Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/13/2011 06:05 PM
                  Welcome to the WSY Valentine 9 & Under Meet                  
                   held at the Cumberland Valley Natatorium                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rachael, Wyatt             6 EAC-MA               2:35.75    2:24.85        
                1:08.70   2:24.85 (1:16.15)                                        
 
Event 1  Boys 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Lek                7 SAC-MA               1:45.60    1:42.74        
                  47.09     1:42.74 (55.65)                                        
  2 Axtman, Eric               7 LPAC-MA                   NT    1:43.79        
                  50.66     1:43.79 (53.13)                                        
  3 Yaninek, Zachery           7 LPAC-MA              1:53.67    1:47.52        
                  47.14   1:47.52 (1:00.38)                                        
  4 Vessah, Samuel             7 CC-MA-MA             1:56.64    1:55.19        
                  51.78   1:55.19 (1:03.41)                                        
  5 Drexler, Noah              7 HERSHEY-MA           1:59.73    1:55.59        
                  54.70   1:55.59 (1:00.89)                                        
  6 Reichelderfer, Owen        7 CC-MA-MA                  NT    2:09.73        
                1:08.91   2:09.73 (1:00.82)                                        
 
Event 2  Girls 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoemaker, Jennifer E      6 BSAC-MA-MA           1:53.57    1:53.34        
                  56.32     1:53.34 (57.02)                                        
  2 Hawkins, Bramley           6 SAC-MA                    NT    2:44.05        
                1:21.48   2:44.05 (1:22.57)                                        
 -- Madden, Maya               6 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick - fly
                1:00.34        DQ (1:12.31)                                        
 -- Chang, Lauren              6 CVAC-MA              2:24.59         DQ        
      One hand touch - fly
                  56.56        DQ (1:10.54)                                        
 
Event 2  Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tafuto, Tori C             7 HERSHEY-MA           1:43.90    1:38.97        
                  44.74     1:38.97 (54.23)                                        
  2 Smith, Rylee               7 EAC-MA                    NT    1:53.56        
                  51.04   1:53.56 (1:02.52)                                        
  3 Ward, Rylie K              7 BSAC-MA-MA           1:53.08    1:56.86        
                  51.72   1:56.86 (1:05.14)                                        
  4 Ebersole, Chloe            7 EAC-MA               2:09.49    2:10.82        
                1:03.94   2:10.82 (1:06.88)                                        
 -- Lopez, Abigail             7 LEBY-MA              1:33.40         DQ        
      One hand touch - fly
                  45.76          DQ (49.18)                                        
 -- Horn, Solia                7 LEBY-MA              2:01.11         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                1:00.57        DQ (1:01.58)                                        
 -- Mattingly, Ami             7 CVAC-MA              2:36.51         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                1:09.28        DQ (1:27.20)                                        
 -- Thelen, Isabella           7 CVAC-MA              2:34.80         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:05.30        DQ (1:13.81)                                        
 -- Som, Cameryn               7 CYAA-MA                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  57.20        DQ (1:17.36)                                        
 
Event 3  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrow, Kyle               8 CVAC-MA              1:27.10    1:25.66        
                  41.43     1:25.66 (44.23)                                        
  2 Durantine, Elijah          8 SLST                 1:27.07    1:26.46        
                  40.22     1:26.46 (46.24)                                        
  3 Hardt, Matthew w           8 WSY SWIMMING-MA      1:37.48    1:34.58        
                  46.36     1:34.58 (48.22)                                        
  4 Majka, Scott               8 EPAC-MA              1:39.26    1:35.42        
                  46.55     1:35.42 (48.87)                                        
  5 Gallagher, Zack            8 CYAA-MA              1:38.13    1:35.57        
                  43.91     1:35.57 (51.66)                                        
  6 Chase, Tommy               8 WSY SWIMMING-MA      1:39.31    1:36.58        
                  47.43     1:36.58 (49.15)                                        
  7 Cramer, Andy L             8 HERSHEY-MA           1:41.46    1:39.84        
                  44.16     1:39.84 (55.68)                                        
  8 Shank, Layton              8 CYAA-MA              1:42.40    1:39.98        
                  46.51     1:39.98 (53.47)                                        
  9 Distenfeld, Tyler          8 CVAC-MA              1:45.22    1:42.67        
                  47.13     1:42.67 (55.54)                                        
 10 Furlong, Christopher       8 CVAC-MA              1:47.44    1:42.80        
                  48.00     1:42.80 (54.80)                                        
 11 Buehler, Jeb               8 WSY SWIMMING-MA      1:44.09    1:47.67        
                  50.06     1:47.67 (57.61)                                        
 12 Shan, Shaswath             8 CVAC-MA              1:55.28    1:56.81        
                  53.85   1:56.81 (1:02.96)                                        
 13 Zuch, Ryan                 8 EAC-MA                    NT    2:06.25        
                  51.59   2:06.25 (1:14.66)                                        
 14 Smith, Micah               8 EPAC-MA              2:11.00    2:06.30        
                1:01.85   2:06.30 (1:04.45)                                        
 15 Stanford, Mason            8 CVAC-MA                   NT    2:18.04        
                1:10.76   2:18.04 (1:07.28)                                        
 -- Johnson, Michael           8 CC-MA-MA             2:18.26         DQ        
      One hand touch - fly
                1:10.54        DQ (1:05.56)                                        
 -- Kint, Colby                8 CVAC-MA              1:56.35         DQ        
      One hand touch - fly
                  55.19        DQ (1:01.57)                                        
 
Event 4  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Shannon C            8 HERSHEY-MA           1:28.11    1:26.95        
                  38.22     1:26.95 (48.73)                                        
  2 Lauer, Abby                8 OTTERS               1:29.85    1:32.75        
                  44.75     1:32.75 (48.00)                                        
  3 Alexander, Abigail         8 NDCY GATORS          1:41.20    1:38.45        
                  42.33     1:38.45 (56.12)                                        
  4 Plempel, Jordan            8 EPAC-MA              1:43.34    1:38.93        
                  44.50     1:38.93 (54.43)                                        
  5 Stupka, Sydney E           8 WSY SWIMMING-MA      1:40.02    1:38.98        
                  46.81     1:38.98 (52.17)                                        
  6 Kent, Camille              8 CVAC-MA              1:45.65    1:40.55        
                  45.11     1:40.55 (55.44)                                        
  7 Bonson, Hannah M           8 JVYMCA               1:40.95    1:44.84        
                  47.85     1:44.84 (56.99)                                        
  8 Hanson, Desirae            8 MSC-MA               1:50.69    1:47.05        
                  50.32     1:47.05 (56.73)                                        
  9 Redmond, Emma R            8 HERSHEY-MA           1:51.96    1:48.98        
                  45.64   1:48.98 (1:03.34)                                        
 10 Clough, Caroline           8 SLST                 1:40.93    1:50.76        
                  49.68   1:50.76 (1:01.08)                                        
 11 Fink, Alexis               8 EAC-MA               1:54.56    1:51.38        
                  49.95   1:51.38 (1:01.43)                                        
 12 Weller, Ally H             8 HERSHEY-MA           2:00.53    2:00.08        
                  56.05   2:00.08 (1:04.03)                                        
 13 Lelinski, Danielle         8 LPAC-MA              1:58.30    2:02.30        
                  56.82   2:02.30 (1:05.48)                                        
 14 Wildonger, Racheal         8 OTTERS                    NT    2:08.25        
                1:00.33   2:08.25 (1:07.92)                                        
 15 Stoneking, Kristi          8 LPAC-MA              2:05.83    2:09.35        
 16 Drumm, Kyla                8 EPAC-MA              2:06.84    2:11.22        
                  59.75   2:11.22 (1:11.47)                                        
 17 Gilbert, Haley E           8 BSAC-MA-MA                NT    2:13.76        
                1:03.59   2:13.76 (1:10.17)                                        
 18 Spicka, Margaret           8 SAC-MA               2:11.42    2:15.79        
                1:04.66   2:15.79 (1:11.13)                                        
 19 Mattingly, Mia             8 CVAC-MA              2:32.14    2:16.72        
                1:08.19   2:16.72 (1:08.53)                                        
 20 Stein, Eliya               8  JCC HBG                  NT    2:18.89        
                1:09.46   2:18.89 (1:09.43)                                        
 -- Morris, Makenna            8 SAC-MA               1:58.89         DQ        
      One hand touch - fly
                  54.14        DQ (1:05.29)                                        
 -- Smith, Aliza               8 CVAC-MA              1:43.12         DQ        
      One hand touch - fly
                  49.64                                                            
 -- Cline, Bella               8  JCC HBG                  NT         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  58.78        DQ (1:00.36)                                        
 -- Hardy, Sarah R             8 GETTYSBURG-MA        1:44.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  49.95          DQ (59.83)                                        
 -- Jones, Liz A               8 HERSHEY-MA           1:28.70         DQ        
      One hand touch - fly
                  38.95          DQ (50.02)                                        
 -- Walsh, Gabrielle           8 EAC-MA               1:36.71         DQ        
      Scissors kick - fly
                  48.06        DQ (1:00.46)                                        
 -- Giannaris, Ava             8 HAGY                 1:49.48         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  52.08          DQ (57.94)                                        
 
Event 5  Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roadcap, Logan             9 NDCY GATORS          1:27.70    1:23.51        
                  38.09     1:23.51 (45.42)                                        
  2 Spencer, Noah N            9 NYAC-MA              1:30.81    1:33.08        
                  42.99     1:33.08 (50.09)                                        
  3 Lyons, Stephen E           9 PACS-MA              1:29.35    1:35.47        
                  40.55     1:35.47 (54.92)                                        
  4 Pickering, Kyle K          9 WSY SWIMMING-MA      1:42.35    1:36.28        
                  43.54     1:36.28 (52.74)                                        
  5 Egger, Quinton C           9 BSAC-MA-MA           1:49.31    1:40.98        
                  48.45     1:40.98 (52.53)                                        
  6 White, Charlie             8 CYAA-MA              1:41.29    1:42.10        
                  47.05     1:42.10 (55.05)                                        
  7 Burrows, Joshua            9 SLST                 1:38.15    1:42.16        
                  48.19     1:42.16 (53.97)                                        
  8 Stone, Gage                9 NDCY GATORS          1:43.25    1:51.84        
                  53.59     1:51.84 (58.25)                                        
  9 Ireland, Kodi T            9 WSY SWIMMING-MA      1:58.57    2:10.14        
                1:06.03   2:10.14 (1:04.11)                                        
 -- Hood, Nicholas             9 MSC-MA               1:52.46         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                1:01.60        DQ (1:11.37)                                        
 -- Snyder, Jake               9 SLST                 1:41.51         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  49.22          DQ (57.44)                                        
 
Event 6  Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              9 NYAC-MA              1:17.10    1:19.18        
                  35.01     1:19.18 (44.17)                                        
  2 Johnston, Lauren           9 CC-MA-MA             1:26.15    1:25.74        
                  39.42     1:25.74 (46.32)                                        
  3 Edwards, Destiny           9 CVAC-MA              1:37.68    1:26.09        
                  37.82     1:26.09 (48.27)                                        
  4 Bolden, Carolyn            9 CVAC-MA              1:35.67    1:27.71        
                  39.80     1:27.71 (47.91)                                        
  5 Clark, Annika              9 CYAA-MA              1:29.01    1:27.93        
                  38.63     1:27.93 (49.30)                                        
  6 Recce, Gabriella           9 LPAC-MA                   NT    1:29.18        
                  38.03     1:29.18 (51.15)                                        
  7 Mallams, Kylie E           9 SUNY-MA              1:31.57    1:30.96        
                  44.89     1:30.96 (46.07)                                        
  8 Lefever, Jenna             9 EAC-MA                    NT    1:31.47        
                  42.74     1:31.47 (48.73)                                        
  9 Roach, Heather             9 CVAC-MA              1:35.90    1:33.30        
                  46.23     1:33.30 (47.07)                                        
 10 Eby, Lauren E              9 NYAC-MA              1:35.92    1:33.54        
                  42.24     1:33.54 (51.30)                                        
 11 Wingert, Heidi Luise L     9 HERSHEY-MA           1:35.30    1:33.55        
                  42.48     1:33.55 (51.07)                                        
 12 Johns, Aliza               9 EAC-MA               1:51.70    1:34.25        
                  45.55     1:34.25 (48.70)                                        
 13 Womeldorf, Alyssa          9 LANCASTER-MA         1:38.80    1:36.68        
                  45.29     1:36.68 (51.39)                                        
 14 Houtz, Sydney              9 JVYMCA               2:19.77    1:38.29        
                  42.87     1:38.29 (55.42)                                        
 15 Powell, Teddi J            9 SAC-MA               1:41.51    1:38.42        
                  45.16     1:38.42 (53.26)                                        
 16 Snyder, Sydney             9 OTTERS               1:44.91    1:39.67        
                  46.23     1:39.67 (53.44)                                        
 17 Day, Grace E               9 HERSHEY-MA           1:37.83    1:39.82        
                  47.47     1:39.82 (52.35)                                        
 18 Dehmey, Abbi               9 EAC-MA                    NT    1:40.28        
                  46.88     1:40.28 (53.40)                                        
 19 Farrow, Jenna              9 CVAC-MA              1:44.91    1:44.71        
                  47.13     1:44.71 (57.58)                                        
 20 Kile, Jordyn               9 JVYMCA               1:49.69    1:44.91        
                  52.53     1:44.91 (52.38)                                        
 21 Brown, Abigail R           9 WSY SWIMMING-MA      1:45.59    1:45.46        
                  50.91     1:45.46 (54.55)                                        
 22 Ake, Abigail               9 CVAC-MA              1:53.51    1:47.19        
                  50.15     1:47.19 (57.04)                                        
 23 Needy, MacKenzie           9 HAGY                 1:53.74    1:47.34        
                  53.00     1:47.34 (54.34)                                        
 24 Schmid, Adora              9 CC-MA-MA             1:48.97    1:47.74        
                  52.39     1:47.74 (55.35)                                        
 25 Kesselring, Addi M         9 HAY-MA               1:52.49    1:53.77        
                  52.58   1:53.77 (1:01.19)                                        
 26 Facchinei, Madelyn         9 SAC-MA                    NT    1:54.08        
                  55.34     1:54.08 (58.74)                                        
 27 Shifflet, Erin             9 SLST                      NT    1:58.35        
                  55.95   1:58.35 (1:02.40)                                        
 28 Secord, Mary T             9 WSY SWIMMING-MA           NT    2:01.31        
 29 Drye, Madeline             9 MSC-MA               2:01.71    2:04.18        
                1:02.81   2:04.18 (1:01.37)                                        
 30 Schmalz, Taylor            9 CVAC-MA              2:18.20    2:11.79        
                  59.22   2:11.79 (1:12.57)                                        
 31 Cook, Jaylah               9 EPAC-MA                   NT    2:18.86        
                1:07.02   2:18.86 (1:11.84)                                        
 -- Troutman, Lydia            9 NDCY GATORS          1:39.40         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  46.48          DQ (53.41)                                        
 -- Boyce, Katelyn M           9 NYAC-MA              1:38.19         DQ        
      One hand touch - fly
                  47.86          DQ (51.55)                                        
 -- Kesselring, Kassandra N    9 HAY-MA               1:47.45         DQ        
      Scissors kick - fly
                  47.32          DQ (56.53)                                        
 -- Cote, Marina               9 CYAA-MA              1:39.35         DQ        
      Not on back off wall - back
                  47.00          DQ (51.65)                                        
 -- Tosten, Sierra             9 HAGY                      NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  44.56          DQ (55.85)                                        
 
Event 7  Boys 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vessah, Sedric             5 CC-MA-MA               22.82      22.20        
  2 Keyes, Jake                5 LPAC-MA                32.38      28.21        
  3 Eby, Jake D                5 NYAC-MA                29.79      33.71        
  4 Shank, Louis               5 CYAA-MA                22.17      34.19        
  5 Stein, Noah                5  JCC HBG               40.68      34.42        
  6 Rill, Alec                 4  JCC HBG               39.48      38.69        
  7 Hancock, Isaac             4 LPAC-MA                   NT      53.85        
 
Event 8  Girls 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hilty, Stefanie A          5 OTTERS                 22.50      23.81        
  2 Powell, Kari               5 SAC-MA                 25.99      29.53        
  3 Pentz, Savannah T          5 WSY SWIMMING-MA        25.65      30.24        
  4 Smith, Alivia              5 CVAC-MA                35.17      36.35        
  5 Merwin, Sarah              5  JCC HBG               41.36      40.07        
  6 Zuch, Brianna              5 EAC-MA                 38.69      40.23        
  7 Kemerer, Bridget           5 CC-MA-MA                  NT      43.08        
  8 Smith, Ava                 5 CVAC-MA                40.92      48.21        
  9 Secord, Ann K              5 WSY SWIMMING-MA           NT      53.54        
 10 Vinci, Ava                 5 CVAC-MA                47.79      55.04        
 
Event 9  Boys 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shelly, Nick               6 CC-MA-MA               18.10      19.22        
  2 Clough, Colin              6 SLST                   18.95      20.14        
  3 Rachael, Wyatt             6 EAC-MA                 22.28      22.81        
  4 Seman, Alexander           6 MSC-MA                 20.74      24.00        
  5 Zimmerman, Grant E         6 HERSHEY-MA             26.27      24.49        
  6 Briganti, Aiden A          6 BSAC-MA-MA             26.16      24.55        
  7 Weller, Jason G            6 HERSHEY-MA             24.92      25.14        
  8 Hancock, Zachory           6 LPAC-MA                   NT      31.53        
  9 Dehoff, Hayden             6 CVAC-MA                34.20      35.14        
 10 Burns, Connor              6 LPAC-MA                38.12      35.87        
 11 Webb, Tanner               6 SLST                   31.84      36.54        
 12 Hancock, Lucas             6 LPAC-MA                   NT      36.92        
 13 Stiltner, Nicky            6 SMSC-MA                39.61      38.35        
 14 Cote, Aiden                6 CYAA-MA                47.37      45.37        
 15 Garcia, Giovonni           5 WSY SWIMMING-MA           NT      45.86        
 
Event 10  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madden, Maya               6 LPAC-MA                19.42      21.42        
  2 Gallagher, Zoe             6 CYAA-MA                21.82      22.74        
  3 Chang, Lauren              6 CVAC-MA                21.28      23.74        
  4 Staretz, Presley           6 CVAC-MA                24.96      24.35        
  5 Dehmey, Ella               6 EAC-MA                 22.72      24.43        
  6 Watkins, Ashlyn M          6 HAY-MA                 22.69      24.67        
  7 Johnson, Chace             6 CC-MA-MA               28.96      24.82        
  8 Giannaris, Lydia           6 HAGY                   20.89      24.85        
  9 Houtz, Emily               6 JVYMCA                 23.72      26.51        
 10 Hostetter, Kyleigh         6 SMSC-MA                25.15      27.37        
 11 Hawkins, Bramley           6 SAC-MA                 25.05      27.48        
 12 Hostetter, Kiersten        6 LANCASTER-MA           27.23      27.66        
 13 Klapkowski, Nora C         6 WSY SWIMMING-MA        29.19      29.71        
 14 Sharp, Samantha            6 CYAA-MA                31.41      31.45        
 15 Spicka, Natalie            6 SAC-MA                 30.09      32.58        
 16 Janusz, Madison            6 ACY-MA                 38.33      32.67        
 17 Douglass, Gaia             6 MSC-MA                 31.19      33.71        
 18 Felician, Lilly P          6 WSY SWIMMING-MA           NT      41.94        
 
Event 11  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Lek                7 SAC-MA                 16.57      17.95        
  2 Axtman, Eric               7 LPAC-MA                18.06      18.73        
  3 Yaninek, Zachery           7 LPAC-MA                17.14      18.87        
  4 Drexler, Noah              7 HERSHEY-MA             19.13      19.17        
  5 Paul, Thomas               7 LPAC-MA                19.13      19.45        
  6 Chenot, Nolan              7 CYAA-MA                19.07      19.75        
  7 Vessah, Samuel             7 CC-MA-MA               18.10      20.06        
  8 Reichelderfer, Owen        7 CC-MA-MA               20.39      20.58        
  9 Rill, Seth                 7  JCC HBG               20.88      20.72        
 10 Dym, Brian                 7  JCC HBG               21.61      20.76        
 11 Wingert, Andreas M         7 HERSHEY-MA             21.27      21.20        
 12 So, Ian J                  7 NYAC-MA                21.05      21.25        
 13 Boyce, Ryan A              7 NYAC-MA                20.49      21.50        
 14 Simonetti, Jarrett         7 SLST                   22.22      21.91        
 15 Blacker, Alex              7 LPAC-MA                24.96      23.38        
 16 Magee, Logan C             7 BSAC-MA-MA             21.91      23.86        
 17 Ege, Aidan                 7 CYAA-MA                24.57      25.68        
 18 Sheetz, Owen               7 LEBY-MA                25.90      27.91        
 19 Hoy, Matthew R             7 WSY SWIMMING-MA        36.32      29.87        
 20 Alander, Evan              7 SLST                   31.47      31.63        
 
Event 12  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Abigail             7 LEBY-MA                17.55      17.33        
  2 Tafuto, Tori C             7 HERSHEY-MA             17.56      17.71        
  3 Ward, Rylie K              7 BSAC-MA-MA             18.74      19.33        
  4 Smith, Rylee               7 EAC-MA                 20.28      20.07        
  5 Woronko, Angela E          7 HERSHEY-MA             20.23      20.21        
  6 Lester, Aubrey             7 LANCASTER-MA           21.92      20.53        
  7 Recce, Maddalena           7 LPAC-MA                18.98      20.63        
  8 Stroble, Emily             7 CC-MA-MA               20.83      20.88        
  9 Som, Cameryn               7 CYAA-MA                19.91      21.27        
 10 Clark, Maya                7 EPAC-MA                19.93      21.83        
 11 Martel, Katie              7 LEBY-MA                22.02      22.40        
 12 Lyesnykova, Alina          7 CVAC-MA                23.50      22.59        
 13 Manley, Allyson J          7 BSAC-MA-MA             22.59      22.97        
 14 Houdeshell, Tori           7 EPAC-MA                23.33      23.72        
 15 Coover, Paige              7 CYAA-MA                26.88      23.90        
 16 Ebersole, Chloe            7 EAC-MA                 20.43      24.04        
 17 Mattingly, Ami             7 CVAC-MA                24.47      24.21        
 18 Thelen, Isabella           7 CVAC-MA                22.57      24.24        
 19 Bowen, Abigail             7 CYAA-MA                22.15      24.50        
 20 Jones, Isis                7 LEBY-MA                23.04      24.56        
 21 Garcia, Gabriella          7 CVAC-MA                24.21      24.86        
 22 Wilson, Regan              7 CYAA-MA                25.42      25.23        
 23 Jacob, Hannah              7  JCC HBG               21.46      25.53        
 24 Mason, Ashlyn              7 CVAC-MA                27.66      26.10        
 25 Connor, Rachel             7 SAC-MA                 27.55      26.28        
 26 Doyle, Grace               7 ACY-MA                 27.23      26.49        
 27 Lee, Megan                 7 SAC-MA                 35.47      30.45        
 28 Secord, Jane M             7 WSY SWIMMING-MA        38.31      35.23        
 29 Winfield, Ashley           7 CVAC-MA                39.20      37.39        
 30 Seitz, Bridget A           7 WSY SWIMMING-MA        24.14      54.53        
 
Event 13  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Axtman, John               8 LPAC-MA                14.61      14.86        
  2 Durantine, Elijah          8 SLST                   16.41      15.86        
  3 Shelly, Rece               8 CC-MA-MA               15.99      15.88        
  4 Leaman, Micah              8 LANCASTER-MA           19.07      16.30        
  5 Posavec, Leo               8 LPAC-MA                15.28      16.45        
  6 Gallagher, Zack            8 CYAA-MA                16.59      16.52        
  7 Cramer, Andy L             8 HERSHEY-MA             16.79      16.85        
  8 Koconis, James C           8 HERSHEY-MA             16.25      17.21        
  9 Majka, Scott               8 EPAC-MA                17.07      17.25        
 10 Hancock, Jonah             8 LPAC-MA                17.02      17.42        
 11 Furlong, Christopher       8 CVAC-MA                17.20      17.64        
 12 Shank, Layton              8 CYAA-MA                16.98      17.74        
 13 Chase, Tommy               8 WSY SWIMMING-MA        16.93      18.10        
 14 Mata, Matthew              8 LPAC-MA                16.80      18.55        
 14 Hain, Donovan              8 OTTERS                 17.87      18.55        
 16 Zuch, Ryan                 8 EAC-MA                 17.12      18.83        
 17 Kint, Colby                8 CVAC-MA                19.23      18.96        
 18 Oren, David                8 OTTERS                 18.34      19.15        
 19 Houck, Jacob               8 EAC-MA                 19.00      19.17        
 20 Manning, Martin D          8 WSY SWIMMING-MA        18.97      19.45        
 21 Drendall, Devan            8 EPAC-MA                18.61      19.63        
 22 Cleary, Nathan             8  JCC HBG               21.32      19.84        
 23 Buehler, Jeb               8 WSY SWIMMING-MA        21.39      19.86        
 24 Mikula, Ziggy              8 EAC-MA                 46.40      20.14        
 25 Flores, Angel A            8 HAY-MA                 20.08      20.42        
 26 Shan, Shaswath             8 CVAC-MA                20.18      20.50        
 27 Smith, Micah               8 EPAC-MA                20.55      21.00        
 28 Zimmerman, Trey D          8 HERSHEY-MA             21.98      21.79        
 29 Burg, Sam                  8 SAC-MA                 25.06      22.81        
 30 Johnson, Michael           8 CC-MA-MA               22.20      23.70        
 31 Glinski, Matthew K         8 WSY SWIMMING-MA           NT      24.00        
 32 DeMarchis, Samuel          8 EPAC-MA                23.37      24.26        
 33 Waldman, Andrew            8 MSC-MA                 23.88      24.35        
 34 Stanford, Mason            8 CVAC-MA                25.35      25.57        
 35 Webb, Ethan                8 SLST                   24.17      25.62        
 
Event 14  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Shannon C            8 HERSHEY-MA             15.10      15.48        
  2 Mitrovic, Anastasia M      8 HERSHEY-MA             15.53      16.16        
  3 Ruby, Shannon M            8 HAY-MA                 17.09      16.80        
  4 Dehoff, Jena               8 CVAC-MA                17.13      16.91        
  5 Hostetter, Karin           8 LANCASTER-MA           17.06      17.09        
  6 Myers, Kaitlyn             8 MSC-MA                 18.14      17.31        
  7 Plempel, Jordan            8 EPAC-MA                16.59      17.47        
  8 Hardy, Sarah R             8 GETTYSBURG-MA          17.17      17.52        
  9 Clough, Caroline           8 SLST                   17.69      17.99        
 10 Karoly, Jackie             8 EPAC-MA                17.63      18.16        
 11 Bubb, Madeline             8 SMSC-MA                17.66      18.79        
 12 Hanson, Desirae            8 MSC-MA                 17.45      18.91        
 13 Weller, Ally H             8 HERSHEY-MA             18.05      19.11        
 14 Sheaffer, Avery            8 LANCASTER-MA           19.06      19.13        
 15 Smith, Aliza               8 CVAC-MA                22.20      19.14        
 16 Bonson, Hannah M           8 JVYMCA                 17.57      19.38        
 17 Fink, Alexis               8 EAC-MA                 18.09      19.67        
 18 Cline, Bella               8  JCC HBG               18.81      19.74        
 19 Lelinski, Danielle         8 LPAC-MA                19.65      19.81        
 20 Cappelli, Ava              8 EPAC-MA                20.39      19.87        
 21 Clemmer, Maddie R          8 WSY SWIMMING-MA        19.29      20.00        
 22 Gilbert, Haley E           8 BSAC-MA-MA             19.73      20.38        
 23 Pedersen, Ella S           8 HERSHEY-MA             21.50      20.42        
 24 Haldeman, Karina           8 SMSC-MA                21.06      20.46        
 25 Shaulis, Kirsten           8 OTTERS                 17.20      20.52        
 26 Ogden, Rory                8 PACS-MA                20.18      21.62        
 27 Richards, Kristy           8 CVAC-MA                23.26      21.81        
 28 Aluquin, Lindsay A         8 HERSHEY-MA             20.22      22.13        
 29 Drumm, Kyla                8 EPAC-MA                20.47      22.25        
 30 Drye, Mallory              8 MSC-MA                 21.43      22.42        
 31 Brent, Rachel              8 CVAC-MA                20.39      22.60        
 32 Stoneking, Kristi          8 LPAC-MA                21.99      22.88        
 33 Stein, Eliya               8  JCC HBG               23.20      23.51        
 34 Longenecker, Caitlin S     8 PACS-MA                22.72      23.82        
 35 Pallis, Lilyan             8 MSC-MA                 22.45      24.09        
 36 Williamson, Marisa L       8 WSY SWIMMING-MA        25.89      24.13        
 37 Heisey, Brooke             8 EAC-MA                 22.44      24.21        
 38 Borr, Isabelle             8  JCC HBG               25.32      24.24        
 39 Walker, Hannah             8 OTTERS                 24.66      24.70        
 40 Bergman, Hadassah          8  JCC HBG               25.28      24.79        
 41 Sakol, Laura               8  JCC HBG               25.27      25.20        
 42 Cantor, Emma               8 CVAC-MA                25.06      26.21        
 43 Kearns, Elizabeth          8 CVAC-MA                21.10      26.24        
 44 Wildonger, Amanda          8 OTTERS                 23.69      27.16        
 45 Mattingly, Mia             8 CVAC-MA                24.48      27.41        
 46 Yelk, Elsa                 8 CVAC-MA                34.52      30.59        
 
Event 15  Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skiles, Logan G            9 WSY SWIMMING-MA        32.30      32.98        
  2 Hilty, Justin T            9 OTTERS                 33.90      33.87        
  3 Clarke, Alex               9 CVAC-MA                33.30      33.89        
  4 Lyons, Stephen E           9 PACS-MA                35.17      35.54        
  5 Pickering, Kyle K          9 WSY SWIMMING-MA        35.96      36.23        
  6 Brenton, Conor             9 LANCASTER-MA           38.81      37.20        
  7 Burrows, Joshua            9 SLST                   39.38      37.34        
  8 Spencer, Noah N            9 NYAC-MA                35.89      38.17        
  9 Stone, Gage                9 NDCY GATORS            37.35      38.44        
 10 Ferrick, Nicholas J        9 PACS-MA                38.29      39.40        
 11 Snyder, Jake               9 SLST                   40.19      39.60        
 12 Egger, Quinton C           9 BSAC-MA-MA                NT      39.73        
 13 White, Charlie             8 CYAA-MA                39.09      39.99        
 14 Hand, Ben M                9 HERSHEY-MA             41.59      40.12        
 15 Pyle, Logan                9 CVAC-MA                40.57      40.42        
 16 Jumper, Jonathan           9 SLST                   43.58      40.84        
 17 Ireland, Kodi T            9 WSY SWIMMING-MA        40.38      41.06        
 18 Sharp, AJ                  9 CYAA-MA                40.76      42.89        
 19 Bentzel, Dakota S          9 WSY SWIMMING-MA        43.75      45.22        
 20 Aluquin, Anton             9 HERSHEY-MA             28.44      46.53        
 21 Hood, Nicholas             9 MSC-MA                 48.23      48.57        
 22 Wagner, Joshua             9 EPAC-MA              1:16.79    1:11.35        
 -- Keyes, Hunter              9 LPAC-MA                47.70        DNF        
      Did not finish
 
Event 16  Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              9 NYAC-MA                30.69      30.85        
  2 Mowery, Katherine          9 OTTERS                 34.23      33.49        
  3 Lee, Nicole A              9 WSY SWIMMING-MA        34.39      33.53        
  4 Lefever, Jenna             9 EAC-MA                 34.33      33.62        
  5 Recce, Gabriella           9 LPAC-MA                32.78      34.47        
  6 Bolden, Carolyn            9 CVAC-MA                35.91      34.53        
  7 Clark, Annika              9 CYAA-MA                34.08      35.25        
  8 Johnston, Lauren           9 CC-MA-MA               34.10      35.34        
  9 Strayer, Hannah L          9 PACS-MA                36.39      35.35        
 10 Mallams, Kylie E           9 SUNY-MA                34.91      35.48        
 11 Eby, Lauren E              9 NYAC-MA                34.22      35.87        
 12 Andrews, Nicole C          9 NYAC-MA                35.17      36.63        
 13 Day, Grace E               9 HERSHEY-MA             38.44      37.17        
 14 Seubert, Lauren            9 EPAC-MA                39.09      37.36        
 15 Johns, Aliza               9 EAC-MA                 38.90      37.75        
 16 Myers, Ashley N            9 HAY-MA                 38.48      37.97        
 17 Powell, Teddi J            9 SAC-MA                 39.77      38.00        
 18 Dehmey, Abbi               9 EAC-MA                 39.22      38.38        
 19 Kesselring, Tatiana N      9 HAY-MA                 38.81      38.55        
 20 Troutman, Lydia            9 NDCY GATORS            38.45      38.68        
 21 Ferrer, Megan              9 HAGY                   41.73      39.13        
 22 Kesselring, Kassandra N    9 HAY-MA                 37.59      39.41        
 23 Farrow, Jenna              9 CVAC-MA                40.33      39.62        
 24 Goldstein, Hannah          9  JCC HBG               43.06      39.66        
 25 Bowen, Allison             9 CYAA-MA                38.00      39.79        
 26 Koons, Sydney R            9 HERSHEY-MA             35.24      40.28        
 27 Benjelloun, Salima         9 CVAC-MA                40.33      40.69        
 28 Ake, Abigail               9 CVAC-MA                41.19      40.72        
 29 Kile, Jordyn               9 JVYMCA                 40.53      41.42        
 30 Houtz, Sydney              9 JVYMCA                 38.80      41.50        
 31 Schmid, Adora              9 CC-MA-MA               40.54      41.66        
 32 Snyder, Sydney             9 OTTERS                 42.12      42.67        
 33 Ruddle, Jillian T          9 HERSHEY-MA             43.85      42.70        
 34 Spila, Eileen M            9 WSY SWIMMING-MA        55.79      43.35        
 35 Lopez, Catherine           9 EAC-MA                 48.31      44.72        
 36 Secord, Mary T             9 WSY SWIMMING-MA        40.10      45.40        
 37 Musser, Layne              9 SLST                   41.27      45.80        
 38 Stiltner, Holly            9 SMSC-MA                   NT      45.95        
 39 Shifflet, Erin             9 SLST                   44.18      47.44        
 40 Kesselring, Addi M         9 HAY-MA                 45.56      48.04        
 41 Wilson, Reanna             9 CYAA-MA                48.89      48.50        
 42 Saylor, Sarah              9 SAC-MA                 46.14      48.75        
 43 Boots, Bonita              9 LANCASTER-MA           48.68      51.43        
 44 Cook, Jaylah               9 EPAC-MA                51.71      52.20        
 45 Plummer, Catherine m       9 WSY SWIMMING-MA           NT      58.45        
 
Event 17  Boys 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stein, Noah                5  JCC HBG               31.26      34.09        
  2 Keyes, Jake                5 LPAC-MA                33.27      34.54        
  3 Eby, Jake D                5 NYAC-MA                39.39      34.63        
  4 Rill, Alec                 4  JCC HBG               43.15      43.65        
 -- Vessah, Sedric             5 CC-MA-MA               29.78         DQ        
      Did not finish on back
 -- Hancock, Isaac             4 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 18  Girls 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hilty, Stefanie A          5 OTTERS                 28.14      28.28        
  2 Powell, Kari               5 SAC-MA                 28.78      30.40        
  3 Pentz, Savannah T          5 WSY SWIMMING-MA        27.36      31.02        
  4 Merwin, Sarah              5  JCC HBG               54.34      41.99        
  5 Zuch, Brianna              5 EAC-MA                 38.07      42.36        
  6 Smith, Ava                 5 CVAC-MA                48.43      45.26        
  7 Vinci, Ava                 5 CVAC-MA                55.08      45.60        
  8 Secord, Ann K              5 WSY SWIMMING-MA           NT      49.23        
  9 Kemerer, Bridget           5 CC-MA-MA                  NT      50.25        
 10 Smith, Alivia              5 CVAC-MA                48.05      53.81        
 
Event 19  Boys 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shelly, Nick               6 CC-MA-MA               24.58      22.09        
  2 Clough, Colin              6 SLST                   23.12      24.51        
  3 Zimmerman, Grant E         6 HERSHEY-MA             25.46      25.50        
  4 Seman, Alexander           6 MSC-MA                 26.65      28.96        
  5 Briganti, Aiden A          6 BSAC-MA-MA             27.99      30.88        
  6 Hancock, Lucas             6 LPAC-MA                   NT      35.11        
  7 Webb, Tanner               6 SLST                   35.74      36.60        
  8 Stiltner, Nicky            6 SMSC-MA                37.26      39.02        
  9 Garcia, Giovonni           5 WSY SWIMMING-MA           NT      42.92        
 -- Hancock, Zachory           6 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Burns, Connor              6 LPAC-MA                39.77         DQ        
      False start
 -- Cote, Aiden                6 CYAA-MA                50.34         DQ        
      Did not finish on back
 -- Weller, Jason G            6 HERSHEY-MA             32.49         DQ        
      Did not finish on back
 
Event 20  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hostetter, Kyleigh         6 SMSC-MA                26.27      24.65        
  2 Gallagher, Zoe             6 CYAA-MA                25.32      25.51        
  3 Houtz, Emily               6 JVYMCA                 25.29      26.18        
  4 Chang, Lauren              6 CVAC-MA                27.07      26.90        
  5 Giannaris, Lydia           6 HAGY                   26.06      27.24        
  6 Dehmey, Ella               6 EAC-MA                 25.22      27.46        
  7 Watkins, Ashlyn M          6 HAY-MA                 26.40      30.07        
  8 Staretz, Presley           6 CVAC-MA                26.00      30.21        
  9 Hostetter, Kiersten        6 LANCASTER-MA           22.63      30.25        
 10 Johnson, Chace             6 CC-MA-MA               35.54      30.29        
 11 Hawkins, Bramley           6 SAC-MA                 29.67      32.36        
 12 Spicka, Natalie            6 SAC-MA                 30.13      33.28        
 13 Sharp, Samantha            6 CYAA-MA                33.38      34.43        
 14 Klapkowski, Nora C         6 WSY SWIMMING-MA        32.40      35.26        
 15 Douglass, Gaia             6 MSC-MA                 31.55      37.54        
 16 Janusz, Madison            6 ACY-MA                 38.64      37.95        
 17 Felician, Lilly P          6 WSY SWIMMING-MA           NT      51.12        
 
Event 21  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yaninek, Zachery           7 LPAC-MA                20.51      21.44        
  2 Paul, Thomas               7 LPAC-MA                21.44      23.40        
  3 Chenot, Nolan              7 CYAA-MA                25.04      24.03        
  4 Wingert, Andreas M         7 HERSHEY-MA             23.75      24.16        
  5 So, Ian J                  7 NYAC-MA                26.44      25.22        
  6 Simonetti, Jarrett         7 SLST                   25.34      25.35        
  7 Dym, Brian                 7  JCC HBG               25.80      25.37        
  8 Vessah, Samuel             7 CC-MA-MA               24.50      25.94        
  9 Ege, Aidan                 7 CYAA-MA                28.21      27.98        
 10 Sheetz, Owen               7 LEBY-MA                33.26      32.58        
 11 Magee, Logan C             7 BSAC-MA-MA             31.50      33.73        
 12 Hoy, Matthew R             7 WSY SWIMMING-MA        46.78      35.57        
 13 Alander, Evan              7 SLST                   35.02      38.92        
 -- Boyce, Ryan A              7 NYAC-MA                25.52         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
 
Event 22  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tafuto, Tori C             7 HERSHEY-MA             22.40      22.84        
  2 Smith, Rylee               7 EAC-MA                 22.77      23.01        
  3 Clark, Maya                7 EPAC-MA                23.28      24.00        
  4 Lester, Aubrey             7 LANCASTER-MA           23.01      24.16        
  5 Mattingly, Ami             7 CVAC-MA                24.70      24.40        
  6 Stroble, Emily             7 CC-MA-MA               22.07      24.84        
  7 Woronko, Angela E          7 HERSHEY-MA             22.72      25.34        
  8 Recce, Maddalena           7 LPAC-MA                25.54      25.95        
  9 Houdeshell, Tori           7 EPAC-MA                28.24      26.23        
 10 Jones, Isis                7 LEBY-MA                25.52      26.39        
 11 Lyesnykova, Alina          7 CVAC-MA                28.85      27.80        
 12 Coover, Paige              7 CYAA-MA                28.92      28.26        
 13 Connor, Rachel             7 SAC-MA                 27.37      28.75        
 14 Manley, Allyson J          7 BSAC-MA-MA             30.81      29.58        
 15 Thelen, Isabella           7 CVAC-MA                28.14      30.05        
 16 Seitz, Bridget A           7 WSY SWIMMING-MA        34.13      30.16        
 17 Mason, Ashlyn              7 CVAC-MA                29.09      30.28        
 18 Garcia, Gabriella          7 CVAC-MA                29.39      30.50        
 19 Doyle, Grace               7 ACY-MA                 30.15      31.62        
 20 Wilson, Regan              7 CYAA-MA                31.88      32.23        
 21 Lee, Megan                 7 SAC-MA                 42.53      32.91        
 22 Secord, Jane M             7 WSY SWIMMING-MA        36.00      33.99        
 23 Winfield, Ashley           7 CVAC-MA                39.09      34.39        
 
Event 23  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Axtman, John               8 LPAC-MA                20.08      18.48        
  2 Durantine, Elijah          8 SLST                   18.66      19.58        
  3 Koconis, James C           8 HERSHEY-MA             18.59      19.86        
  4 Distenfeld, Tyler          8 CVAC-MA                21.02      20.35        
  5 Gallagher, Zack            8 CYAA-MA                19.26      20.62        
  6 Shelly, Rece               8 CC-MA-MA               20.85      20.99        
  7 Shank, Layton              8 CYAA-MA                21.84      21.39        
  8 Chase, Tommy               8 WSY SWIMMING-MA        20.16      21.61        
  9 Furlong, Christopher       8 CVAC-MA                21.44      21.93        
 10 Leaman, Micah              8 LANCASTER-MA           32.72      21.98        
 11 Mata, Matthew              8 LPAC-MA                19.85      22.56        
 12 Hain, Donovan              8 OTTERS                 21.59      22.86        
 12 Flores, Angel A            8 HAY-MA                 21.19      22.86        
 14 Houck, Jacob               8 EAC-MA                 22.07      23.01        
 15 Oren, David                8 OTTERS                 21.92      23.55        
 16 Hancock, Jonah             8 LPAC-MA                21.50      23.74        
 17 Hardt, Matthew w           8 WSY SWIMMING-MA           NT      23.77        
 18 Kristel, Maxwell           8 CVAC-MA                23.99      24.06        
 19 Kint, Colby                8 CVAC-MA                24.76      24.42        
 20 Cleary, Nathan             8  JCC HBG               26.36      24.78        
 21 Drendall, Devan            8 EPAC-MA                23.06      25.08        
 22 Manning, Martin D          8 WSY SWIMMING-MA        24.67      26.00        
 23 Mikula, Ziggy              8 EAC-MA                    NT      26.58        
 24 DeMarchis, Samuel          8 EPAC-MA                29.37      26.60        
 25 Waldman, Andrew            8 MSC-MA                 31.61      26.90        
 26 Zimmerman, Trey D          8 HERSHEY-MA             25.15      27.30        
 27 Burg, Sam                  8 SAC-MA                 27.73      27.85        
 28 Glinski, Matthew K         8 WSY SWIMMING-MA           NT      35.22        
 29 Butler, Aydin              8 SAC-MA                 35.87      35.56        
 -- Webb, Ethan                8 SLST                   30.10         DQ        
      Did not finish on back
 
Event 24  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Liz A               8 HERSHEY-MA             18.93      19.40        
  2 Mitrovic, Anastasia M      8 HERSHEY-MA             18.63      19.89        
  3 Dehoff, Jena               8 CVAC-MA                22.16      20.95        
  4 Alexander, Abigail         8 NDCY GATORS            21.40      21.10        
  5 Lauer, Abby                8 OTTERS                 19.36      21.17        
  6 Ruby, Shannon M            8 HAY-MA                 20.86      21.57        
  7 Bonson, Hannah M           8 JVYMCA                 21.39      22.11        
  8 Stupka, Sydney E           8 WSY SWIMMING-MA        21.64      22.24        
  9 Fink, Alexis               8 EAC-MA                 22.21      22.26        
 10 Haldeman, Karina           8 SMSC-MA                23.76      22.29        
 11 Myers, Kaitlyn             8 MSC-MA                 22.77      22.44        
 12 Cappelli, Ava              8 EPAC-MA                22.58      22.61        
 13 Walsh, Gabrielle           8 EAC-MA                 20.74      22.77        
 14 Redmond, Emma R            8 HERSHEY-MA             23.80      22.80        
 15 Clough, Caroline           8 SLST                   20.27      23.08        
 16 Vega, Kasandra             8 MSC-MA                 22.27      23.10        
 17 Shaulis, Kirsten           8 OTTERS                 22.88      23.24        
 18 Sheaffer, Avery            8 LANCASTER-MA           21.91      23.56        
 19 Karoly, Jackie             8 EPAC-MA                23.51      23.65        
 20 Cline, Bella               8  JCC HBG               25.47      23.70        
 21 Bubb, Madeline             8 SMSC-MA                   NT      24.05        
 22 Lelinski, Danielle         8 LPAC-MA                25.90      24.55        
 23 Pedersen, Ella S           8 HERSHEY-MA             23.22      25.35        
 24 Gilbert, Haley E           8 BSAC-MA-MA             25.08      25.86        
 25 Williamson, Marisa L       8 WSY SWIMMING-MA        27.32      25.91        
 26 Heisey, Brooke             8 EAC-MA                 24.88      26.23        
 27 Andrews, Claire            8 OTTERS                 23.16      26.33        
 28 Cantor, Emma               8 CVAC-MA                26.44      26.35        
 29 Aluquin, Lindsay A         8 HERSHEY-MA             25.03      26.52        
 30 Pallis, Lilyan             8 MSC-MA                 25.45      27.39        
 31 Borr, Isabelle             8  JCC HBG               30.45      27.77        
 32 Richards, Kristy           8 CVAC-MA                27.87      28.37        
 33 Clemmer, Maddie R          8 WSY SWIMMING-MA        25.72      28.55        
 34 Ogden, Rory                8 PACS-MA                29.06      28.57        
 35 Wildonger, Amanda          8 OTTERS                 25.07      28.97        
 36 Walker, Hannah             8 OTTERS                 27.36      30.18        
 37 Sakol, Laura               8  JCC HBG               32.43      30.24        
 38 Mattingly, Mia             8 CVAC-MA                29.39      31.45        
 39 Longenecker, Caitlin S     8 PACS-MA                32.84      35.07        
 40 Bergman, Hadassah          8  JCC HBG               33.97      35.44        
 41 Yelk, Elsa                 8 CVAC-MA                43.23      39.76        
 
Event 25  Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roadcap, Logan             9 NDCY GATORS            37.62      36.97        
  2 Skiles, Logan G            9 WSY SWIMMING-MA        40.46      39.46        
  3 Clarke, Alex               9 CVAC-MA                42.25      42.45        
  4 Hilty, Justin T            9 OTTERS                 47.87      42.57        
  5 Spencer, Noah N            9 NYAC-MA                41.72      42.58        
  6 Pickering, Kyle K          9 WSY SWIMMING-MA        44.62      44.69        
  7 Snyder, Jake               9 SLST                      NT      46.71        
  8 Hand, Ben M                9 HERSHEY-MA             48.17      48.56        
  9 Hayward, James c           9 HAY-MA                 54.89      51.26        
 10 Egger, Quinton C           9 BSAC-MA-MA             51.19      51.57        
 11 Sharp, AJ                  9 CYAA-MA                53.80      51.64        
 12 Ferrick, Nicholas J        9 PACS-MA                54.94      52.20        
 13 Aluquin, Anton             9 HERSHEY-MA           1:02.92      56.89        
 14 Hood, Nicholas             9 MSC-MA                 58.16      59.02        
 15 Bentzel, Dakota S          9 WSY SWIMMING-MA      1:00.18    1:00.56        
 16 Wagner, Joshua             9 EPAC-MA              1:17.27    1:21.72        
 -- Brenton, Conor             9 LANCASTER-MA           42.97         DQ        
 
Event 26  Girls 9 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              9 NYAC-MA                34.92      35.36        
  2 Recce, Gabriella           9 LPAC-MA                37.82      39.01        
  3 Lee, Nicole A              9 WSY SWIMMING-MA        41.02      40.30        
  4 Eby, Lauren E              9 NYAC-MA                40.31      40.90        
  5 Mallams, Kylie E           9 SUNY-MA                43.51      41.05        
  6 Edwards, Destiny           9 CVAC-MA                41.90      41.48        
  7 Wingert, Heidi Luise L     9 HERSHEY-MA             43.91      42.19        
  8 Powell, Teddi J            9 SAC-MA                 45.34      42.78        
  9 Day, Grace E               9 HERSHEY-MA             45.51      43.54        
 10 Strayer, Hannah L          9 PACS-MA                43.58      43.98        
 11 Dehmey, Abbi               9 EAC-MA                 43.57      44.07        
 12 Clark, Annika              9 CYAA-MA                47.90      44.22        
 13 Koons, Sydney R            9 HERSHEY-MA             47.85      44.57        
 14 Tosten, Sierra             9 HAGY                   43.96      44.64        
 15 Cote, Marina               9 CYAA-MA                44.00      44.65        
 16 Stiltner, Holly            9 SMSC-MA                44.23      45.18        
 17 Troutman, Lydia            9 NDCY GATORS            45.47      45.81        
 18 Boyce, Katelyn M           9 NYAC-MA                45.44      46.06        
 19 Houtz, Sydney              9 JVYMCA                 44.09      46.16        
 20 Roach, Heather             9 CVAC-MA                45.32      46.32        
 21 Seubert, Lauren            9 EPAC-MA                50.88      46.61        
 22 Myers, Jasmine             9 SLST                   46.27      47.14        
 23 Benjelloun, Salima         9 CVAC-MA                48.60      47.87        
 24 Myers, Ashley N            9 HAY-MA                 43.66      48.14        
 25 Snyder, Sydney             9 OTTERS                 47.46      49.20        
 26 Secord, Mary T             9 WSY SWIMMING-MA        49.44      49.89        
 27 Ferrer, Megan              9 HAGY                   48.42      49.98        
 28 Kesselring, Tatiana N      9 HAY-MA                 47.96      50.56        
 29 Ruddle, Jillian T          9 HERSHEY-MA             50.79      51.17        
 30 Needy, MacKenzie           9 HAGY                   51.10      51.31        
 31 Goldstein, Hannah          9  JCC HBG               51.24      51.95        
 32 Wilson, Reanna             9 CYAA-MA                49.69      52.07        
 33 Farrow, Jenna              9 CVAC-MA                48.63      52.13        
 34 Schmid, Adora              9 CC-MA-MA               51.41      52.14        
 35 Saylor, Sarah              9 SAC-MA                 53.08      52.58        
 36 Schmalz, Taylor            9 CVAC-MA                56.73      53.29        
 37 Shifflet, Erin             9 SLST                   55.21      54.59        
 38 Kile, Jordyn               9 JVYMCA                 53.53      55.94        
 39 Lopez, Catherine           9 EAC-MA                 55.93      56.37        
 40 Musser, Layne              9 SLST                   52.21      56.85        
 41 Spila, Eileen M            9 WSY SWIMMING-MA           NT      57.28        
 42 Boots, Bonita              9 LANCASTER-MA              NT    1:03.02        
 43 Plummer, Catherine m       9 WSY SWIMMING-MA        56.85    1:04.33        
 -- Johns, Aliza               9 EAC-MA                 52.42         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Mowery, Katherine          9 OTTERS                 40.25         DQ        
 -- Kent, Camille              8 CVAC-MA                   NT         DQ        
 -- Bowen, Allison             9 CYAA-MA                48.02         DQ        
      No touch at turn
 -- Andrews, Nicole C          9 NYAC-MA                45.52         DQ        
 
Event 27  Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briganti, Aiden A          6 BSAC-MA-MA             30.32      29.92        
  2 Rachael, Wyatt             6 EAC-MA                 37.21      35.90        
  3 Seman, Alexander           6 MSC-MA                 40.02      36.36        
  4 Stiltner, Nicky            6 SMSC-MA                   NT      43.88        
 -- Weller, Jason G            6 HERSHEY-MA             35.44         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Dehoff, Hayden             6 CVAC-MA                55.85         DQ        
      Scissors kick
 -- Vessah, Sedric             5 CC-MA-MA                  NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Zimmerman, Grant E         6 HERSHEY-MA                NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Rill, Alec                 4  JCC HBG             1:01.53         DQ        
      Scissors kick
 
Event 28  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoemaker, Jennifer E      6 BSAC-MA-MA             25.94      28.16        
  2 Houtz, Emily               6 JVYMCA                 30.31      31.58        
  3 Powell, Kari               5 SAC-MA                 38.93      33.72        
  4 Madden, Maya               6 LPAC-MA                   NT      35.10        
  5 Pentz, Savannah T          5 WSY SWIMMING-MA        43.11      37.71        
  6 Giannaris, Lydia           6 HAGY                   36.61      37.74        
  7 Douglass, Gaia             6 MSC-MA                 40.19      43.95        
  8 Smith, Alivia              5 CVAC-MA                56.44      56.93        
 -- Hostetter, Kiersten        6 LANCASTER-MA              NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Gallagher, Zoe             6 CYAA-MA                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Sharp, Samantha            6 CYAA-MA                45.32         DQ        
      Scissors kick
 -- Hostetter, Kyleigh         6 SMSC-MA                39.07         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Event 29  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Lek                7 SAC-MA                 23.31      23.93        
  2 Axtman, Eric               7 LPAC-MA                22.37      24.93        
  3 Simonetti, Jarrett         7 SLST                      NT      26.49        
  4 Drexler, Noah              7 HERSHEY-MA             29.93      29.45        
  5 Vessah, Samuel             7 CC-MA-MA               28.73      30.21        
  6 Chenot, Nolan              7 CYAA-MA                27.49      30.81        
  7 Reichelderfer, Owen        7 CC-MA-MA               29.58      31.88        
  8 So, Ian J                  7 NYAC-MA                30.95      32.73        
 -- Hoy, Matthew R             7 WSY SWIMMING-MA      1:05.43         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ege, Aidan                 7 CYAA-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Blacker, Alex              7 LPAC-MA                32.70         DQ        
      Scissors kick
 -- Paul, Thomas               7 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Rill, Seth                 7  JCC HBG               43.08         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Event 30  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Abigail             7 LEBY-MA                22.38      24.21        
  2 Horn, Solia                7 LEBY-MA                27.37      25.64        
  3 Recce, Maddalena           7 LPAC-MA                27.19      28.51        
  4 Ebersole, Chloe            7 EAC-MA                 30.16      29.60        
  5 Ward, Rylie K              7 BSAC-MA-MA             31.11      30.87        
  6 Lyesnykova, Alina          7 CVAC-MA                30.29      31.11        
  7 Lester, Aubrey             7 LANCASTER-MA           30.52      31.69        
  8 Clark, Maya                7 EPAC-MA                29.98      32.40        
  9 Lee, Megan                 7 SAC-MA                 33.15      32.88        
 10 Martel, Katie              7 LEBY-MA                37.02      34.32        
 11 Seitz, Bridget A           7 WSY SWIMMING-MA        40.75      37.84        
 12 Manley, Allyson J          7 BSAC-MA-MA             31.75      38.02        
 13 Jacob, Hannah              7  JCC HBG               42.30      38.81        
 14 Mason, Ashlyn              7 CVAC-MA                47.02      39.20        
 15 Smith, Ava                 5 CVAC-MA                   NT      48.24        
 16 Garcia, Gabriella          7 CVAC-MA                46.00      53.22        
 -- Winfield, Ashley           7 CVAC-MA                50.43         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Bowen, Abigail             7 CYAA-MA                32.58         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Stroble, Emily             7 CC-MA-MA               37.26         DQ        
      Scissors kick
 
Event 31  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Axtman, John               8 LPAC-MA                19.83      19.04        
  2 Hardt, Matthew w           8 WSY SWIMMING-MA        19.92      19.84        
  3 Farrow, Kyle               8 CVAC-MA                22.79      21.42        
  4 Posavec, Leo               8 LPAC-MA                21.45      22.87        
  5 Waldman, Andrew            8 MSC-MA                 23.79      24.08        
  6 Majka, Scott               8 EPAC-MA                21.46      24.22        
  7 Oren, David                8 OTTERS                 24.49      24.67        
  8 Mata, Matthew              8 LPAC-MA                25.00      26.13        
  9 Leaman, Micah              8 LANCASTER-MA              NT      26.17        
 10 Distenfeld, Tyler          8 CVAC-MA                25.28      26.70        
 11 Shan, Shaswath             8 CVAC-MA                27.96      27.04        
 12 Smith, Micah               8 EPAC-MA                25.13      27.05        
 13 Kint, Colby                8 CVAC-MA                30.71      27.82        
 14 Houck, Jacob               8 EAC-MA                 25.98      28.13        
 15 Drendall, Devan            8 EPAC-MA                26.35      28.53        
 16 Mikula, Ziggy              8 EAC-MA                 28.60      29.32        
 17 Johnson, Michael           8 CC-MA-MA               29.39      29.50        
 18 Butler, Aydin              8 SAC-MA                 31.84      29.87        
 19 Manning, Martin D          8 WSY SWIMMING-MA        27.82      30.02        
 20 Cleary, Nathan             8  JCC HBG               31.34      30.39        
 20 Stanford, Mason            8 CVAC-MA                27.57      30.39        
 22 Zimmerman, Trey D          8 HERSHEY-MA             30.86      30.70        
 23 Stoneroad, Derek           8 CVAC-MA                33.86      32.30        
 24 Glinski, Matthew K         8 WSY SWIMMING-MA           NT      49.36        
 -- Kristel, Maxwell           8 CVAC-MA                27.79         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Webb, Ethan                8 SLST                      NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 32  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Shannon C            8 HERSHEY-MA             20.53      20.76        
  2 Lauer, Abby                8 OTTERS                 20.05      21.29        
  3 Mitrovic, Anastasia M      8 HERSHEY-MA             20.55      22.15        
  4 Hardy, Sarah R             8 GETTYSBURG-MA          22.67      22.54        
  5 Smith, Aliza               8 CVAC-MA                23.72      24.10        
  6 Giannaris, Ava             8 HAGY                   25.37      24.59        
  7 Hanson, Desirae            8 MSC-MA                 23.73      25.13        
  8 Stupka, Sydney E           8 WSY SWIMMING-MA        24.28      25.88        
  9 Sheaffer, Avery            8 LANCASTER-MA           26.15      26.66        
 10 Myers, Kaitlyn             8 MSC-MA                 29.22      26.72        
 11 Hostetter, Karin           8 LANCASTER-MA           24.58      26.96        
 12 Shaulis, Kirsten           8 OTTERS                 30.02      27.03        
 13 Morris, Makenna            8 SAC-MA                 28.18      27.33        
 14 Lelinski, Danielle         8 LPAC-MA                24.88      27.41        
 15 Pedersen, Ella S           8 HERSHEY-MA             25.58      27.81        
 16 Weller, Ally H             8 HERSHEY-MA             27.27      28.02        
 17 Wildonger, Racheal         8 OTTERS                 30.23      28.17        
 18 Cappelli, Ava              8 EPAC-MA                29.50      28.89        
 19 Brent, Rachel              8 CVAC-MA                   NT      30.48        
 20 Richards, Kristy           8 CVAC-MA                31.79      30.56        
 21 Stein, Eliya               8  JCC HBG               32.75      30.79        
 22 Stoneking, Kristi          8 LPAC-MA                32.36      32.75        
 23 Spicka, Margaret           8 SAC-MA                 31.68      32.93        
 24 Mattingly, Mia             8 CVAC-MA                40.39      33.79        
 25 Ogden, Rory                8 PACS-MA                   NT      35.29        
 26 Kearns, Elizabeth          8 CVAC-MA                41.58      36.19        
 27 Heisey, Brooke             8 EAC-MA                 34.12      37.78        
 28 Andrews, Claire            8 OTTERS                 22.86      39.11        
 29 Sakol, Laura               8  JCC HBG                  NT      40.80        
 -- Aluquin, Lindsay A         8 HERSHEY-MA             29.46         DQ        
      One hand touch
 -- Yelk, Elsa                 8 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Walker, Hannah             8 OTTERS                 29.01         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Wildonger, Amanda          8 OTTERS                 30.50         DQ        
      Scissors kick
 
Event 33  Boys 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skiles, Logan G            9 WSY SWIMMING-MA        45.88      45.46        
  2 Chase, Tommy               8 WSY SWIMMING-MA        47.47      47.71        
  3 Spencer, Noah N            9 NYAC-MA                46.12      49.33        
  4 White, Charlie             8 CYAA-MA                   NT      51.28        
  5 Brenton, Conor             9 LANCASTER-MA           53.24      52.60        
  6 Egger, Quinton C           9 BSAC-MA-MA             52.29      52.83        
  7 Burrows, Joshua            9 SLST                   49.52      53.79        
  8 Ireland, Kodi T            9 WSY SWIMMING-MA      1:07.36      56.63        
  9 Hayward, James c           9 HAY-MA               1:00.03      56.83        
 10 Stone, Gage                9 NDCY GATORS            51.97      57.52        
 11 Pyle, Logan                9 CVAC-MA                59.62    1:00.26        
 12 Jumper, Jonathan           9 SLST                 1:00.01    1:00.77        
 13 Ferrick, Nicholas J        9 PACS-MA              1:14.67    1:02.33        
 14 Aluquin, Anton             9 HERSHEY-MA           1:05.73    1:06.86        
 15 Bentzel, Dakota S          9 WSY SWIMMING-MA      1:13.67    1:10.43        
 16 Magee, Logan C             7 BSAC-MA-MA                NT    1:23.73        
 
Event 34  Girls 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roach, Heather             9 CVAC-MA                44.72      42.58        
  2 Johns, Aliza               9 EAC-MA                 43.96      42.91        
  3 Day, Grace E               9 HERSHEY-MA             45.08      44.43        
  4 Womeldorf, Alyssa          9 LANCASTER-MA           49.01      44.63        
  5 Lauer, Abby                8 OTTERS                 47.44      45.44        
  6 Johnston, Lauren           9 CC-MA-MA               45.34      45.47        
  7 Mallams, Kylie E           9 SUNY-MA                46.44      46.25        
  8 Andrews, Nicole C          9 NYAC-MA                52.04      46.29        
  9 Edwards, Destiny           9 CVAC-MA                48.48      48.16        
 10 Bolden, Carolyn            9 CVAC-MA                49.04      49.10        
 11 Wingert, Heidi Luise L     9 HERSHEY-MA             48.66      49.38        
 12 Cote, Marina               9 CYAA-MA                53.08      50.22        
 13 Kesselring, Tatiana N      9 HAY-MA                 50.24      51.13        
 14 Brown, Abigail R           9 WSY SWIMMING-MA        51.59      51.99        
 15 Needy, MacKenzie           9 HAGY                   56.51      52.37        
 16 Boyce, Katelyn M           9 NYAC-MA                50.21      53.08        
 17 Kent, Camille              8 CVAC-MA                   NT      53.25        
 18 Strayer, Hannah L          9 PACS-MA                54.76      53.44        
 19 Myers, Ashley N            9 HAY-MA                 53.20      54.18        
 20 Farrow, Jenna              9 CVAC-MA                55.78      54.80        
 21 Kile, Jordyn               9 JVYMCA                 48.42      55.43        
 22 Fink, Erika                9 SMSC-MA                53.10      56.87        
 23 Koons, Sydney R            9 HERSHEY-MA             54.03      57.45        
 24 Facchinei, Madelyn         9 SAC-MA                 57.78      57.93        
 25 Stiltner, Holly            9 SMSC-MA                54.95      58.44        
 26 Ake, Abigail               9 CVAC-MA              1:02.51      59.25        
 27 Drye, Madeline             9 MSC-MA               1:02.61    1:00.07        
 28 Kesselring, Addi M         9 HAY-MA               1:00.31    1:00.84        
 29 Spila, Eileen M            9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:01.43        
 30 Musser, Layne              9 SLST                      NT    1:01.64        
 31 Saylor, Sarah              9 SAC-MA               1:13.37    1:02.07        
 32 Ruddle, Jillian T          9 HERSHEY-MA           1:01.99    1:02.91        
 33 Ferrer, Megan              9 HAGY                 1:01.12    1:05.85        
 34 Boots, Bonita              9 LANCASTER-MA              NT    1:10.58        
 -- Schmid, Adora              9 CC-MA-MA               51.79         DQ        
      One hand touch
 -- Myers, Jasmine             9 SLST                      NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lopez, Catherine           9 EAC-MA               1:03.09         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Shifflet, Erin             9 SLST                 1:06.75         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 35  Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shelly, Nick               6 CC-MA-MA               22.21      22.03        
  2 Clough, Colin              6 SLST                   25.43      25.70        
  3 Seman, Alexander           6 MSC-MA                 29.31      34.29        
  4 Cote, Aiden                6 CYAA-MA                   NT    1:14.96        
 -- Rachael, Wyatt             6 EAC-MA                 29.95         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 36  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoemaker, Jennifer E      6 BSAC-MA-MA             24.52      25.30        
  2 Houtz, Emily               6 JVYMCA                 24.27      28.79        
  3 Chang, Lauren              6 CVAC-MA                26.94      30.96        
  4 Hostetter, Kyleigh         6 SMSC-MA                33.56      34.02        
  5 Pentz, Savannah T          5 WSY SWIMMING-MA        36.64      34.11        
  6 Klapkowski, Nora C         6 WSY SWIMMING-MA           NT      40.50        
  7 Dehmey, Ella               6 EAC-MA                    NT      44.79        
 -- Hilty, Stefanie A          5 OTTERS                 35.83         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Spicka, Natalie            6 SAC-MA                 40.59         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Staretz, Presley           6 CVAC-MA                36.68         DQ        
      Alternating Kick
 -- Gallagher, Zoe             6 CYAA-MA                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sharp, Samantha            6 CYAA-MA                34.93         DQ        
      One hand touch
 
Event 37  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yaninek, Zachery           7 LPAC-MA                19.98      21.45        
  2 Axtman, Eric               7 LPAC-MA                22.17      23.05        
  3 Wingert, Andreas M         7 HERSHEY-MA             28.46      24.62        
  4 Rill, Seth                 7  JCC HBG               33.86      32.53        
  5 Dym, Brian                 7  JCC HBG               29.50      32.75        
  6 Sheetz, Owen               7 LEBY-MA                   NT      34.94        
 -- Hoy, Matthew R             7 WSY SWIMMING-MA        46.80         DQ        
      One hand touch
 -- Boyce, Ryan A              7 NYAC-MA                31.19         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 38  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tafuto, Tori C             7 HERSHEY-MA             19.03      19.33        
  2 Lopez, Abigail             7 LEBY-MA                20.51      20.32        
  3 Smith, Rylee               7 EAC-MA                 23.97      22.64        
  4 Ward, Rylie K              7 BSAC-MA-MA             23.95      24.40        
  5 Woronko, Angela E          7 HERSHEY-MA             28.13      25.50        
  6 Som, Cameryn               7 CYAA-MA                27.96      26.93        
  7 Horn, Solia                7 LEBY-MA                25.66      27.92        
  8 Bowen, Abigail             7 CYAA-MA                30.00      30.59        
  9 Lyesnykova, Alina          7 CVAC-MA                26.79      34.92        
 10 Coover, Paige              7 CYAA-MA                   NT      35.80        
 11 Lee, Megan                 7 SAC-MA                 40.04      36.00        
 12 Mattingly, Ami             7 CVAC-MA                35.41      36.86        
 13 Connor, Rachel             7 SAC-MA                    NT      39.50        
 -- Clark, Maya                7 EPAC-MA                32.90         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 39  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shelly, Rece               8 CC-MA-MA               17.80      17.36        
  2 Durantine, Elijah          8 SLST                   16.39      17.76        
  3 Posavec, Leo               8 LPAC-MA                16.52      18.08        
  4 Farrow, Kyle               8 CVAC-MA                17.33      18.45        
  5 Koconis, James C           8 HERSHEY-MA             20.11      19.69        
  6 Shank, Layton              8 CYAA-MA                20.10      20.22        
  7 Cramer, Andy L             8 HERSHEY-MA             19.88      20.68        
  8 Hancock, Jonah             8 LPAC-MA                20.11      22.10        
  9 Distenfeld, Tyler          8 CVAC-MA                30.00      22.64        
 10 Oren, David                8 OTTERS                 22.59      22.66        
 11 Shan, Shaswath             8 CVAC-MA                23.87      24.56        
 12 Zuch, Ryan                 8 EAC-MA                 22.10      24.73        
 13 Kristel, Maxwell           8 CVAC-MA                26.64      28.65        
 14 Waldman, Andrew            8 MSC-MA                 40.06      30.83        
 15 Stanford, Mason            8 CVAC-MA                31.40      37.19        
 
Event 40  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Liz A               8 HERSHEY-MA             16.01      16.86        
  2 Alexander, Abigail         8 NDCY GATORS            19.61      19.78        
  3 Ruby, Shannon M            8 HAY-MA                 21.36      20.14        
  4 Plempel, Jordan            8 EPAC-MA                20.57      20.67        
  5 Redmond, Emma R            8 HERSHEY-MA             23.34      21.25        
  6 Walsh, Gabrielle           8 EAC-MA                 19.68      21.73        
  7 Myers, Kaitlyn             8 MSC-MA                 19.94      21.90        
  8 Hostetter, Karin           8 LANCASTER-MA           18.44      22.23        
  9 Karoly, Jackie             8 EPAC-MA                23.12      22.56        
 10 Vega, Kasandra             8 MSC-MA                 22.07      23.06        
 11 Fink, Alexis               8 EAC-MA                 20.95      23.09        
 12 Morris, Makenna            8 SAC-MA                 22.31      24.12        
 13 Giannaris, Ava             8 HAGY                   26.64      26.63        
 14 Cline, Bella               8  JCC HBG               25.51      27.27        
 15 Brent, Rachel              8 CVAC-MA                26.41      27.61        
 16 Stein, Eliya               8  JCC HBG               29.44      28.37        
 17 Spicka, Margaret           8 SAC-MA                 32.84      28.99        
 18 Wildonger, Racheal         8 OTTERS                 25.92      29.58        
 19 Sakol, Laura               8  JCC HBG               32.36      37.70        
 20 Ogden, Rory                8 PACS-MA                35.93      40.75        
 21 Bergman, Hadassah          8  JCC HBG               36.45      41.59        
 -- Borr, Isabelle             8  JCC HBG                  NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 41  Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roadcap, Logan             9 NDCY GATORS            36.79      37.10        
  2 Clarke, Alex               9 CVAC-MA                40.45      40.24        
  3 Hilty, Justin T            9 OTTERS                 38.09      40.74        
  4 Pickering, Kyle K          9 WSY SWIMMING-MA        45.33      41.52        
  5 Lyons, Stephen E           9 PACS-MA                40.25      42.60        
  6 White, Charlie             8 CYAA-MA                   NT      47.27        
  7 Stone, Gage                9 NDCY GATORS            57.30      52.77        
  8 Burrows, Joshua            9 SLST                   50.12      55.47        
  9 Sharp, AJ                  9 CYAA-MA                   NT      56.71        
 10 Pyle, Logan                9 CVAC-MA              1:01.39      58.52        
 11 Jumper, Jonathan           9 SLST                      NT    1:01.05        
 -- Hood, Nicholas             9 MSC-MA                 55.79         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 42  Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              9 NYAC-MA                33.60      35.27        
  2 Clark, Annika              9 CYAA-MA                49.86      36.25        
  3 Recce, Gabriella           9 LPAC-MA                37.81      37.72        
  4 Johnston, Lauren           9 CC-MA-MA               36.78      38.28        
  5 Edwards, Destiny           9 CVAC-MA                41.23      39.88        
  6 Mowery, Katherine          9 OTTERS                 47.34      41.02        
  7 Strayer, Hannah L          9 PACS-MA                44.72      41.40        
  8 Wingert, Heidi Luise L     9 HERSHEY-MA             39.80      41.47        
  9 Houtz, Sydney              9 JVYMCA                 40.22      43.24        
 10 Roach, Heather             9 CVAC-MA                46.57      44.63        
 11 Troutman, Lydia            9 NDCY GATORS            47.28      45.72        
 12 Dehmey, Abbi               9 EAC-MA                 46.47      46.06        
 13 Powell, Teddi J            9 SAC-MA                 54.50      46.71        
 14 Tosten, Sierra             9 HAGY                   45.84      47.47        
 15 Seubert, Lauren            9 EPAC-MA                48.43      47.79        
 16 Snyder, Sydney             9 OTTERS                 47.75      48.33        
 17 Myers, Ashley N            9 HAY-MA                 50.75      53.59        
 18 Koons, Sydney R            9 HERSHEY-MA                NT      53.70        
 19 Kesselring, Kassandra N    9 HAY-MA                 50.91      55.11        
 20 Fink, Erika                9 SMSC-MA                55.43      58.08        
 21 Ferrer, Megan              9 HAGY                 1:01.49    1:01.62        
 22 Facchinei, Madelyn         9 SAC-MA                    NT    1:01.80        
 23 Cook, Jaylah               9 EPAC-MA              1:16.94    1:10.66        
 -- Boots, Bonita              9 LANCASTER-MA              NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Brown, Abigail R           9 WSY SWIMMING-MA        55.40         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Myers, Jasmine             9 SLST                   45.37         DQ        
      One hand touch
 -- Lefever, Jenna             9 EAC-MA                 43.38         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Event 43  Boys 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shelly, Nick               6 CC-MA-MA               39.88      37.63        
  2 Clough, Colin              6 SLST                 1:02.90      46.73        
  3 Weller, Jason G            6 HERSHEY-MA                NT      55.97        
  4 Zimmerman, Grant E         6 HERSHEY-MA                NT      58.73        
  5 Briganti, Aiden A          6 BSAC-MA-MA           1:31.34    1:01.93        
 -- Burns, Connor              6 LPAC-MA              1:20.30         DQ        
      No touch on turn
 
Event 43  Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Lek                7 SAC-MA                 40.06      37.06        
  2 Paul, Thomas               7 LPAC-MA                44.55      44.74        
  3 Reichelderfer, Owen        7 CC-MA-MA                  NT      46.57        
  4 Boyce, Ryan A              7 NYAC-MA                47.03      47.78        
  5 So, Ian J                  7 NYAC-MA                50.79      47.90        
  6 Rill, Seth                 7  JCC HBG               53.42      49.70        
  7 Simonetti, Jarrett         7 SLST                   53.22      49.87        
  8 Dym, Brian                 7  JCC HBG                  NT      49.98        
  9 Magee, Logan C             7 BSAC-MA-MA             57.86      54.64        
 10 Blacker, Alex              7 LPAC-MA                58.20      56.03        
 11 Sheetz, Owen               7 LEBY-MA              1:03.46    1:04.79        
 12 Alander, Evan              7 SLST                 1:26.12    1:17.25        
 -- Drexler, Noah              7 HERSHEY-MA             45.73         DQ        
      Pulling on lane line
 -- Wingert, Andreas M         7 HERSHEY-MA             48.13         DQ        
      No touch on turn
 
Event 44  Girls 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Kari               5 SAC-MA               1:11.60    1:04.65        
 
Event 44  Girls 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madden, Maya               6 LPAC-MA                44.83      46.24        
  2 Giannaris, Lydia           6 HAGY                   49.80      51.01        
  3 Hawkins, Bramley           6 SAC-MA               1:13.60      56.38        
  4 Johnson, Chace             6 CC-MA-MA               59.75      58.88        
  5 Staretz, Presley           6 CVAC-MA                   NT    1:02.87        
  6 Spicka, Natalie            6 SAC-MA               1:10.25    1:09.76        
  7 Klapkowski, Nora C         6 WSY SWIMMING-MA      1:06.16    1:10.27        
 
Event 44  Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woronko, Angela E          7 HERSHEY-MA             45.17      45.61        
  2 Martel, Katie              7 LEBY-MA                51.66      47.74        
  3 Stroble, Emily             7 CC-MA-MA               46.10      47.92        
  4 Horn, Solia                7 LEBY-MA                53.91      50.29        
  5 Som, Cameryn               7 CYAA-MA                46.65      52.33        
  6 Manley, Allyson J          7 BSAC-MA-MA             55.43      52.59        
  7 Jones, Isis                7 LEBY-MA                54.57      54.37        
  8 Jacob, Hannah              7  JCC HBG             1:00.81      54.74        
  9 Mason, Ashlyn              7 CVAC-MA                   NT      55.56        
 10 Houdeshell, Tori           7 EPAC-MA                57.58      57.79        
 11 Garcia, Gabriella          7 CVAC-MA              1:02.87    1:02.49        
 12 Connor, Rachel             7 SAC-MA               1:05.46    1:08.10        
 
Event 45  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Axtman, John               8 LPAC-MA                35.98      32.72        
  2 Farrow, Kyle               8 CVAC-MA                34.57      34.04        
  3 Shelly, Rece               8 CC-MA-MA               35.58      34.48        
  4 Posavec, Leo               8 LPAC-MA                33.55      35.13        
  5 Leaman, Micah              8 LANCASTER-MA           36.91      35.97        
  6 Gallagher, Zack            8 CYAA-MA                35.44      36.13        
  7 Hardt, Matthew w           8 WSY SWIMMING-MA        38.00      37.46        
  8 Majka, Scott               8 EPAC-MA                39.03      37.49        
  9 Cramer, Andy L             8 HERSHEY-MA             37.38      37.64        
 10 Koconis, James C           8 HERSHEY-MA             36.53      37.67        
 11 Furlong, Christopher       8 CVAC-MA                38.41      38.11        
 12 Mata, Matthew              8 LPAC-MA                37.88      40.67        
 13 Hain, Donovan              8 OTTERS                 40.57      41.74        
 14 Drendall, Devan            8 EPAC-MA                42.28      41.92        
 15 Hancock, Jonah             8 LPAC-MA                39.30      42.62        
 16 Zuch, Ryan                 8 EAC-MA                 40.33      43.30        
 17 Houck, Jacob               8 EAC-MA                 40.41      43.98        
 18 Cleary, Nathan             8  JCC HBG                  NT      46.12        
 19 Kristel, Maxwell           8 CVAC-MA                43.95      47.11        
 20 Smith, Micah               8 EPAC-MA                51.01      52.07        
 21 Webb, Ethan                8 SLST                   54.56      55.26        
 22 Johnson, Michael           8 CC-MA-MA               51.74      59.82        
 23 Burg, Sam                  8 SAC-MA               1:04.77    1:05.07        
 -- Zimmerman, Trey D          8 HERSHEY-MA             50.32         DQ        
      No touch on turn
 
Event 46  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Shannon C            8 HERSHEY-MA             32.56      33.15        
  2 Mitrovic, Anastasia M      8 HERSHEY-MA             34.24      35.02        
  3 Jones, Liz A               8 HERSHEY-MA             33.97      35.15        
  4 Plempel, Jordan            8 EPAC-MA                37.85      37.69        
  5 Stupka, Sydney E           8 WSY SWIMMING-MA        39.22      38.04        
  6 Dehoff, Jena               8 CVAC-MA                37.23      38.58        
  7 Clough, Caroline           8 SLST                   38.42      38.80        
  8 Ruby, Shannon M            8 HAY-MA                 37.49      38.95        
  9 Alexander, Abigail         8 NDCY GATORS            38.98      39.23        
 10 Bonson, Hannah M           8 JVYMCA                 39.52      39.57        
 11 Walsh, Gabrielle           8 EAC-MA                 39.14      40.90        
 12 Bubb, Madeline             8 SMSC-MA                41.90      41.30        
 13 Hostetter, Karin           8 LANCASTER-MA           39.61      42.10        
 14 Vega, Kasandra             8 MSC-MA                 41.93      42.25        
 15 Kent, Camille              8 CVAC-MA                40.12      42.45        
 16 Shaulis, Kirsten           8 OTTERS                 39.63      43.46        
 17 Giannaris, Ava             8 HAGY                   42.11      43.48        
 18 Morris, Makenna            8 SAC-MA                 47.75      43.77        
 19 Gilbert, Haley E           8 BSAC-MA-MA             46.43      44.10        
 20 Karoly, Jackie             8 EPAC-MA                43.78      44.13        
 21 Weller, Ally H             8 HERSHEY-MA             42.23      44.15        
 22 Sheaffer, Avery            8 LANCASTER-MA           45.13      45.20        
 23 Hanson, Desirae            8 MSC-MA                    NT      45.66        
 24 Pedersen, Ella S           8 HERSHEY-MA             52.85      47.35        
 25 Drumm, Kyla                8 EPAC-MA                48.73      48.70        
 26 Wildonger, Racheal         8 OTTERS                 46.45      50.11        
 27 Spicka, Margaret           8 SAC-MA                 49.36      52.92        
 28 Longenecker, Caitlin S     8 PACS-MA                58.51      53.27        
 29 Wildonger, Amanda          8 OTTERS                 59.03      54.23        
 30 Borr, Isabelle             8  JCC HBG             1:03.85    1:01.24        
 31 Bergman, Hadassah          8  JCC HBG                  NT    1:03.60        
 32 Yelk, Elsa                 8 CVAC-MA                   NT    1:10.64        
 
Event 47  Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikula, Ziggy              8 EAC-MA                    NT    1:35.48        
                  43.42     1:35.48 (52.06)                                        
 
Event 47  Boys 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roadcap, Logan             9 NDCY GATORS          1:12.24    1:12.29        
                  35.13     1:12.29 (37.16)                                        
  2 Skiles, Logan G            9 WSY SWIMMING-MA      1:13.92    1:17.80        
                  36.61     1:17.80 (41.19)                                        
  3 Lyons, Stephen E           9 PACS-MA              1:16.56    1:19.81        
                  36.26     1:19.81 (43.55)                                        
  4 Clarke, Alex               9 CVAC-MA                   NT    1:20.00        
                  35.81     1:20.00 (44.19)                                        
  5 Hilty, Justin T            9 OTTERS               1:17.08    1:23.45        
                  39.25     1:23.45 (44.20)                                        
  6 Ferrick, Nicholas J        9 PACS-MA              1:38.87    1:34.10        
                  43.79     1:34.10 (50.31)                                        
  7 Pyle, Logan                9 CVAC-MA              1:36.32    1:37.20        
                  42.89     1:37.20 (54.31)                                        
  8 Jumper, Jonathan           9 SLST                 1:38.92    1:37.26        
                  46.82     1:37.26 (50.44)                                        
  9 Sharp, AJ                  9 CYAA-MA              1:36.56    1:37.28        
                  45.80     1:37.28 (51.48)                                        
 
Event 48  Girls 6 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoemaker, Jennifer E      6 BSAC-MA-MA                NT    1:41.22        
                  47.00     1:41.22 (54.22)                                        
 
Event 48  Girls 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mowery, Katherine          9 OTTERS               1:15.25    1:15.36        
                  35.93     1:15.36 (39.43)                                        
  2 Lee, Nicole A              9 WSY SWIMMING-MA      1:18.94    1:15.58        
                  35.85     1:15.58 (39.73)                                        
  3 Lefever, Jenna             9 EAC-MA               1:18.07    1:15.59        
                  36.40     1:15.59 (39.19)                                        
  4 Eby, Lauren E              9 NYAC-MA              1:17.71    1:18.77        
                  37.45     1:18.77 (41.32)                                        
  5 Andrews, Nicole C          9 NYAC-MA              1:22.89    1:27.50        
                1:27.52         1:27.50 ( )                                        
  6 Boyce, Katelyn M           9 NYAC-MA                   NT    1:27.78        
                  41.28     1:27.78 (46.50)                                        
  7 Seubert, Lauren            9 EPAC-MA              1:42.46    1:31.73        
                  44.63     1:31.73 (47.10)                                        
  8 Kesselring, Kassandra N    9 HAY-MA               1:26.68    1:32.12        
                  41.52     1:32.12 (50.60)                                        
  9 Benjelloun, Salima         9 CVAC-MA              1:33.45    1:33.01        
                  41.54     1:33.01 (51.47)                                        
 10 Needy, MacKenzie           9 HAGY                 1:42.35    1:33.29        
                  47.55     1:33.29 (45.74)                                        
 11 Myers, Jasmine             9 SLST                 1:34.09    1:35.16        
                  43.25     1:35.16 (51.91)                                        
 12 Kesselring, Tatiana N      9 HAY-MA               1:26.78    1:35.98        
                  43.72     1:35.98 (52.26)                                        
 13 Ruddle, Jillian T          9 HERSHEY-MA           1:41.75    1:37.33        
                  44.69     1:37.33 (52.64)                                        
 14 Secord, Mary T             9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:37.82        
                  42.64     1:37.82 (55.18)                                        
 15 Fink, Erika                9 SMSC-MA              1:35.92    1:37.85        
                  45.15     1:37.85 (52.70)                                        
 16 Brown, Abigail R           9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:38.18        
                  47.15     1:38.18 (51.03)                                        
 17 Facchinei, Madelyn         9 SAC-MA               1:56.20    1:40.13        
                  46.72     1:40.13 (53.41)                                        
 18 Drye, Madeline             9 MSC-MA               1:45.65    1:46.19        
                  51.15     1:46.19 (55.04)                                        
 19 Tosten, Sierra             9 HAGY                 1:29.41    1:52.82        
                1:34.44     1:52.82 (18.38)                                        
 20 Schmalz, Taylor            9 CVAC-MA                   NT    1:54.55        
                  53.85   1:54.55 (1:00.70)                                        
 21 Saylor, Sarah              9 SAC-MA               1:48.21    1:55.69        
                  51.25   1:55.69 (1:04.44)                                        
 -- Bowen, Allison             9 CYAA-MA              1:34.55         DQ        
      No touch on turn
                1:38.64