Licensed to WSY Swimming            HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/9/2014 04:15 PM
                    Alyson Chick Valentine 9 and Under Meet                    
                 Swim Meet at the Cumberland Valley Natatorium                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheetz, Gavin P            6 FSC-MA               2:27.17    2:26.84  
                1:14.39   2:26.84 (1:12.45)                                        
 
Event 1  Boys 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M         7 HERSHEY-MA           1:27.87    1:27.67  
                  37.91     1:27.67 (49.76)                                        
  2 Dotts, Benjamin            7 LVO                  1:38.05    1:37.95  
                  41.02     1:37.95 (56.93)                                        
  3 Woren, Joshua              7 CVAC-MA              1:36.94    1:39.66  
                  47.21     1:39.66 (52.45)                                        
  4 Connelly, Cameron          7 LVO                       NT    1:39.72  
                  48.19     1:39.72 (51.53)                                        
  5 Parrott, Neilson           7 HAGY                 1:59.56    1:54.73  
                  52.95   1:54.73 (1:01.78)                                        
  6 Troy, Jacob                7 GM                   2:07.32    2:07.27  
                  57.02   2:07.27 (1:10.25)                                        
  7 Berg, Joey A               7 GM                        NT    2:20.57  
                1:00.35   2:20.57 (1:20.22)                                        
  8 Fink, Dalton               7 EAC-MA                    NT    2:37.57  
 -- Eisenhooth, Nathan D       7 PACS-MA              2:03.95         DQ  
      One hand touch - breast
                  59.79          DQ (57.19)                                        
 
Event 2  Girls 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Alyssa L             6 FSC-MA               1:56.66    2:01.16  
                  54.64   2:01.16 (1:06.52)                                        
 
Event 2  Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 So, Alicia G               7 WSY-MA               1:26.53    1:28.18  
                  41.77     1:28.18 (46.41)                                        
  2 Buehler, Katie H           7 CVAC-MA                   NT    1:50.15  
                  51.25     1:50.15 (58.90)                                        
  3 Conway, Morgan             7 EAC-MA               1:47.79    1:50.49  
                  52.88     1:50.49 (57.61)                                        
  4 Metzgar, Allison           7 LVO                  1:49.45    1:53.62  
                  54.29     1:53.62 (59.33)                                        
  5 Foran, Abbey               7 LVO                  1:55.62    1:59.64  
                  56.59   1:59.64 (1:03.05)                                        
  6 Serfass, Madeline G        7 HERSHEY-MA                NT    2:00.49  
  7 Henry, Sarah               7 WSY-MA                    NT    2:00.88  
                  53.02   2:00.88 (1:07.86)                                        
  8 Henry, Julia N             7 WSY-MA                    NT    2:01.84  
                  57.41   2:01.84 (1:04.43)                                        
  9 Binkley, Alexis M          7 FSC-MA               2:19.82    2:07.43  
                  59.34   2:07.43 (1:08.09)                                        
 10 Burkholder, Olivia         7 ACWS SWIMMING-MA     2:13.83    2:11.69  
                  57.06   2:11.69 (1:14.63)                                        
 -- Freedman, Jordana          7 CVAC-MA                   NT         DQ  
      One hand touch - breast
                1:02.94        DQ (1:12.06)                                        
 
Event 3  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Luke G               8 HERSHEY-MA           1:36.60    1:28.04  
                  40.79     1:28.04 (47.25)                                        
  2 Hoang, Jackson             8 HAGY                 1:27.63    1:28.75  
                  41.30     1:28.75 (47.45)                                        
  3 Shank, Louis J             8 CYAA-MA                   NT    1:32.17  
                  42.00     1:32.17 (50.17)                                        
  4 Keyes, Jake                8 LPAC-MA              1:36.15    1:35.44  
                  45.78     1:35.44 (49.66)                                        
  5 Ginter, Lance              8 MSC                  1:37.69    1:35.66  
                  43.91     1:35.66 (51.75)                                        
  6 Perez, Elias M             8 LVO                  1:45.53    1:35.79  
                  40.55     1:35.79 (55.24)                                        
  7 Yoon, Sondo                8 WSY-MA               1:35.67    1:36.54  
                  43.57     1:36.54 (52.97)                                        
  8 Hause, Ryan                8 BAY-MA               1:35.79    1:37.05  
                  42.66     1:37.05 (54.39)                                        
  9 Taylor, Payton B           8 WSY-MA               1:33.91    1:39.60  
                  46.37     1:39.60 (53.23)                                        
 10 Cheslock, Carter           8 LVO                  1:48.00    1:40.20  
                  45.31     1:40.20 (54.89)                                        
 11 Drake, Matthew S           8 GM                   1:50.93    1:41.94  
                  44.93     1:41.94 (57.01)                                        
 12 Jackson, Brady             8 CC-MA                     NT    1:42.85  
                  45.52     1:42.85 (57.33)                                        
 13 Lowen, Brian               8 LVO                  1:47.89    1:44.88  
                  50.43     1:44.88 (54.45)                                        
 14 Mangan, Chris S            8 GM                   1:49.08    1:47.07  
                  50.39     1:47.07 (56.68)                                        
 15 Troy, Will E               8 GM                   1:44.16    1:47.29  
                  50.51     1:47.29 (56.78)                                        
 16 Schnoor, Luke              8 EAC-MA               1:50.08    1:50.66  
                  56.32     1:50.66 (54.34)                                        
 17 Lehan, Sean C              8 HERSHEY-MA                NT    2:01.89  
                  55.75   2:01.89 (1:06.14)                                        
 18 Maggio, Breydon A          8 WSY-MA               2:02.03    2:03.39  
                  59.89   2:03.39 (1:03.50)                                        
 -- Newsome, Braden            8 EAC-MA               2:20.69         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                1:03.56        DQ (1:22.67)                                        
 -- Corbin, Thomas             8 EPAC-MA              1:39.93         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  45.78          DQ (51.58)                                        
 -- Makwana, Om                8 MSC                       NT         DQ  
      Scissors kick - breast
                1:11.85        DQ (1:16.73)                                        
 
Event 4  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Kari G             8 SHIP-MA              1:28.72    1:25.31  
                  39.06     1:25.31 (46.25)                                        
  2 Deluca, Kate               8 MSC                  1:29.49    1:27.87  
                  38.80     1:27.87 (49.07)                                        
  3 Strine, Jillian C          8 SHIP-MA              1:27.57    1:28.08  
                  39.42     1:28.08 (48.66)                                        
  4 Oyerly, Cali M             8 HERSHEY-MA           1:31.00    1:28.50  
                  39.44     1:28.50 (49.06)                                        
  5 Scranton, Kara M           8 MARA-MA              1:27.88    1:30.56  
                  41.47     1:30.56 (49.09)                                        
  6 Gilbert, Sophia L          8 FSC-MA               1:34.78    1:34.70  
                  42.57     1:34.70 (52.13)                                        
  7 Rydbom, Layne              8 CC-MA                1:39.19    1:39.28  
                  49.10     1:39.28 (50.18)                                        
  8 Paisley, Zara P            8 MARA-MA              1:44.20    1:40.17  
                  46.91     1:40.17 (53.26)                                        
  9 McMullen, Lydia K          8 HERSHEY-MA           1:38.51    1:40.31  
                  41.31     1:40.31 (59.00)                                        
 10 Rice, Marah F              8 WSY-MA               1:47.90    1:44.12  
                  44.76     1:44.12 (59.36)                                        
 11 Dauenbaugh, Korrine G      8 FSC-MA               1:44.70    1:44.31  
                  48.16     1:44.31 (56.15)                                        
 12 Peiffer, Tyya              8 EPAC-MA              1:42.76    1:45.35  
                  46.21     1:45.35 (59.14)                                        
 13 Evans, Faith               8 MSC                  1:47.98    1:45.92  
                  48.96     1:45.92 (56.96)                                        
 14 Fulmer, Bella G            8 MARA-MA              1:43.79    1:46.23  
                  48.47     1:46.23 (57.76)                                        
 15 Maggio, Brea B             8 WSY-MA               1:59.11    1:57.34  
                  52.61   1:57.34 (1:04.73)                                        
 16 Mateyak, Allison           8 LVO                  1:59.02    1:58.80  
                  54.72   1:58.80 (1:04.08)                                        
 17 Ludwick, Sadie L           8 WSY-MA                    NT    2:03.29  
                  59.48   2:03.29 (1:03.81)                                        
 18 Simpson, Gracie            8 MSC                  2:14.19    2:21.18  
                1:07.26   2:21.18 (1:13.92)                                        
 -- Miskin, Hannah M           8 EPAC-MA                   NT         DQ  
      One hand touch - breast
                  59.74        DQ (1:00.33)                                        
 -- Kiefer, Emily R            8 PACS-MA                   NT         DQ  
      Scissors kick - breast
                1:00.35        DQ (1:16.52)                                        
 -- Pentz, Savannah T          8 WSY-MA               1:28.01         DQ  
      One hand touch - breast
                  39.01          DQ (47.90)                                        
 
Event 5  Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Alex C               9 FSC-MA               1:19.41    1:21.18  
                  35.82     1:21.18 (45.36)                                        
  2 Lee, Ryan                  9 WSY-MA               1:26.48    1:28.22  
                  40.66     1:28.22 (47.56)                                        
  3 Rachael, Wyatt             9 EAC-MA               1:26.63    1:30.41  
                  41.00     1:30.41 (49.41)                                        
  4 Kothe, Ryan G              9 COLLEGIATE-MA        1:34.36    1:33.88  
                  43.25     1:33.88 (50.63)                                        
  5 Shonk, Ethan               9 EAC-MA               1:37.71    1:37.12  
                  41.61     1:37.12 (55.51)                                        
  6 Louie, Jared               9 EAC-MA               1:50.99    1:50.62  
                  50.42   1:50.62 (1:00.20)                                        
  7 Spaulding, Kyle B          9 MARA-MA              1:55.74    2:01.78  
                1:00.77   2:01.78 (1:01.01)                                        
 -- Wetherhold, Andrew         9 MSC                  1:44.61         DQ  
      One hand touch - breast
                  50.78          DQ (55.56)                                        
 -- Cronin, Ethan              9 EAC-MA                    NT         DQ  
      Arms underwater recovery - fly
                1:19.74        DQ (1:15.19)                                        
 -- Simmons, Cameron B         9 EPAC-MA                   NT         DQ  
      Downward butterfly kick - breast
                  56.97        DQ (1:11.51)                                        
 -- Krause, Colin E            9 SHIP-MA              1:44.20         DQ  
      Kick breaststroke type - fly
                1:01.11          DQ (58.35)                                        
 
Event 6  Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Sara C             9 EPAC-MA              1:21.28    1:20.84  
                  37.89     1:20.84 (42.95)                                        
  2 Gallagher, Zoe R           9 WSY-MA               1:23.35    1:22.02  
                  35.30     1:22.02 (46.72)                                        
  3 Burton, Apple              9 WSY-MA               1:27.35    1:24.98  
                  38.44     1:24.98 (46.54)                                        
  4 Fickett, Makennah J        9 WSY-MA               1:25.44    1:28.16  
                  40.89     1:28.16 (47.27)                                        
  5 Mooney, Ana                9 HAGY                 1:32.58    1:32.11  
                  43.15     1:32.11 (48.96)                                        
  6 Collins, Abigail B         9 WSY-MA               1:35.96    1:32.48  
                  43.42     1:32.48 (49.06)                                        
  7 Hawkins, Bramley E         9 SHIP-MA              1:40.51    1:32.66  
                  42.34     1:32.66 (50.32)                                        
  8 Estep, Mia                 9 SHIP-MA              1:32.15    1:33.01  
                  44.82     1:33.01 (48.19)                                        
  9 Ketterman, Katelynn        9 GETTYSBURG-MA        1:33.77    1:33.42  
                  43.05     1:33.42 (50.37)                                        
 10 Houtz, Emily               9 JVYMCA               1:33.09    1:33.51  
                  43.43     1:33.51 (50.08)                                        
 11 Root, Ella A               9 MARA-MA              1:37.55    1:33.88  
                  42.51     1:33.88 (51.37)                                        
 12 Young, Lily G              9 FSC-MA               1:31.43    1:34.55  
                  45.55     1:34.55 (49.00)                                        
 13 Johnson, Chace             9 CC-MA                1:44.63    1:36.32  
                  42.01     1:36.32 (54.31)                                        
 14 Bolden, Jennifer L         9 WSY-MA               1:41.54    1:36.71  
                  46.24     1:36.71 (50.47)                                        
 15 Metzgar, Katheryn          9 LVO                  1:44.95    1:38.37  
                  46.80     1:38.37 (51.57)                                        
 16 Burkholder, Abby           9 ACWS SWIMMING-MA     1:40.56    1:39.50  
                  45.57     1:39.50 (53.93)                                        
 17 Douglass, Gaia             9 MSC                  1:35.51    1:39.59  
                  45.70     1:39.59 (53.89)                                        
 18 Hubric, Ella B             9 GM                   1:48.52    1:39.73  
                  45.28     1:39.73 (54.45)                                        
 19 Grove, Madeline N          9 EPAC-MA              1:35.75    1:39.86  
                  45.52     1:39.86 (54.34)                                        
 20 Gaudion, Nora C            9 WSY-MA               1:41.30    1:39.89  
                  47.11     1:39.89 (52.78)                                        
 21 Yoffe, Sarah V             9 COLLEGIATE-MA        1:38.19    1:41.72  
                  46.69     1:41.72 (55.03)                                        
 22 Epoca, Kelsey L            9 COLLEGIATE-MA        1:40.97    1:42.11  
                  49.25     1:42.11 (52.86)                                        
 23 Rosenberg, Sophia          9 LVO                  2:18.97    1:43.43  
                  46.42     1:43.43 (57.01)                                        
 24 Atwell, Kamryn S           9 COLLEGIATE-MA        1:44.12    1:43.56  
                  45.76     1:43.56 (57.80)                                        
 25 Vila, Elizabeth            9 FSC-MA               1:42.20    1:44.01  
                  45.27     1:44.01 (58.74)                                        
 26 Brink, Abby                9 SHIP-MA              1:43.04    1:44.51  
                  49.74     1:44.51 (54.77)                                        
 27 Terrazas, Olivia           9 CC-MA                     NT    1:44.58  
                  47.88     1:44.58 (56.70)                                        
 28 Miller, Danielle           9 EPAC-MA              1:47.41    1:44.68  
                  48.45     1:44.68 (56.23)                                        
 29 Dye, Amelia E              9 HERSHEY-MA           1:52.89    1:45.67  
                  49.53     1:45.67 (56.14)                                        
 30 Brown, Alyssa              9 SHIP-MA              1:43.63    1:46.04  
                  49.18     1:46.04 (56.86)                                        
 31 Chappell, Anna C           9 HERSHEY-MA           1:47.14    1:48.09  
                  47.75   1:48.09 (1:00.34)                                        
 32 Mullins, Rachael           9 HAGY                 1:34.54    1:53.87  
                  48.52   1:53.87 (1:05.35)                                        
 33 Spicka, Natalie            9 SHIP-MA              1:43.75    1:55.40  
                  53.26   1:55.40 (1:02.14)                                        
 34 Steckiel, Abby G           9 GM                   1:54.74    1:55.42  
                  47.63   1:55.42 (1:07.79)                                        
 35 Hollar, Riley A            9 SHIP-MA              1:53.10    1:57.55  
                  54.45   1:57.55 (1:03.10)                                        
 36 Ledermann, Gina            9 ACWS SWIMMING-MA     2:02.06    2:00.15  
                  52.06   2:00.15 (1:08.09)                                        
 -- Heckman, Isabella          9 EPAC-MA              1:39.13         DQ  
      Non-simultaneous touch - breast
                  46.33          DQ (56.22)                                        
 -- Edupuganti, Priyanka S     9 WSY-MA                    NT         DQ  
      Downward butterfly kick - breast
                  59.33        DQ (1:11.35)                                        
 -- Bigony, Clara              9 EAC-MA                    NT         DQ  
      One hand touch - breast
                  49.92        DQ (1:00.84)                                        
 -- Butterfield, Rebecca A     9 WSY-MA                    NT         DQ  
      Scissors kick - breast
                1:17.42        DQ (1:18.86)                                        
 
Event 7  Boys 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haigh, Landon              5 JVYMCA                 24.44      24.91  
  2 Reid, Yaakov               5 JCC HBG-MA             26.82      25.04  
  3 DeLoretta, Grant M         5 GM                     31.07      29.81  
  4 Shank, Mikal R             4 COLLEGIATE-MA          25.85      30.27  
  5 Troy, Ryan S               5 GM                     34.37      34.24  
  6 Teplitz, Adam              5 JCC HBG-MA             44.98      45.40  
  7 Russell, Thomas J          5 MARA-MA                38.69      45.59  
  8 Fahringer, Owen            5 LVO                       NT      47.72  
  9 Yodfat, Benjamin           5 JCC HBG-MA             43.42      50.10  
 10 Epoca, Jacob C             5 COLLEGIATE-MA          43.02      50.86  
 
Event 8  Girls 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pegher, Mia                5 LVO                    29.58      26.65  
  2 Harris, Elise              5 JCC HBG-MA             29.34      26.76  
  3 Matthias, Piper P          5 GM                     28.53      27.25  
  4 Pickering, Natalie         5 JCC HBG-MA             27.03      30.18  
  5 Reichelderfer, Brooke      5 CC-MA                  30.57      30.75  
  6 Turner, Hannah             5 EPAC-MA                31.63      31.23  
  7 Shaffer, Kenzie F          4 COLLEGIATE-MA          34.14      32.90  
  8 Cruz, Kaitlin N            5 MARA-MA                29.74      34.60  
  9 Caron, Camryn M            4 GM                     37.69      48.16  
 
Event 9  Boys 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rachael, Everett           6 EAC-MA                 18.22      18.73  
  2 Taylor, Jamie              6 WSY-MA                 20.01      20.92  
  3 Groh, Bode I               6 COLLEGIATE-MA          19.89      21.28  
  4 Weaver, Madden             6 JVYMCA                 20.24      21.65  
  5 Desclous, Mio              6 HAGY                   20.48      21.89  
  6 Turk-Geller, Brady         6 JCC HBG-MA             24.22      22.17  
  7 Sheetz, Gavin P            6 FSC-MA                 24.57      23.91  
  8 Bell, Eli J                6 CYAA-MA                22.23      26.01  
  9 Douglass, Brody G          6 WSY-MA                 37.03      30.67  
 10 Duncan, Jaedon             6 LVO                    31.75      31.25  
 11 Detwiler, Sean             6 CC-MA                  32.05      31.72  
 12 Seubert, Jason             6 EPAC-MA                38.28      32.41  
 
Event 10  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steckiel, Evie R           6 GM                     23.33      21.75  
  2 Cronin, Tessa              6 EAC-MA                 22.61      22.03  
  3 Young, Perrin              6 FSC-MA                 23.24      22.92  
  4 Hoang, Rachel              6 HAGY                   22.03      22.98  
  5 Fickett, Emma R            6 WSY-MA                 23.84      23.30  
  6 Maggio, Rylee R            6 WSY-MA                 23.31      23.36  
  7 Shank, Jasmyne N           6 COLLEGIATE-MA          22.53      24.39  
  8 Sweeney, Coryn E           6 WSY-MA                    NT      25.25  
  9 Updegrave, Delaney M       6 COLLEGIATE-MA          24.72      25.37  
 10 Rosenberg, Grace           6 LVO                    27.50      25.58  
 11 Caron, Mackenzie C         6 GM                     24.82      26.14  
 12 Brown, Addison T           6 SHIP-MA                27.39      27.38  
 13 Mullins, Meghan            6 HAGY                   25.62      28.05  
 14 Miller, Emily G            6 COLLEGIATE-MA          26.25      28.53  
 15 Kerschner, Grace E         6 GM                     28.53      29.08  
 16 Connor, Anna N             6 SHIP-MA                26.05      29.58  
 17 Wolpert, Makenzie P        6 MARA-MA                30.15      29.76  
 18 Post, Auraya               6 JCC HBG-MA             33.06      30.81  
 19 Dougherty, Hailey          6 EAC-MA                 31.64      33.54  
 20 Little, Isabella H         6 WSY-MA                    NT      36.11  
 21 Stabolepszy, Karlee R      6 GM                     34.17      36.16  
 22 Rheam, Claudia             6 JVYMCA                 37.48      45.98  
 
Event 11  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woren, Joshua              7 CVAC-MA                16.88      16.69  
  2 Dotts, Benjamin            7 LVO                    16.78      16.74  
  3 Verbeek, Stefan L          7 HERSHEY-MA             18.23      17.06  
  4 Connelly, Cameron          7 LVO                    17.71      17.29  
  5 Gaudion, Peter N           7 WSY-MA                 20.08      18.44  
  6 Gaudion, James C           7 WSY-MA                 18.95      18.55  
  7 Estep, Derek T             7 SHIP-MA                19.54      18.81  
  8 Eisenhooth, Nathan D       7 PACS-MA                21.41      19.05  
  9 Deiter, Blake              7 PACS-MA                19.50      19.50  
 10 Parrott, Neilson           7 HAGY                   19.29      20.36  
 11 Garber, Bryce              7 EAC-MA                 20.16      20.64  
 12 Fink, Dalton               7 EAC-MA                 20.86      21.02  
 13 Chappell, William C        7 HERSHEY-MA             21.08      21.26  
 14 Anderson, Braxton          7 LVO                    22.50      22.30  
 15 Loraw, Dylan               7 LVO                    23.39      22.85  
 15 Berg, Joey A               7 GM                     20.09      22.85  
 17 Velez, Benjamin D          7 GM                     23.02      23.40  
 18 Root, Jack R               7 MARA-MA                21.75      23.64  
 19 Fleming, Chris             7 JCC HBG-MA             25.74      27.02  
 20 Greiner, Preston L         7 WSY-MA                    NT      32.02  
 21 Kaufman, Daniel R          7 GM                     31.03      32.81  
 22 Detwiler, Guy              7 CC-MA                  25.42      32.83  
 23 Easteadt, Nate             7 EAC-MA                 28.27      33.05  
 
Event 12  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lantz, Morgan A            7 PACS-MA                18.10      17.17  
  2 Henry, Julia N             7 WSY-MA                 19.12      17.97  
  3 Conway, Morgan             7 EAC-MA                 17.41      17.98  
  4 Buehler, Katie H           7 CVAC-MA                22.13      18.66  
  5 Vessah, Sarah              7 CC-MA                  19.43      18.94  
  6 Woren, Sarah               7 JCC HBG-MA             21.00      20.02  
  7 Mooney, Kathleen           7 EAC-MA                 20.67      20.87  
  8 Berarducci, Abby L         7 PACS-MA                19.66      21.24  
  9 Fritz Weikel, Kiera        7 EPAC-MA                22.57      21.28  
 10 Kreitzer, Elena J          7 PACS-MA                22.13      21.30  
 11 Thrush, Hannah M           7 COLLEGIATE-MA          20.98      21.41  
 12 Haley, Mary                7 LVO                    19.05      21.45  
 13 Wilhelm, Leah Rose R       7 HERSHEY-MA             22.87      21.82  
 14 Freedman, Jordana          7 CVAC-MA                24.52      21.99  
 15 Rodenbaugh, Maggie         7 JVYMCA                 22.03      22.55  
 16 Fink, Alison               7 EAC-MA                 21.58      22.82  
 17 Hadley, Taylor E           7 EPAC-MA                22.64      22.83  
 18 Ulmer, Haven C             7 SHIP-MA                21.76      23.39  
 19 Lear, Millie               7 SHIP-MA                24.31      23.59  
 20 Nye, Laura K               7 PACS-MA                24.05      25.22  
 21 Buck, Ava S                7 HERSHEY-MA             27.08      25.83  
 22 Bodmer, Ada                7 JVYMCA                 26.18      26.18  
 23 Allan, Lisa A              7 WSY-MA                 31.05      28.18  
 24 Kellar, Marley             7 WSY-MA                    NT      28.33  
 25 Wiest, Julia A             7 WSY-MA                 33.35      29.41  
 26 Wiener, Morgan             7 JCC HBG-MA             30.31      29.44  
 
Event 13  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 M'Ikanatha, Isaac          8 HERSHEY-MA             14.76      14.62  
  2 Vessah, Sedrick            8 CC-MA                  15.63      15.44  
  3 Hain, Braden               8 LVO                    15.49      16.02  
  4 Raab, Luke G               8 HERSHEY-MA             16.05      16.09  
  5 Shank, Louis J             8 CYAA-MA                16.45      16.12  
  6 Keyes, Jake                8 LPAC-MA                16.80      16.13  
  7 Rudy, Gavin                8 MSC                    17.09      16.27  
  8 Corbin, Thomas             8 EPAC-MA                16.97      16.50  
  9 Drake, Matthew S           8 GM                     16.80      16.54  
 10 Lowen, Brian               8 LVO                    17.34      16.70  
 11 Estep, Brandon M           8 SHIP-MA                17.30      16.84  
 12 Smecker, Ryan J            8 MARA-MA                17.05      16.95  
 13 Cheslock, Carter           8 LVO                    17.01      17.00  
 14 Jackson, Brady             8 CC-MA                  16.98      17.53  
 15 Houston, Caleb G           8 EPAC-MA                19.48      18.11  
 16 Sanderson, Max M           8 MARA-MA                17.27      18.24  
 17 Yoon, Sondo                8 WSY-MA                 18.01      18.29  
 18 Weiss, Dale C              8 GM                     18.27      18.42  
 19 Maggio, Breydon A          8 WSY-MA                 20.17      19.30  
 20 Teplitz, Ben               8 JCC HBG-MA             21.03      20.09  
 21 Lehan, Sean C              8 HERSHEY-MA             18.57      20.54  
 22 Schnoor, Luke              8 EAC-MA                 20.16      21.04  
 23 Tran, Andrew T             8 WSY-MA                 26.97      21.55  
 24 Raniowski, Declan S        8 WSY-MA                 25.94      23.00  
 25 Mickievicz, Adam           8 EAC-MA                 21.47      23.01  
 26 Kondek, Brady              8 MSC                       NT      23.86  
 27 Brown, Gavin C             8 HERSHEY-MA             25.22      24.01  
 28 Patel, VraJ                8 WSY-MA                    NT      24.99  
 29 Makwana, Om                8 MSC                       NT      25.37  
 30 Morrone, Mason             8 EPAC-MA                29.11      26.18  
 31 Dougherty, Billy           8 EAC-MA                 24.85      26.26  
 32 Mitchell, Isaiah           8 JVYMCA                 29.65      28.94  
 33 Maniaci, Anthony O         8 GM                     43.13      41.87  
 
Event 14  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deluca, Kate               8 MSC                    15.43      15.35  
  2 Oyerly, Cali M             8 HERSHEY-MA             15.78      15.72  
  3 Rydbom, Layne              8 CC-MA                  16.91      16.77  
  4 Barone, Kamryn R           8 WSY-MA                 18.02      16.82  
  5 Gambler, Emily             8 EAC-MA                 16.61      16.87  
  6 Berra, Kate C              8 WSY-MA                 16.35      17.02  
  7 Gilbert, Sophia L          8 FSC-MA                 16.81      17.05  
  8 Skiles, Araceli G          8 WSY-MA                 17.89      17.68  
  9 Secord, Ann K              8 WSY-MA                 18.52      17.74  
 10 Steckiel, Avery K          8 GM                     17.92      17.80  
 11 Paisley, Zara P            8 MARA-MA                17.62      18.07  
 12 Maggio, Brea B             8 WSY-MA                 19.97      18.16  
 13 Fulmer, Bella G            8 MARA-MA                18.39      18.21  
 14 Benka-Davies, Zoe M        8 COLLEGIATE-MA          18.76      18.23  
 15 DeLoretta, Sara E          8 GM                     17.39      18.30  
 16 Miller, Katelyn G          8 COLLEGIATE-MA          18.31      18.90  
 17 Miller, Maddie             8 MSC                    18.04      18.96  
 18 Steinhagen, Hailey         8 EPAC-MA                17.83      19.28  
 19 Anthony, Elizabeth J       8 WSY-MA                 19.42      19.39  
 20 D'Souza, Rachel N          8 COLLEGIATE-MA          19.68      19.48  
 21 May, Lilliava              8 LVO                    20.05      19.56  
 22 Sekyi-Aidoo, Olivia A      8 WSY-MA                 21.07      19.92  
 23 Myers, Julia               8 LVO                    18.16      19.97  
 24 Steffie, Caitlin           8 EAC-MA                 18.65      19.99  
 25 Anderson, Kari N           8 MARA-MA                20.44      20.78  
 26 Mateyak, Allison           8 LVO                    19.85      21.44  
 27 Badali, Madison            8 EPAC-MA                23.48      22.32  
 28 Madden, Karly              8 EPAC-MA                27.60      24.40  
 29 O'Donnell, Shannon A       8 SHIP-MA                29.19      26.79  
 30 Axelsson, Amelia M         8 SHIP-MA                27.23      27.71  
 31 Hallett, Julia             8 EPAC-MA                27.16      27.90  
 
Event 15  Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blandford, Caden           9 GM                        NT      31.13  
  2 Lee, Ryan                  9 WSY-MA                 34.28      33.52  
  3 Engle, Pete J              9 WSY-MA                 35.36      34.95  
  4 Rachael, Wyatt             9 EAC-MA                 35.08      35.10  
  5 Kothe, Ryan G              9 COLLEGIATE-MA          36.22      35.99  
  6 Orndorf, Colby J           9 GM                     36.03      36.39  
  7 Shonk, Ethan               9 EAC-MA                 36.05      37.47  
  8 Alspaugh, Connor           9 EAC-MA                 40.11      38.20  
  9 Krause, Colin E            9 SHIP-MA                38.40      38.53  
 10 Wetherhold, Andrew         9 MSC                    38.56      38.84  
 11 Russell, Will J            9 MARA-MA                39.97      38.86  
 12 Garber, Mitchell           9 EAC-MA                 41.20      39.91  
 13 Louie, Jared               9 EAC-MA                 38.36      39.93  
 14 Stillions, Colby           9 EPAC-MA                44.44      42.68  
 15 Simmons, Cameron B         9 EPAC-MA                47.56      43.74  
 16 Foran, Peter               9 LVO                    45.69      45.15  
 17 Eisenhooth, Jonathan D     9 PACS-MA                42.32      45.29  
 18 Cronin, Ethan              9 EAC-MA                 48.28      56.18  
 19 Woodruff, Aidan            9 MSC                  1:04.80      59.69  
 
Event 16  Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Zoe R           9 WSY-MA                 30.81      31.12  
  2 Staretz, Presley E         9 WSY-MA                 31.60      31.34  
  3 Hawkins, Bramley E         9 SHIP-MA                34.17      33.87  
  4 Fickett, Makennah J        9 WSY-MA                 35.04      33.99  
  5 Young, Lily G              9 FSC-MA                 35.05      35.35  
  6 Bolden, Jennifer L         9 WSY-MA                 34.72      35.53  
  7 Ketterman, Katelynn        9 GETTYSBURG-MA          34.79      36.40  
  8 Smith, Emily C             9 SHIP-MA                37.33      36.49  
  9 Estep, Mia                 9 SHIP-MA                36.78      36.75  
 10 Douglass, Gaia             9 MSC                    37.94      37.51  
 11 Boltz, Campbelle A         9 PACS-MA                36.31      37.52  
 12 Collins, Abigail B         9 WSY-MA                 36.82      37.83  
 13 Spicka, Natalie            9 SHIP-MA                38.28      38.20  
 14 Hubric, Ella B             9 GM                     36.91      38.68  
 15 Ebert, Madison L           9 HERSHEY-MA             42.60      38.80  
 16 Burkholder, Abby           9 ACWS SWIMMING-MA       38.37      38.83  
 17 Vila, Elizabeth            9 FSC-MA                 37.35      38.84  
 18 Mooney, Ana                9 HAGY                   39.43      38.86  
 18 Ritchey, Emma              9 JVYMCA                 37.03      38.86  
 20 Mullins, Rachael           9 HAGY                   36.42      39.40  
 21 Terrazas, Olivia           9 CC-MA                  41.55      39.49  
 22 Kinneman, Carsyn D         9 WSY-MA                 44.44      39.58  
 23 Parrott, Charity           9 HAGY                   39.78      40.02  
 24 Miller, Danielle           9 EPAC-MA                40.74      40.69  
 25 Hoffmann, Jenna F          9 SHIP-MA                44.68      40.95  
 26 Atwell, Kamryn S           9 COLLEGIATE-MA          42.59      41.04  
 27 Yoffe, Sarah V             9 COLLEGIATE-MA          36.37      41.09  
 28 Rosenberg, Sophia          9 LVO                    40.01      41.11  
 29 Gaudion, Nora C            9 WSY-MA                 38.05      41.40  
 30 Ledermann, Gina            9 ACWS SWIMMING-MA       39.74      41.54  
 31 Kanelos, Elana M           9 EPAC-MA                42.45      41.66  
 31 Brink, Abby                9 SHIP-MA                38.83      41.66  
 33 Kough, Audrey              9 CC-MA                  46.81      43.23  
 34 Bigony, Clara              9 EAC-MA                 43.66      45.80  
 35 Lin, Allyson               9 HERSHEY-MA             47.18      46.45  
 36 Snyder, Alexa E            9 SHIP-MA                44.53      46.87  
 37 Steckiel, Abby G           9 GM                     40.51      46.93  
 38 Laughlin, Bailey R         9 CVAC-MA                49.84      47.12  
 39 Hollar, Riley A            9 SHIP-MA                45.45      47.34  
 40 Pursel, Natalie M          9 WSY-MA                 52.81      50.21  
 41 Criss, Bella               9 EPAC-MA                48.82      50.63  
 42 Edupuganti, Priyanka S     9 WSY-MA                 48.69      51.73  
 43 Butterfield, Rebecca A     9 WSY-MA               1:06.70    1:09.01  
 -- Wrightstone, Sarah         9 EPAC-MA                42.54         DQ  
      False start
 -- Mitchell, Samantha         9 JVYMCA                 56.18         DQ  
      No touch on turn
 -- Epoca, Kelsey L            9 COLLEGIATE-MA          36.67         DQ  
      No touch on turn
 
Event 17  Boys 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reid, Yaakov               5 JCC HBG-MA             32.68      30.85  
  2 DeLoretta, Grant M         5 GM                     35.39      32.37  
  3 Haigh, Landon              5 JVYMCA                 29.06      32.75  
  4 Shank, Mikal R             4 COLLEGIATE-MA          32.06      34.55  
  5 Russell, Thomas J          5 MARA-MA                50.69      47.69  
  6 Troy, Ryan S               5 GM                     38.57      48.50  
  7 Teplitz, Adam              5 JCC HBG-MA           1:03.18    1:05.79  
  8 Yodfat, Benjamin           5 JCC HBG-MA             47.94    1:10.89  
  9 Epoca, Jacob C             5 COLLEGIATE-MA          58.19    1:18.65  
 
Event 18  Girls 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pegher, Mia                5 LVO                    30.53      28.78  
  2 Turner, Hannah             5 EPAC-MA                32.67      29.62  
  3 Reichelderfer, Brooke      5 CC-MA                  32.29      31.77  
  4 Pickering, Natalie         5 JCC HBG-MA             38.53      36.83  
  5 Matthias, Piper P          5 GM                     32.00      37.07  
  6 Shaffer, Kenzie F          4 COLLEGIATE-MA          38.44      38.65  
  7 Cruz, Kaitlin N            5 MARA-MA                47.24      46.88  
  8 Caron, Camryn M            4 GM                     50.12      52.32  
 -- Harris, Elise              5 JCC HBG-MA             38.19         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 19  Boys 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jamie              6 WSY-MA                 24.41      25.82  
  2 Weaver, Madden             6 JVYMCA                 25.27      26.44  
  3 Desclous, Mio              6 HAGY                   24.52      26.67  
  4 Turk-Geller, Brady         6 JCC HBG-MA             25.21      28.36  
  5 Groh, Bode I               6 COLLEGIATE-MA          26.97      29.10  
  6 Bell, Eli J                6 CYAA-MA                29.24      29.36  
  7 Detwiler, Sean             6 CC-MA                  31.14      33.55  
  8 Seubert, Jason             6 EPAC-MA                34.41      35.12  
  9 Duncan, Jaedon             6 LVO                    32.51      37.77  
 -- Douglass, Brody G          6 WSY-MA                 39.91         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 20  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Alyssa L             6 FSC-MA                 24.31      24.67  
  2 Woronko, Julia M           6 HERSHEY-MA             27.08      25.28  
  3 Cronin, Tessa              6 EAC-MA                 24.19      26.26  
  4 Hawkins, Della K           6 SHIP-MA                28.62      27.25  
  5 Maggio, Rylee R            6 WSY-MA                 27.33      27.43  
  6 Shank, Jasmyne N           6 COLLEGIATE-MA          27.55      28.19  
  7 Rosenberg, Grace           6 LVO                    27.75      28.41  
  8 Fickett, Emma R            6 WSY-MA                 29.99      28.42  
  9 Hoang, Rachel              6 HAGY                   27.13      28.82  
  9 Caron, Mackenzie C         6 GM                     26.03      28.82  
 11 Updegrave, Delaney M       6 COLLEGIATE-MA          31.59      28.97  
 12 Steckiel, Evie R           6 GM                     27.72      29.85  
 13 Mullins, Meghan            6 HAGY                   26.91      30.05  
 14 Kerschner, Grace E         6 GM                     27.13      30.13  
 15 Sweeney, Coryn E           6 WSY-MA                    NT      30.16  
 16 Young, Perrin              6 FSC-MA                 30.10      30.22  
 17 Connor, Anna N             6 SHIP-MA                32.02      30.66  
 18 Brown, Addison T           6 SHIP-MA                28.29      31.88  
 19 Dougherty, Hailey          6 EAC-MA                 33.89      32.88  
 20 Post, Auraya               6 JCC HBG-MA             34.62      36.02  
 21 Miller, Emily G            6 COLLEGIATE-MA          38.06      38.74  
 22 Rheam, Claudia             6 JVYMCA                 37.27      39.39  
 23 Stabolepszy, Karlee R      6 GM                     31.21      39.72  
 24 Wolpert, Makenzie P        6 MARA-MA                39.45      40.69  
 -- Little, Isabella H         6 WSY-MA                    NT         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 21  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M         7 HERSHEY-MA             17.75      17.71  
  2 Dotts, Benjamin            7 LVO                    19.62      19.72  
  3 Verbeek, Stefan L          7 HERSHEY-MA             19.93      20.97  
  4 Connelly, Cameron          7 LVO                    21.16      21.83  
  5 Parrott, Neilson           7 HAGY                   22.89      22.24  
  6 Gaudion, Peter N           7 WSY-MA                 23.50      22.93  
  7 Estep, Derek T             7 SHIP-MA                23.19      22.98  
  8 Gaudion, James C           7 WSY-MA                 23.39      23.11  
  9 Root, Jack R               7 MARA-MA                25.02      23.68  
 10 Chappell, William C        7 HERSHEY-MA             27.52      24.46  
 11 Deiter, Blake              7 PACS-MA                25.13      25.19  
 12 Garber, Bryce              7 EAC-MA                 22.86      25.71  
 13 Loraw, Dylan               7 LVO                    26.79      25.81  
 14 Troy, Jacob                7 GM                     26.01      27.34  
 15 Anderson, Braxton          7 LVO                    26.72      27.36  
 16 Detwiler, Guy              7 CC-MA                  29.50      29.35  
 17 Fink, Dalton               7 EAC-MA                 26.61      29.77  
 18 Velez, Benjamin D          7 GM                     29.09      31.04  
 19 Kaufman, Daniel R          7 GM                     31.39      32.11  
 20 Easteadt, Nate             7 EAC-MA                 30.11      36.35  
 21 Fleming, Chris             7 JCC HBG-MA             31.66      38.07  
 -- Greiner, Preston L         7 WSY-MA                    NT         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 22  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lantz, Morgan A            7 PACS-MA                21.15      22.14  
  2 Foran, Abbey               7 LVO                    23.36      23.26  
  3 Vessah, Sarah              7 CC-MA                  22.95      23.53  
  4 Ulmer, Haven C             7 SHIP-MA                24.09      23.71  
  5 Metzgar, Allison           7 LVO                    23.81      24.11  
  6 Henry, Sarah               7 WSY-MA                 21.73      24.14  
  7 Woren, Sarah               7 JCC HBG-MA             25.16      24.15  
  8 Serfass, Madeline G        7 HERSHEY-MA             22.50      24.22  
  9 Haley, Mary                7 LVO                    22.07      24.52  
 10 Thrush, Hannah M           7 COLLEGIATE-MA          24.71      25.20  
 11 Wilhelm, Leah Rose R       7 HERSHEY-MA             25.79      25.42  
 12 Dye, Maggie J              7 HERSHEY-MA             26.27      25.44  
 13 Burkholder, Olivia         7 ACWS SWIMMING-MA       26.21      25.75  
 14 Berarducci, Abby L         7 PACS-MA                24.93      25.85  
 15 Kreitzer, Elena J          7 PACS-MA                24.34      25.95  
 16 Buck, Ava S                7 HERSHEY-MA             30.92      26.44  
 17 Rodenbaugh, Maggie         7 JVYMCA                 26.32      27.26  
 18 Kellar, Marley             7 WSY-MA                    NT      27.49  
 19 Hadley, Taylor E           7 EPAC-MA                27.24      27.77  
 20 Mooney, Kathleen           7 EAC-MA                 25.94      28.04  
 21 Binkley, Alexis M          7 FSC-MA                 26.51      28.14  
 22 Fritz Weikel, Kiera        7 EPAC-MA                25.34      28.62  
 23 Freedman, Jordana          7 CVAC-MA                24.67      28.83  
 24 Nye, Laura K               7 PACS-MA                31.21      30.48  
 25 Fink, Alison               7 EAC-MA                 24.86      32.21  
 26 Bodmer, Ada                7 JVYMCA                 28.70      32.38  
 27 Wiener, Morgan             7 JCC HBG-MA             33.74      35.60  
 28 Allan, Lisa A              7 WSY-MA                 33.87      36.37  
 29 Wiest, Julia A             7 WSY-MA                 35.65      38.35  
 
Event 23  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 M'Ikanatha, Isaac          8 HERSHEY-MA             17.27      18.02  
  2 Hain, Braden               8 LVO                    17.65      18.62  
  3 Loraw, Ryan                8 LVO                    22.36      19.27  
  4 Vessah, Sedrick            8 CC-MA                  20.00      19.29  
  5 Lowen, Brian               8 LVO                    20.11      20.01  
  6 Rudy, Gavin                8 MSC                    21.32      20.18  
  7 Cheslock, Carter           8 LVO                    19.99      20.69  
  8 Estep, Brandon M           8 SHIP-MA                20.07      21.21  
  9 Lehan, Sean C              8 HERSHEY-MA             23.17      21.34  
 10 Corbin, Thomas             8 EPAC-MA                21.51      21.58  
 11 Houston, Caleb G           8 EPAC-MA                23.54      22.19  
 12 Sanderson, Max M           8 MARA-MA                21.84      22.39  
 13 Maniaci, Anthony O         8 GM                     53.87      23.05  
 14 Troy, Will E               8 GM                     22.22      23.13  
 15 Smecker, Ryan J            8 MARA-MA                24.35      23.31  
 16 Brown, Gavin C             8 HERSHEY-MA             24.03      24.11  
 17 Mangan, Chris S            8 GM                     23.22      24.50  
 18 Duncan, Benjamin           8 LVO                    24.85      24.88  
 19 Newsome, Braden            8 EAC-MA                 26.61      25.20  
 20 Weiss, Dale C              8 GM                     25.11      25.23  
 21 Mickievicz, Adam           8 EAC-MA                 22.31      26.26  
 22 Raniowski, Declan S        8 WSY-MA                 25.95      28.06  
 23 Tran, Andrew T             8 WSY-MA                 26.73      28.34  
 24 Makwana, Om                8 MSC                       NT      29.13  
 25 Maggio, Breydon A          8 WSY-MA                 29.43      29.63  
 26 Teplitz, Ben               8 JCC HBG-MA             26.87      29.82  
 27 Morrone, Mason             8 EPAC-MA                29.12      31.43  
 28 Dougherty, Billy           8 EAC-MA                 29.55      32.70  
 29 Kondek, Brady              8 MSC                       NT      33.07  
 30 Patel, VraJ                8 WSY-MA                    NT      33.86  
 31 Mitchell, Isaiah           8 JVYMCA                 35.28      42.20  
 
Event 24  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMullen, Lydia K          8 HERSHEY-MA             18.41      19.08  
  2 Gilbert, Sophia L          8 FSC-MA                 20.22      19.87  
  3 Peiffer, Tyya              8 EPAC-MA                20.40      19.94  
  4 Barone, Kamryn R           8 WSY-MA                 19.71      20.38  
  5 Shaffer, Brynn M           8 COLLEGIATE-MA          20.40      20.85  
  6 Myers, Julia               8 LVO                    21.87      21.04  
  7 Anthony, Elizabeth J       8 WSY-MA                 19.76      21.08  
  8 Skiles, Araceli G          8 WSY-MA                 21.22      21.68  
  9 Gambler, Emily             8 EAC-MA                 21.46      21.77  
 10 Benka-Davies, Zoe M        8 COLLEGIATE-MA          21.25      21.88  
 10 DeLoretta, Sara E          8 GM                     22.16      21.88  
 12 Steckiel, Avery K          8 GM                     20.55      22.03  
 13 Miskin, Hannah M           8 EPAC-MA                24.79      22.12  
 14 Dauenbaugh, Korrine G      8 FSC-MA                 21.13      22.19  
 15 Maggio, Brea B             8 WSY-MA                 22.78      22.20  
 16 May, Lilliava              8 LVO                    23.07      22.21  
 17 Miller, Katelyn G          8 COLLEGIATE-MA          23.39      22.22  
 18 Secord, Ann K              8 WSY-MA                 21.59      23.08  
 19 Blacker, Elaine A          8 HERSHEY-MA             23.07      23.33  
 20 Mateyak, Allison           8 LVO                    22.17      23.81  
 21 Miller, Maddie             8 MSC                       NT      24.23  
 22 Ludwick, Sadie L           8 WSY-MA                 24.80      24.34  
 23 D'Souza, Rachel N          8 COLLEGIATE-MA          24.98      24.47  
 24 Fulmer, Bella G            8 MARA-MA                21.39      24.66  
 25 Sekyi-Aidoo, Olivia A      8 WSY-MA                 24.75      24.68  
 26 Steinhagen, Hailey         8 EPAC-MA                27.53      25.46  
 27 Madden, Karly              8 EPAC-MA                24.61      25.48  
 28 Axelsson, Amelia M         8 SHIP-MA                26.49      26.94  
 29 Simpson, Gracie            8 MSC                       NT      27.24  
 30 Badali, Madison            8 EPAC-MA                28.39      27.83  
 31 O'Donnell, Shannon A       8 SHIP-MA                29.16      28.44  
 32 Anderson, Kari N           8 MARA-MA                28.41      28.62  
 33 Hallett, Julia             8 EPAC-MA                33.42      32.18  
 
Event 25  Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Alex C               9 FSC-MA                 36.35      38.30  
  2 Blandford, Caden           9 GM                        NT      38.47  
  3 Lee, Ryan                  9 WSY-MA                 39.46      40.87  
  4 Berarducci, Nathan D       9 PACS-MA                42.87      41.66  
  5 Hause, Ryan                8 BAY-MA                 42.14      42.85  
  6 Shonk, Ethan               9 EAC-MA                 41.82      43.49  
  7 Orndorf, Colby J           9 GM                     44.73      44.11  
  8 Louie, Jared               9 EAC-MA                 46.21      46.49  
  9 Engle, Pete J              9 WSY-MA                 44.71      46.57  
 10 Russell, Will J            9 MARA-MA                45.59      46.75  
 11 Kothe, Ryan G              9 COLLEGIATE-MA          46.05      46.89  
 12 Krause, Colin E            9 SHIP-MA                47.83      48.49  
 13 Garber, Mitchell           9 EAC-MA                 50.49      53.76  
 14 Simmons, Cameron B         9 EPAC-MA                56.44      54.60  
 15 Stillions, Colby           9 EPAC-MA                54.17      56.90  
 16 Spaulding, Kyle B          9 MARA-MA              1:06.53    1:01.55  
 17 Cronin, Ethan              9 EAC-MA                 56.31    1:02.65  
 18 Woodruff, Aidan            9 MSC                  1:07.85    1:11.55  
 
Event 26  Girls 9 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Zoe R           9 WSY-MA                 36.37      37.13  
  2 Turner, Sara C             9 EPAC-MA                38.50      38.40  
  3 Pentz, Savannah T          8 WSY-MA                 38.80      39.19  
  4 Powell, Kari G             8 SHIP-MA                42.05      39.37  
  5 Burton, Apple              9 WSY-MA                 42.01      39.39  
  6 Strine, Jillian C          8 SHIP-MA                   NT      39.99  
  7 Oyerly, Cali M             8 HERSHEY-MA             42.17      40.27  
  8 Grove, Madeline N          9 EPAC-MA                39.83      40.47  
  9 So, Alicia G               7 WSY-MA                 40.59      40.95  
 10 Deluca, Kate               8 MSC                       NT      42.25  
 11 Ketterman, Katelynn        9 GETTYSBURG-MA          43.00      42.97  
 12 Hubric, Ella B             9 GM                     43.20      43.21  
 13 Root, Ella A               9 MARA-MA                43.69      43.37  
 14 Smith, Emily C             9 SHIP-MA                46.27      44.38  
 15 Houtz, Emily               9 JVYMCA                 43.25      44.43  
 16 Burkholder, Abby           9 ACWS SWIMMING-MA       44.45      44.84  
 17 Dye, Amelia E              9 HERSHEY-MA             45.32      44.96  
 18 Mullins, Rachael           9 HAGY                   42.90      45.34  
 19 Parrott, Charity           9 HAGY                   44.25      45.44  
 20 Metzgar, Katheryn          9 LVO                    45.97      46.52  
 21 Chappell, Anna C           9 HERSHEY-MA             48.71      46.54  
 22 Ebert, Madison L           9 HERSHEY-MA             46.12      46.56  
 23 Steckiel, Abby G           9 GM                     44.51      47.08  
 24 Brown, Alyssa              9 SHIP-MA                45.91      47.32  
 25 Vila, Elizabeth            9 FSC-MA                 44.28      47.56  
 26 Kinneman, Carsyn D         9 WSY-MA                 50.88      47.59  
 27 Hoffmann, Jenna F          9 SHIP-MA                50.12      47.95  
 28 Ritchey, Emma              9 JVYMCA                 50.13      48.45  
 29 Rosenberg, Sophia          9 LVO                    45.99      49.95  
 30 Kough, Audrey              9 CC-MA                  53.48      50.77  
 31 Kanelos, Elana M           9 EPAC-MA                52.27      53.18  
 32 Mitchell, Samantha         9 JVYMCA                 56.00      53.20  
 33 Snyder, Alexa E            9 SHIP-MA                54.16      54.78  
 34 Laughlin, Bailey R         9 CVAC-MA                54.23      56.19  
 35 Wrightstone, Sarah         9 EPAC-MA                53.06      56.52  
 36 Edupuganti, Priyanka S     9 WSY-MA                 53.43      57.65  
 37 Kiefer, Emily R            8 PACS-MA                   NT      58.08  
 38 Axelsson, Amelia M         8 SHIP-MA                   NT      58.21  
 39 Pursel, Natalie M          9 WSY-MA                 59.54    1:04.00  
 40 Mullins, Meghan            6 HAGY                      NT    1:06.45  
 41 Butterfield, Rebecca A     9 WSY-MA               1:14.75    1:10.90  
 42 Brown, Addison T           6 SHIP-MA                   NT    1:13.06  
 43 Allan, Lisa A              7 WSY-MA                    NT    1:13.94  
 -- Lin, Allyson               9 HERSHEY-MA             54.43         DQ  
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Ledermann, Gina            9 ACWS SWIMMING-MA       51.69         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 27  Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rachael, Everett           6 EAC-MA                    NT      30.13  
  2 Sheetz, Gavin P            6 FSC-MA                 37.55      37.29  
 -- Shank, Mikal R             4 COLLEGIATE-MA             NT         DQ  
      Scissors kick
 -- Troy, Ryan S               5 GM                        NT         DQ  
      Alternating Kick
 -- Turk-Geller, Brady         6 JCC HBG-MA             39.06         DQ  
      Alternating Kick
 -- Epoca, Jacob C             5 COLLEGIATE-MA             NT         DQ  
      One hand touch
 
Event 28  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Perrin              6 FSC-MA                 40.55      32.30  
  2 Hawkins, Della K           6 SHIP-MA                33.25      33.79  
  3 Hoang, Rachel              6 HAGY                   35.03      34.74  
  4 Woronko, Julia M           6 HERSHEY-MA             32.05      36.07  
  5 Connor, Anna N             6 SHIP-MA                   NT      39.10  
  6 Kerschner, Grace E         6 GM                     44.33      42.77  
  7 Matthias, Piper P          5 GM                   1:01.16      49.46  
 -- Fickett, Emma R            6 WSY-MA                    NT         DQ  
      Scissors kick
 -- Stabolepszy, Karlee R      6 GM                   1:03.96         DQ  
      Arms two strokes underwater
 -- Reichelderfer, Brooke      5 CC-MA                     NT         DQ  
      Alternating Kick
 -- Rosenberg, Grace           6 LVO                    54.35         DQ  
      Scissors kick
 -- Updegrave, Delaney M       6 COLLEGIATE-MA          59.00         DQ  
      Alternating Kick
 
Event 29  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenhooth, Nathan D       7 PACS-MA                24.07      25.60  
  2 Berg, Joey A               7 GM                     40.18      37.61  
 -- Kaufman, Daniel R          7 GM                        NT         DQ  
      Alternating Kick
 -- Gaudion, Peter N           7 WSY-MA                 28.54         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Anderson, Braxton          7 LVO                    34.00         DQ  
      Scissors kick
 -- Garber, Bryce              7 EAC-MA                    NT         DQ  
      Scissors kick
 
Event 30  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Morgan             7 EAC-MA                 24.29      25.98  
  2 Metzgar, Allison           7 LVO                    24.32      26.57  
  3 Schwab, Jordan             7 ACWS SWIMMING-MA       25.83      27.97  
  4 Berarducci, Abby L         7 PACS-MA                30.53      30.97  
  5 Serfass, Madeline G        7 HERSHEY-MA             33.57      31.35  
  6 Binkley, Alexis M          7 FSC-MA                 32.28      31.64  
  7 Vessah, Sarah              7 CC-MA                  29.87      32.37  
  8 Dye, Maggie J              7 HERSHEY-MA                NT      33.62  
  9 Lear, Millie               7 SHIP-MA                30.53      33.70  
 10 Burkholder, Olivia         7 ACWS SWIMMING-MA       32.76      33.71  
 11 Mooney, Kathleen           7 EAC-MA                 35.49      33.98  
 12 Kreitzer, Elena J          7 PACS-MA                   NT      35.03  
 13 Bodmer, Ada                7 JVYMCA                    NT      35.09  
 14 Freedman, Jordana          7 CVAC-MA                41.86      35.58  
 15 Kellar, Marley             7 WSY-MA                    NT      36.29  
 16 Ulmer, Haven C             7 SHIP-MA                   NT      37.95  
 17 Fink, Alison               7 EAC-MA                 31.40      38.84  
 -- Foran, Abbey               7 LVO                    25.40         DQ  
      Non-simultaneous arms
 -- Allan, Lisa A              7 WSY-MA                    NT         DQ  
      Scissors kick
 -- Henry, Sarah               7 WSY-MA                 30.84         DQ  
      Downward butterfly kick
 -- Buck, Ava S                7 HERSHEY-MA                NT         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Rodenbaugh, Maggie         7 JVYMCA                 34.93         DQ  
      One hand touch
 -- Wiener, Morgan             7 JCC HBG-MA                NT         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Event 31  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loraw, Ryan                8 LVO                    22.19      21.77  
  2 Raab, Luke G               8 HERSHEY-MA             21.45      22.01  
  3 Keyes, Jake                8 LPAC-MA                20.90      22.60  
  4 Corbin, Thomas             8 EPAC-MA                22.07      22.81  
  5 Ginter, Lance              8 MSC                    24.59      22.99  
  6 Vessah, Sedrick            8 CC-MA                  22.14      23.21  
  7 Schnoor, Luke              8 EAC-MA                 24.09      23.31  
  8 Perez, Elias M             8 LVO                    24.02      24.72  
  9 Troy, Will E               8 GM                     24.05      25.11  
 10 Lowen, Brian               8 LVO                    25.11      26.07  
 11 Jackson, Brady             8 CC-MA                  26.88      26.84  
 12 Duncan, Benjamin           8 LVO                    29.35      27.61  
 13 Maggio, Breydon A          8 WSY-MA                 26.34      28.48  
 14 Mangan, Chris S            8 GM                     28.41      30.20  
 15 Kondek, Brady              8 MSC                       NT      32.62  
 16 Teplitz, Ben               8 JCC HBG-MA             31.79      33.03  
 17 Patel, VraJ                8 WSY-MA                    NT      38.27  
 -- Raniowski, Declan S        8 WSY-MA                 43.59         DQ  
      Scissors kick
 -- Mitchell, Isaiah           8 JVYMCA                    NT         DQ  
      Scissors kick
 -- Tran, Andrew T             8 WSY-MA                 37.77         DQ  
      Scissors kick
 
Event 32  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scranton, Kara M           8 MARA-MA                21.60      21.86  
  2 Rydbom, Layne              8 CC-MA                  22.84      22.85  
  3 Gilbert, Sophia L          8 FSC-MA                 22.58      22.87  
  4 Skiles, Araceli G          8 WSY-MA                 23.02      23.51  
  5 Shaffer, Brynn M           8 COLLEGIATE-MA          22.92      23.55  
  6 Paisley, Zara P            8 MARA-MA                22.85      24.16  
  7 Gambler, Emily             8 EAC-MA                 24.96      24.44  
  8 Anthony, Elizabeth J       8 WSY-MA                 24.34      26.46  
  9 Evans, Faith               8 MSC                       NT      26.70  
 10 Madden, Karly              8 EPAC-MA                32.20      27.38  
 11 Miller, Katelyn G          8 COLLEGIATE-MA          19.81      27.45  
 12 Dauenbaugh, Korrine G      8 FSC-MA                 26.94      27.80  
 13 Anderson, Kari N           8 MARA-MA                26.64      28.06  
 14 Myers, Julia               8 LVO                    30.54      28.09  
 15 May, Lilliava              8 LVO                    30.54      28.29  
 16 Miller, Maddie             8 MSC                    25.14      28.60  
 17 Simpson, Gracie            8 MSC                    30.80      28.62  
 18 D'Souza, Rachel N          8 COLLEGIATE-MA          27.11      29.09  
 19 Steffie, Caitlin           8 EAC-MA                 28.58      30.16  
 20 Mateyak, Allison           8 LVO                    30.84      32.53  
 21 O'Donnell, Shannon A       8 SHIP-MA              1:06.56      32.87  
 22 Blacker, Elaine A          8 HERSHEY-MA             31.23      34.41  
 23 Badali, Madison            8 EPAC-MA                   NT      36.13  
 -- Sekyi-Aidoo, Olivia A      8 WSY-MA                 38.62         DQ  
      Scissors kick
 -- Hallett, Julia             8 EPAC-MA                   NT         DQ  
      Scissors kick
 -- Benka-Davies, Zoe M        8 COLLEGIATE-MA          27.58         DQ  
      Alternating Kick
 
Event 33  Boys 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Ryan                  9 WSY-MA                 45.23      44.76  
  2 Wetherhold, Andrew         9 MSC                    45.29      44.90  
  3 Zagaceta, Magill M         7 HERSHEY-MA             49.22      46.19  
  4 Hoang, Jackson             8 HAGY                   49.64      46.64  
  5 Rachael, Wyatt             9 EAC-MA                 48.36      47.42  
  6 Kothe, Ryan G              9 COLLEGIATE-MA          46.43      47.72  
  7 Yoon, Sondo                8 WSY-MA                 52.87      50.85  
  8 Alspaugh, Connor           9 EAC-MA                 54.01      52.79  
  9 Hinchey, John N            9 PACS-MA                51.75      53.20  
 10 Spaulding, Kyle B          9 MARA-MA                58.17      56.21  
 11 Russell, Will J            9 MARA-MA                55.77      57.16  
 12 Krause, Colin E            9 SHIP-MA              1:13.24      57.59  
 13 Brown, Gavin C             8 HERSHEY-MA           1:03.26    1:03.01  
 14 Eisenhooth, Jonathan D     9 PACS-MA                   NT    1:03.44  
 -- Foran, Peter               9 LVO                    59.73         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Garber, Mitchell           9 EAC-MA                    NT         DQ  
      Alternating Kick
 -- Cronin, Ethan              9 EAC-MA               1:06.37         DQ  
      Non-simultaneous arms
 -- Simmons, Cameron B         9 EPAC-MA                   NT         DQ  
      Downward butterfly kick
 
Event 34  Girls 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Kari G             8 SHIP-MA                45.03      43.04  
  2 Barone, Kamryn R           8 WSY-MA                 43.60      43.21  
  3 Root, Ella A               9 MARA-MA                43.38      43.82  
  4 Burton, Apple              9 WSY-MA                 47.03      44.29  
  5 Strine, Jillian C          8 SHIP-MA                   NT      44.68  
  6 So, Alicia G               7 WSY-MA                 49.05      45.91  
  7 Estep, Mia                 9 SHIP-MA                46.44      47.23  
  8 Staretz, Presley E         9 WSY-MA                 49.16      48.27  
  9 Yoffe, Sarah V             9 COLLEGIATE-MA          49.27      48.53  
 10 Mooney, Ana                9 HAGY                   47.99      48.58  
 11 Epoca, Kelsey L            9 COLLEGIATE-MA          49.12      48.93  
 12 Pentz, Savannah T          8 WSY-MA                 47.43      49.01  
 13 Houtz, Emily               9 JVYMCA                 46.84      49.19  
 14 Metzgar, Katheryn          9 LVO                    52.81      49.43  
 15 Johnson, Chace             9 CC-MA                  53.05      50.13  
 16 Douglass, Gaia             9 MSC                    46.59      50.33  
 17 Smith, Emily C             9 SHIP-MA                56.67      51.65  
 18 Bolden, Jennifer L         9 WSY-MA                 53.40      51.92  
 19 Kinneman, Carsyn D         9 WSY-MA                 54.55      51.94  
 20 Boltz, Campbelle A         9 PACS-MA                50.17      52.64  
 21 Miller, Danielle           9 EPAC-MA                53.98      53.09  
 22 Grove, Madeline N          9 EPAC-MA                49.78      53.50  
 23 Brink, Abby                9 SHIP-MA                52.96      54.61  
 24 Kanelos, Elana M           9 EPAC-MA                51.99      54.68  
 25 Heckman, Isabella          9 EPAC-MA                53.29      55.33  
 26 Spicka, Natalie            9 SHIP-MA                53.57      56.09  
 27 Hubric, Ella B             9 GM                     54.55      56.24  
 28 Atwell, Kamryn S           9 COLLEGIATE-MA        1:01.69      57.10  
 29 Wrightstone, Sarah         9 EPAC-MA                53.42      59.73  
 30 Kough, Audrey              9 CC-MA                1:00.29    1:00.35  
 31 Chappell, Anna C           9 HERSHEY-MA             58.64    1:00.47  
 32 Dye, Amelia E              9 HERSHEY-MA             58.25    1:00.83  
 33 Hollar, Riley A            9 SHIP-MA              1:01.77    1:02.35  
 34 Ludwick, Sadie L           8 WSY-MA                    NT    1:03.52  
 34 Vila, Elizabeth            9 FSC-MA                 59.83    1:03.52  
 36 Bigony, Clara              9 EAC-MA               1:12.97    1:04.23  
 37 Pursel, Natalie M          9 WSY-MA               1:17.18    1:19.52  
 -- Butterfield, Rebecca A     9 WSY-MA                    NT         DQ  
      Scissors kick
 -- Lin, Allyson               9 HERSHEY-MA                NT         DQ  
      Scissors kick
 -- Collins, Abigail B         9 WSY-MA                 47.86         DQ  
      Arms not in same horizontal plane
 -- Ebert, Madison L           9 HERSHEY-MA             56.38         DQ  
      Non-simultaneous arms
 -- Terrazas, Olivia           9 CC-MA                  58.78         DQ  
      Alternating Kick
 -- Mitchell, Samantha         9 JVYMCA                    NT         DQ  
      Scissors kick
 -- O'Donnell, Shannon A       8 SHIP-MA                   NT         DQ  
      One hand touch
 -- Edupuganti, Priyanka S     9 WSY-MA                    NT         DQ  
      Downward butterfly kick
 -- Fickett, Makennah J        9 WSY-MA                 47.65         DQ  
      Alternating Kick
 
Event 35  Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Madden             6 JVYMCA                 26.69      27.58  
  2 Rachael, Everett           6 EAC-MA                 22.67      28.64  
  3 Groh, Bode I               6 COLLEGIATE-MA          28.80      32.02  
 -- Douglass, Brody G          6 WSY-MA                 18.00         DQ  
      Alternating Kick
 -- Epoca, Jacob C             5 COLLEGIATE-MA             NT         DQ  
      Alternating Kick
 -- Haigh, Landon              5 JVYMCA                 40.56         DQ  
      Alternating Kick
 -- Reid, Yaakov               5 JCC HBG-MA             39.91         DQ  
      Arms underwater recovery
 -- Bell, Eli J                6 CYAA-MA                39.74         DQ  
      Arms underwater recovery
 
Event 36  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Alyssa L             6 FSC-MA                 27.27      26.13  
  2 Shank, Jasmyne N           6 COLLEGIATE-MA             NT      27.86  
  3 Hawkins, Della K           6 SHIP-MA                31.88      28.26  
  4 Young, Perrin              6 FSC-MA                 29.89      29.74  
  5 Woronko, Julia M           6 HERSHEY-MA             31.68      31.36  
  6 Hoang, Rachel              6 HAGY                   25.56      31.97  
  7 Updegrave, Delaney M       6 COLLEGIATE-MA          35.92      33.38  
  8 Cronin, Tessa              6 EAC-MA                    NT      34.54  
  9 Harris, Elise              5 JCC HBG-MA             38.29      37.67  
 10 Post, Auraya               6 JCC HBG-MA             39.91      50.17  
 11 Kerschner, Grace E         6 GM                     43.22      52.46  
 -- Steckiel, Evie R           6 GM                     37.28         DQ  
      Alternating Kick
 -- Matthias, Piper P          5 GM                     39.56         DQ  
      Arms underwater recovery
 -- Caron, Mackenzie C         6 GM                     40.29         DQ  
      Arms underwater recovery
 -- Rheam, Claudia             6 JVYMCA                 58.52         DQ  
      Non-simultaneous arms
 
Event 37  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dotts, Benjamin            7 LVO                    18.24      18.74  
  2 Woren, Joshua              7 CVAC-MA                19.45      19.72  
  3 Gaudion, James C           7 WSY-MA                 21.74      22.34  
  4 Verbeek, Stefan L          7 HERSHEY-MA             26.01      24.33  
  5 Estep, Derek T             7 SHIP-MA                26.83      28.09  
  6 Deiter, Blake              7 PACS-MA                   NT      29.01  
  7 Troy, Jacob                7 GM                     26.15      30.44  
  8 Chappell, William C        7 HERSHEY-MA             27.79      35.32  
 -- Root, Jack R               7 MARA-MA                29.25         DQ  
      One hand touch
 -- Velez, Benjamin D          7 GM                     30.73         DQ  
      Alternating Kick
 
Event 38  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lantz, Morgan A            7 PACS-MA                20.38      22.26  
  2 Henry, Julia N             7 WSY-MA                 21.73      22.63  
  3 Metzgar, Allison           7 LVO                    27.02      24.81  
  4 Dye, Maggie J              7 HERSHEY-MA                NT      26.22  
  5 Haley, Mary                7 LVO                    24.46      26.50  
  6 Schwab, Jordan             7 ACWS SWIMMING-MA       23.69      26.90  
  7 Kreitzer, Elena J          7 PACS-MA                   NT      27.17  
  8 Vessah, Sarah              7 CC-MA                  24.53      27.48  
  9 Burkholder, Olivia         7 ACWS SWIMMING-MA       29.05      27.51  
 10 Woren, Sarah               7 JCC HBG-MA             25.06      28.34  
 11 Thrush, Hannah M           7 COLLEGIATE-MA             NT      28.39  
 12 Fritz Weikel, Kiera        7 EPAC-MA                33.06      29.38  
 13 Binkley, Alexis M          7 FSC-MA                 25.88      30.37  
 14 Kellar, Marley             7 WSY-MA                    NT      34.06  
 -- Nye, Laura K               7 PACS-MA                37.20         DQ  
      Arms underwater recovery
 -- Hadley, Taylor E           7 EPAC-MA                30.95         DQ  
      Arms underwater recovery
 
Event 39  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 M'Ikanatha, Isaac          8 HERSHEY-MA             16.60      16.79  
  2 Loraw, Ryan                8 LVO                    17.32      17.69  
  3 Hain, Braden               8 LVO                    18.49      17.89  
  4 Raab, Luke G               8 HERSHEY-MA             19.06      17.94  
  5 Yoon, Sondo                8 WSY-MA                 18.60      17.96  
  6 Taylor, Payton B           8 WSY-MA                 17.82      18.34  
  7 Vessah, Sedrick            8 CC-MA                  18.23      18.59  
  8 Perez, Elias M             8 LVO                    17.51      19.28  
  9 Shank, Louis J             8 CYAA-MA                19.87      20.12  
 10 Ginter, Lance              8 MSC                    19.82      20.59  
 11 Sanderson, Max M           8 MARA-MA                22.60      20.80  
 12 Rudy, Gavin                8 MSC                    20.16      20.93  
 13 Drake, Matthew S           8 GM                     19.22      22.29  
 14 Mangan, Chris S            8 GM                     20.43      23.42  
 15 Houston, Caleb G           8 EPAC-MA                   NT      24.95  
 16 Weiss, Dale C              8 GM                     35.24      25.83  
 17 Lehan, Sean C              8 HERSHEY-MA             27.70      26.94  
 18 Newsome, Braden            8 EAC-MA                 27.22      29.51  
 19 Makwana, Om                8 MSC                       NT      36.37  
 -- Raniowski, Declan S        8 WSY-MA                 35.36         DQ  
      Arms underwater recovery
 -- Tran, Andrew T             8 WSY-MA                    NT         DQ  
      Non-simultaneous touch
 -- Patel, VraJ                8 WSY-MA                    NT         DQ  
      Arms underwater recovery
 -- Maniaci, Anthony O         8 GM                        NT         DQ  
      Arms underwater recovery
 -- Duncan, Benjamin           8 LVO                    29.34         DQ  
      One hand touch
 -- Smecker, Ryan J            8 MARA-MA                22.20         DQ  
      Non-simultaneous touch
 
Event 40  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scranton, Kara M           8 MARA-MA                17.32      17.77  
  2 Powell, Kari G             8 SHIP-MA                17.23      18.09  
  3 Shaffer, Brynn M           8 COLLEGIATE-MA          18.22      18.86  
  4 McMullen, Lydia K          8 HERSHEY-MA             18.63      18.96  
  5 Berra, Kate C              8 WSY-MA                 18.90      19.07  
  6 Barone, Kamryn R           8 WSY-MA                 18.40      19.10  
  7 Steckiel, Avery K          8 GM                     19.33      21.24  
  8 Rice, Marah F              8 WSY-MA                 19.69      21.25  
  9 Peiffer, Tyya              8 EPAC-MA                19.71      21.52  
 10 Fulmer, Bella G            8 MARA-MA                21.24      21.74  
 11 Anthony, Elizabeth J       8 WSY-MA                 21.83      22.42  
 12 Blacker, Elaine A          8 HERSHEY-MA             25.22      23.02  
 13 Evans, Faith               8 MSC                    21.04      23.22  
 14 Miller, Katelyn G          8 COLLEGIATE-MA          22.26      25.03  
 15 Steffie, Caitlin           8 EAC-MA                    NT      26.60  
 16 Miskin, Hannah M           8 EPAC-MA                28.11      28.65  
 17 Kiefer, Emily R            8 PACS-MA                   NT      31.08  
 18 Badali, Madison            8 EPAC-MA                37.12      36.03  
 -- May, Lilliava              8 LVO                       NT         DQ  
      Alternating Kick
 -- Hallett, Julia             8 EPAC-MA                   NT         DQ  
      Alternating Kick
 
Event 41  Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Alex C               9 FSC-MA                 36.33      35.66  
  2 Blandford, Caden           9 GM                        NT      38.75  
  3 Orndorf, Colby J           9 GM                     44.49      42.56  
  4 Berarducci, Nathan D       9 PACS-MA                45.95      43.16  
  5 Hause, Ryan                8 BAY-MA                 43.01      43.84  
  6 Hinchey, John N            9 PACS-MA                48.70      48.36  
  7 Alspaugh, Connor           9 EAC-MA                    NT      48.65  
  8 Shonk, Ethan               9 EAC-MA                 44.93      48.75  
  9 Engle, Pete J              9 WSY-MA                 47.68      50.32  
 10 Wetherhold, Andrew         9 MSC                    44.85      51.58  
 11 Louie, Jared               9 EAC-MA                 52.36      58.18  
 12 Stillions, Colby           9 EPAC-MA                   NT    1:01.49  
 -- Woodruff, Aidan            9 MSC                  1:22.90         DQ  
      Arms underwater recovery
 
Event 42  Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Zoe R           9 WSY-MA                 32.87      34.82  
  2 Turner, Sara C             9 EPAC-MA                37.35      37.69  
  3 Staretz, Presley E         9 WSY-MA                 36.58      39.39  
  4 Deluca, Kate               8 MSC                       NT      40.98  
  5 Hawkins, Bramley E         9 SHIP-MA                42.20      41.35  
  6 Johnson, Chace             9 CC-MA                  55.24      41.63  
  7 Mooney, Ana                9 HAGY                   43.01      43.41  
  8 Bolden, Jennifer L         9 WSY-MA                 45.76      43.57  
  9 Young, Lily G              9 FSC-MA                 46.02      44.71  
 10 Yoffe, Sarah V             9 COLLEGIATE-MA          46.46      45.47  
 11 Heckman, Isabella          9 EPAC-MA                45.07      45.64  
 12 Grove, Madeline N          9 EPAC-MA                43.09      46.45  
 13 Ritchey, Emma              9 JVYMCA                 47.90      47.83  
 14 Metzgar, Katheryn          9 LVO                    51.37      47.84  
 15 Douglass, Gaia             9 MSC                    48.33      48.69  
 16 Brown, Alyssa              9 SHIP-MA                46.84      49.26  
 17 Gaudion, Nora C            9 WSY-MA                 45.69      49.27  
 18 Hoffmann, Jenna F          9 SHIP-MA                   NT      49.81  
 19 Atwell, Kamryn S           9 COLLEGIATE-MA          49.91      51.26  
 20 Rosenberg, Sophia          9 LVO                    54.79      52.35  
 21 Chappell, Anna C           9 HERSHEY-MA             51.42      52.54  
 22 Terrazas, Olivia           9 CC-MA                  54.32      53.26  
 23 Mullins, Rachael           9 HAGY                   46.06      53.50  
 24 Bigony, Clara              9 EAC-MA                    NT      55.52  
 -- Parrott, Charity           9 HAGY                   52.57         DQ  
      Alternating Kick
 
Event 43  Boys 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haigh, Landon              5 JVYMCA               1:02.25    1:08.05  
 
Event 43  Boys 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rachael, Everett           6 EAC-MA                 43.27      45.14  
  2 Turk-Geller, Brady         6 JCC HBG-MA             51.47      46.42  
  3 Desclous, Mio              6 HAGY                   51.68      46.58  
  4 Taylor, Jamie              6 WSY-MA               1:16.61      47.51  
  5 Groh, Bode I               6 COLLEGIATE-MA          48.91      48.52  
  6 Weaver, Madden             6 JVYMCA                 47.18      48.94  
  7 Sheetz, Gavin P            6 FSC-MA                 57.86      57.23  
  8 Bell, Eli J                6 CYAA-MA                   NT      58.84  
  9 Detwiler, Sean             6 CC-MA                1:14.83    1:17.32  
 
Event 43  Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connelly, Cameron          7 LVO                    40.00      37.70  
  2 Woren, Joshua              7 CVAC-MA                35.80      38.14  
  3 Gaudion, James C           7 WSY-MA                 39.76      42.01  
  4 Estep, Derek T             7 SHIP-MA                48.66      42.63  
  5 Deiter, Blake              7 PACS-MA                48.19      43.77  
  6 Gaudion, Peter N           7 WSY-MA                 39.73      44.57  
  7 Eisenhooth, Nathan D       7 PACS-MA              1:03.30      45.63  
  8 Chappell, William C        7 HERSHEY-MA             53.79      47.24  
  9 Parrott, Neilson           7 HAGY                   46.20      47.95  
 10 Fink, Dalton               7 EAC-MA                 48.45      48.25  
 11 Berg, Joey A               7 GM                     47.74      48.45  
 12 Garber, Bryce              7 EAC-MA                 53.53      51.05  
 13 Detwiler, Guy              7 CC-MA                1:08.87    1:07.91  
 
Event 44  Girls 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pickering, Natalie         5 JCC HBG-MA           1:06.69    1:08.72  
  2 Turner, Hannah             5 EPAC-MA              1:16.40    1:11.42  
  3 Shaffer, Kenzie F          4 COLLEGIATE-MA        1:28.70    1:26.83  
 
Event 44  Girls 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Alyssa L             6 FSC-MA                 51.56      47.15  
  2 Maggio, Rylee R            6 WSY-MA                 58.15      54.75  
  3 Woronko, Julia M           6 HERSHEY-MA                NT      55.31  
  4 Fickett, Emma R            6 WSY-MA                    NT      55.97  
  5 Sweeney, Coryn E           6 WSY-MA                    NT      57.82  
  6 Cronin, Tessa              6 EAC-MA               1:00.04      57.89  
  7 Caron, Mackenzie C         6 GM                        NT    1:01.72  
  8 Shank, Jasmyne N           6 COLLEGIATE-MA             NT    1:03.75  
  9 Connor, Anna N             6 SHIP-MA              1:07.31    1:05.69  
 10 Hawkins, Della K           6 SHIP-MA                56.34    1:05.71  
 11 Brown, Addison T           6 SHIP-MA                   NT    1:06.40  
 12 Mullins, Meghan            6 HAGY                 1:00.24    1:07.74  
 13 Rheam, Claudia             6 JVYMCA               1:30.11    1:36.75  
 
Event 44  Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 So, Alicia G               7 WSY-MA                 36.93      35.14  
  2 Lantz, Morgan A            7 PACS-MA                39.14      39.48  
  3 Conway, Morgan             7 EAC-MA                 41.87      40.92  
  4 Haley, Mary                7 LVO                    45.00      45.21  
  5 Schwab, Jordan             7 ACWS SWIMMING-MA       44.43      45.36  
  6 Woren, Sarah               7 JCC HBG-MA             49.32      46.18  
  7 Dye, Maggie J              7 HERSHEY-MA             54.02      47.61  
  8 Ulmer, Haven C             7 SHIP-MA                51.08      48.81  
  9 Serfass, Madeline G        7 HERSHEY-MA             45.86      50.04  
 10 Fink, Alison               7 EAC-MA                    NT      50.23  
 11 Thrush, Hannah M           7 COLLEGIATE-MA          48.47      50.26  
 12 Lear, Millie               7 SHIP-MA                53.54      50.98  
 13 Wilhelm, Leah Rose R       7 HERSHEY-MA           1:00.32      51.60  
 14 Rodenbaugh, Maggie         7 JVYMCA                 58.91      52.57  
 15 Fritz Weikel, Kiera        7 EPAC-MA                57.08      53.91  
 16 Hadley, Taylor E           7 EPAC-MA                53.93      57.33  
 17 Mooney, Kathleen           7 EAC-MA                 53.21      59.65  
 18 Nye, Laura K               7 PACS-MA                58.96    1:00.13  
 19 Bodmer, Ada                7 JVYMCA               1:03.91    1:04.08  
 20 Buck, Ava S                7 HERSHEY-MA           1:03.91    1:04.44  
 21 Wiener, Morgan             7 JCC HBG-MA           1:11.87    1:10.94  
 
Event 45  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 M'Ikanatha, Isaac          8 HERSHEY-MA             32.57      33.00  
  2 Hain, Braden               8 LVO                    33.82      34.52  
  3 Taylor, Payton B           8 WSY-MA                 35.76      35.04  
  4 Keyes, Jake                8 LPAC-MA                37.53      35.85  
  5 Hoang, Jackson             8 HAGY                   34.68      35.97  
  6 Shank, Louis J             8 CYAA-MA                36.41      36.03  
  7 Ginter, Lance              8 MSC                    37.54      36.13  
  8 Estep, Brandon M           8 SHIP-MA                37.59      37.03  
  9 Hause, Ryan                8 BAY-MA                 37.68      37.49  
 10 Jackson, Brady             8 CC-MA                  37.45      37.81  
 11 Smecker, Ryan J            8 MARA-MA                39.39      39.31  
 12 Drake, Matthew S           8 GM                     40.06      40.29  
 13 Weiss, Dale C              8 GM                     43.73      41.20  
 14 Sanderson, Max M           8 MARA-MA                42.32      41.34  
 15 Houston, Caleb G           8 EPAC-MA                48.15      42.89  
 16 Troy, Will E               8 GM                     42.29      43.10  
 17 Schnoor, Luke              8 EAC-MA                 45.37      43.54  
 18 Teplitz, Ben               8 JCC HBG-MA             51.83      44.80  
 19 Duncan, Benjamin           8 LVO                       NT      48.66  
 20 Newsome, Braden            8 EAC-MA                    NT      51.51  
 21 Patel, VraJ                8 WSY-MA                    NT    1:04.67  
 22 Dougherty, Billy           8 EAC-MA               1:00.36    1:19.48  
 -- Mitchell, Isaiah           8 JVYMCA                 41.73         DQ  
      No touch on turn
 
Event 46  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strine, Jillian C          8 SHIP-MA                35.89      33.84  
  2 Pentz, Savannah T          8 WSY-MA                 34.50      34.98  
  3 Oyerly, Cali M             8 HERSHEY-MA             34.68      35.32  
  4 Scranton, Kara M           8 MARA-MA                37.21      36.46  
  5 Rydbom, Layne              8 CC-MA                  37.94      37.75  
  6 Berra, Kate C              8 WSY-MA                 37.82      38.26  
  7 Steckiel, Avery K          8 GM                     41.47      38.69  
  8 Peiffer, Tyya              8 EPAC-MA                38.56      39.16  
  9 McMullen, Lydia K          8 HERSHEY-MA             36.06      39.54  
 10 Paisley, Zara P            8 MARA-MA                38.64      39.55  
 11 Shaffer, Brynn M           8 COLLEGIATE-MA          38.60      39.70  
 12 Secord, Ann K              8 WSY-MA                 38.37      39.94  
 13 Gambler, Emily             8 EAC-MA                 41.98      40.08  
 14 Evans, Faith               8 MSC                       NT      40.18  
 15 Rice, Marah F              8 WSY-MA                 36.75      40.63  
 16 DeLoretta, Sara E          8 GM                     44.42      42.21  
 17 Skiles, Araceli G          8 WSY-MA                 41.72      42.31  
 18 Dauenbaugh, Korrine G      8 FSC-MA                 42.31      42.58  
 19 Benka-Davies, Zoe M        8 COLLEGIATE-MA          41.50      42.60  
 20 Myers, Julia               8 LVO                    41.46      42.89  
 21 Miskin, Hannah M           8 EPAC-MA                54.60      43.95  
 22 Maggio, Brea B             8 WSY-MA                 45.60      44.00  
 23 Steinhagen, Hailey         8 EPAC-MA                45.10      44.14  
 24 Steffie, Caitlin           8 EAC-MA                 43.75      45.18  
 25 D'Souza, Rachel N          8 COLLEGIATE-MA          45.35      45.88  
 26 Blacker, Elaine A          8 HERSHEY-MA             45.43      46.49  
 27 Ludwick, Sadie L           8 WSY-MA                 45.34      47.33  
 28 Miller, Maddie             8 MSC                    45.30      47.89  
 29 Anderson, Kari N           8 MARA-MA                48.52      48.37  
 
Event 47  Boys 6 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jamie              6 WSY-MA                    NT    1:46.91  
                  49.83     1:46.91 (57.08)                                        
  2 Desclous, Mio              6 HAGY                      NT    1:53.51  
                  52.04   1:53.51 (1:01.47)                                        
 
Event 47  Boys 7 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M         7 HERSHEY-MA           1:20.56    1:15.40  
                  35.31     1:15.40 (40.09)                                        
  2 Verbeek, Stefan L          7 HERSHEY-MA           1:34.89    1:32.14  
                  42.31     1:32.14 (49.83)                                        
  3 Troy, Jacob                7 GM                        NT    2:04.23  
                  52.91   2:04.23 (1:11.32)                                        
 
Event 47  Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loraw, Ryan                8 LVO                  1:20.00    1:17.23  
                  35.04     1:17.23 (42.19)                                        
  2 Taylor, Payton B           8 WSY-MA               1:18.44    1:17.52  
                  36.28     1:17.52 (41.24)                                        
  3 Estep, Brandon M           8 SHIP-MA                   NT    1:24.98  
                  40.29     1:24.98 (44.69)                                        
  4 Perez, Elias M             8 LVO                  1:35.00    1:25.31  
                  39.81     1:25.31 (45.50)                                        
  5 Rudy, Gavin                8 MSC                       NT    1:25.76  
                  38.88     1:25.76 (46.88)                                        
 
Event 47  Boys 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Alex C               9 FSC-MA               1:07.76    1:10.10  
                  33.67     1:10.10 (36.43)                                        
  2 Blandford, Caden           9 GM                        NT    1:14.13  
                  34.42     1:14.13 (39.71)                                        
  3 Rachael, Wyatt             9 EAC-MA               1:15.07    1:18.69  
                  35.87     1:18.69 (42.82)                                        
  4 Orndorf, Colby J           9 GM                   1:23.17    1:22.45  
                  39.12     1:22.45 (43.33)                                        
  5 Engle, Pete J              9 WSY-MA               1:20.58    1:22.61  
                  38.04     1:22.61 (44.57)                                        
  6 Berarducci, Nathan D       9 PACS-MA              1:21.07    1:24.25  
                  39.28     1:24.25 (44.97)                                        
  7 Russell, Will J            9 MARA-MA              1:30.95    1:30.87  
                  42.76     1:30.87 (48.11)                                        
  8 Alspaugh, Connor           9 EAC-MA               1:33.33    1:30.94  
                  43.62     1:30.94 (47.32)                                        
  9 Hinchey, John N            9 PACS-MA                   NT    1:34.65  
                  44.29     1:34.65 (50.36)                                        
 10 Stillions, Colby           9 EPAC-MA              1:42.09    1:42.62  
                  47.52     1:42.62 (55.10)                                        
 11 Garber, Mitchell           9 EAC-MA               1:39.03    1:43.14  
                  48.37     1:43.14 (54.77)                                        
 12 Spaulding, Kyle B          9 MARA-MA              1:49.47    1:47.94  
                  48.07     1:47.94 (59.87)                                        
 
Event 48  Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Secord, Ann K              8 WSY-MA                    NT    1:32.98  
                  42.28     1:32.98 (50.70)                                        
  2 Rice, Marah F              8 WSY-MA               1:24.25    1:33.04  
                  43.54     1:33.04 (49.50)                                        
  3 Simpson, Gracie            8 MSC                       NT    1:58.63  
                  53.73   1:58.63 (1:04.90)                                        
 
Event 48  Girls 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staretz, Presley E         9 WSY-MA               1:09.64    1:09.11  
                  32.92     1:09.11 (36.19)                                        
  2 Turner, Sara C             9 EPAC-MA              1:09.86    1:11.18  
                  33.90     1:11.18 (37.28)                                        
  3 Burton, Apple              9 WSY-MA               1:14.61    1:13.06  
                  34.39     1:13.06 (38.67)                                        
  4 Fickett, Makennah J        9 WSY-MA               1:15.16    1:15.90  
                  36.52     1:15.90 (39.38)                                        
  5 Hawkins, Bramley E         9 SHIP-MA              1:18.22    1:18.74  
                  37.40     1:18.74 (41.34)                                        
  6 Young, Lily G              9 FSC-MA               1:19.90    1:20.87  
  7 Estep, Mia                 9 SHIP-MA              1:22.91    1:20.88  
                  39.06     1:20.88 (41.82)                                        
  8 Ketterman, Katelynn        9 GETTYSBURG-MA        1:18.36    1:21.14  
                  38.57     1:21.14 (42.57)                                        
  9 Johnson, Chace             9 CC-MA                1:21.77    1:21.45  
                  39.13     1:21.45 (42.32)                                        
 10 Smith, Emily C             9 SHIP-MA              1:32.55    1:24.31  
                  39.97     1:24.31 (44.34)                                        
 10 Collins, Abigail B         9 WSY-MA               1:22.66    1:24.31  
                  40.63     1:24.31 (43.68)                                        
 12 Gaudion, Nora C            9 WSY-MA               1:23.05    1:25.90  
                  40.65     1:25.90 (45.25)                                        
 13 Houtz, Emily               9 JVYMCA               1:24.18    1:26.72  
                  40.37     1:26.72 (46.35)                                        
 14 Brown, Alyssa              9 SHIP-MA                   NT    1:28.40  
                  43.99     1:28.40 (44.41)                                        
 15 Epoca, Kelsey L            9 COLLEGIATE-MA        1:26.43    1:28.85  
                  41.39     1:28.85 (47.46)                                        
 16 Ritchey, Emma              9 JVYMCA               1:32.31    1:29.25  
                  45.05     1:29.25 (44.20)                                        
 17 Boltz, Campbelle A         9 PACS-MA                   NT    1:29.79  
                  42.00     1:29.79 (47.79)                                        
 18 Brink, Abby                9 SHIP-MA              1:31.65    1:29.93  
                  41.06     1:29.93 (48.87)                                        
 19 Burkholder, Abby           9 ACWS SWIMMING-MA     1:32.05    1:30.18  
                  42.49     1:30.18 (47.69)                                        
 20 Root, Ella A               9 MARA-MA              1:29.69    1:30.91  
                  41.71     1:30.91 (49.20)                                        
 21 Spicka, Natalie            9 SHIP-MA              1:34.01    1:32.55  
                  43.11     1:32.55 (49.44)                                        
 22 Hoffmann, Jenna F          9 SHIP-MA              1:42.94    1:32.99  
                  44.62     1:32.99 (48.37)                                        
 23 Dye, Amelia E              9 HERSHEY-MA           1:33.98    1:35.28  
                  47.25     1:35.28 (48.03)                                        
 24 Ledermann, Gina            9 ACWS SWIMMING-MA     1:30.78    1:36.38  
                  43.39     1:36.38 (52.99)                                        
 25 Steckiel, Abby G           9 GM                   1:32.65    1:39.69  
                  47.59     1:39.69 (52.10)                                        
 26 Hollar, Riley A            9 SHIP-MA                   NT    1:50.36  
                  54.14     1:50.36 (56.22)                                        
 27 Mitchell, Samantha         9 JVYMCA               2:41.93    2:01.41  
                  55.40   2:01.41 (1:06.01)                                        
 28 Pursel, Natalie M          9 WSY-MA               2:04.71    2:02.70  
                  55.96   2:02.70 (1:06.74)