Licensed to WSY Swimming               Hy-Tek's Meet Manager 2/17/2008 06:59 PM
               2008 CPAL All-Star Championship Meet - 2/17/2008                
                       Hosted by West Shore YMCA & NYAC                        
                     Sunday, February 17, 2008 (SC Yards)                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:13.24      2/1994 CYAA                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    1:31.99    1:29.68        
     1) Balog, Sam 8                    2) Bloom, Christopher 7           
     3) Miller, Tyler 8                 4) Tenny, Jackson 8               
                  48.34     1:29.68 (41.34)                                        
  2 Hershey Aquatic Club  'A'                         1:32.01    1:30.20        
     1) Young, Jason K 8                2) Zachary, Kevin A 8             
     3) Bouslough, Jake G 8             4) Luttrell, Cole M 7             
                  48.61     1:30.20 (41.59)                                        
  3 Collegiate Aquatics  'A'                          1:35.45    1:32.01        
     1) Wisor, Joshua D 8               2) Montisano, Marcus W 7          
     3) Blake, Maximilian A 8           4) Whiting-Keckler, Bailey M 8    
                  47.27     1:32.01 (44.74)                                        
  4 South Middleton Swim Club  'A'                    1:38.03    1:39.54        
     1) Greenbaum, Peter 8              2) Fink, Dalton 7                 
     3) Barnes, Kevin 7                 4) Kelley, Tayven 7               
                  54.65     1:39.54 (44.89)                                        
  5 Mechanicsburg Swim Club  'A'                      1:38.62    1:39.82        
     1) Marchi, Vincent 8               2) Stare, Weston 8                
     3) Karagiannis, James 8            4) Stephens, Will 7               
                  54.32     1:39.82 (45.50)                                        
 
Event 2  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:12.02      2/1994 LEBY                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collegiate Aquatics  'A'                          1:23.61    1:21.33        
     1) Finnerty, Claire 8              2) Hudak, Kaitlin M 8             
     3) Smith, Jordan M 8               4) Clancy, Jenna 8                
                  43.90     1:21.33 (37.43)                                        
  2 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    1:26.14    1:22.51        
     1) Barone, Kayla 7                 2) Swist, Emily 8                 
     3) Fortney, Autumn 8               4) Yoder, Ally 7                  
                  50.06     1:22.51 (32.45)                                        
  3 Hershey Aquatic Club  'A'                         1:26.84    1:24.55        
     1) Wolfe, Paige 7                  2) Dinello, Tess J 8              
     3) Surfus, Taylor M 8              4) Snavely, Sarah E 8             
                  52.21     1:24.55 (32.34)                                        
  4 Sea Lions Swim Team  'A'                          1:26.06    1:24.84        
     1) Brock, Emilee 8                 2) Yeager, Rachel 8               
     3) Waughen, Amy 8                  4) Durantine, Emma 8              
                  49.23     1:24.84 (35.61)                                        
  5 East Pennsboro Aquatic Club  'A'                  1:26.73    1:28.41        
     1) Stevens, Casey E 7              2) Neff, Kali 8                   
     3) King, Caelyn K 7                4) Ruopp, Camy L 8                
                  50.12     1:28.41 (38.29)                                        
  6 Hershey Aquatic Club  'B'                         1:32.57    1:35.39        
     1) Donaghue, Grace H 8             2) Tafuto, Sally E 7              
     3) Maloy, Taryn E 7                4) Epler, Lauren N 7              
                  52.50     1:35.39 (42.89)                                        
 
Event 3  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 2:15.10   2/23/2003 WSY Swimming                               
                         A Quigley, A Hamilton, S Gasparini, L Benedict    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hershey Aquatic Club  'A'                         2:16.98    2:15.33        
     1) Reilly, Jacob S 10              2) Ceneviva, Zach J 10            
     3) Hagan, Josh T 10                4) Drexler, Will H 10             
                  34.61     1:12.62 (38.01)     1:46.34 (33.72)     2:15.33 (28.99)
  2 Wsy Swimming  'A'                                 2:25.26    2:25.99        
     1) Johnston, Ben M 10              2) Apa, Alex M 9                  
     3) Snyder, Zach A 9                4) Manning, Padraic J 9           
                  33.58     1:16.80 (43.22)     1:50.55 (33.75)     2:25.99 (35.44)
  3 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    2:30.57    2:28.21        
     1) Kushner, Jack 10                2) Axtman, August 9               
     3) Kumar, Ganesh 10                4) Yohe, Joshua 9                 
                  34.61     1:14.61 (40.00)     1:54.36 (39.75)     2:28.21 (33.85)
  4 Collegiate Aquatics  'A'                          2:37.07    2:30.76        
     1) Dubbs, Nate B 10                2) Hammaker, Rhyce D 9            
     3) Barr, Alex J 10                 4) Baker, Conrad M 10             
                  35.56     1:17.73 (42.17)     1:55.36 (37.63)     2:30.76 (35.40)
  5 Northern York Aquatic Club  'A'                   2:39.03    2:35.36        
     1) Wheat, Peter J 10               2) Carroll, Bryce W 10            
     3) Poe, Cory 10                    4) Landis, Gregory N 9            
                  40.32     1:26.16 (45.84)     1:59.26 (33.10)     2:35.36 (36.10)
  6 Mechanicsburg Swim Club  'A'                      2:43.40    2:38.93        
     1) Karagiannis, Nicholas 10        2) Salerno, Matthew 10            
     3) Capper, Sean 10                 4) Snyder, Andy 10                
                  40.43     1:24.98 (44.55)     2:05.71 (40.73)     2:38.93 (33.22)
 
Event 4  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 2:10.89      2/1995 WAY A                                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming  'A'                                 2:22.43    2:19.00        
     1) Reznitchenko, Inna V 10         2) Beltrandi, Kyra L 10           
     3) Vaughn, Carley E 9              4) Schmittle, Anna C 10           
                  35.16     1:15.34 (40.18)     1:50.80 (35.46)     2:19.00 (28.20)
  2 Hershey Aquatic Club  'A'                         2:23.79    2:23.94        
     1) Stutzman, Bethany 9             2) Tafuto, Vivi M 10              
     3) Nolan, Emily E 9                4) Curtin, Riley N 10             
                  40.53     1:14.50 (33.97)     1:53.58 (39.08)     2:23.94 (30.36)
  3 East Pennsboro Aquatic Club  'A'                  2:31.89    2:29.39        
     1) Bitner, Tylinn M 10             2) Beekler, Maddy M 10            
     3) Swartzell, Lillian K 10         4) Szajnuk, Kimmi A 9             
                  42.24     1:19.85 (37.61)     1:53.13 (33.28)     2:29.39 (36.26)
  4 Lancaster Family YMCA  'A'                        2:32.17    2:33.81        
     1) Gurdak, Carly 10                2) Wolfe, Sarah J 9               
     3) Myers, Lily 10                  4) Hershey, Cadi 9                
                  40.70     1:32.20 (51.50)     1:59.22 (27.02)     2:33.81 (34.59)
  5 Lebanon Valley Family YMCA  'A'                   2:36.81    2:37.06        
     1) Gelgot, Caroline O 10           2) Piersol, Emily N 10            
     3) Barone, Oriana 9                4) Proctor, Sienna L 10           
                  40.58     1:28.85 (48.27)     2:04.14 (35.29)     2:37.06 (32.92)
 -- Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    2:28.96         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Cook, Cameryn 9                 2) Walter, Bethany 10             
     3) Dempsey, Molly 10               4) Cherry, Rachel 10              
                  39.66     1:24.13 (44.47)     1:57.78 (33.65)          DQ (32.91)
 
Event 5  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 13.73      2/2001 ALLEN WEIK - FSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mata, Jonathan             8 LPAC                   14.79      15.20        
  2 Waters, Jefferson          8 LPAC                   15.47      16.11        
  3 McNamara, Luke             8 LPAC                   15.62      16.33        
  4 Spoerl, Wade               8 Lancaster              16.81      16.39        
  5 Desotelle, Chandler S      8 Chambersburg           16.77      16.49        
  5 Byrne, Jared               8 Lancaster              16.06      16.49        
  5 Greenbaum, Peter           8 SMSC                   16.47      16.49        
  8 Horan, Tyler M             7 EPAC                   17.09      17.20        
  9 Xakellis, Chris            8 Lancaster              17.34      17.27        
 10 Hyde, Logan B              8 Gettysburg             17.34      17.61        
 11 Karagiannis, James         8 MSC                    16.42      17.77        
 12 Boguski, Casey             8 LEBY                   16.65      17.80        
 
Event 6  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 14.37      2/1998 G. BUSS - EPAC                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schell, Erika              8 EAC                    15.50      15.82        
  2 Dodd, Sarah M              8 York Y                 16.62      15.87        
  3 Brenneman, Lindsay C       8 York Y                 17.48      16.02        
  4 Waughen, Amy               8 Sea Lions              16.72      16.24        
  5 Munshower, Alisea          7 NYAC                   16.33      16.63        
  6 Howery, Taylor L           8 Gettysburg             16.30      16.71        
  7 Ortenzio, Alexis           8 Acws Swimming          16.63      17.06        
  8 Pong, Danielle A           8 Chambersburg           17.33      17.22        
  9 Surfus, Taylor M           8 Hershey                17.61      17.35        
 10 Finnerty, Claire           8 Collegiate             17.36      17.41        
 11 Baginski, Amanda M         8 WAY                    17.56      17.59        
 12 Stewart, EllieAnna A       8 MSC                    17.36      18.06        
 
Event 7  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 27.15      2/1988 P. ROBERTS - CY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kushner, Jack             10 LPAC                   29.99      29.52        
  2 Snyder, Zach A             9 Wsy Swimming           28.92      29.58        
  3 Francis, Benjamin         10 CVAC                   30.14      29.67        
  4 Boyd, Nick N              10 Chambersburg           30.53      30.82        
  5 Frey, Logan               10 MARA                   31.01      30.86        
  6 Marakowski, Paul J        10 FSC                    31.62      31.02        
  7 Mintzer, Andrew R         10 MARA                   31.40      31.11        
  8 Schug, Garrett             9 Otters                 31.69      31.40        
  9 Apa, Alex M                9 Wsy Swimming           31.72      31.88        
 10 Lytle, Jordan A           10 HAY                    33.18      32.54        
 11 Barr, Alex J              10 Collegiate             32.66      33.27        
 12 Harris, Eric               9 CYAA                   32.41      38.74        
 
Event 8  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 27.53   2/22/2004 Samantha Moffitt/Brice Watts, FSC/LPAC       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmittle, Anna C         10 Wsy Swimming           28.92      28.42        
  2 Gallagher, Meghan T       10 NYAC                   29.62      29.77        
  3 Sweigart, Shanna L        10 FSC                    30.18      29.96        
  4 Byler, Hannah N           10 FSC                    30.30      30.58        
  5 Clark, Moriah              9 CVAC                   31.05      30.66        
  6 Small, Summer R            9 HAY                    31.66      31.41        
  6 Moffitt, Anastasia M      10 FSC                    30.86      31.41        
  8 Bani, Veronica J          10 Wsy Swimming           32.22      31.54        
  8 Curtin, Riley N           10 Hershey                31.56      31.54        
 10 Banks, Hailee M           10 MASC                   31.48      31.73        
 11 Turner, Olivia L          10 MASC                   31.91      31.93        
 12 Parrish, Emily            10 Otters                 32.31      32.66        
 
Event 9  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 18.34      2/2000 ANDREW SEILER - EAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Crawford            8 CVAC                   21.16      20.65        
  2 Boyer, David B             8 NYAC                   21.32      22.08        
  3 Schaefer, Justin           8 Lancaster              21.47      22.36        
  4 Smith, Aaron               7 EAC                    22.98      23.19        
  5 Cowden, Alex               8 Gettysburg             22.83      23.65        
  6 Boguski, Casey             8 LEBY                   23.57      24.03        
  7 Roadcap, Mason M           8 Northern Dauphin       22.71      24.14        
  8 Balog, Sam                 8 LPAC                   24.23      24.61        
  9 Bloom, Christopher         7 LPAC                   23.49      25.10        
 10 Gunn, Ted P                8 York Y                 23.77      25.26        
 11 Ruby, Collin D             7 HAY                    24.67      25.61        
 12 Enigk, Robby               7 Otters                 23.76      26.00        
 
Event 10  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 18.18   2/20/2005 Meaghan M Raab, Hershey                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pokrzywa, Julia            8 SMSC                   20.93      20.77        
  2 Bord, Jadyn L              8 FSC                    21.12      21.47        
  3 Rampulla, Emma             8 SMSC                   22.82      22.11        
  4 Eby, Rachel M              8 NYAC                   22.04      22.21        
  5 Hudak, Kaitlin M           8 Collegiate             23.80      23.19        
  6 Pong, Danielle A           8 Chambersburg           24.64      23.27        
  7 Yeager, Rachel             8 Sea Lions              21.87      23.30        
  8 Cowden, Olivia             8 Gettysburg             23.52      23.65        
  9 Barone, Kayla              7 LPAC                   23.75      24.08        
 10 Hoffman, Caroline          8 CYAA                   22.73      24.64        
 11 Thompson, Sarah            8 CYAA                   23.65      24.92        
 12 King, Caelyn K             7 EPAC                   24.27      25.26        
 
Event 11  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 35.89      2/1989 J. PETERS - EAC                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Ben M           10 Wsy Swimming           37.97      38.00        
  2 Ceneviva, Zach J          10 Hershey                38.14      38.91        
  3 Soltanov, Georgiy A       10 FSC                    41.19      40.84        
  4 Axtman, August             9 LPAC                   41.90      41.42        
  5 Marino, Nathanael C       10 TriValley YMCA         41.68      42.15        
  6 Chu, Benjamin S            9 York Y                 42.13      42.43        
  7 Hammaker, Rhyce D          9 Collegiate             43.53      42.69        
  8 Salerno, Matthew          10 MSC                    43.82      42.95        
  9 Apa, Alex M                9 Wsy Swimming           45.72      42.99        
 10 Grenier, Austin E         10 MARA                   43.63      44.04        
 11 Bloom, Nicholas            9 LPAC                   45.26      44.05        
 12 Madio, Daniel              9 CYAA                   46.05      45.28        
 
Event 12  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 34.82   2/17/2008 Vivi M Tafuto, Hershey                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tafuto, Vivi M            10 Hershey                35.24      34.82%       
  2 Beekler, Maddy M          10 EPAC                   37.94      37.69        
  3 Bode, Noelle L            10 HAY                    39.84      40.07        
  4 Walmer, Jenna M           10 EAC                    41.11      40.82        
  5 Beltrandi, Kyra L         10 Wsy Swimming           41.54      40.89        
  6 Linder, Jena              10 NYAC                   40.31      40.95        
  7 Barone, Oriana             9 LEBY                   42.53      41.29        
  8 Rampulla, Olivia           9 SMSC                   42.43      41.41        
  9 Banks, Hailee M           10 MASC                   41.55      42.04        
 10 Jones, Erin               10 MSC                    41.99      42.09        
 11 Bitner, Rachel A          10 PACS                   41.77      42.18        
 12 Morris, Tarryn L          10 Acws Swimming          42.67      42.93        
 
Event 13  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 30.36      2/2001 ALLEN WEIK - FSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moffitt, Matthew J         8 FSC                    31.32      31.33        
  2 Deckman, Jacob N           8 CVAC                   32.45      32.48        
  3 Walter, Christopher        8 LPAC                   34.46      33.30        
  4 Smith, Crawford            8 CVAC                   34.88      34.09        
  5 Bixler, Jake J             7 York Y                 35.04      34.91        
  6 Anderson, Jarod T          8 Wsy Swimming           34.38      35.07        
  7 Desotelle, Chandler S      8 Chambersburg           37.85      36.07        
  8 Greenbaum, Peter           8 SMSC                   36.41      36.43        
  9 Byrne, Jared               8 Lancaster              36.87      36.66        
 10 Black, Royce               8 CYAA                   37.07      37.12        
 11 Roadcap, Mason M           8 Northern Dauphin       37.94      40.08        
 12 Wisor, Joshua D            8 Collegiate             37.64      40.22        
 
Event 14  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 31.10    3/2/2002 Samantha Moffitt, LEBY-MA                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Margraf, Jesse P           8 Wsy Swimming           33.68      33.50        
  2 Peters, Emily              8 Otters                 36.36      34.47        
  3 Schell, Erika              8 EAC                    35.33      35.02        
  4 Bord, Jadyn L              8 FSC                    36.13      35.07        
  5 Munshower, Alisea          7 NYAC                   38.51      36.07        
  6 Brenneman, Lindsay C       8 York Y                 36.97      36.09        
  7 Smith, Jordan M            8 Collegiate             36.93      36.38        
  8 Nolte, Nikolette M         7 TriValley YMCA         37.45      36.48        
  9 Fortney, Autumn            8 LPAC                   36.86      37.80        
 10 Yoder, Ally                7 LPAC                   39.37      39.27        
 11 Kuhn, Maddi                8 Gettysburg             39.39      39.59        
 12 Arnold, Ava                8 LPAC                   40.47      39.96        
 
Event 15  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 58.70   2/23/2003 Al Weik, FSC-MA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drexler, Will H           10 Hershey              1:04.75    1:02.44        
                  30.61     1:02.44 (31.83)                                        
  2 Dubbs, Nate B             10 Collegiate           1:05.83    1:05.16        
                  30.35     1:05.16 (34.81)                                        
  3 Reilly, Jacob S           10 Hershey              1:07.46    1:07.78        
                  32.48     1:07.78 (35.30)                                        
  4 Pandelios, Mark G         10 Hershey              1:06.95    1:08.28        
                  32.81     1:08.28 (35.47)                                        
  5 Frey, Logan               10 MARA                 1:08.38    1:08.43        
                  33.48     1:08.43 (34.95)                                        
  6 Marakowski, Paul J        10 FSC                  1:12.17    1:10.93        
                  33.07     1:10.93 (37.86)                                        
  7 Boyd, Nick N              10 Chambersburg         1:10.71    1:11.34        
                  33.49     1:11.34 (37.85)                                        
  8 Schug, Garrett             9 Otters               1:13.70    1:11.77        
                  33.69     1:11.77 (38.08)                                        
  9 Walters, Caleb M          10 Hershey              1:12.01    1:11.94        
                  33.77     1:11.94 (38.17)                                        
 10 Lytle, Jordan A           10 HAY                  1:15.09    1:12.58        
                  34.33     1:12.58 (38.25)                                        
 11 Dolan, Ethan T             9 Wsy Swimming         1:17.93    1:16.59        
                  37.06     1:16.59 (39.53)                                        
 12 Jones, Daniel             10 CYAA                 1:15.46    1:17.45        
                  35.53     1:17.45 (41.92)                                        
 
Event 16  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 58.74   2/23/2003 Emily Weaner, WSY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chalk, Regan M            10 HAY                  1:04.26    1:02.09        
                  30.07     1:02.09 (32.02)                                        
  2 Schmittle, Anna C         10 Wsy Swimming         1:02.49    1:02.15        
                  29.78     1:02.15 (32.37)                                        
  3 Lu, YangYang              10 CVAC                 1:02.60    1:04.29        
                  30.20     1:04.29 (34.09)                                        
  4 Lyons, Peyten L           10 PACS                 1:06.12    1:06.54        
                  31.23     1:06.54 (35.31)                                        
  5 Byler, Hannah N           10 FSC                  1:06.69    1:07.05        
                  32.33     1:07.05 (34.72)                                        
  6 Moffitt, Anastasia M      10 FSC                  1:07.06    1:07.15        
                  32.57     1:07.15 (34.58)                                        
  7 Sweigart, Shanna L        10 FSC                  1:09.59    1:07.82        
                  32.22     1:07.82 (35.60)                                        
  8 Small, Summer R            9 HAY                  1:14.01    1:09.62        
                  33.61     1:09.62 (36.01)                                        
  9 Stauffer, Abby E          10 Chambersburg         1:11.05    1:09.89        
                  32.57     1:09.89 (37.32)                                        
 10 Blake, Macy               10 Chambersburg         1:11.82    1:12.08        
                  34.31     1:12.08 (37.77)                                        
 11 Parrish, Emily            10 Otters               1:13.64    1:12.41        
                  34.57     1:12.41 (37.84)                                        
 12 Luft, Rebecca E            9 NYAC                 1:12.20    1:13.29        
                  34.23     1:13.29 (39.06)                                        
 
Event 17  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 16.93      2/1995 C. COURAGE - SAC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mata, Jonathan             8 LPAC                   18.48      18.65        
  2 Waters, Jefferson          8 LPAC                   18.34      18.68        
  3 Zachary, Kevin A           8 Hershey                20.60      19.93        
  4 Smith, Aaron               7 EAC                    20.00      21.08        
  5 Horan, Tyler M             7 EPAC                   21.20      21.25        
  6 Smith, Caleb M             7 FSC                    21.21      21.44        
  7 Spoerl, Wade               8 Lancaster              22.03      21.83        
  8 Foster, Tyler M            7 Gettysburg             21.34      21.97        
  9 Todd, Josh M               8 MASC                   22.32      22.03        
 10 Bouslough, Jake G          8 Hershey                21.83      22.72        
 11 Merlo, Christopher         7 LPAC                   22.15      23.29        
 12 Bloom, Christopher         7 LPAC                   21.52      23.47        
 
Event 18  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 16.38      2/2000 KAYLA MASLOWSKI - GETY                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harnish, Courtney N        8 York Y                 17.51      17.38        
  2 Finnerty, Claire           8 Collegiate             20.13      18.99        
  3 Nolte, Nikolette M         7 TriValley YMCA         19.66      19.53        
  4 Howery, Taylor L           8 Gettysburg             19.13      19.62        
  5 Margraf, Jesse P           8 Wsy Swimming           20.00      19.71        
  6 Dodd, Sarah M              8 York Y                 19.69      19.99        
  7 Peters, Emily              8 Otters                 21.19      20.53        
  8 Rice, Macyn                8 CVAC                   20.60      21.22        
  9 Barone, Kayla              7 LPAC                   20.86      21.43        
 10 Ortenzio, Alexis           8 Acws Swimming          20.83      21.65        
 11 Dombroski, Madeline        8 SMSC                   20.56      21.79        
 12 Tate, Eleanor              8 CYAA                   21.20      22.60        
 
Event 19  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 30.27      2/2000 CODY WEIK - CVAC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poe, Cory                 10 NYAC                   32.69      32.56        
  2 Kushner, Jack             10 LPAC                   33.76      33.86        
  3 Reilly, Jacob S           10 Hershey                36.48      36.27        
  4 Marino, Nathanael C       10 TriValley YMCA         36.44      36.56        
  5 Harris, Eric               9 CYAA                   38.70      37.27        
  6 Pandelios, Mark G         10 Hershey                36.28      37.29        
  7 Fox, Adam                  9 Otters                 37.75      38.31        
  8 Bloom, Nicholas            9 LPAC                   40.55      38.35        
  8 Mintzer, Andrew R         10 MARA                   37.69      38.35        
 10 Alsher, Phil M            10 EPAC                   38.95      38.71        
 11 Marakowski, Paul J        10 FSC                    41.31      39.58        
 12 Oren, Nathan              10 LPAC                   41.26      41.54        
 
Event 20  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 31.71   2/19/2006 Kelly N Hamilton, Chargers                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swartzell, Lillian K      10 EPAC                   33.35      32.99        
  2 Lyons, Peyten L           10 PACS                   33.94      33.68        
  3 Chalk, Regan M            10 HAY                    34.07      34.04        
  4 Reznitchenko, Inna V      10 Wsy Swimming           35.05      34.71        
  5 Clark, Moriah              9 CVAC                   37.37      35.90        
  6 Vaughn, Carley E           9 Wsy Swimming           35.40      35.98        
  7 Allen, Kristen            10 MARA                   36.32      36.11        
  8 Metz, Karlee N            10 Chambersburg           37.69      37.80        
  9 Stoner, Samantha M         9 EAC                    37.61      37.94        
 10 Turner, Olivia L          10 MASC                   38.38      38.04        
 10 Griggs, Annie R           10 CYAA                   37.95      38.04        
 12 Cook, Cameryn              9 LPAC                   37.81      38.56        
 
Event 21  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 14.88      2/1998 C. WEIK - LEBY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moffitt, Matthew J         8 FSC                    15.76      17.05        
  2 Francis, Tyler             8 CVAC                   19.13      18.46        
  3 Cowden, Alex               8 Gettysburg             17.83      18.57        
  4 Schaefer, Justin           8 Lancaster              18.28      18.88        
  5 Miller, Tyler              8 LPAC                   20.37      19.88        
  6 Heisey, Nathan             8 Lancaster              21.42      21.73        
  7 Gunn, Ted P                8 York Y                 21.39      22.09        
  8 Wisor, Joshua D            8 Collegiate             20.63      22.74        
  9 Bouslough, Jake G          8 Hershey                23.56      23.78        
 10 Blake, Maximilian A        8 Collegiate             23.37      24.46        
 -- Skiles, Logan G            6 HAY                    22.91         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Bixler, Jake J             7 York Y                 18.90         DQ        
      Scissors kick
 
Event 22  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 14.76   2/20/2005 Meaghan M Raab, Hershey                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fortney, Autumn            8 LPAC                   18.40      17.14        
  2 Yeager, Rachel             8 Sea Lions              18.54      18.22        
  3 Johns, Abigail             8 EAC                    17.63      18.62        
  4 Kline, Vyktoria N          7 LEBY                   19.65      18.81        
  5 Surfus, Taylor M           8 Hershey                18.94      19.45        
  6 Waughen, Amy               8 Sea Lions              19.66      19.78        
  7 Arnold, Ava                8 LPAC                   20.34      20.56        
  8 Howery, Taylor L           8 Gettysburg             19.92      20.66        
  9 Baginski, Amanda M         8 WAY                    21.20      21.08        
 10 Posavec, Katie             7 LPAC                   21.45      21.29        
 10 Rampulla, Emma             8 SMSC                   21.60      21.29        
 12 Rice, Macyn                8 CVAC                   19.56      21.34        
 
Event 23  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 29.58      2/1990 N. DYER - EPAC                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poe, Cory                 10 NYAC                   32.97      32.17        
  2 Hagan, Josh T             10 Hershey                33.13      32.76        
  3 Snyder, Zach A             9 Wsy Swimming           32.62      33.54        
  4 Soltanov, Georgiy A       10 FSC                    34.65      33.92        
  5 Chu, Benjamin S            9 York Y                 35.00      34.82        
  6 Francis, Benjamin         10 CVAC                   35.71      35.01        
  7 Ceneviva, Zach J          10 Hershey                35.35      35.17        
  8 Chastain, Conor           10 Lancaster              35.96      35.47        
  9 Walters, Caleb M          10 Hershey                37.97      37.05        
 10 Barr, Alex J              10 Collegiate             38.23      37.34        
 11 Grenier, Austin E         10 MARA                   37.81      37.78        
 12 Kumar, Ganesh             10 LPAC                   39.97      39.92        
 
Event 24  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 29.41   2/23/2003 Emily Weaner, WSY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swartzell, Lillian K      10 EPAC                   32.11      32.87        
  2 Myers, Lily               10 Lancaster              33.11      33.12        
  3 Dempsey, Molly            10 LPAC                   34.06      34.12        
  4 Gallagher, Meghan T       10 NYAC                   33.67      34.19        
  5 Moffitt, Anastasia M      10 FSC                    35.48      34.63        
  6 Banks, Hailee M           10 MASC                   35.78      35.07        
  7 Hamrick, Maddy            10 CVAC                   34.68      35.11        
  8 Vaughn, Carley E           9 Wsy Swimming           34.98      35.96        
  9 Sweigart, Shanna L        10 FSC                    37.47      36.27        
 10 Cook, Cameryn              9 LPAC                   37.36      37.80        
 11 Walter, Bethany           10 LPAC                   36.65      38.00        
 12 Cherry, Rachel            10 LPAC                   37.90      40.03        
 
Event 25  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:16.74      2/2001 ALLEN WEIK - FSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moffitt, Matthew J         8 FSC                  1:23.37    1:21.00        
                  37.72     1:21.00 (43.28)                                        
  2 Deckman, Jacob N           8 CVAC                 1:25.83    1:22.58        
                  36.85     1:22.58 (45.73)                                        
  3 Walter, Christopher        8 LPAC                 1:32.70    1:27.03        
                  39.93     1:27.03 (47.10)                                        
  4 Anderson, Jarod T          8 Wsy Swimming         1:29.69    1:27.37        
                  40.72     1:27.37 (46.65)                                        
  5 Francis, Tyler             8 CVAC                 1:37.99    1:33.17        
                  41.91     1:33.17 (51.26)                                        
  6 Cowden, Alex               8 Gettysburg           1:36.80    1:34.26        
                  43.04     1:34.26 (51.22)                                        
  7 McNamara, Luke             8 LPAC                 1:37.40    1:34.52        
                  45.94     1:34.52 (48.58)                                        
  8 Boyer, David B             8 NYAC                 1:39.55    1:37.13        
                  45.29     1:37.13 (51.84)                                        
  9 Roadcap, Mason M           8 Northern Dauphin     1:42.42    1:42.56        
                  48.80     1:42.56 (53.76)                                        
 10 Black, Royce               8 CYAA                 1:42.23    1:44.27        
                  48.52     1:44.27 (55.75)                                        
 11 Spahr, Riley R             7 Acws Swimming        1:42.61    1:44.34        
                  52.26     1:44.34 (52.08)                                        
 -- Seymour, Grant D           8 York Y               1:43.75         DQ        
      Scissors kick - fly
                  44.22          DQ (51.95)                                        
 
Event 26  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:18.00      2/2001 ANDREA STAUB - HAY                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harnish, Courtney N        8 York Y               1:24.68    1:24.19        
                  36.15     1:24.19 (48.04)                                        
  2 Pokrzywa, Julia            8 SMSC                 1:29.32    1:27.26        
                  39.79     1:27.26 (47.47)                                        
  3 Bord, Jadyn L              8 FSC                  1:33.85    1:31.40        
                  43.42     1:31.40 (47.98)                                        
  4 Eby, Rachel M              8 NYAC                 1:34.37    1:34.34        
                  45.96     1:34.34 (48.38)                                        
  5 Johns, Abigail             8 EAC                  1:32.20    1:35.10        
                  42.24     1:35.10 (52.86)                                        
  6 Peters, Emily              8 Otters               1:37.31    1:36.43        
                  44.26     1:36.43 (52.17)                                        
  7 Smith, Jordan M            8 Collegiate           1:38.45    1:39.15        
                  45.29     1:39.15 (53.86)                                        
  8 King, Caelyn K             7 EPAC                 1:39.31    1:40.26        
                  48.20     1:40.26 (52.06)                                        
  9 Lloyd, Tatum M             8 Northern Dauphin     1:42.48    1:42.89        
                  47.32     1:42.89 (55.57)                                        
 10 Rice, Macyn                8 CVAC                 1:43.66    1:43.76        
                  47.04     1:43.76 (56.72)                                        
 11 Jackson, Peyton            8 MSC                  1:48.80    1:48.47        
                  51.75     1:48.47 (56.72)                                        
 -- Luft, Katie M              6 NYAC                 1:48.50         DQ        
      One hand touch - breast
                  49.35          DQ (55.67)                                        
 
Event 27  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:06.25      2/2000 CODY WEIK - CVAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Ben M           10 Wsy Swimming         1:13.09    1:12.70        
                  34.05     1:12.70 (38.65)                                        
  2 Drexler, Will H           10 Hershey              1:13.37    1:13.35        
                  34.10     1:13.35 (39.25)                                        
  3 Hagan, Josh T             10 Hershey              1:15.17    1:13.68        
                  33.70     1:13.68 (39.98)                                        
  4 Dubbs, Nate B             10 Collegiate           1:20.40    1:18.30        
                  35.43     1:18.30 (42.87)                                        
  5 Francis, Benjamin         10 CVAC                 1:17.38    1:18.33        
                  35.72     1:18.33 (42.61)                                        
  6 Soltanov, Georgiy A       10 FSC                  1:18.25    1:18.60        
                  37.64     1:18.60 (40.96)                                        
  7 Chu, Benjamin S            9 York Y               1:20.21    1:18.94        
                  36.23     1:18.94 (42.71)                                        
  8 Marino, Nathanael C       10 TriValley YMCA       1:20.73    1:19.33        
                  35.87     1:19.33 (43.46)                                        
  9 Hammaker, Rhyce D          9 Collegiate           1:22.84    1:23.92        
                  39.19     1:23.92 (44.73)                                        
 10 Chastain, Conor           10 Lancaster            1:26.57    1:24.90        
                  39.67     1:24.90 (45.23)                                        
 11 Fox, Adam                  9 Otters               1:22.58    1:26.13        
                  38.52     1:26.13 (47.61)                                        
 12 Axtman, August             9 LPAC                 1:22.32    1:27.48        
                  41.38     1:27.48 (46.10)                                        
 
Event 28  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:08.48      2/1999 C. McINTYRE - BEAR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tafuto, Vivi M            10 Hershey              1:11.84    1:12.15        
                  35.14     1:12.15 (37.01)                                        
  2 Myers, Lily               10 Lancaster            1:15.93    1:16.00        
                  34.27     1:16.00 (41.73)                                        
  3 Bode, Noelle L            10 HAY                  1:16.45    1:16.59        
                  35.66     1:16.59 (40.93)                                        
  4 Lyons, Peyten L           10 PACS                 1:18.05    1:16.96        
                  34.79     1:16.96 (42.17)                                        
  5 Lu, YangYang              10 CVAC                 1:17.12    1:18.33        
                  36.58     1:18.33 (41.75)                                        
  6 Reznitchenko, Inna V      10 Wsy Swimming         1:19.28    1:19.37        
                  37.60     1:19.37 (41.77)                                        
  7 Walmer, Jenna M           10 EAC                  1:22.12    1:20.00        
                  36.79     1:20.00 (43.21)                                        
  8 Beekler, Maddy M          10 EPAC                 1:20.93    1:20.74        
                  39.13     1:20.74 (41.61)                                        
  9 Barone, Oriana             9 LEBY                 1:22.59    1:22.10        
                  38.52     1:22.10 (43.58)                                        
 10 Hamrick, Maddy            10 CVAC                 1:21.30    1:22.14        
                  37.57     1:22.14 (44.57)                                        
 11 Turner, Olivia L          10 MASC                 1:22.39    1:24.58        
                  38.32     1:24.58 (46.26)                                        
 12 Walter, Bethany           10 LPAC                 1:23.12    1:26.33        
                  40.47     1:26.33 (45.86)                                        
 
Event 29  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:00.87      2/1980 HSC                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    1:07.07    1:04.17        
     1) McNamara, Luke 8                2) Waters, Jefferson 8            
     3) Walter, Christopher 8           4) Mata, Jonathan 8               
                  32.57     1:04.17 (31.60)                                        
  2 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:08.41    1:08.52        
     1) Reznitchenko, Maxim 7           2) Francis, Tyler 8               
     3) Smith, Crawford 8               4) Deckman, Jacob N 8             
                  35.10     1:08.52 (33.42)                                        
  3 Lancaster Family YMCA  'A'                        1:12.22    1:08.78        
     1) Spoerl, Wade 8                  2) Byrne, Jared 8                 
     3) Xakellis, Chris 8               4) Schaefer, Justin 8             
                  34.65     1:08.78 (34.13)                                        
 -- Wsy Swimming  'A'                                 1:14.37         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Anderson, Jarod T 8             2) Pickering, Quinn K 8           
     3) Dengler, Jack T 8               4) Tanguay, Joseph R 7            
                  39.80          DQ (32.93)                                        
 
Event 30  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:02.12      2/1988 EAC                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club  'A'                    1:11.79    1:10.23        
     1) Dombroski, Madeline 8           2) Lay, Megan 8                   
     3) Rampulla, Emma 8                4) Pokrzywa, Julia 8              
                  36.85     1:10.23 (33.38)                                        
  2 Elizabethown Aquatic Club  'A'                    1:12.84    1:11.37        
     1) Schell, Erika 8                 2) Reiner, Emily 8                
     3) Rachael, Oliviah 7              4) Johns, Abigail 8               
                  36.01     1:11.37 (35.36)                                        
  3 Aquatic Club of the West Shore  'A'               1:16.64    1:15.60        
     1) Tolentino, Athena J 6           2) Ortenzio, Alexis 8             
     3) Woodworth, Megan 8              4) Yohe, McKenna 8                
                  37.58     1:15.60 (38.02)                                        
  4 Northern York Aquatic Club  'A'                   1:16.22    1:16.74        
     1) Luft, Katie M 6                 2) Eby, Rachel M 8                
     3) Juba, Anna C 8                  4) Munshower, Alisea 7            
                  37.20     1:16.74 (39.54)                                        
  5 Mechanicsburg Swim Club  'A'                      1:18.67    1:17.71        
     1) Stewart, EllieAnna A 8          2) Baker, Zoe 8                   
     3) Jackson, Peyton 8               4) Weiss, Laura 7                 
                  40.40     1:17.71 (37.31)                                        
 -- Carlisle YMCA Aquatics Assoc.  'A'                1:17.93         DQ        
      Interfered with another swimmer
     1) Young, Sierra 6                 2) Thompson, Sarah 8              
     3) Ulsh, Kathryn 8                 4) Hoffman, Caroline 8            
                  41.66          DQ (58.84)                                        
 
Event 31  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:58.23   2/22/2004 Hershey Aquatic Club, Hershey              
                         D Nolan, T Maurer, M Veith, K Ruddle              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marauder Aquatic Club  'A'                        2:21.83    2:14.40        
     1) Mintzer, Andrew R 10            2) Lichty, Adam C 9               
     3) Grenier, Austin E 10            4) Frey, Logan 10                 
                  31.41     1:07.63 (36.22)     1:43.00 (35.37)     2:14.40 (31.40)
  2 Hershey Aquatic Club  'A'                         2:19.52    2:16.16        
     1) Walters, Caleb M 10             2) Mitrovic, Alex E 9             
     3) Nasta, Adam 9                   4) Pandelios, Mark G 10           
                  32.59     1:08.39 (35.80)     1:46.22 (37.83)     2:16.16 (29.94)
  3 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:29.67    2:25.79        
     1) Rosenberry, Hank 10             2) Kint, Matthew D 9              
     3) Osterhoudt, Hunter J 9          4) Toon, Trevor 9                 
                  38.15     1:14.16 (36.01)     1:48.94 (34.78)     2:25.79 (36.85)
  4 Chambersburg Y Chargers  'A'                      2:34.17    2:30.84        
     1) Bennett, Kodi K 9               2) Soper, Grayson 10              
     3) Chance, Julian 9                4) Boyd, Nick N 10                
                  43.13     1:20.17 (37.04)     1:59.64 (39.47)     2:30.84 (31.20)
  5 Mechanicsburg Swim Club  'A'                      2:45.87    2:37.53        
     1) Auriemma, Colin 10              2) Darr, Liam 9                   
     3) Seig, Wyatt 10                  4) Marchi, Dominic 10             
                  35.46     1:18.30 (42.84)     1:58.65 (40.35)     2:37.53 (38.88)
 -- Carlisle YMCA Aquatics Assoc.  'A'                2:27.64         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Harris, Eric 9                  2) Madio, Daniel 9                
     3) Jones, Daniel 10                4) Hoch, Jackson 9                
                  38.73     1:14.50 (35.77)     1:53.80 (39.30)          DQ (31.38)
 
Event 32  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:56.62      2/1993 CYMC                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanover YMCA Stingrays  'A'                       2:07.97    2:04.73        
     1) Bode, Noelle L 10               2) Mowrey, Kate M 9               
     3) Small, Summer R 9               4) Chalk, Regan M 10              
                  34.33     1:05.36 (31.03)     1:38.32 (32.96)     2:04.73 (26.41)
  2 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:06.19    2:04.80        
     1) Lu, YangYang 10                 2) Gates, Kaitlyn 10              
     3) Hamrick, Maddy 10               4) Clark, Moriah 9                
                  31.18     1:03.44 (32.26)     1:35.37 (31.93)     2:04.80 (29.43)
  3 Chambersburg Y Chargers  'A'                      2:10.09    2:08.81        
     1) Metz, Karlee N 10               2) Stauffer, Abby E 10            
     3) Pong, Alexandra C 10            4) Blake, Macy 10                 
                  31.18     1:02.43 (31.25)     1:36.29 (33.86)     2:08.81 (32.52)
  4 Elizabethown Aquatic Club  'A'                    2:15.86    2:11.88        
     1) Stoner, Samantha M 9            2) Goodling, Haley 10             
     3) Hershey, Samantha J 9           4) Walmer, Jenna M 10             
                  32.17     1:07.67 (35.50)     1:39.46 (31.79)     2:11.88 (32.42)
  5 Northern York Aquatic Club  'A'                   2:12.18    2:12.34        
     1) Day, Logan 10                   2) Linder, Jena 10                
     3) Luft, Rebecca E 9               4) Gallagher, Meghan T 10         
                  33.56     1:07.00 (33.44)     1:41.47 (34.47)     2:12.34 (30.87)
  6 Hershey Aquatic Club  'A'                         2:16.32    2:13.44        
     1) Skelly, Jocelyn 10              2) Rhoads, Rylie A 10             
     3) Reilly, Sabrina R 10            4) Duck, Olivia 9                 
                  34.40     1:07.79 (33.39)     1:41.52 (33.73)     2:13.44 (31.92)
 
Event 33  Boys 11 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 1:43.28      2/1999 M. HAUPT - CYAA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruddle, Kyle S            14 Hershey              1:55.51    1:52.57        
                  26.40       54.68 (28.28)     1:23.55 (28.87)     1:52.57 (29.02)
  2 McElheny, Zachary         17 EAC                  1:55.87    1:54.87        
                  26.48       55.51 (29.03)     1:25.08 (29.57)     1:54.87 (29.79)
  3 Tunitis, Steve C          15 PACS                 1:56.87    1:56.10        
                  26.21       55.72 (29.51)     1:26.15 (30.43)     1:56.10 (29.95)
  4 Beavers, Brett            18 Lancaster            1:58.84    1:56.24        
                  26.07       55.43 (29.36)     1:26.07 (30.64)     1:56.24 (30.17)
  5 Block, Adam D             15 TriValley YMCA       1:56.28    1:56.81        
                  26.01       55.56 (29.55)     1:26.27 (30.71)     1:56.81 (30.54)
  6 Mancuso, Philip C         13 Hershey              1:59.28    1:57.81        
                  26.09       56.13 (30.04)     1:26.72 (30.59)     1:57.81 (31.09)
  7 Kahoe, Cody               15 Collegiate           1:59.38    1:58.78        
                  27.37       56.70 (29.33)     1:27.63 (30.93)     1:58.78 (31.15)
  8 Denniston, John           15 LPAC                 1:57.64    1:58.80        
                  27.30       56.65 (29.35)     1:27.34 (30.69)     1:58.80 (31.46)
  9 Hall, James T             17 Chambersburg         2:00.38    1:59.76        
                  26.58       57.03 (30.45)     1:28.96 (31.93)     1:59.76 (30.80)
 10 Weir, Sean M              15 Northern Dauphin     1:58.99    2:00.13        
                  25.73       56.05 (30.32)     1:28.24 (32.19)     2:00.13 (31.89)
 11 Whistler, J. C.           15 MSC                  2:00.90    2:01.38        
                  26.82       56.17 (29.35)     1:27.90 (31.73)     2:01.38 (33.48)
 12 Rickens, Zachary R        14 Wsy Swimming         2:00.93    2:01.71        
                  27.59       58.82 (31.23)     1:30.65 (31.83)     2:01.71 (31.06)
 
Event 34  Girls 11 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 1:55.09   2/23/2003 Tricia Weaner, WSY                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grier, Alexis R           13 Hershey              2:00.18    2:00.17        
                  27.78       58.46 (30.68)     1:29.66 (31.20)     2:00.17 (30.51)
  2 Surfus, Samantha M        12 Hershey              2:00.86    2:00.46        
                  27.76       58.49 (30.73)     1:29.71 (31.22)     2:00.46 (30.75)
  3 Ryan, Gillian R           12 TriValley YMCA       2:02.56    2:01.37        
                  28.20       59.18 (30.98)     1:30.79 (31.61)     2:01.37 (30.58)
  4 Kopacko, Christine        15 MSC                  2:03.97    2:01.52        
                  28.02       58.81 (30.79)     1:30.17 (31.36)     2:01.52 (31.35)
  5 Bowers, Autumn M          15 Chambersburg         2:07.61    2:04.55        
                  28.65     1:00.68 (32.03)     1:32.66 (31.98)     2:04.55 (31.89)
  6 Taylor, Kristin A         15 NYAC                 2:05.75    2:06.58        
                  28.57     1:00.20 (31.63)     1:33.83 (33.63)     2:06.58 (32.75)
  7 Bender, Kelli             15 SAC                  2:08.67    2:06.61        
                  29.36     1:01.46 (32.10)     1:34.19 (32.73)     2:06.61 (32.42)
  8 Pityk, Rachel             16 Otters               2:07.18    2:08.12        
                  28.94     1:01.39 (32.45)     1:35.11 (33.72)     2:08.12 (33.01)
  9 Harper, Leah M            17 Collegiate           2:09.11    2:09.45        
                  29.51     1:02.25 (32.74)     1:35.86 (33.61)     2:09.45 (33.59)
 10 Owen, Emily L             15 Acws Swimming        2:10.59    2:09.51        
                  29.86     1:02.95 (33.09)     1:37.03 (34.08)     2:09.51 (32.48)
 11 Schug, Megan              15 Otters               2:10.92    2:09.88        
                  28.87     1:01.81 (32.94)     1:36.00 (34.19)     2:09.88 (33.88)
 12 Capasso, Teresa           15 MSC                  2:10.29    2:10.84        
                  29.75     1:02.91 (33.16)     1:37.29 (34.38)     2:10.84 (33.55)
 
Event 35  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:53.26   2/20/2005 WSY Swimming, WSY Swimming                 
                         S Gasparini, A Hamilton, B Gebhart, C Brenneman   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming  'A'                                 2:00.27    1:57.59        
     1) Tate, Mason 11                  2) Wenner, Seth R 12              
     3) Brenneman, Jack C 12            4) Daley, Sean M 12               
                  31.15     1:02.45 (31.30)     1:29.53 (27.08)     1:57.59 (28.06)
  2 Hershey Aquatic Club  'A'                         2:00.74    2:01.17        
     1) Doss, Austin D 12               2) Ceneviva, Steven M 12          
     3) Tafuto, Vinny F 12              4) Benovy, Cole E 12              
                  28.80     1:03.87 (35.07)     1:33.75 (29.88)     2:01.17 (27.42)
  3 Northern York Aquatic Club  'A'                   2:12.97    2:12.43        
     1) Erb, James J 11                 2) Grim, Jordan M 12              
     3) Clarke, Joshua M 11             4) Boyer, DJ J 11                 
                  33.86     1:10.54 (36.68)     1:43.57 (33.03)     2:12.43 (28.86)
  4 Northern Dauphin County YMCA  'A'                 2:14.40    2:12.84        
     1) Kappenhagen, Andrew L 12        2) Harris, Collin 12              
     3) Lloyd, Ian E 11                 4) Davis, Cole A 12               
                  33.29     1:12.47 (39.18)     1:43.55 (31.08)     2:12.84 (29.29)
  5 Lancaster Family YMCA  'A'                        2:11.79    2:13.99        
     1) Miller, Chase 12                2) Myers, Elijah 12               
     3) Ross, Dan 12                    4) Lindsley, Cooper 12            
                  35.86     1:15.43 (39.57)     1:47.84 (32.41)     2:13.99 (26.15)
  6 Hershey Aquatic Club  'B'                         2:24.44    2:23.13        
     1) Duck, Isaiah M 11               2) Jarvis, Michael P 12           
     3) Kirman, Mitch S 12              4) Waters, James 11               
                  37.80     1:18.04 (40.24)     1:53.39 (35.35)     2:23.13 (29.74)
 
Event 36  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:57.54   2/17/2008 TriValley Y Great White Sharks, TriValley Y
                         R Stump, A Garrett, H Schumacher, G Ryan          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 TriValley Y Great White Sharks  'A'               2:00.58    1:57.54%       
     1) Stump, Rachel E 12              2) Garrett, Alexandra N 12        
     3) Schumacher, Hannah J 12         4) Ryan, Gillian R 12             
                  30.84     1:04.24 (33.40)     1:33.10 (28.86)     1:57.54 (24.44)
  2 Wsy Swimming  'A'                                 1:59.44    1:57.86        
     1) Hoch, Madeline J 12             2) Burkett, Jessica M 12          
     3) Gasparini, Anna M 12            4) Shirtliff, Samantha L 11       
                  29.18     1:02.33 (33.15)     1:31.21 (28.88)     1:57.86 (26.65)
  3 Hershey Aquatic Club  'A'                         2:01.08    2:00.84        
     1) Clippinger, Rachel M 12         2) Miller, Meghan E 12            
     3) Surfus, Samantha M 12           4) Nasta, Hazel 12                
                  30.74     1:04.78 (34.04)     1:32.56 (27.78)     2:00.84 (28.28)
  4 Elizabethown Aquatic Club  'A'                    2:02.45    2:03.34        
     1) Hayward, Tess 12                2) Reale, Emily N 12              
     3) Eurich, Jenny 12                4) Yunginger, Rebecca 12          
                  32.54     1:05.14 (32.60)     1:35.34 (30.20)     2:03.34 (28.00)
  5 Lebanon Valley Otters  'A'                        2:09.51    2:09.00        
     1) Peters, Madison 11              2) May, Allyna 11                 
     3) Wingert, Katie 11               4) Morgan, Megan 12               
                  31.84     1:09.68 (37.84)     1:39.69 (30.01)     2:09.00 (29.31)
  6 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    2:09.58    2:10.78        
     1) Dempsey, Courtney 12            2) Rineer, Brittney 12            
     3) Massaro, Alyssa 11              4) Watts, Bryce 11                
                  33.96     1:11.30 (37.34)     1:44.09 (32.79)     2:10.78 (26.69)
 
Event 37  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:45.05      2/1994 HESY                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hershey Aquatic Club  'A'                         1:46.24    1:45.14        
     1) Maurer, Timmy C 14              2) Ruddle, Kyle S 14              
     3) Mancuso, Philip C 13            4) Young, Jeffrey B 14            
                  25.84       55.29 (29.45)     1:21.95 (26.66)     1:45.14 (23.19)
  2 Lebanon Valley Otters  'A'                        1:55.35    1:53.03        
     1) Bohn, Travis 14                 2) Kaylor, Kirby 14               
     3) Jones, Ben 13                   4) Holey, John 14                 
                  25.96       58.75 (32.79)     1:26.53 (27.78)     1:53.03 (26.50)
  3 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    2:04.77    2:01.81        
     1) Gillespie, Matt 13              2) McGuire, Luke 13               
     3) Tkatch, Colin 14                4) Kosier, Jay 14                 
                  32.32     1:06.49 (34.17)     1:37.40 (30.91)     2:01.81 (24.41)
  4 Mercersburg Area Swim Club  'A'                   2:04.93    2:02.12        
     1) Heebner, Clay M 14              2) Bock, Michael S 13             
     3) Clevenger, Zane M 13            4) Green, Fred L 13               
                  30.89     1:03.78 (32.89)     1:32.44 (28.66)     2:02.12 (29.68)
  5 Lancaster Family YMCA  'A'                        2:10.22    2:08.37        
     1) Sands, Patrick 13               2) Leahy, Andrew 13               
     3) Meck, Michael J 14              4) Alshouse, Chad 13              
                  32.64     1:09.17 (36.53)     1:41.29 (32.12)     2:08.37 (27.08)
 
Event 38  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:55.27    3/2/2002 Hershey Aquatic Club                       
                         J Jacoby, A Barsanti, K Cooley, J Clugh           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hershey Aquatic Club  'A'                         1:59.19    1:57.17        
     1) Sevco, Leah N 13                2) McCarty, Carolyn M 13          
     3) Ross, Caitlin M 14              4) Grier, Alexis R 13             
                  30.52     1:02.94 (32.42)     1:31.95 (29.01)     1:57.17 (25.22)
  2 Lancaster Family YMCA  'A'                        2:00.72    1:59.46        
     1) Anderson, Emily 14              2) Beck, Sarah 14                 
     3) Beck, Kendall 13                4) Burkhart, Jessica 14           
                  30.27     1:03.51 (33.24)     1:34.73 (31.22)     1:59.46 (24.73)
  3 Northern York Aquatic Club  'A'                   2:02.51    2:01.65        
     1) Trgovic, Jessica 14             2) Atwood, Julia K 13             
     3) Purvis, Annie C 14              4) Bleiler, Jessica R 14          
                  30.46     1:06.42 (35.96)     1:35.75 (29.33)     2:01.65 (25.90)
  4 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:03.99    2:02.49        
     1) Fickes, Erica 13                2) Smith, AJ 14                   
     3) Sunday, Hannah M 13             4) Hamrick, Tory 13               
                  32.31     1:05.60 (33.29)     1:34.69 (29.09)     2:02.49 (27.80)
  5 Collegiate Aquatics  'A'                          2:03.16    2:03.29        
     1) Lazusky, Jeanette I 13          2) Clancy, Erica G 13             
     3) Gifford, Amy L 14               4) Wary, Samantha L 14            
                  33.54     1:08.46 (34.92)     1:38.21 (29.75)     2:03.29 (25.08)
  6 Elizabethown Aquatic Club  'A'                    2:06.90    2:06.85        
     1) Foltz, Megan 14                 2) Stehman, Aimee L 14            
     3) Oberholtzer, Abby K 14          4) Ricedorf, Brittany 14          
                  32.93     1:10.87 (37.94)     1:41.01 (30.14)     2:06.85 (25.84)
 
Event 39  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:37.50      2/1991 HESY                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collegiate Aquatics  'A'                          1:44.94    1:44.34        
     1) Falgoust, Matthew T 16          2) Twomey, Jimmy 17               
     3) Cheslock, Michael 18            4) Shedleski, David J 17          
                  27.71       57.07 (29.36)     1:22.05 (24.98)     1:44.34 (22.29)
  2 Lebanon Valley Otters  'A'                        1:46.53    1:45.53        
     1) Good, Matt 16                   2) Wingert, Daniel 16             
     3) Bohn, Austin 16                 4) Harmon, Chase 16               
                  27.30       57.14 (29.84)     1:23.15 (26.01)     1:45.53 (22.38)
  3 Elizabethown Aquatic Club  'A'                    1:48.37    1:47.19        
     1) Barninger, Chad D 16            2) Sherk, Giovanni 18             
     3) McElheny, Zachary 17            4) Schulz, Thomas 15              
                  29.69       57.78 (28.09)     1:23.67 (25.89)     1:47.19 (23.52)
  4 Aquatic Club of the West Shore  'A'               1:47.67    1:47.36        
     1) Krepps, Noah 15                 2) Young, Adam A 15               
     3) Trimmer, Luke T 15              4) Cambria, Ben D 15              
                  27.20       58.00 (30.80)     1:23.18 (25.18)     1:47.36 (24.18)
  5 TriValley Y Great White Sharks  'A'               1:48.39    1:47.70        
     1) O'Neil, Madison A 16            2) Gottlund, Seth S 15            
     3) Wendling, Seth T 16             4) Block, Adam D 15               
                  26.75       57.61 (30.86)     1:23.93 (26.32)     1:47.70 (23.77)
  6 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:52.41    1:50.43        
     1) Snyder, Matt A 16               2) Brown, Chris J 15              
     3) Deckman, Joshua 17              4) Bonhoff, Zac D 15              
                  28.19       58.54 (30.35)     1:26.14 (27.60)     1:50.43 (24.29)
 
Event 40  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:52.62      2/1999 EPAC A                                     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dauphin County YMCA  'A'                 1:57.65    1:55.74        
     1) Travitz, Kasey A 17             2) Luzik, Alison P 16             
     3) Luzik, Brittany R 16            4) Kell, Rose C 15                
                  29.07     1:01.64 (32.57)     1:29.84 (28.20)     1:55.74 (25.90)
  2 Lancaster Family YMCA  'A'                        1:57.55    1:59.36        
     1) Alshouse, Lauren 15             2) Linnell, Kalani 17             
     3) Allison, Katie 16               4) Gates, Melissa 17              
                  29.81     1:04.79 (34.98)     1:32.97 (28.18)     1:59.36 (26.39)
  3 Lebanon Valley Otters  'A'                        2:01.35    2:01.36        
     1) Silcox, Amanda 16               2) May, Andrea 16                 
     3) Pityk, Rachel 16                4) Gardner, Mary 16               
                  30.99     1:05.16 (34.17)     1:34.51 (29.35)     2:01.36 (26.85)
  4 Mercersburg Area Swim Club  'A'                   2:02.87    2:01.84        
     1) Reeder, Rachel 17               2) Reed, Keegan J 14              
     3) Wilson, Liane A 17              4) Hess, Hali D 16                
                  30.27     1:04.66 (34.39)     1:34.17 (29.51)     2:01.84 (27.67)
  5 East Pennsboro Aquatic Club  'A'                  2:03.90    2:02.29        
     1) Copella, Abby J 17              2) Nguyen, Kim H 17               
     3) Milstead, Shannon M 16          4) Black, Tess A 17               
                  31.04     1:05.23 (34.19)     1:34.41 (29.18)     2:02.29 (27.88)
  6 Lebanon Valley Otters  'B'                        2:05.81    2:04.41        
     1) Wartluft, Brittany 17           2) Cooper, Mary 15                
     3) Neidlinger, Rachel 15           4) Schug, Megan 15                
                  32.82     1:07.38 (34.56)     1:37.51 (30.13)     2:04.41 (26.90)
 
Event 41  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 23.51   2/17/2008 Nathan D Smith, Collegiate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Nathan D           12 Collegiate             24.25      23.51%       
  2 Wenner, Seth R            12 Wsy Swimming           25.14      25.07        
  3 Barr, John W              12 WAY                    26.63      26.00        
  4 Miller, Zack L            12 HAY                    27.04      26.62        
  5 Mertz, Connor T           12 TriValley YMCA         27.62      27.32        
  6 Leaper, Mac               12 WAY                    28.31      27.56        
  7 Wells, Travis C           12 MARA                   28.13      27.57        
  8 Hensel, Ashton B          11 York Y                 28.12      28.21        
  9 Tanguay, Henry L          11 Wsy Swimming           28.30      28.23        
 10 DeGrange, Alex R          12 EPAC                   28.16      28.29        
 11 Martin, Joey              12 CYAA                   28.38      28.43        
 12 Anderson, Caleb J         12 FSC                    28.52      28.63        
 
Event 42  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 25.80      2/1997 J. KEEFER - HAC                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maurer, Steff M           12 Hershey                26.22      26.19        
  2 Tijani, Lola L            12 Chambersburg           27.29      26.88        
  3 Watts, Bryce              11 LPAC                   27.23      27.05        
  4 Miller, Katelyn E         12 NYAC                   27.37      27.11        
  5 Bleiler, Madison B        11 NYAC                   27.70      27.23        
  6 Eurich, Jenny             12 EAC                    27.41      27.26        
  7 Amoriello, Catherine R    11 Northern Dauphin       27.83      27.29        
  8 Day, Zowie                12 NYAC                   27.47      27.33        
  9 Bentzel, Kaitlyn M        12 Wsy Swimming           27.94      27.34        
 10 Schmittle, Emily A        11 Wsy Swimming           27.69      27.61        
 11 Manthe, Caitlin M         11 EPAC                   27.96      28.06        
 12 Strahosky, Kelly A        12 CYAA                   27.94      28.33        
 
Event 43  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 22.60   2/19/2006 Christopher R Stutzman, PAC  -               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Clayton A         14 Lancaster              23.98      23.68        
  2 Jumper, Benjamin L        14 NYAC                   24.06      23.97        
  3 Faulstick, Shaun S        14 Hershey                24.58      24.08        
  4 Kosier, Jay               14 LPAC                   25.18      24.81        
  5 Ashley, Zach E            14 Collegiate             25.13      24.93        
  6 Metz, Jordan M            13 Chambersburg           25.19      24.96        
  7 Jones, Ben                13 Otters                 25.09      25.06        
  8 Squires, Ian              13 SAC                    25.54      25.12        
  9 Lake, Jeremy R            14 Wsy Swimming           25.66      25.34        
 10 Palmen, Peter J           13 CVAC                   25.75      25.62        
 11 Swartzell, Cliff R        13 EPAC                   25.83      25.89        
 12 Karper, Austin D          14 CYAA                   25.67      26.15        
 
Event 44  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 24.11   2/17/2008 Samantha J Moffitt, FSC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moffitt, Samantha J       14 FSC                    24.54      24.11%       
  2 Burkhart, Jessica         14 Lancaster              24.98      25.27        
  3 Wary, Samantha L          14 Collegiate             25.97      25.66        
  4 Ricedorf, Brittany        14 EAC                    26.14      26.10        
  5 Bornman, Alex M           14 Wsy Swimming           26.28      26.19        
  6 Breschi, Maddie M         14 CYAA                   26.32      26.38        
  7 Bleiler, Jessica R        14 NYAC                   26.86      26.41        
  8 Smith, AJ                 14 CVAC                   26.63      26.53        
  9 Ahearn, Ellinore G        14 NYAC                   27.62      27.00        
 10 Strahosky, Katherine M    13 CYAA                   26.85      27.21        
 11 Tomalavage, Grace         13 LPAC                   27.21      27.22        
 12 Curley, Eileen M          14 Gettysburg             27.48      27.47        
 
Event 45  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 21.53   2/22/2004 Caleb Courage, SAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Addlesberger, Justin J    18 Chambersburg           22.19      21.87        
  2 Lanoue, Eddie J           16 SMSC                   23.13      22.71        
  3 Wilson, Robert M          18 Chambersburg           22.67      22.83        
  4 Bohn, Austin              16 Otters                 23.90      23.10        
  5 Harmon, Chase             16 Otters                 23.44      23.29        
  6 Shedleski, David J        17 Collegiate             23.35      23.30        
  7 Fries, Mark R             17 WAY                    23.86      23.57        
  8 Leahy, Daniel             15 Lancaster              24.43      23.81        
  9 Buttermore, Kyle D        17 BSAC                   23.86      23.88        
 10 O'Connell, Reece F        16 WAY                    24.47      24.34        
 10 Hines, Joseph             15 MSC                    24.84      24.34        
 12 Myers, Kevin              15 LPAC                   24.67      24.54        
 
Event 46  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 24.34   2/17/2008 Melissa Gates, Lancaster                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gates, Melissa            17 Lancaster              24.81      24.34%       
  2 Bechtel, Kayla            17 Otters                 26.29      25.84        
  3 Purnell, Ashley M         16 PACS                   26.07      25.91        
  4 Powanda, Shea N           16 Chambersburg           26.08      26.17        
  5 Decker, Ashley N          17 Collegiate             27.01      26.35        
  6 Harper, Leah M            17 Collegiate             26.85      26.67        
  6 Laudenslager, Sydney M    15 PACS                   26.57      26.67        
  8 Wissinger, Haley H        15 Chambersburg           26.88      27.01        
  9 Travitz, Kasey A          17 Northern Dauphin       27.28      27.08        
 10 Anderson, Emily           16 LPAC                   27.14      27.37        
 11 Simpson, Amber S          15 FSC                    27.54      27.50        
 12 Capretti, Kristen N       15 FSC                    27.51      27.65        
 
Event 47  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 31.75      2/1999 J. KRAUSE - MSC                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenner, Seth R            12 Wsy Swimming           33.19      32.39        
  2 Salerno, Andrew           12 MSC                    35.54      34.09        
  3 Hallett, Shane            12 SMSC                   36.05      34.65        
  4 Ceneviva, Steven M        12 Hershey                36.55      36.20        
  5 Kidd, Ryan A              12 Wsy Swimming           36.57      36.63        
  6 Betz, Bryce R             12 PACS                   37.47      37.45        
  7 Kraus, Logan M            12 Collegiate             38.08      37.55        
  8 Grim, Jordan M            12 NYAC                   37.44      37.74        
  9 Smith, Creighton          12 CVAC                   38.02      37.99        
 10 Knott, Kolin              11 CVAC                   38.30      38.09        
 11 Loch, Matthew             11 Acws Swimming          37.83      38.29        
 12 Bragg, William C          12 FSC                    38.18      38.56        
 
Event 48  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 32.33    3/2/2002 MACEY Keath, LEBY-MA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reale, Emily N            12 EAC                    33.62      32.40        
  2 Burkett, Jessica M        12 Wsy Swimming           33.80      33.57        
  3 Garrett, Alexandra N      12 TriValley YMCA         34.31      34.21        
  4 Miller, Meghan E          12 Hershey                35.32      34.90        
  5 Umberger, Rachel          12 PACS                   34.85      35.06        
  6 Bischoff, Sarah M         12 NYAC                   35.86      35.31        
  7 Parson, Hannah M          12 Chambersburg           36.00      35.41        
  8 DeLiberty, Carly          12 Sea Lions              35.42      35.48        
  9 Heckman, Jillian E        12 MARA                   36.10      35.86        
 10 Ray, Suheli C             12 Wsy Swimming           36.08      36.24        
 11 Kent, Carly K             11 Wsy Swimming           36.23      36.98        
 12 Walker, Lexi L            11 BSAC                   36.79      37.79        
 
Event 49  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 1:02.30      2/1991 J. LINN - HESY                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherbo, Brandon           14 Acws Swimming        1:09.05    1:09.54        
                  32.88     1:09.54 (36.66)                                        
  2 Wilfong, Tanner T         14 Hershey              1:10.64    1:10.42        
                  32.48     1:10.42 (37.94)                                        
  3 DeLuce, Peter D           13 Hershey              1:11.89    1:10.95        
                  33.16     1:10.95 (37.79)                                        
  4 Thatcher, Michael T       14 EPAC                 1:12.51    1:11.02        
                  32.82     1:11.02 (38.20)                                        
  5 Kaylor, Kirby             14 Otters               1:12.03    1:12.18        
                  34.04     1:12.18 (38.14)                                        
  6 Pandelios, John M         13 Hershey              1:12.53    1:12.43        
                  33.29     1:12.43 (39.14)                                        
  7 Main, Coddy               14 MSC                  1:15.12    1:13.01        
                  34.12     1:13.01 (38.89)                                        
  8 McGuire, Luke             13 LPAC                 1:15.35    1:15.00        
                  34.79     1:15.00 (40.21)                                        
  9 Parrish, Christopher      13 Otters               1:14.71    1:15.32        
                  35.44     1:15.32 (39.88)                                        
 10 Clevenger, Zane M         13 MASC                 1:17.33    1:15.79        
                  34.56     1:15.79 (41.23)                                        
 11 Lake, Jeremy R            14 Wsy Swimming         1:17.66    1:17.47        
                  35.97     1:17.47 (41.50)                                        
 12 Whitfield, Thomas J       13 York Y               1:17.82    1:17.71        
                  35.86     1:17.71 (41.85)                                        
 
Event 50  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 1:08.01   2/23/2003 MACEY Keath, LEBY                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bornman, Alex M           14 Wsy Swimming         1:12.89    1:11.43        
                  33.41     1:11.43 (38.02)                                        
  2 Grier, Alexis R           13 Hershey              1:10.55    1:11.52        
                  33.46     1:11.52 (38.06)                                        
  3 McCarty, Carolyn M        13 Hershey              1:11.52    1:12.44        
                  34.49     1:12.44 (37.95)                                        
  4 Beamer, Emily R           14 Gettysburg           1:12.20    1:12.47        
                  33.66     1:12.47 (38.81)                                        
  5 Beck, Sarah               14 Lancaster            1:13.61    1:13.90        
                  34.95     1:13.90 (38.95)                                        
  6 Breschi, Maddie M         14 CYAA                 1:13.45    1:13.95        
                  34.24     1:13.95 (39.71)                                        
  7 Doerrman, Lauren E        13 TriValley YMCA       1:15.20    1:15.49        
                  35.02     1:15.49 (40.47)                                        
  8 Reed, Keegan J            14 MASC                 1:16.99    1:16.25        
                  36.07     1:16.25 (40.18)                                        
  9 Leandri, Alexandra M      14 CYAA                 1:15.82    1:16.62        
                  35.87     1:16.62 (40.75)                                        
 10 Mertz, Layne M            14 TriValley YMCA       1:16.40    1:16.94        
                  35.08     1:16.94 (41.86)                                        
 11 Strahosky, Katherine M    13 CYAA                 1:18.62    1:18.23        
                  36.46     1:18.23 (41.77)                                        
 12 Kemmer, Megan             14 MSC                  1:18.38    1:18.24        
                  35.85     1:18.24 (42.39)                                        
 
Event 51  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 56.95      2/1994 J. LINN - HESY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherk, Giovanni           18 EAC                  1:04.25    1:01.89        
                  28.41     1:01.89 (33.48)                                        
  2 Beckner, Clay S           17 Chambersburg         1:03.59    1:02.01        
                  28.88     1:02.01 (33.13)                                        
  3 Shedleski, David J        17 Collegiate           1:04.33    1:03.39        
                  30.12     1:03.39 (33.27)                                        
  4 Twomey, Jimmy             17 Collegiate           1:07.56    1:06.29        
                  30.45     1:06.29 (35.84)                                        
  5 Wingert, Daniel           16 Otters               1:07.22    1:07.19        
                  31.40     1:07.19 (35.79)                                        
  6 Brown, Chris J            15 CVAC                 1:07.86    1:08.21        
                  31.67     1:08.21 (36.54)                                        
  7 Brennan, Will             15 Otters               1:08.11    1:08.73        
                  32.25     1:08.73 (36.48)                                        
  8 Wolf, Jonathan J          16 CVAC                 1:07.65    1:08.80        
                  32.08     1:08.80 (36.72)                                        
  9 Tolentino, Jed A          16 Acws Swimming        1:10.50    1:09.58        
                  32.61     1:09.58 (36.97)                                        
 10 Gottlund, Seth S          15 TriValley YMCA       1:08.44    1:09.93        
                  33.47     1:09.93 (36.46)                                        
 11 Barninger, Chad D         16 EAC                  1:09.58    1:10.48        
                  32.87     1:10.48 (37.61)                                        
 12 Kalinkin, Max             16 Gettysburg           1:13.02    1:13.71        
                  32.94     1:13.71 (40.77)                                        
 
Event 52  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 1:09.44      2/1992 J. ABER - HAC                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 May, Andrea               16 Otters               1:13.85    1:13.83        
                  34.45     1:13.83 (39.38)                                        
  2 Luzik, Alison P           16 Northern Dauphin     1:16.15    1:14.03        
                  34.20     1:14.03 (39.83)                                        
  3 Kell, Rose C              15 Northern Dauphin     1:12.88    1:14.07        
                  34.67     1:14.07 (39.40)                                        
  4 Beecher, Sierra           17 BSAC                 1:14.80    1:14.43        
                  34.84     1:14.43 (39.59)                                        
  5 Hess, Hali D              16 MASC                 1:15.92    1:14.55        
                  35.05     1:14.55 (39.50)                                        
  6 Cobb, Elizabeth           15 MSC                  1:16.66    1:15.29        
                  35.09     1:15.29 (40.20)                                        
  7 Cooper, Mary              15 Otters               1:15.82    1:15.61        
                  35.37     1:15.61 (40.24)                                        
  8 Klaczak, Angela M         16 PACS                 1:15.61    1:16.11        
                  35.46     1:16.11 (40.65)                                        
  9 Brinley, Caitlyn          16 Acws Swimming        1:17.64    1:16.25        
                  35.49     1:16.25 (40.76)                                        
 10 Gardner, Mary             16 Otters               1:16.79    1:16.60        
                  35.84     1:16.60 (40.76)                                        
 11 Linnell, Kalani           17 Lancaster            1:17.85    1:17.07        
                  36.65     1:17.07 (40.42)                                        
 12 Nguyen, Kim H             17 EPAC                 1:17.13    1:17.67        
                  36.10     1:17.67 (41.57)                                        
 
Event 53  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 51.86   2/17/2008 Nathan D Smith, Collegiate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Nathan D           12 Collegiate             53.97      51.86%       
                  24.88       51.86 (26.98)                                        
  2 Tafuto, Vinny F           12 Hershey                57.71      58.28        
                  27.80       58.28 (30.48)                                        
  3 Lindsley, Cooper          12 Lancaster              58.55      58.29        
                  26.68       58.29 (31.61)                                        
  4 Brenneman, Jack C         12 Wsy Swimming           59.00      59.85        
                  28.45       59.85 (31.40)                                        
  5 Leaper, Mac               12 WAY                  1:02.48    1:00.41        
                  28.54     1:00.41 (31.87)                                        
  6 Mertz, Connor T           12 TriValley YMCA       1:02.11    1:01.13        
                  28.77     1:01.13 (32.36)                                        
  7 Wells, Travis C           12 MARA                 1:02.52    1:01.56        
                  29.29     1:01.56 (32.27)                                        
  8 Daley, Sean M             12 Wsy Swimming         1:03.87    1:02.84        
                  30.17     1:02.84 (32.67)                                        
  9 Boyer, DJ J               11 NYAC                 1:03.53    1:03.10        
                  30.30     1:03.10 (32.80)                                        
 10 Bauchwitz, Jeremy R       12 Hershey              1:04.29    1:04.26        
                  30.72     1:04.26 (33.54)                                        
 11 Kaylor, Shane             12 Otters               1:04.61    1:04.50        
                  31.53     1:04.50 (32.97)                                        
 12 DeGrange, Alex R          12 EPAC                 1:04.23    1:06.90        
                  31.30     1:06.90 (35.60)                                        
 
Event 54  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 54.30    3/2/2002 Tricia E Weaner, GETY-MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoch, Madeline J          12 Wsy Swimming           55.20      55.11        
                  26.31       55.11 (28.80)                                        
  2 Reale, Emily N            12 EAC                    57.27      55.87        
                  26.94       55.87 (28.93)                                        
  3 Ryan, Gillian R           12 TriValley YMCA         56.37      56.09        
                  27.04       56.09 (29.05)                                        
  4 Maurer, Steff M           12 Hershey                57.54      57.18        
                  27.52       57.18 (29.66)                                        
  5 Gasparini, Anna M         12 Wsy Swimming           57.85      57.43        
                  27.57       57.43 (29.86)                                        
  6 Miller, Meghan E          12 Hershey                58.82      58.45        
                  28.31       58.45 (30.14)                                        
  7 Schumacher, Hannah J      12 TriValley YMCA         59.13      59.10        
                  28.12       59.10 (30.98)                                        
  8 Bentzel, Kaitlyn M        12 Wsy Swimming           59.46      59.55        
                  28.62       59.55 (30.93)                                        
  9 Miller, Katelyn E         12 NYAC                 1:00.24      59.58        
                  28.88       59.58 (30.70)                                        
 10 Watts, Bryce              11 LPAC                 1:00.05      59.85        
                  28.54       59.85 (31.31)                                        
 11 Parson, Hannah M          12 Chambersburg           59.83    1:00.13        
                  28.87     1:00.13 (31.26)                                        
 12 Schmittle, Emily A        11 Wsy Swimming         1:00.63    1:00.47        
                  28.94     1:00.47 (31.53)                                        
 
Event 55  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 48.11   2/22/2004 Cody A Weik, FSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohn, Travis              14 Otters                 52.05      50.68        
                  24.51       50.68 (26.17)                                        
  2 Ruddle, Kyle S            14 Hershey                51.28      51.04        
                  24.90       51.04 (26.14)                                        
  3 Parker, Clayton A         14 Lancaster              53.49      52.26        
                  24.98       52.26 (27.28)                                        
  4 Jumper, Benjamin L        14 NYAC                   53.19      52.66        
                  25.38       52.66 (27.28)                                        
  5 Treaster, Garrett A       13 Wsy Swimming           54.12      53.92        
                  25.97       53.92 (27.95)                                        
  6 Schin, Adam               14 Acws Swimming          54.29      54.10        
                  25.96       54.10 (28.14)                                        
  7 Haley, Jared P            14 NYAC                   55.98      54.41        
                  26.09       54.41 (28.32)                                        
  8 Kosier, Jay               14 LPAC                   55.98      55.09        
                  26.71       55.09 (28.38)                                        
  9 Palmen, Peter J           13 CVAC                   55.96      55.77        
                  26.87       55.77 (28.90)                                        
 10 Ashley, Zach E            14 Collegiate             56.84      55.97        
                  26.33       55.97 (29.64)                                        
 11 Rines, Matthew R          14 Chambersburg           56.41      56.81        
                  26.91       56.81 (29.90)                                        
 12 Zelko, Austin             13 Sea Lions              57.50      57.60        
                  27.11       57.60 (30.49)                                        
 
Event 56  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 52.40   2/17/2008 Samantha J Moffitt, FSC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moffitt, Samantha J       14 FSC                    52.72      52.40%       
                  25.27       52.40 (27.13)                                        
  2 Finkbeiner, Caroline M    13 CYAA                   56.40      56.21        
                  27.00       56.21 (29.21)                                        
  3 Beamer, Emily R           14 Gettysburg             56.98      57.26        
                  27.26       57.26 (30.00)                                        
  4 Gehenio, Brooke           14 Otters                 58.35      57.33        
                  27.67       57.33 (29.66)                                        
  5 Burkhart, Jessica         14 Lancaster              58.32      57.46        
                  26.98       57.46 (30.48)                                        
  6 Bleiler, Jessica R        14 NYAC                   58.09      57.68        
                  28.13       57.68 (29.55)                                        
  7 Bornman, Alex M           14 Wsy Swimming           59.06      58.29        
                  27.62       58.29 (30.67)                                        
  8 Wary, Samantha L          14 Collegiate             57.99      58.66        
                  27.94       58.66 (30.72)                                        
  9 Wagner, Jess M            14 WAY                    59.22      58.93        
                  27.99       58.93 (30.94)                                        
 10 Adams, Grace A            14 Acws Swimming          59.92      59.10        
                  28.82       59.10 (30.28)                                        
 11 Smith, AJ                 14 CVAC                   59.51      59.25        
                  28.44       59.25 (30.81)                                        
 12 Zeigler, Jessica          13 Hershey                59.35      59.61        
                  28.79       59.61 (30.82)                                        
 
Event 57  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 47.00      2/2000 ADAM WEBBER - LEBY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trimmer, Luke T           15 Acws Swimming          49.15      49.11        
                  23.91       49.11 (25.20)                                        
  2 Addlesberger, Justin J    18 Chambersburg           49.08      49.57        
                  23.41       49.57 (26.16)                                        
  3 Cheslock, Michael         18 Collegiate             50.45      49.62        
                  23.30       49.62 (26.32)                                        
  4 Lanoue, Eddie J           16 SMSC                   50.18      50.85        
                  23.88       50.85 (26.97)                                        
  5 McDonald, Spencer N       16 Lancaster              52.43      51.12        
                  24.44       51.12 (26.68)                                        
  6 Wagner, Jordan S          16 WAY                    52.76      51.74        
                  24.15       51.74 (27.59)                                        
  7 Fries, Mark R             17 WAY                    54.38      52.30        
                  24.27       52.30 (28.03)                                        
  8 Bock, Myles W             16 MASC                   53.99      52.74        
                  25.14       52.74 (27.60)                                        
  9 Deckman, Joshua           17 CVAC                   52.75      53.55        
                  25.21       53.55 (28.34)                                        
 10 Buttermore, Kyle D        17 BSAC                   54.11      53.99        
                  26.14       53.99 (27.85)                                        
 11 Tunitis, Steve C          15 PACS                   53.96      54.57        
                  26.11       54.57 (28.46)                                        
 12 Huber, Matthew J          15 Wsy Swimming           54.55      55.04        
                  25.94       55.04 (29.10)                                        
 
Event 58  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 53.35      2/1985 S. BUCKOVICH - YY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gates, Melissa            17 Lancaster              55.98      54.44        
                  25.91       54.44 (28.53)                                        
  2 Kopacko, Christine        15 MSC                    55.91      55.42        
                  26.29       55.42 (29.13)                                        
  3 Purnell, Ashley M         16 PACS                   57.68      57.44        
                  27.46       57.44 (29.98)                                        
  4 Bowers, Autumn M          15 Chambersburg           57.83      57.48        
                  27.35       57.48 (30.13)                                        
  5 Hain, Alicia              15 Otters                 57.38      57.49        
                  27.32       57.49 (30.17)                                        
  6 Kell, Rose C              15 Northern Dauphin       57.09      57.63        
                  27.26       57.63 (30.37)                                        
  7 Owen, Emily L             15 Acws Swimming          58.71      58.49        
                  28.50       58.49 (29.99)                                        
  8 Harmon, Laura             18 Chambersburg           58.59      58.53        
                  28.08       58.53 (30.45)                                        
  9 Taylor, Kristin A         15 NYAC                   58.53      58.61        
                  28.11       58.61 (30.50)                                        
 10 Laudenslager, Sydney M    15 PACS                   58.57      58.90        
                  27.82       58.90 (31.08)                                        
 11 Schug, Megan              15 Otters                 59.12      58.93        
                  28.23       58.93 (30.70)                                        
 12 Simpson, Amber S          15 FSC                    59.12      59.08        
                  28.55       59.08 (30.53)                                        
 
Event 59  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 27.87   2/19/2006 Timmy C Maurer, Hershey                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doss, Austin D            12 Hershey                28.53      28.56        
  2 Gehenio, Ethan            11 Otters                 33.88      32.11        
  3 Benovy, Cole E            12 Hershey                31.89      32.14        
  4 Tijani, Timi O            11 Chambersburg           33.10      32.17        
  5 Tate, Mason               11 Wsy Swimming           31.61      32.26        
  6 Luttrell, Zach W          11 Hershey                33.03      32.46        
  7 Kidd, Ryan A              12 Wsy Swimming           32.86      33.02        
  8 Kappenhagen, Andrew L     12 Northern Dauphin       33.52      33.54        
  9 Mertz, Connor T           12 TriValley YMCA         34.49      33.98        
 10 Ballew, Gregory T         12 Wsy Swimming           34.38      34.27        
 11 O'Brien Milne, Finn       12 Gettysburg             35.22      34.71        
 12 Haley, Ben                11 NYAC                   35.22      35.76        
 
Event 60  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 28.47    3/2/2002 Tricia E Weaner, GETY-MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Kelly N         12 Chambersburg           29.22      28.90        
  2 Bleiler, Madison B        11 NYAC                   30.91      29.93        
  3 Clippinger, Rachel M      12 Hershey                30.64      30.88        
  4 Waitkavicz, Ariana M      12 Hershey                31.18      31.43        
  5 Stump, Rachel E           12 TriValley YMCA         31.82      31.44        
  6 Hayward, Tess             12 EAC                    32.15      31.70        
  7 Osterhoudt, Madison L     12 CVAC                   32.21      31.79        
  8 Peters, Madison           11 Otters                 31.51      31.86        
  9 Mosebrook, Alicia E       12 HAY                    32.25      32.04        
 10 Metz, Kylee E             11 Chambersburg           32.71      32.27        
 11 Miller, Becca I           12 NYAC                   32.55      32.33        
 12 Williamson, Joelle L      11 MARA                   33.30      32.93        
 
Event 61  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 54.18   2/17/2008 Timmy C Maurer, Hershey                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maurer, Timmy C           14 Hershey                54.72      54.18%       
                  26.17       54.18 (28.01)                                        
  2 Faulstick, Shaun S        14 Hershey              1:00.97      59.50        
                  29.02       59.50 (30.48)                                        
  3 Sheriff, Elliott G        14 PACS                 1:02.00    1:00.49        
                  29.35     1:00.49 (31.14)                                        
  4 Sherwood, Ian M           13 Hershey              1:01.57    1:01.18        
                  29.56     1:01.18 (31.62)                                        
  5 Metz, Jordan M            13 Chambersburg         1:02.87    1:02.23        
                  30.18     1:02.23 (32.05)                                        
  6 Jones, Ben                13 Otters               1:01.25    1:02.27        
                  30.12     1:02.27 (32.15)                                        
  7 Karper, Austin D          14 CYAA                 1:03.64    1:02.70        
                  29.62     1:02.70 (33.08)                                        
  8 Zimmerman, Matthew C      14 Wsy Swimming         1:06.13    1:04.21        
                  30.68     1:04.21 (33.53)                                        
  9 Swartzell, Cliff R        13 EPAC                 1:05.01    1:04.86        
                  31.34     1:04.86 (33.52)                                        
 10 Rickens, Zachary R        14 Wsy Swimming         1:05.76    1:04.99        
                  31.94     1:04.99 (33.05)                                        
 11 Seitz, Charles N          13 NYAC                 1:03.98    1:05.16        
                  31.45     1:05.16 (33.71)                                        
 12 Palmen, Peter J           13 CVAC                 1:06.92    1:07.90        
                  33.15     1:07.90 (34.75)                                        
 
Event 62  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 57.47   2/23/2003 Tricia Weaner, WSY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sevco, Leah N             13 Hershey              1:04.90    1:04.25        
                  31.13     1:04.25 (33.12)                                        
  2 Trgovic, Jessica          14 NYAC                 1:04.48    1:04.72        
                  31.19     1:04.72 (33.53)                                        
  3 Gehenio, Brooke           14 Otters               1:06.23    1:04.93        
                  31.70     1:04.93 (33.23)                                        
  4 Sheriff, Alana N          13 PACS                 1:05.11    1:04.98        
                1:05.03         1:04.98 ( )                                        
  5 Smith, Alaina A           13 Wsy Swimming         1:07.05    1:06.36        
                  32.33     1:06.36 (34.03)                                        
  6 Gifford, Amy L            14 Collegiate           1:06.79    1:06.63        
                  32.53     1:06.63 (34.10)                                        
  7 Adams, Grace A            14 Acws Swimming        1:06.75    1:06.77        
                  32.72     1:06.77 (34.05)                                        
  8 Tomalavage, Grace         13 LPAC                 1:05.93    1:07.93        
                  32.43     1:07.93 (35.50)                                        
  9 Mertz, Layne M            14 TriValley YMCA       1:09.63    1:09.85        
                  33.67     1:09.85 (36.18)                                        
 10 Oberholtzer, Abby K       14 EAC                  1:09.89    1:11.05        
                  34.23     1:11.05 (36.82)                                        
 11 Grim, Austyn T            14 NYAC                 1:09.90    1:11.08        
                  34.19     1:11.08 (36.89)                                        
 12 Foltz, Megan              14 EAC                  1:09.97    1:11.54        
                  34.45     1:11.54 (37.09)                                        
 
Event 63  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 54.00      2/1991 D. SECHRIST - HESY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, Michael           15 Chambersburg           57.95      56.47        
                  27.09       56.47 (29.38)                                        
  2 Harmon, Chase             16 Otters                 57.62      56.98        
                  27.83       56.98 (29.15)                                        
  3 Krepps, Noah              15 Acws Swimming          58.02      57.17        
                  28.10       57.17 (29.07)                                        
  4 Bohn, Austin              16 Otters                 58.13      57.58        
                  28.14       57.58 (29.44)                                        
  5 Snyder, Matt A            16 CVAC                   59.28      58.08        
                  28.18       58.08 (29.90)                                        
  6 O'Neil, Madison A         16 TriValley YMCA         59.36      59.12        
                  28.29       59.12 (30.83)                                        
  7 Deckman, Joshua           17 CVAC                   58.77      59.32        
                  28.11       59.32 (31.21)                                        
  8 Falgoust, Matthew T       16 Collegiate             59.41      59.79        
                  29.27       59.79 (30.52)                                        
  9 Weir, Sean M              15 Northern Dauphin     1:00.21    1:00.67        
                  29.31     1:00.67 (31.36)                                        
 10 Good, Matt                16 Otters               1:00.69    1:00.79        
                  29.07     1:00.79 (31.72)                                        
 11 Huber, Matthew J          15 Wsy Swimming         1:02.00    1:00.95        
                  29.64     1:00.95 (31.31)                                        
 12 Kahoe, Cody               15 Collegiate           1:03.40    1:04.35        
                  30.43     1:04.35 (33.92)                                        
 
Event 64  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 1:00.01      2/1999 C. BARNER - EPAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powanda, Shea N           16 Chambersburg         1:02.15    1:02.41        
                  30.51     1:02.41 (31.90)                                        
  2 Travitz, Kasey A          17 Northern Dauphin     1:03.19    1:03.22        
                  30.39     1:03.22 (32.83)                                        
  3 Decker, Ashley N          17 Collegiate           1:06.37    1:04.33        
                  31.22     1:04.33 (33.11)                                        
  4 Beecher, Sierra           17 BSAC                 1:07.60    1:06.30        
                  32.45     1:06.30 (33.85)                                        
  5 Silcox, Amanda            16 Otters               1:06.49    1:06.34        
                  31.60     1:06.34 (34.74)                                        
  6 Wissinger, Haley H        15 Chambersburg         1:06.17    1:06.36        
                  31.81     1:06.36 (34.55)                                        
  7 Hockley, Alex             17 Otters               1:07.23    1:06.82        
                  32.68     1:06.82 (34.14)                                        
  8 Purnell, Ashley M         16 PACS                 1:06.79    1:06.94        
  9 Hain, Alicia              15 Otters               1:06.65    1:07.26        
                  32.58     1:07.26 (34.68)                                        
 10 Simpson, Amber S          15 FSC                  1:08.85    1:07.74        
                  33.02     1:07.74 (34.72)                                        
 11 Copella, Abby J           17 EPAC                 1:08.69    1:07.81        
                  32.72     1:07.81 (35.09)                                        
 12 Neidlinger, Rachel        15 Otters               1:08.07    1:08.23        
                  33.05     1:08.23 (35.18)                                        
 
Event 65  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 26.21   2/17/2008 Nathan D Smith, Collegiate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Nathan D           12 Collegiate             27.48      26.21%       
  2 Brenneman, Jack C         12 Wsy Swimming           28.29      27.49        
  3 Tijani, Timi O            11 Chambersburg           30.71      30.00        
  4 Tafuto, Vinny F           12 Hershey                30.21      30.15        
  5 Barnes, Brendan           12 SMSC                   30.37      30.35        
  6 Tate, Mason               11 Wsy Swimming           30.70      30.48        
  7 Lloyd, Ian E              11 Northern Dauphin       31.55      31.13        
  8 Salerno, Andrew           12 MSC                    31.96      31.19        
  9 Ross, Dan                 12 Lancaster              32.23      31.92        
 10 Ballew, Gregory T         12 Wsy Swimming           32.78      32.96        
 11 Hensel, Ashton B          11 York Y                 32.72      32.98        
 12 Anderson, Caleb J         12 FSC                    32.93      33.63        
 
Event 66  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 26.75      2/1997 E. CARROLL - WAY                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Surfus, Samantha M        12 Hershey                28.16      28.36        
  2 Wingert, Katie            11 Otters                 29.84      29.13        
  2 Waitkavicz, Ariana M      12 Hershey                29.17      29.13        
  4 Gasparini, Anna M         12 Wsy Swimming           29.95      29.29        
  5 Eurich, Jenny             12 EAC                    29.89      29.38        
  6 Schumacher, Hannah J      12 TriValley YMCA         30.04      29.60        
  7 Tijani, Lola L            12 Chambersburg           29.96      30.49        
  8 Day, Zowie                12 NYAC                   30.28      30.88        
  9 Clippinger, Rachel M      12 Hershey                31.15      31.28        
 10 Peters, Madison           11 Otters                 31.85      31.47        
 11 Ezell, Paige              12 SAC                    31.19      31.84        
 12 Pokrzywa, Joanne          12 SMSC                   31.90      32.53        
 
Event 67  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 53.80   2/23/2003 Cody Weik, FSC-MA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancuso, Philip C         13 Hershey              1:01.14      59.06        
                  27.28       59.06 (31.78)                                        
  2 Young, Jeffrey B          14 Hershey              1:01.20      59.14        
                  27.74       59.14 (31.40)                                        
  3 Schin, Adam               14 Acws Swimming        1:02.55    1:01.91        
                  29.10     1:01.91 (32.81)                                        
  4 Seitz, Charles N          13 NYAC                 1:05.09    1:06.96        
                  30.45     1:06.96 (36.51)                                        
  5 Heebner, Clay M           14 MASC                 1:07.35    1:07.10        
                  30.31     1:07.10 (36.79)                                        
  6 Thatcher, Michael T       14 EPAC                 1:10.82    1:07.43        
                  30.56     1:07.43 (36.87)                                        
  7 Zelko, Austin             13 Sea Lions            1:06.56    1:08.02        
                  30.94     1:08.02 (37.08)                                        
  8 Nguyen, Felix D           14 Hershey              1:07.88    1:08.14        
                  31.01     1:08.14 (37.13)                                        
  9 Haley, Jared P            14 NYAC                 1:08.18    1:08.47        
                  31.93     1:08.47 (36.54)                                        
 10 Main, Coddy               14 MSC                  1:08.56    1:09.02        
                  32.11     1:09.02 (36.91)                                        
 11 Michael, Thomas J         14 Hershey              1:11.80    1:10.53        
                  32.67     1:10.53 (37.86)                                        
 12 DeMaio, Zachary R         14 FSC                  1:09.91    1:10.73        
                  31.54     1:10.73 (39.19)                                        
 
Event 68  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 59.35   2/17/2008 Samantha J Moffitt, FSC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moffitt, Samantha J       14 FSC                    59.96      59.35%       
                  27.47       59.35 (31.88)                                        
  2 Beamer, Emily R           14 Gettysburg           1:04.23    1:04.33        
                  29.82     1:04.33 (34.51)                                        
  3 Sunday, Hannah M          13 CVAC                 1:04.09    1:04.64        
                  30.14     1:04.64 (34.50)                                        
  4 Finkbeiner, Caroline M    13 CYAA                 1:05.55    1:04.99        
                  30.83     1:04.99 (34.16)                                        
  5 Purvis, Annie C           14 NYAC                 1:06.26    1:05.43        
                  30.81     1:05.43 (34.62)                                        
  6 Ross, Caitlin M           14 Hershey              1:08.16    1:05.59        
                  30.45     1:05.59 (35.14)                                        
  7 Anderson, Alexis M        13 Wsy Swimming         1:06.30    1:07.84        
                  31.41     1:07.84 (36.43)                                        
  8 Gifford, Amy L            14 Collegiate           1:07.88    1:08.21        
                  31.89     1:08.21 (36.32)                                        
  9 Oberholtzer, Abby K       14 EAC                  1:10.40    1:08.33        
                  31.93     1:08.33 (36.40)                                        
 10 Ricedorf, Brittany        14 EAC                  1:07.36    1:08.58        
                  30.65     1:08.58 (37.93)                                        
 11 Grenier, Taylor A         13 MARA                 1:10.00    1:09.87        
                  32.65     1:09.87 (37.22)                                        
 12 Grim, Austyn T            14 NYAC                 1:11.67    1:13.02        
                  33.19     1:13.02 (39.83)                                        
 
Event 69  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 52.46      2/1998 M. HAUPT - CYAA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheslock, Michael         18 Collegiate             55.63      56.31        
                  25.43       56.31 (30.88)                                        
  2 O'Connell, Reece F        16 WAY                    57.12      56.36        
                  25.87       56.36 (30.49)                                        
  3 Hall, James T             17 Chambersburg           58.30      58.83        
                  27.50       58.83 (31.33)                                        
  4 Wendling, Seth T          16 TriValley YMCA       1:00.62      59.55        
                  27.58       59.55 (31.97)                                        
  5 Good, Matt                16 Otters               1:01.72    1:00.48        
                  28.10     1:00.48 (32.38)                                        
  6 Wilson, Denver W          18 PACS                 1:01.41    1:00.52        
                  27.66     1:00.52 (32.86)                                        
  7 Shaheen, Seth             17 Otters               1:01.88    1:00.96        
                  27.96     1:00.96 (33.00)                                        
  8 McElheny, Zachary         17 EAC                    59.13    1:01.15        
                  27.41     1:01.15 (33.74)                                        
  9 Bonhoff, Zac D            15 CVAC                 1:02.37    1:01.19        
                  28.43     1:01.19 (32.76)                                        
 10 Bock, Myles W             16 MASC                 1:02.21    1:01.38        
                  27.96     1:01.38 (33.42)                                        
 11 Ametrano, Alex            16 LPAC                 1:03.36    1:02.06        
                  27.95     1:02.06 (34.11)                                        
 12 Brennan, Will             15 Otters               1:03.48    1:03.60        
                  28.56     1:03.60 (35.04)                                        
 
Event 70  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 59.97   2/19/2006 Maggie C O'Connell, WAY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allison, Katie            16 Lancaster            1:03.43    1:03.41        
                  30.19     1:03.41 (33.22)                                        
  2 Silcox, Amanda            16 Otters               1:04.96    1:03.91        
                  29.58     1:03.91 (34.33)                                        
  3 Luzik, Brittany R         16 Northern Dauphin     1:04.12    1:04.08        
                  29.74     1:04.08 (34.34)                                        
  4 Taylor, Kristin A         15 NYAC                 1:05.05    1:04.95        
                  30.30     1:04.95 (34.65)                                        
  5 Alshouse, Lauren          15 Lancaster            1:07.52    1:05.04        
                  30.07     1:05.04 (34.97)                                        
  6 Harmon, Laura             18 Chambersburg         1:06.14    1:05.35        
                  30.48     1:05.35 (34.87)                                        
  7 Beecher, Sierra           17 BSAC                 1:06.75    1:06.34        
                  31.04     1:06.34 (35.30)                                        
  8 Laudenslager, Sydney M    15 PACS                 1:06.04    1:06.53        
                  29.96     1:06.53 (36.57)                                        
  9 Reeder, Rachel            17 MASC                 1:08.98    1:08.06        
                  31.37     1:08.06 (36.69)                                        
 10 Hockley, Alex             17 Otters               1:09.38    1:08.41        
                  32.19     1:08.41 (36.22)                                        
 11 Becker, Kristen           16 Acws Swimming        1:09.96    1:08.81        
                  32.32     1:08.81 (36.49)                                        
 12 Pastor, Allison M         15 Chambersburg         1:09.94    1:10.10        
                  31.82     1:10.10 (38.28)                                        
 
Event 71  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 59.03   2/20/2005 Steven M Gasparini, WSY Swimming             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doss, Austin D            12 Hershey              1:04.00    1:04.15        
                  29.32     1:04.15 (34.83)                                        
  2 Barr, John W              12 WAY                  1:08.36    1:06.81        
                  30.08     1:06.81 (36.73)                                        
  3 Miller, Zack L            12 HAY                  1:10.36    1:10.65        
                  32.73     1:10.65 (37.92)                                        
  4 Ceneviva, Steven M        12 Hershey              1:11.40    1:10.87        
                  34.42     1:10.87 (36.45)                                        
  5 Hallett, Shane            12 SMSC                 1:11.55    1:10.92        
                  33.27     1:10.92 (37.65)                                        
  6 Benovy, Cole E            12 Hershey              1:12.12    1:11.31        
                  31.58     1:11.31 (39.73)                                        
  7 Luttrell, Zach W          11 Hershey              1:12.92    1:12.76        
                  33.06     1:12.76 (39.70)                                        
  8 Martin, Joey              12 CYAA                 1:13.78    1:13.00        
                  33.49     1:13.00 (39.51)                                        
  9 Salerno, Andrew           12 MSC                  1:12.96    1:13.19        
                  34.71     1:13.19 (38.48)                                        
  9 Gehenio, Ethan            11 Otters               1:13.93    1:13.19        
                  33.00     1:13.19 (40.19)                                        
 11 Betz, Bryce R             12 PACS                 1:14.27    1:15.71        
                  34.94     1:15.71 (40.77)                                        
 12 Kappenhagen, Andrew L     12 Northern Dauphin     1:13.62    1:16.98        
                  35.20     1:16.98 (41.78)                                        
 
Event 72  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:02.35   2/20/2005 Emily P Weaner, WSY Swimming               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoch, Madeline J          12 Wsy Swimming         1:02.75    1:03.21        
                  28.24     1:03.21 (34.97)                                        
  2 Hamilton, Kelly N         12 Chambersburg         1:04.61    1:04.70        
                  28.62     1:04.70 (36.08)                                        
  3 Burkett, Jessica M        12 Wsy Swimming         1:07.91    1:06.64        
                  30.93     1:06.64 (35.71)                                        
  4 Wingert, Katie            11 Otters               1:09.73    1:08.18        
                  30.73     1:08.18 (37.45)                                        
  5 Bischoff, Sarah M         12 NYAC                 1:07.77    1:08.88        
                  31.49     1:08.88 (37.39)                                        
  6 Garrett, Alexandra N      12 TriValley YMCA       1:11.63    1:10.15        
                  33.73     1:10.15 (36.42)                                        
  7 DeLiberty, Carly          12 Sea Lions            1:13.28    1:12.88        
                  34.84     1:12.88 (38.04)                                        
  8 Veith, Madelyn R          11 Hershey              1:13.83    1:13.10        
                  34.62     1:13.10 (38.48)                                        
  9 Poe, Samantha L           12 NYAC                 1:14.04    1:13.20        
                  34.86     1:13.20 (38.34)                                        
 10 Ezell, Paige              12 SAC                  1:12.82    1:13.34        
                  33.39     1:13.34 (39.95)                                        
 11 Vaughn, Haley R           11 Wsy Swimming         1:14.07    1:14.50        
                  34.08     1:14.50 (40.42)                                        
 12 Amsbaugh, Anna            11 SMSC                 1:14.09    1:15.26        
                  35.03     1:15.26 (40.23)                                        
 
Event 73  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:56.63   2/22/2004 Cody A Weik, FSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maurer, Timmy C           14 Hershey              2:03.30    2:01.36        
                  26.48       56.31 (29.83)     1:32.41 (36.10)     2:01.36 (28.95)
  2 Bohn, Travis              14 Otters               2:08.68    2:09.11        
                  26.93       58.54 (31.61)     1:39.16 (40.62)     2:09.11 (29.95)
  3 Sherbo, Brandon           14 Acws Swimming        2:15.42    2:14.41        
                  29.49     1:05.45 (35.96)     1:45.11 (39.66)     2:14.41 (29.30)
  4 Sheriff, Elliott G        14 PACS                 2:16.06    2:14.57        
                  29.59     1:02.40 (32.81)     1:43.77 (41.37)     2:14.57 (30.80)
  5 Treaster, Garrett A       13 Wsy Swimming         2:15.34    2:15.64        
                  29.14     1:04.50 (35.36)     1:45.52 (41.02)     2:15.64 (30.12)
  6 Sherwood, Ian M           13 Hershey              2:15.35    2:15.88        
                  29.90     1:03.51 (33.61)     1:44.51 (41.00)     2:15.88 (31.37)
  7 Kaylor, Kirby             14 Otters               2:20.16    2:17.26        
                  29.19     1:03.27 (34.08)     1:44.09 (40.82)     2:17.26 (33.17)
  8 Schin, Adam               14 Acws Swimming        2:20.89    2:20.25        
                  29.72     1:04.80 (35.08)     1:49.13 (44.33)     2:20.25 (31.12)
  9 Zimmerman, Matthew C      14 Wsy Swimming         2:21.77    2:20.49        
                  30.92     1:06.05 (35.13)     1:49.16 (43.11)     2:20.49 (31.33)
 10 Nguyen, Felix D           14 Hershey              2:23.80    2:23.11        
                  31.03     1:07.03 (36.00)     1:50.07 (43.04)     2:23.11 (33.04)
 11 Zelko, Austin             13 Sea Lions            2:33.73    2:32.28        
                  32.64     1:08.84 (36.20)     1:58.71 (49.87)     2:32.28 (33.57)
 12 Parrish, Christopher      13 Otters               2:35.22    2:33.24        
                  31.15     1:12.50 (41.35)     1:55.89 (43.39)     2:33.24 (37.35)
 
Event 74  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 2:09.85   2/23/2003 Tricia Weaner, WSY                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trgovic, Jessica          14 NYAC                 2:25.39    2:17.96        
                  31.12     1:05.33 (34.21)     1:46.10 (40.77)     2:17.96 (31.86)
  2 Sevco, Leah N             13 Hershey              2:20.53    2:18.80        
                  29.84     1:03.69 (33.85)     1:45.11 (41.42)     2:18.80 (33.69)
  3 Gehenio, Brooke           14 Otters               2:21.64    2:21.08        
                  29.83   1:47.59 (1:17.76)     2:21.04 (33.45)      2:21.08 (0.04)
  4 Doerrman, Lauren E        13 TriValley YMCA       2:22.22    2:21.61        
                  29.89     1:05.34 (35.45)     1:48.56 (43.22)     2:21.61 (33.05)
  5 Sunday, Hannah M          13 CVAC                 2:26.04    2:25.63        
                  31.33     1:09.78 (38.45)     1:52.90 (43.12)     2:25.63 (32.73)
  6 McCarty, Carolyn M        13 Hershey              2:27.62    2:26.39        
                  34.58     1:11.20 (36.62)     1:52.23 (41.03)     2:26.39 (34.16)
  7 Wagner, Jess M            14 WAY                  2:28.11    2:26.77        
                  32.24     1:10.00 (37.76)     1:53.81 (43.81)     2:26.77 (32.96)
  8 Reed, Keegan J            14 MASC                 2:27.28    2:27.00        
                  32.55     1:10.98 (38.43)     1:53.16 (42.18)     2:27.00 (33.84)
  9 Anderson, Alexis M        13 Wsy Swimming         2:31.44    2:28.02        
                  31.54     1:09.26 (37.72)     1:54.36 (45.10)     2:28.02 (33.66)
 10 Beck, Sarah               14 Lancaster            2:28.60    2:29.46        
                  32.54     1:09.77 (37.23)     1:52.89 (43.12)     2:29.46 (36.57)
 11 Schumacher, Britta L      14 TriValley YMCA       2:27.32    2:29.85        
                  32.29     1:09.73 (37.44)     1:54.44 (44.71)     2:29.85 (35.41)
 12 Sheriff, Alana N          13 PACS                 2:31.18    2:29.99        
                  31.23     1:07.89 (36.66)     1:54.61 (46.72)     2:29.99 (35.38)
 
Event 75  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:56.30   2/20/2005 Cody A Weik, FSC  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beckner, Clay S           17 Chambersburg         2:09.05    2:06.54        
                  28.50     1:01.56 (33.06)     1:37.90 (36.34)     2:06.54 (28.64)
  2 Wagner, Jordan S          16 WAY                  2:12.56    2:07.15        
                  26.10       59.40 (33.30)     1:37.16 (37.76)     2:07.15 (29.99)
  3 McDonald, Spencer N       16 Lancaster            2:12.62    2:11.66        
                  27.19     1:02.94 (35.75)     1:41.43 (38.49)     2:11.66 (30.23)
  4 Beavers, Brett            18 Lancaster            2:18.09    2:13.69        
                  29.21     1:04.66 (35.45)     1:45.11 (40.45)     2:13.69 (28.58)
  5 Harmon, Michael           15 Chambersburg         2:15.63    2:14.70        
                  27.58       59.55 (31.97)     1:41.48 (41.93)     2:14.70 (33.22)
  6 Falgoust, Matthew T       16 Collegiate           2:17.86    2:16.24        
                  28.52     1:01.46 (32.94)     1:43.45 (41.99)     2:16.24 (32.79)
  7 Cambria, Ben D            15 Acws Swimming        2:15.03    2:17.57        
                  28.36     1:03.25 (34.89)     1:45.53 (42.28)     2:17.57 (32.04)
  8 Wolf, Jonathan J          16 CVAC                 2:16.45    2:19.53        
                  31.11     1:05.64 (34.53)     1:46.69 (41.05)     2:19.53 (32.84)
  9 Wingert, Daniel           16 Otters               2:18.60    2:20.52        
                  31.72     1:07.14 (35.42)     1:47.23 (40.09)     2:20.52 (33.29)
 10 Brennan, Will             15 Otters               2:18.47    2:20.86        
                  29.15     1:07.10 (37.95)     1:48.01 (40.91)     2:20.86 (32.85)
 11 Barninger, Chad D         16 EAC                  2:19.40    2:21.77        
                  29.60     1:06.04 (36.44)     1:48.66 (42.62)     2:21.77 (33.11)
 12 Block, Adam D             15 TriValley YMCA       2:20.08    2:22.74        
                  30.42     1:07.05 (36.63)     1:51.05 (44.00)     2:22.74 (31.69)
 
Event 76  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 2:13.72      2/1999 R. HARM - EPAC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Alicia              15 Otters               2:23.52    2:23.54        
                  30.76     1:07.44 (36.68)     1:50.87 (43.43)     2:23.54 (32.67)
  2 Kopacko, Christine        15 MSC                  2:23.45    2:23.87        
                  31.40     1:08.34 (36.94)     1:53.03 (44.69)     2:23.87 (30.84)
  3 Harmon, Laura             18 Chambersburg         2:25.29    2:24.28        
                  31.38     1:10.26 (38.88)     1:51.99 (41.73)     2:24.28 (32.29)
  4 Milstead, Shannon M       16 EPAC                 2:27.44    2:26.49        
                  30.71     1:08.19 (37.48)     1:53.45 (45.26)     2:26.49 (33.04)
  5 Reeder, Rachel            17 MASC                 2:30.94    2:26.54        
                  32.40     1:07.38 (34.98)     1:55.42 (48.04)     2:26.54 (31.12)
  6 Harper, Leah M            17 Collegiate           2:29.91    2:28.80        
                  32.20     1:10.52 (38.32)     1:55.74 (45.22)     2:28.80 (33.06)
  7 Linnell, Kalani           17 Lancaster            2:31.10    2:30.14        
                  31.26     1:09.95 (38.69)     1:53.04 (43.09)     2:30.14 (37.10)
  8 Gruntz, Kellie C          16 SMSC                 2:33.26    2:30.34        
                  32.60     1:10.70 (38.10)     1:57.25 (46.55)     2:30.34 (33.09)
  9 Nguyen, Kim H             17 EPAC                 2:32.89    2:32.62        
                  34.10     1:12.97 (38.87)     1:57.01 (44.04)     2:32.62 (35.61)
 10 Koller, Krysteena C       15 FSC                  2:35.69    2:33.46        
                  32.94     1:12.17 (39.23)     1:57.70 (45.53)     2:33.46 (35.76)
 11 Cooper, Mary              15 Otters               2:34.32    2:35.65        
                  33.70     1:15.01 (41.31)     1:58.17 (43.16)     2:35.65 (37.48)
 12 Mooney, Heidi             17 SAC                  2:37.25    2:36.22        
                  33.74     1:13.11 (39.37)     1:58.81 (45.70)     2:36.22 (37.41)
 
Event 77  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:43.93   2/19/2006 Hershey Aquatic Club, Hershey              
                         T Maurer, D Nolan, K Ruddle, J Young              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster Family YMCA  'A'                        1:54.79    1:56.06        
     1) Ross, Dan 12                    2) Myers, Elijah 12               
     3) Miller, Chase 12                4) Lindsley, Cooper 12            
                  26.62       55.41 (28.79)     1:25.30 (29.89)     1:56.06 (30.76)
  2 Wsy Swimming  'A'                                 1:57.39    1:57.12        
     1) Tanguay, Henry L 11             2) Ballew, Gregory T 12           
     3) Leighton, John P 11             4) Kidd, Ryan A 12                
                  29.31     1:00.61 (31.30)     1:29.79 (29.18)     1:57.12 (27.33)
  3 Hershey Aquatic Club  'A'                         1:58.28    1:57.27        
     1) Bauchwitz, Jeremy R 12          2) Skelly, Sebastian 12           
     3) Weber, Evan 12                  4) Luttrell, Zach W 11            
                  29.65       58.82 (29.17)     1:28.57 (29.75)     1:57.27 (28.70)
  4 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:59.99    2:01.43        
     1) Knott, Kolin 11                 2) Smith, Creighton 12            
     3) Deckman, Jordan 12              4) Francis, Nicholas 11           
                  30.69     1:02.76 (32.07)     1:31.96 (29.20)     2:01.43 (29.47)
  5 Chambersburg Y Chargers  'A'                      2:07.18    2:03.87        
     1) Johnson, Chandler E 12          2) Day, Eric J 12                 
     3) Wildeson, Cohen C 11            4) Tijani, Timi O 11              
                  31.47     1:02.96 (31.49)     1:34.77 (31.81)     2:03.87 (29.10)
  6 Northern York Aquatic Club  'A'                   2:11.35    2:07.51        
     1) Ahearn, Michael E 12            2) Blemler, Benjamin J 12         
     3) Haley, Ben 11                   4) Jumper, Steven E 12            
                  32.27     1:05.03 (32.76)     1:34.95 (29.92)     2:07.51 (32.56)
 
Event 78  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:47.20   2/17/2008 Chambersburg Y Chargers, Chambersburg      
                         K Hamilton, H Parson, O Tijani, K Metz            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambersburg Y Chargers  'A'                      1:50.14    1:47.20%       
     1) Hamilton, Kelly N 12            2) Parson, Hannah M 12            
     3) Tijani, Lola L 12               4) Metz, Kylee E 11               
                  27.59       53.88 (26.29)     1:22.11 (28.23)     1:47.20 (25.09)
  2 Northern York Aquatic Club  'A'                   1:50.24    1:48.41        
     1) Bischoff, Sarah M 12            2) Day, Zowie 12                  
     3) Bleiler, Madison B 11           4) Miller, Katelyn E 12           
                  26.96       54.11 (27.15)     1:21.51 (27.40)     1:48.41 (26.90)
  3 Wsy Swimming  'A'                                 1:53.98    1:53.57        
     1) Schmittle, Emily A 11           2) Dengler, Caroline R 12         
     3) Bentzel, Kaitlyn M 12           4) Vaughn, Haley R 11             
                  27.82       57.59 (29.77)     1:25.88 (28.29)     1:53.57 (27.69)
  4 Hershey Aquatic Club  'A'                         1:55.56    1:55.64        
     1) Maurer, Steff M 12              2) Waitkavicz, Ariana M 12        
     3) Veith, Madelyn R 11             4) Young, Jenny S 11              
                  26.59       54.31 (27.72)     1:25.07 (30.76)     1:55.64 (30.57)
  5 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:58.50    1:57.00        
     1) Clark, MaryGrace 11             2) Dundore, Alison 12             
     3) Cook, Allie 12                  4) Osterhoudt, Madison L 12       
                  27.73       58.21 (30.48)     1:28.96 (30.75)     1:57.00 (28.04)
  6 Lancaster Family YMCA  'A'                        2:01.92    1:59.79        
     1) Oliveri, Gina 12                2) Wolosyn, Maddie 12             
     3) Fitzgerald, Madison 11          4) Chastain, Alyssa 12            
                  29.92       59.28 (29.36)     1:29.58 (30.30)     1:59.79 (30.21)
 
Event 79  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:37.69   2/20/2005 Hershey Aquatic Club, Hershey              
                         R Maurer, J Kane, N Pawlush, K King               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hershey Aquatic Club  'A'                         1:41.97    1:41.01        
     1) Sherwood, Ian M 13              2) Nguyen, Felix D 14             
     3) DeLuce, Peter D 13              4) Faulstick, Shaun S 14          
                  26.90       51.85 (24.95)     1:17.62 (25.77)     1:41.01 (23.39)
  2 Wsy Swimming  'A'                                 1:41.93    1:41.40        
     1) Treaster, Garrett A 13          2) Rickens, Zachary R 14          
     3) Lake, Jeremy R 14               4) Zimmerman, Matthew C 14        
                  25.67       50.95 (25.28)     1:15.91 (24.96)     1:41.40 (25.49)
  3 Lancaster Family YMCA  'A'                        1:43.34    1:41.77        
     1) Wenger, Andrew 14               2) Sands, Patrick 13              
     3) Alshouse, Chad 13               4) Parker, Clayton A 14           
                  27.49       51.41 (23.92)     1:18.30 (26.89)     1:41.77 (23.47)
  4 Northern York Aquatic Club  'A'                   1:44.78    1:42.82        
     1) Seitz, Charles N 13             2) Bodisch, Joey J 14             
     3) Haley, Jared P 14               4) Jumper, Benjamin L 14          
                  26.27       53.82 (27.55)     1:19.31 (25.49)     1:42.82 (23.51)
  5 Chambersburg Y Chargers  'A'                      1:46.13    1:44.91        
     1) Rines, Matthew R 14             2) Desotelle, Zachary J 13        
     3) Zook, Bryton K 13               4) Metz, Jordan M 13              
                  26.09       52.74 (26.65)     1:20.13 (27.39)     1:44.91 (24.78)
  6 Mercersburg Area Swim Club  'A'                   1:48.73    1:47.27        
     1) Bock, Michael S 13              2) Green, Fred L 13               
     3) Heebner, Clay M 14              4) Clevenger, Zane M 13           
                  25.93       55.08 (29.15)     1:21.37 (26.29)     1:47.27 (25.90)
 
Event 80  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:41.96      2/1998 LEBY A                                     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlisle YMCA Aquatics Assoc.  'A'                1:49.21    1:47.83        
     1) Finkbeiner, Caroline M 13       2) Strahosky, Katherine M 13      
     3) Breschi, Maddie M 14            4) Leandri, Alexandra M 14        
                  26.37       54.21 (27.84)     1:21.93 (27.72)     1:47.83 (25.90)
  2 TriValley Y Great White Sharks  'A'               1:50.20    1:47.86        
     1) Mertz, Layne M 14               2) Massaro, Emily H 14            
     3) Schumacher, Britta L 14         4) Doerrman, Lauren E 13          
                  26.61       54.02 (27.41)     1:21.31 (27.29)     1:47.86 (26.55)
  3 Northern York Aquatic Club  'A'                   1:54.48    1:52.98        
     1) Jarrett, Jennifer A 14          2) Grim, Austyn T 14              
     3) Hull, Morgan E 13               4) Ahearn, Ellinore G 14          
                  28.13       57.15 (29.02)     1:26.67 (29.52)     1:52.98 (26.31)
  4 Lebanon Valley Otters  'A'                        1:57.87    1:56.27        
     1) Fox, Hannah 13                  2) Schug, Samantha 13             
     3) Wolford, Brianna 14             4) Silcox, Cassie 14              
                  29.22       59.00 (29.78)     1:28.90 (29.90)     1:56.27 (27.37)
  5 Hershey Aquatic Club  'A'                         2:02.90    1:59.82        
     1) Hoffer, Michelle E 13           2) Rhoads, Laura A 13             
     3) Hoffer, Cassandra A 14          4) Zeigler, Jessica 13            
                  30.37     1:00.83 (30.46)     1:32.50 (31.67)     1:59.82 (27.32)
  6 Mechanicsburg Swim Club  'A'                      2:03.04    2:02.61        
     1) Butz, Morgan 13                 2) Darr, Maddie 13                
     3) Healey, Andraya 13              4) Galinskie, Elise 13            
                  29.64     1:03.87 (34.23)     1:33.98 (30.11)     2:02.61 (28.63)
 
Event 81  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:30.21      2/1996 YY A                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambersburg Y Chargers  'A'                      1:29.68    1:30.30        
     1) Harmon, Michael 15              2) Wilson, Robert M 18            
     3) Beckner, Clay S 17              4) Addlesberger, Justin J 18      
                  23.09       45.46 (22.37)     1:08.47 (23.01)     1:30.30 (21.83)
  2 Aquatic Club of the West Shore  'A'               1:37.49    1:35.84        
     1) Krepps, Noah 15                 2) Cambria, Ben D 15              
     3) Young, Adam A 15                4) Trimmer, Luke T 15             
                  23.77       48.34 (24.57)     1:13.26 (24.92)     1:35.84 (22.58)
  3 Lancaster Family YMCA  'A'                        1:42.65    1:36.85        
     1) McDonald, Spencer N 16          2) Beavers, Brett 18              
     3) Frey, Jake 16                   4) Leahy, Daniel 15               
                  23.86       48.32 (24.46)     1:13.20 (24.88)     1:36.85 (23.65)
  4 Mercersburg Area Swim Club  'A'                   1:43.12    1:40.14        
     1) Reeder, James C 15              2) Witmer, Doug E 18              
     3) Turner, Jack S 16               4) Bock, Myles W 16               
                  25.82       51.36 (25.54)     1:16.83 (25.47)     1:40.14 (23.31)
  5 Collegiate Aquatics  'A'                          2:24.92    1:42.11        
     1) Matthews, Troy S 16             2) Kahoe, Cody 15                 
     3) Ashley, Zach E 14               4) Morrison, Ryan J 18            
                  25.14       50.91 (25.77)     1:16.21 (25.30)     1:42.11 (25.90)
  6 Lancaster Family YMCA  'B'                        1:50.74    1:47.21        
     1) Newcomer, Ryan 15               2) Miller, Tyler 15               
     3) Frisch, Jon 16                  4) Anderson, Kevin 16             
                  26.91       54.02 (27.11)     1:21.06 (27.04)     1:47.21 (26.15)
 
Event 82  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:42.78      2/1995 LEBY A                                     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambersburg Y Chargers  'A'                      1:46.89    1:47.21        
     1) Bowers, Autumn M 15             2) Pastor, Allison M 15           
     3) Wissinger, Haley H 15           4) Powanda, Shea N 16             
                  23.09       45.46 (22.37)     1:08.47 (23.01)     1:47.21 (38.74)