        
 -- Wivell, Katie        9 Gettysburg-MA             NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  53.58          DQ (55.83)                                        
 -- Scott, Ella          9 BCY-MA                    NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                  48.25          DQ (59.19)                                        
 -- Kaczmarski, Rachel   9 BCY-MA               2:12.33         DQ        
      Butterfly kick - breast
                  59.26        DQ (1:18.23)                                        
 -- Butterfield, Becky   9 Wsy Swimming-MA           NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                1:37.03        DQ (1:22.59)                                        
 
Event 41  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chedraoui, Troy      8 Ephrata              1:27.25    1:26.82         20  
                  39.06     1:26.82 (47.76)                                        
  2 Loraw, Ryan          8 Otters               1:26.09    1:27.77         17  
                  41.72     1:27.77 (46.05)                                        
  3 Raab, Luke G         8 Hershey-MA           1:27.66    1:28.04         16  
                  40.38     1:28.04 (47.66)                                        
  4 Ginter, Lance        8 MSC                  1:31.17    1:32.68         15  
                  44.17     1:32.68 (48.51)                                        
  5 Estep, Brandon M     8 SHIP-MA              1:36.11    1:33.76         14  
                  43.11     1:33.76 (50.65)                                        
  6 Corbin, Thomas       8 EPAC-MA              1:39.93    1:34.87         13  
                  45.22     1:34.87 (49.65)                                        
  7 Taylor, Payton B     8 Wsy Swimming-MA      1:32.60    1:35.32         12  
                  45.27     1:35.32 (50.05)                                        
  8 Cheslock, Carter     8 Otters               1:35.54    1:36.55         11  
                  44.16     1:36.55 (52.39)                                        
  9 Perez, Elias M       8 Otters               1:34.06    1:37.37          9  
                  44.33     1:37.37 (53.04)                                        
 10 Lowen, Brian         8 Otters               1:44.88    1:39.87          7  
                  47.13     1:39.87 (52.74)                                        
 11 Rudy, Gavin          8 MSC                       NT    1:43.46          6  
                  47.24     1:43.46 (56.22)                                        
 12 Chang, Jonathan      8 EPAC-MA              1:41.37    1:45.20          5  
                  47.30     1:45.20 (57.90)                                        
 13 Herr, Joshua         8 Gettysburg-MA        1:54.76    1:48.41          4  
                  48.56     1:48.41 (59.85)                                        
 14 Mailman, Matthew H   8 Hershey-MA                NT    1:51.90          3  
                  51.52   1:51.90 (1:00.38)                                        
 -- Kondek, Brady        8 MSC                       NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:15.79        DQ (1:16.17)                                        
 -- Krebs, Noah J        8 BCY-MA               1:39.70         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.99          DQ (48.34)                                        
 -- Bakermans, Darren    8 SMSC-MA                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  58.83        DQ (1:10.35)                                        
 
Event 42  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari G       8 SHIP-MA              1:25.31    1:24.18         20  
                  39.36     1:24.18 (44.82)                                        
  2 Barone, Kamryn R     8 Wsy Swimming-MA      1:28.71    1:28.01         17  
                  41.85     1:28.01 (46.16)                                        
  3 Sandhaus, Eliza M    8 UN-MA                1:28.72    1:30.94         16  
                  41.94     1:30.94 (49.00)                                        
  4 Hilty, Stefanie A    8 Otters               1:31.49    1:36.03         15  
                  44.26     1:36.03 (51.77)                                        
  5 Rice, Marah F        8 Wsy Swimming-MA      1:36.66    1:38.34         14  
                  43.47     1:38.34 (54.87)                                        
  6 Evans, Faith         8 MSC                  1:44.60    1:47.65         13  
                  53.18     1:47.65 (54.47)                                        
  7 Mateyak, Allison     8 Otters               1:58.80    1:59.43         12  
                  56.81   1:59.43 (1:02.62)                                        
  8 Miskin, Hannah M     8 EPAC-MA                   NT    2:05.75         11  
                1:02.06   2:05.75 (1:03.69)                                        
  9 Scheungrab, Caroly   8 Gettysburg-MA        2:07.39    2:10.58          9  
                1:03.40   2:10.58 (1:07.18)                                        
 10 Pant, Tanya          8 BCY-MA                    NT    2:12.46          7  
                1:04.25   2:12.46 (1:08.21)                                        
 11 Sooter, Aubrey       8 BCY-MA               2:32.00    2:31.69          6  
 -- Tuhy, Olivia         8 Gettysburg-MA        2:12.77         DQ        
      Scissors kick - breast
                1:04.87        DQ (1:08.66)                                        
 -- Wivell, Megan        8 Gettysburg-MA        1:55.10         DQ        
      Scissors kick - breast
 -- Reber, Malina        8 Gettysburg-MA             NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                1:05.59        DQ (1:08.37)                                        
 -- Benka-Davies, Zoe    8 Collegiate-MA             NT         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  50.04          DQ (59.43)                                        
 
Event 43  Boys 6 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sheetz, Gavin P      6 Fsc-Leby-MA          2:26.84    2:30.92         20  
                1:15.69   2:30.92 (1:15.23)                                        
 
Event 43  Boys 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M   7 Hershey-MA           1:21.75    1:24.64         20  
                  36.95     1:24.64 (47.69)                                        
  2 Myer, Joey           7 Ephrata              1:29.75    1:32.74         17  
                  40.36     1:32.74 (52.38)                                        
  3 Woren, Joshua        7 CVAC-MA              1:31.37    1:36.12         16  
                  43.98     1:36.12 (52.14)                                        
  4 Estep, Derek T       7 SHIP-MA                   NT    1:58.52         15  
                  53.28   1:58.52 (1:05.24)                                        
  5 Lambert, Cole        7 Gettysburg-MA        2:11.83    2:02.97         14  
                  48.39   2:02.97 (1:14.58)                                        
 -- Delacruz, Gabriel    7 Gettysburg-MA             NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:01.42        DQ (1:05.60)                                        
 
Event 44  Girls 6 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Della K     6 SHIP-MA              2:26.51    2:23.55         20  
                1:09.76   2:23.55 (1:13.79)                                        
  2 Maggio, Rylee R      6 Wsy Swimming-MA           NT    2:40.93         17  
                1:16.90   2:40.93 (1:24.03)                                        
 -- Hain, Alyssa L       6 Fsc-Leby-MA          1:56.66         DQ        
      Arms past hipline - breast
                  59.77        DQ (1:09.97)                                        
 
Event 44  Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 So, Alicia G         7 Wsy Swimming-MA      1:26.53    1:28.58         20  
                  40.41     1:28.58 (48.17)                                        
  2 Metzgar, Allison     7 Otters               1:53.57    1:52.86         17  
                  52.96     1:52.86 (59.90)                                        
  3 Hoover, Annabelle    7 MSC                  1:56.73    1:55.92         16  
                  58.25     1:55.92 (57.67)                                        
  4 Serfass, Madeline    7 Hershey-MA           1:58.39    2:01.85         15  
                  57.23   2:01.85 (1:04.62)                                        
  5 Burkholder, Olivia   7 Acws Swimming-MA     2:13.83    2:02.57         14  
                1:00.17   2:02.57 (1:02.40)                                        
  6 Schaffhauser, Aver   7 LPAC-MA              1:58.12    2:03.49         13  
                2:09.49         2:03.49 ( )                                        
  7 Naylor, Tess         7 SMSC-MA              2:02.27    2:03.55         12  
                  59.97   2:03.55 (1:03.58)                                        
  8 Hillman, Anna        7 BCY-MA                    NT    2:17.89         11  
                1:05.31   2:17.89 (1:12.58)                                        
 
Event 45  Boys 6 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ephrata Rec Center Tidal Waves  'A'         1:49.19    1:49.10         40  
     1) Mclain, Gannon 6                2) Reading, Dalton 6              
     3) Myer, Quincy 6                  4) Simes, Camryn 6                
                  54.76     1:49.10 (54.34)                                        
 
Event 46  Girls 6 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           1:42.94    1:52.50         40  
     1) Hawkins, Della K 6              2) Lobo-Gonzalez, Cassandra N 6   
     3) Connor, Anna N 6                4) Brown, Addison T 6             
                  59.54     1:52.50 (52.96)                                        
  2 Lebanon Valley Otters  'A'                       NT    2:51.02         34  
     1) Rosenberg, Annila 4             2) Pegher, Mia 5                  
     3) Rosenberg, Grace 6              4) Mateyak, Mary 4                
                1:36.72   2:51.02 (1:14.30)                                        
 
Event 47  Boys 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lebanon Valley Otters  'A'                  1:18.62    1:45.52         40  
     1) Connelly, Cameron 7             2) Anderson, Braxton 7            
     3) Duncan, Jaedon 6                4) Loraw, Dylan 7                 
                  41.78   1:45.52 (1:03.74)                                        
  2 Collegiate Aquatics-MA  'A'                 1:50.81    2:02.23         34  
     1) MacDonald, Marshall C 7         2) Epoca, Jacob C 5               
     3) Shank, Mikal R 4                4) Groh, Bode I 6                 
 -- Hershey Aquatic Club-MA  'A'                1:13.54         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Verbeek, Stefan L 7             2) Bu, Jason J 7                  
     3) Wingert, Markus J 7             4) Zagaceta, Magill M 7           
                  40.96          DQ (35.22)                                        
 
Event 48  Girls 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:26.87    1:34.42         40  
     1) Maggio, Rylee R 6               2) Fickett, Emma R 6              
     3) Kielty, Alice M 7               4) So, Alicia G 7                 
                  55.11     1:34.42 (39.31)                                        
  2 Hershey Aquatic Club-MA  'A'                1:28.66    1:40.08         34  
     1) Kulasinsky, Adrienne J 7        2) Dye, Maggie J 7                
     3) Serfass, Madeline G 7           4) Buck, Ava S 7                  
                  52.90     1:40.08 (47.18)                                        
  3 South Middleton Swim Club-MA  'A'                NT    1:40.65         32  
     1) Brenner, Maggie 7               2) Shaulis, Emily 5               
     3) Garman, Ella 6                  4) Naylor, Tess 7                 
                  51.54     1:40.65 (49.11)                                        
  4 Collegiate Aquatics-MA  'A'                 1:38.06    1:47.88         30  
     1) Shank, Jasmyne N 6              2) Shaffer, Kenzie F 4            
     3) Updegrave, Delaney M 6          4) Thrush, Hannah M 7             
                1:08.84     1:47.88 (39.04)                                        
  5 Brandywine-Coatesville Y-MA  'A'            1:41.57    2:11.44         28  
     1) Harris, Lauren 7                2) Hillman, Anna 7                
     3) O'Grady, Meredith 5             4) Schroeder, Merys 7             
                1:05.49   2:11.44 (1:05.95)                                        
 
Event 49  Boys 9 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hershey Aquatic Club-MA  'A'                1:01.60    1:02.07         40  
     1) Wingert, Stephen A 8            2) Brace, Shane L 9               
     3) Raab, Luke G 8                  4) M'Ikanatha, Isaac 8            
                  30.94     1:02.07 (31.13)                                        
  2 Ephrata Rec Center Tidal Waves  'A'         1:05.63    1:06.76         34  
     1) Myer, Joey 7                    2) Reading, Logan 9               
     3) Simes, Colby 9                  4) Chedraoui, Troy 8              
                  32.84     1:06.76 (33.92)                                        
  3 Lebanon Valley Otters  'A'                  1:03.69    1:07.28         32  
     1) Hain, Braden 8                  2) Bensing, Nicholas 9            
     3) Perez, Elias M 8                4) Loraw, Ryan 8                  
                  33.52     1:07.28 (33.76)                                        
  4 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:09.96    1:10.12         30  
     1) Lee, Ryan 9                     2) Yoon, Sondo 8                  
     3) Maggio, Breydon A 8             4) Taylor, Payton B 8             
                  33.96     1:10.12 (36.16)                                        
  5 Lebanon Valley Otters  'B'                  1:09.52    1:15.09         28  
     1) Cheslock, Carter 8              2) Duncan, Benjamin 8             
     3) Dotts, Benjamin 7               4) Lowen, Brian 8                 
                  48.43     1:15.09 (26.66)                                        
  6 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           1:19.25    1:17.81         26  
     1) Krause, Colin E 9               2) Ritchie, Jed P 7               
     3) Estep, Derek T 7                4) Estep, Brandon M 8             
                  40.91     1:17.81 (36.90)                                        
  7 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'A'         1:11.68    1:18.45         24  
     1) Chang, Jonathan 8               2) Stillions, Colby 9             
     3) Houston, Caleb G 8              4) Simmons, Cameron B 9           
                  37.96     1:18.45 (40.49)                                        
  8 Brandywine-Coatesville Y-MA  'A'            1:16.43    1:18.68         22  
     1) Resto, Nicholas 9               2) O'Grady, Pierce 7              
     3) Ernest, Asa 9                   4) Krebs, Noah J 8                
                  49.79     1:18.68 (28.89)                                        
  9 Hershey Aquatic Club-MA  'B'                1:14.93    1:19.56         18  
     1) Lehan, Sean C 8                 2) Verma, Aayush 9                
     3) Mailman, Matthew H 8            4) Gao, Matt Z 9                  
                  37.14     1:19.56 (42.42)                                        
 10 Wsy Swimming-MA  'B'                        1:22.31    1:26.28         14  
     1) Taylor, Jamie 6                 2) Tran, Andrew T 8               
     3) Engle, Connor P 7               4) Hoover, Jacob L 8              
                  43.67     1:26.28 (42.61)                                        
 11 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'            NT    1:30.64         12  
     1) Kamonka, Declan N 9             2) Meyer, Seth M 8                
     3) Phelps, Jordan J 9              4) Showers, Jakob 8               
                  50.57     1:30.64 (40.07)                                        
 12 South Middleton Swim Club-MA  'A'                NT    1:33.31         10  
     1) Williamson, Keegan 7            2) Huggan, Kevin 8                
     3) McCormick, Garrett 6            4) Bakermans, Darren 8            
                  44.30     1:33.31 (49.01)                                        
 
Event 50  Girls 9 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brandywine-Coatesville Y-MA  'A'            1:17.66      59.05         40  
     1) Burgess, Brielle 8              2) O'Grady, Mae 9                 
     3) Resto, Allison 7                4) O'Brien, Ella 8                
                  42.12       59.05 (16.93)                                        
  2 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           1:06.42    1:05.01         34  
     1) Hawkins, Bramley E 9            2) Powell, Kari G 8               
     3) Estep, Mia 9                    4) Strine, Jillian C 8            
                  33.27     1:05.01 (31.74)                                        
  3 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:08.07    1:09.94         32  
     1) Rice, Marah F 8                 2) Barone, Kamryn R 8             
     3) Skiles, Araceli G 8             4) Fickett, Makennah J 9          
                  34.67     1:09.94 (35.27)                                        
  4 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'A'         1:13.90    1:10.05         30  
     1) Marshall, Lilly 9               2) Heckman, Isabella 9            
     3) Kanelos, Elana M 9              4) Chang, Lauren M 9              
                  36.72     1:10.05 (33.33)                                        
  5 Shippensburg Aquatic Club-MA  'B'           1:14.66    1:11.63         28  
     1) Smith, Emily C 9                2) Hoffmann, Jenna F 9            
     3) Brown, Alyssa 9                 4) Brink, Abby 9                  
                  35.23     1:11.63 (36.40)                                        
  6 Lebanon Valley Otters  'A'                  1:13.72    1:12.61         26  
     1) Hilty, Stefanie A 8             2) Metzgar, Katheryn 9            
     3) Rosenberg, Sophia 9             4) Thomas, Mackenzie 8            
                  45.21     1:12.61 (27.40)                                        
  7 Hershey Aquatic Club-MA  'A'                1:12.48    1:13.71         24  
     1) McMullen, Lydia K 8             2) Dye, Amelia E 9                
     3) Kulasinsky, Katrina E 9         4) Oyerly, Cali M 8               
                  37.94     1:13.71 (35.77)                                        
  8 Wsy Swimming-MA  'B'                        1:14.55    1:13.91         22  
     1) Maggio, Brea B 8                2) Anthony, Elizabeth J 8         
     3) Engle, Allie E 9                4) Secord, Ann K 8                
                  40.69     1:13.91 (33.22)                                        
  9 Collegiate Aquatics-MA  'A'                 1:09.49    1:14.70         18  
     1) Shaffer, Brynn M 8              2) Yoffe, Sarah V 9               
     3) Epoca, Kelsey L 9               4) Benka-Davies, Zoe M 8          
                  38.87     1:14.70 (35.83)                                        
 10 Wsy Swimming-MA  'C'                        1:27.11    1:15.95         14  
     1) Weaver, Audrey H 9              2) Eckert, Charli E 8             
     3) Bolden, Jennifer L 9            4) Kinneman, Carsyn D 9           
                  46.08     1:15.95 (29.87)                                        
 11 Mechanicsburg Swim Club  'A'                1:19.33    1:18.96         12  
     1) Evans, Faith 8                  2) Hoover, Annabelle 7            
     3) Simpson, Gracie 8               4) Douglass, Gaia 9               
                  43.57     1:18.96 (35.39)                                        
 12 Shippensburg Aquatic Club-MA  'C'           1:20.24    1:20.61         10  
     1) Spicka, Natalie 9               2) Ulmer, Haven C 7               
     3) Lobo-Gonzalez, Valeria 8        4) Hollar, Riley A 9              
                  44.97     1:20.61 (35.64)                                        
 13 Hershey Aquatic Club-MA  'B'                1:29.96    1:20.64          8  
     1) Ebert, Madison L 9              2) Zaprazny, Julia 8              
     3) Lin, Allyson 9                  4) Chappell, Anna C 9             
                  40.85     1:20.64 (39.79)                                        
 14 Brandywine-Coatesville Y-MA  'C'                 NT    1:24.78          6  
     1) Kaczmarski, Rachel 9            2) O'Grady, Meredith 5            
     3) Plichta, Abby 9                 4) Scott, Ella 9                  
                  50.00     1:24.78 (34.78)                                        
 15 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'B'         1:16.50    1:25.34          4  
     1) Sekhar, Maya A 8                2) Fritz Weikel, Kiera 7          
     3) Miskin, Hannah M 8              4) Peiffer, Tyya 8                
                  50.86     1:25.34 (34.48)                                        
 16 Lebanon Valley Otters  'B'                       NT    1:28.28          2  
     1) Springer, Madison 9             2) Metzgar, Allison 7             
     3) Mateyak, Allison 8              4) May, Lilliava 8                
                  48.62     1:28.28 (39.66)                                        
 17 Brandywine-Coatesville Y-MA  'B'            1:35.52    1:39.29        
     1) Pant, Tanya 8                   2) Sooter, Aubrey 8               
     3) Lydon, Caleigh 9                4) Schroeder, Greta 9             
                1:04.47     1:39.29 (34.82)                                        
 18 Wsy Swimming-MA  'D'                        1:58.23    1:47.66        
     1) Allan, Lisa A 7                 2) Sober, Morgan T 6              
     3) Ludwick, Sadie L 8              4) Sober, Lauren J 9              
                1:09.70     1:47.66 (37.96)