Licensed to WSY Swimming               Hy-Tek's Meet Manager 2/10/2008 05:06 PM
                  Welcome to the WSY Valentine 9 & Under Meet                  
                   held at the Cumberland Valley Natatorium                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Aaron               7 EAC-MA               1:38.61    1:40.79        
                  47.28     1:40.79 (53.51)                                        
  2 Spahr, Riley R             7 ACWS SWIMMING-MA     1:41.08    1:45.59        
                  50.46     1:45.59 (55.13)                                        
  3 Foster, Tyler M            7 GETTYSBURG-MA        2:01.07    1:50.75        
                  50.05   1:50.75 (1:00.70)                                        
  4 Reznitchenko, Maxim        7 CVAC-MA              2:40.09    1:51.03        
                  53.17     1:51.03 (57.86)                                        
  5 Fink, Dalton               7 SMSC-MA              2:15.90    2:13.64        
                1:10.97   2:13.64 (1:02.67)                                        
 -- Reed, Noah M               7 NORTHERN DAUPHIN-MA  1:54.15         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  46.94          DQ (55.50)                                        
 -- Massie, William B          7 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      One hand touch - breast
                1:02.55        DQ (1:09.01)                                        
 
Event 2  Girls 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              6 WSY SWIMMING-MA      1:45.93    1:48.77        
                  47.90   1:48.77 (1:00.87)                                        
 
Event 2  Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Caelyn K             7 EPAC-MA              1:41.93    1:42.20        
                  48.96     1:42.20 (53.24)                                        
  2 Posavec, Katie             7 LPAC-MA                   NT    1:42.88        
                  48.05     1:42.88 (54.83)                                        
  3 Janocha, Hailey I          7 HAY-MA               1:46.93    1:44.92        
                  50.11     1:44.92 (54.81)                                        
  4 Reichelderfer, Abbie M     7 CHAMBERSBURG-MA      1:49.39    1:45.12        
                  49.85     1:45.12 (55.27)                                        
  5 Yoder, Ally                7 LPAC-MA              1:48.40    1:46.79        
                  47.37     1:46.79 (59.42)                                        
  6 Tafuto, Sally E            7 HERSHEY-MA           1:52.58    1:51.81        
                  47.10   1:51.81 (1:04.71)                                        
  7 Kline, Vyktoria N          7 LEBY-MA              1:56.30    1:52.65        
  8 Shelly, Marget             7 CHAMBERSBURG-MA           NT    1:52.87        
                  49.18   1:52.87 (1:03.69)                                        
  9 Rachael, Oliviah           7 EAC-MA               1:58.10    1:54.30        
                  50.42   1:54.30 (1:03.88)                                        
 10 Schaefer, Lisa             7 LANCASTER-MA         2:03.96    1:54.69        
                  55.56     1:54.69 (59.13)                                        
 11 Berra, Lindsay C           7 WSY SWIMMING-MA      1:59.83    1:58.24        
 12 Raffensperger, Alexa       7 CVAC-MA              2:09.97    1:59.63        
 13 Hockley, Nicole K          7 LEBY-MA              1:56.12    2:01.64        
                  56.80   2:01.64 (1:04.84)                                        
 14 Stoner, Jordyn             7 EAC-MA                    NT    2:02.84        
 15 Lamarca, Jessica           7 ACWS SWIMMING-MA     2:11.44    2:17.21        
                1:01.85   2:17.21 (1:15.36)                                        
 -- Oltmans, Lily              7 EAC-MA               2:05.71         DQ        
      One hand touch - breast
                  54.93        DQ (1:14.64)                                        
 
Event 3  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deckman, Jacob N           8 CVAC-MA              1:23.42    1:27.85        
                  37.80     1:27.85 (50.05)                                        
  2 Cowden, Alex               8 GETTYSBURG-MA        1:37.25    1:30.95        
                  40.81     1:30.95 (50.14)                                        
  3 Roadcap, Mason M           8 NORTHERN DAUPHIN-MA  1:41.30    1:35.71        
                  46.78     1:35.71 (48.93)                                        
  4 Boyer, David B             8 WSY SWIMMING-MA      1:41.50    1:36.87        
                  46.70     1:36.87 (50.17)                                        
  5 Francis, Tyler             8 CVAC-MA              1:35.25    1:38.42        
                  44.81     1:38.42 (53.61)                                        
  6 Schaefer, Justin           8 LANCASTER-MA         1:34.56    1:38.97        
                  46.38     1:38.97 (52.59)                                        
  7 Spoerl, Wade               8 LANCASTER-MA              NT    1:44.60        
                  46.14     1:44.60 (58.46)                                        
  8 Miller, Tyler              8 LPAC-MA              2:03.24    1:55.62        
                  51.36   1:55.62 (1:04.26)                                        
  9 Graves, Weston             8 CYAA-MA                   NT    2:10.20        
                1:01.27   2:10.20 (1:08.93)                                        
 -- Aboelenin, Nicholas        8 EAC-MA               2:11.56         DQ        
      One hand touch - breast
                1:02.84        DQ (1:11.19)                                        
 
Event 4  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pokrzywa, Julia            8 SMSC-MA              1:26.78    1:26.56        
                  40.73     1:26.56 (45.83)                                        
  2 Margraf, Jesse P           8 WSY SWIMMING-MA      1:31.02    1:30.45        
                  40.85     1:30.45 (49.60)                                        
  3 Johns, Abigail             8 EAC-MA               1:32.53    1:31.10        
                  40.68     1:31.10 (50.42)                                        
  4 Eby, Rachel M              8 WSY SWIMMING-MA      1:38.14    1:34.41        
                  47.31     1:34.41 (47.10)                                        
  5 Yeager, Rachel             8 SEA LIONS            1:38.14    1:37.86        
                  43.02     1:37.86 (54.84)                                        
  6 Rice, Macyn                8 CVAC-MA              1:39.49    1:42.36        
                  46.34     1:42.36 (56.02)                                        
  7 Durantine, Emma            8 SEA LIONS            1:50.97    1:42.84        
                  46.25     1:42.84 (56.59)                                        
  8 Arnold, Ava                8 LPAC-MA              1:49.52    1:45.59        
                  47.65     1:45.59 (57.94)                                        
  9 Williams, Emma             8 LANCASTER-MA         1:45.80    1:46.37        
                  47.26     1:46.37 (59.11)                                        
 10 Grove, Ashton              8 SAC-MA               1:51.36    1:50.80        
                  47.98   1:50.80 (1:02.82)                                        
 11 Brock, Emilee              8 SEA LIONS            1:56.91    1:57.84        
                  51.11   1:57.84 (1:06.73)                                        
 12 Horrell, Madeleine         8 CYAA-MA                   NT    2:02.25        
                  58.81   2:02.25 (1:03.44)                                        
 13 Dudenhoeffer, Caroline R   8 GETTYSBURG-MA             NT    2:10.86        
                1:02.62   2:10.86 (1:08.24)                                        
 14 Gerver, Makaylia E         8 ACWS SWIMMING-MA     2:22.16    2:24.69        
                1:01.57   2:24.69 (1:23.12)                                        
 -- Houck, Madilynn            8 CVAC-MA              2:08.67         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  52.19        DQ (1:11.49)                                        
 -- Kisthardt, Samantha C      8 PACS-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                1:18.65        DQ (1:27.35)                                        
 -- Herring, Leah              8 LANCASTER-MA         1:47.77         DQ        
      No touch at turn - back
                  49.58          DQ (55.86)                                        
 -- Zerby, Julia               8 CVAC-MA              2:11.78         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                1:05.15        DQ (1:07.83)                                        
 -- Welsh, Dani                8 CYAA-MA                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  59.32        DQ (1:09.90)                                        
 
Event 5  Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Zach A             9 WSY SWIMMING-MA      1:21.55    1:21.14        
                  37.40     1:21.14 (43.74)                                        
  2 Axtman, August             9 LPAC-MA              1:26.39    1:26.61        
                  41.20     1:26.61 (45.41)                                        
  3 Bloom, Nicholas            9 LPAC-MA              1:28.00    1:28.03        
                  41.76     1:28.03 (46.27)                                        
  4 Manning, Padraic J         9 WSY SWIMMING-MA      1:29.35    1:28.28        
                  39.81     1:28.28 (48.47)                                        
  5 Hatalowich, George         9 SEA LIONS            1:33.51    1:31.13        
                  43.46     1:31.13 (47.67)                                        
  6 Lauer, Austin              9 SEA LIONS            1:34.14    1:31.73        
                  42.97     1:31.73 (48.76)                                        
  7 Platt, Adam                9 LANCASTER-MA         1:46.00    1:38.57        
                  49.84     1:38.57 (48.73)                                        
  8 Massie, George R           9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:42.93        
                  46.29     1:42.93 (56.64)                                        
  9 Cross, Richard             9 NORTHERN DAUPHIN-MA  1:49.04    1:55.47        
                  51.39   1:55.47 (1:04.08)                                        
 -- Landis, Gregory N          9 WSY SWIMMING-MA      1:38.12         DQ        
      No touch at turn - back
                  47.70        DQ (1:00.13)                                        
 -- Steed, Christopher         9 HAGY                      NT         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  54.86        DQ (1:02.00)                                        
 -- Burns, Jonathan            9 CVAC-MA              1:46.03         NS        
 
Event 6  Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Carley E           9 WSY SWIMMING-MA      1:23.83    1:20.05        
                  36.63     1:20.05 (43.42)                                        
  2 Stoner, Samantha M         9 EAC-MA               1:23.11    1:21.47        
                  38.66     1:21.47 (42.81)                                        
  3 Barone, Oriana             9 LEBY-MA              1:22.96    1:21.87        
                  37.96     1:21.87 (43.91)                                        
  4 Small, Summer R            9 HAY-MA               1:26.01    1:22.23        
                  36.88     1:22.23 (45.35)                                        
  5 Luft, Rebecca E            9 WSY SWIMMING-MA      1:22.51    1:25.28        
                  39.11     1:25.28 (46.17)                                        
  6 Meck, Jennifer             9 LANCASTER-MA         1:30.94    1:28.98        
                  42.64     1:28.98 (46.34)                                        
  7 Blaney, Samantha J         9 WSY SWIMMING-MA      1:33.67    1:32.88        
                  43.91     1:32.88 (48.97)                                        
  8 Oh, Sarah M                9 HERSHEY-MA           1:57.79    1:34.91        
                  42.31     1:34.91 (52.60)                                        
  9 Szajnuk, Kimmi A           9 EPAC-MA              1:38.94    1:35.00        
                  44.79     1:35.00 (50.21)                                        
 10 Ross, Katherine A          9 WSY SWIMMING-MA      1:40.51    1:37.36        
                  45.59     1:37.36 (51.77)                                        
 11 Lawson, Courtney           9 SAC-MA               1:41.08    1:37.49        
                  46.21     1:37.49 (51.28)                                        
 12 Croxall, Emily S           9 HERSHEY-MA           1:39.25    1:38.85        
                  46.66     1:38.85 (52.19)                                        
 13 Stutzman, Bethany          9 HERSHEY-MA           1:47.82    1:40.31        
                  44.88     1:40.31 (55.43)                                        
 14 Donnachie, Caitlin M       9 LEBY-MA              1:42.26    1:41.37        
                  48.03     1:41.37 (53.34)                                        
 15 Rundquist, Erika M         9 CHAMBERSBURG-MA      1:47.69    1:42.75        
                  48.70     1:42.75 (54.05)                                        
 16 Hummel, KateLynne          9 SAC-MA               1:50.18    1:48.43        
                  45.03   1:48.43 (1:03.40)                                        
 17 Seitz, Maria               9 CVAC-MA              1:55.32    1:50.33        
                  52.43     1:50.33 (57.90)                                        
 18 Epler, Meghan E            9 HERSHEY-MA           1:58.39    1:53.93        
                  51.24   1:53.93 (1:02.69)                                        
 19 Vrabel, Caitlin            9 CHAMBERSBURG-MA           NT    1:57.89        
                  53.38   1:57.89 (1:04.51)                                        
 -- Krampe, Emma               9 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:01.52        DQ (1:09.98)                                        
 -- Klinger, Grace R           9 NORTHERN DAUPHIN-MA       NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  54.16        DQ (1:01.31)                                        
 -- Smith, Bailey              9 EAC-MA               1:37.52         DQ        
      One hand touch - breast
                  47.61          DQ (49.88)                                        
 -- Horrell, Savannah          9 CYAA-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                1:15.59        DQ (1:12.11)                                        
 
Event 7  Boys 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shelly, Rece               5 CHAMBERSBURG-MA           NT      22.37        
  2 Durantine, Elijah          5 SEA LIONS              26.54      24.38        
  3 Axtman, John               5 LPAC-MA                22.92      25.81        
  4 Furlong, Christopher R     5 WSY SWIMMING-MA           NT      33.58        
  5 Klinefelter, Jason A       5 PACS-MA                30.58      33.89        
  6 Hohenshelt, Ryan           5 LPAC-MA                   NT      34.16        
  7 Houck, Stephen             5 CVAC-MA                37.49      37.29        
  8 Kint, Colby                5 CVAC-MA                47.84      59.38        
  9 Klinefelter, Steven J      4 PACS-MA                   NT    1:00.35        
 
Event 8  Girls 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacNamara, Delaney         5 CYAA-MA                27.43      24.52        
  2 Landis, Elizabeth M        5 WSY SWIMMING-MA        23.59      25.31        
  3 Lauer, Abby                5 SEA LIONS              28.36      30.94        
  4 Reed, Emma                 5 NORTHERN DAUPHIN-MA    34.02      32.25        
  5 Maher, Jillian             5 CVAC-MA                17.92      33.26        
  6 Kent, Camille L            5 WSY SWIMMING-MA           NT      42.35        
  7 Francis, Samantha          4 CVAC-MA                49.61      50.78        
  8 Horrell, Amelia            5 CYAA-MA                   NT      58.17        
  9 Stewart, Jordyn            5 SEA LIONS              45.15    1:00.91        
 10 Som, Cameryn               4 CYAA-MA                   NT    1:03.60        
 11 MacNamara, Sienna          4 CYAA-MA                48.58    1:06.56        
 
Event 9  Boys 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Jake B              6 WSY SWIMMING-MA           NT      20.96        
  2 Skiles, Logan G            6 HAY-MA                 21.21      21.37        
  3 Campbell, Brian D          6 LEBY-MA                20.71      22.85        
  4 Lyons, Stephen E           6 PACS-MA                21.80      23.41        
  5 Johns, Cameron             6 EAC-MA                 22.56      24.57        
  6 Loh, Benedikt              6 HERSHEY-MA             25.46      24.79        
  7 Burrows, Joshua            6 SEA LIONS              25.23      25.32        
  8 Lauer, Jacob               6 SEA LIONS              24.97      27.78        
  9 Deiderick, Gabriel         6 PACS-MA                28.94      29.07        
 10 Doane, Garrett             6 SEA LIONS              33.08      29.17        
 11 Morret, Jordan             6 SMSC-MA                39.72      29.30        
 12 Jumper, Jonathan           6 SEA LIONS              33.29      34.79        
 13 Vail, Issac                6 LPAC-MA                   NT      36.33        
 14 Boyd, Colin                6 CHAMBERSBURG-MA        33.24      37.95        
 15 Miller, Zachary            6 LPAC-MA                40.09      38.15        
 
Event 10  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              6 WSY SWIMMING-MA        17.93      18.44        
  2 Hatalowich, Lauren         6 SEA LIONS              21.81      20.69        
  3 Young, Sierra              6 CYAA-MA                21.02      21.40        
  4 Lee, Nicole A              6 WSY SWIMMING-MA           NT      23.09        
  5 Eby, Lauren E              6 WSY SWIMMING-MA        25.78      24.60        
  6 Reardon, Brianna A         6 HAY-MA                 24.53      25.84        
  7 Johnston, Erin A           6 WSY SWIMMING-MA        27.20      26.60        
  8 Rohner, Kayla M            6 LEBY-MA                25.65      27.33        
  9 Aitken, Sienna             6 CHAMBERSBURG-MA        29.96      27.35        
 10 Wilson, Kayla              6 NORTHERN DAUPHIN-MA    28.41      28.52        
 11 Fink, Erika                6 SMSC-MA                27.78      29.76        
 12 Waughen, Jenna             6 SEA LIONS              29.10      30.24        
 13 Johns, Aliza               6 EAC-MA                 30.62      31.59        
 14 Strayer, Hannah L          6 PACS-MA                25.32      31.94        
 15 Horrell, Josephine         6 CYAA-MA                27.02      32.32        
 16 Ciulla, Angelica T         6 HAY-MA                 30.99      33.88        
 17 Ruddle, Jillian            6 HERSHEY-MA             38.63      34.90        
 18 Eichman, Olivia A          6 HERSHEY-MA             30.23      39.37        
 19 Graves, Morgan             6 CYAA-MA                42.01      44.81        
 
Event 11  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horan, Tyler M             7 EPAC-MA                17.36      16.64        
  2 Ruby, Collin D             7 HAY-MA                 17.15      17.57        
  3 Liu, NingNing              7 CVAC-MA                18.77      18.10        
  4 Spahr, Riley R             7 ACWS SWIMMING-MA       17.61      18.35        
  5 King, Daniel               7 LPAC-MA                20.54      18.90        
  6 James, Ryan M              7 PACS-MA                18.22      18.93        
  7 Reznitchenko, Maxim        7 CVAC-MA                18.02      19.29        
  8 Bloom, Christopher         7 LPAC-MA                19.36      20.15        
  9 Foster, Tyler M            7 GETTYSBURG-MA          18.79      20.53        
 10 Tanguay, Joseph R          7 WSY SWIMMING-MA        20.87      21.17        
 11 Massie, William B          7 WSY SWIMMING-MA        23.13      21.58        
 12 Tipton, Mitchell           7 SEA LIONS              21.27      21.89        
 13 Stephens, Will             7 MSC-MA                 20.74      21.94        
 14 Smith, Caeden              7 EPAC-MA                25.09      23.28        
 15 Wagaman, Jordan            7 LANCASTER-MA           23.65      25.04        
 
Event 12  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kayla              7 LPAC-MA                18.56      17.58        
  2 Janocha, Hailey I          7 HAY-MA                 17.40      18.50        
  3 Kline, Vyktoria N          7 LEBY-MA                18.31      18.80        
  4 Yoder, Ally                7 LPAC-MA                18.10      18.94        
  5 Reichelderfer, Abbie M     7 CHAMBERSBURG-MA        18.52      19.15        
  6 Weiss, Laura               7 MSC-MA                 18.88      19.18        
  7 Young, Maddison            7 CYAA-MA                18.29      19.37        
  8 Shay, Brianna A            7 PACS-MA                19.12      19.46        
  9 Dawson, Caitlin            7 HAGY                   20.52      19.55        
 10 Stevens, Casey E           7 EPAC-MA                17.85      19.76        
 11 Epler, Lauren N            7 HERSHEY-MA             18.86      19.80        
 12 Hockley, Nicole K          7 LEBY-MA                19.34      19.91        
 13 Rachael, Oliviah           7 EAC-MA                 18.30      19.93        
 14 Berra, Lindsay C           7 WSY SWIMMING-MA        18.84      19.95        
 15 Shelly, Marget             7 CHAMBERSBURG-MA        20.88      20.26        
 16 Tafuto, Sally E            7 HERSHEY-MA             19.32      20.38        
 17 Stoner, Jordyn             7 EAC-MA                 18.71      20.48        
 18 Schaefer, Lisa             7 LANCASTER-MA           19.29      20.64        
 19 Haley, Sarah R             7 WSY SWIMMING-MA        22.31      20.67        
 20 Popko, Alexis K            7 HERSHEY-MA             21.18      20.95        
 21 Drayer, Mallory            7 HERSHEY-MA             21.53      21.19        
 22 Maloy, Taryn E             7 HERSHEY-MA             21.05      21.24        
 23 Markley, Lily              7 LPAC-MA                25.03      21.82        
 24 Cook, Calle                7 LPAC-MA                20.94      21.90        
 25 Raffensperger, Alexa       7 CVAC-MA                22.20      21.94        
 26 Trostle, Shealyn R         7 PACS-MA                23.99      22.36        
 27 Wolfe, Paige               7 HERSHEY-MA             20.25      22.37        
 28 Lamarca, Jessica           7 ACWS SWIMMING-MA       22.05      22.47        
 29 Popp, Britteni             7 LPAC-MA                23.41      23.67        
 30 Flesher, Emma L            7 LEBY-MA                21.19      24.92        
 31 Maher, Shannon             7 CVAC-MA                24.19      25.41        
 32 Kauffman, Anna             7 EPAC-MA                25.68      25.80        
 33 Stanley, Victoria N        7 GETTYSBURG-MA          25.38      26.62        
 34 Cross, Barrett             7 CHAMBERSBURG-MA        31.51      27.86        
 
Event 13  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mata, Jonathan             8 LPAC-MA                14.67      14.97        
  2 Deckman, Jacob N           8 CVAC-MA                15.05      16.08        
  3 Byrne, Jared               8 LANCASTER-MA           16.34      17.05        
  4 Schaefer, Justin           8 LANCASTER-MA           16.02      17.15        
  5 Roadcap, Mason M           8 NORTHERN DAUPHIN-MA    17.13      17.21        
  6 Perry, Nick R              8 WSY SWIMMING-MA        19.58      17.47        
  7 Stare, Weston              8 MSC-MA                 17.79      17.77        
  8 Spoerl, Wade               8 LANCASTER-MA           16.55      17.79        
  9 Heisey, Nathan             8 LANCASTER-MA           18.46      18.10        
 10 Pickering, Quinn K         8 WSY SWIMMING-MA        17.58      18.22        
 11 Francis, Tyler             8 CVAC-MA                17.87      18.44        
 12 Hyde, Logan B              8 GETTYSBURG-MA          17.90      18.45        
 13 Miller, Tyler              8 LPAC-MA                16.98      18.95        
 14 Dengler, Jack T            8 WSY SWIMMING-MA        18.47      20.52        
 15 Aboelenin, Nicholas        8 EAC-MA                 20.11      21.13        
 16 Klapowski, Myles J         8 WSY SWIMMING-MA        21.24      21.37        
 17 Young, Jason K             8 HERSHEY-MA             22.56      21.98        
 18 Adams, Trevor W            8 WSY SWIMMING-MA        23.35      23.28        
 19 Yingst, Blake              8 LPAC-MA                23.86      23.76        
 20 Balafoutas, John           8 MSC-MA                 24.70      24.45        
 
Event 14  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pokrzywa, Julia            8 SMSC-MA                15.81      15.77        
  2 Schell, Erika              8 EAC-MA                 15.10      15.88        
  3 Ortenzio, Alexis           8 ACWS SWIMMING-MA       17.22      16.37        
  4 Surfus, Taylor M           8 HERSHEY-MA             16.58      17.01        
  5 Howery, Taylor L           8 GETTYSBURG-MA          16.24      17.09        
  6 Waughen, Amy               8 SEA LIONS              16.06      17.42        
  7 Lloyd, Tatum M             8 NORTHERN DAUPHIN-MA    17.84      18.11        
  8 Eby, Rachel M              8 WSY SWIMMING-MA        17.55      18.40        
  9 Jackson, Peyton            8 MSC-MA                 19.96      18.80        
 10 Ruopp, Camy L              8 EPAC-MA                19.04      18.85        
 11 McConnell, Kaitlyn E       8 LEBY-MA                18.40      19.13        
 12 Macdougall, Larissa M      8 WSY SWIMMING-MA        21.94      19.58        
 13 Hoffman, Caroline          8 CYAA-MA                21.53      19.59        
 13 Miller, Lauren             8 SEA LIONS              21.10      19.59        
 13 Dinello, Tess J            8 HERSHEY-MA             21.06      19.59        
 16 Young, Elizabeth           8 CYAA-MA                19.98      19.64        
 17 Herring, Leah              8 LANCASTER-MA           17.73      19.90        
 18 Horrell, Madeleine         8 CYAA-MA                20.76      20.08        
 19 McCarty, Katie C           8 WSY SWIMMING-MA        16.70      20.41        
 20 Mason, Rebecca             8 HAGY                   22.15      21.50        
 21 Houck, Madilynn            8 CVAC-MA                21.33      21.84        
 22 Longenecker, Ryley         8 HERSHEY-MA             23.20      22.82        
 23 Giannaris, Georgia         8 HAGY                   23.16      23.90        
 24 Dudenhoeffer, Caroline R   8 GETTYSBURG-MA          24.30      24.60        
 25 Jerrehian, Paige L         8 PACS-MA                23.30      25.00        
 26 Redmond, Carey             8 HERSHEY-MA             24.92      25.49        
 27 Massar, Laura N            8 PACS-MA                27.41      26.20        
 28 Riley, Abby A              8 CHAMBERSBURG-MA        17.52      26.45        
 29 Kisthardt, Samantha C      8 PACS-MA                28.36      34.38        
 
Event 15  Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Apa, Alex M                9 WSY SWIMMING-MA        30.52      30.06        
  2 Snyder, Zach A             9 WSY SWIMMING-MA        30.45      30.42        
  3 Hatalowich, George         9 SEA LIONS              33.08      32.90        
  4 Axtman, August             9 LPAC-MA                34.23      33.97        
  5 Yohe, Joshua               9 LPAC-MA                33.13      34.46        
  6 Dolan, Ethan T             9 WSY SWIMMING-MA        34.50      34.91        
  7 Manning, Padraic J         9 WSY SWIMMING-MA        34.18      35.26        
  8 Toon, Trevor               9 CVAC-MA                35.59      35.44        
  9 Mitrovic, Alex E           9 HERSHEY-MA             36.72      35.73        
 10 Bloom, Nicholas            9 LPAC-MA                35.36      36.13        
 11 Lauer, Austin              9 SEA LIONS                 NT      37.13        
 12 Landis, Gregory N          9 WSY SWIMMING-MA        35.70      37.62        
 13 Kint, Matthew D            9 CVAC-MA                38.00      38.13        
 14 Massie, George R           9 WSY SWIMMING-MA        41.45      38.80        
 15 Platt, Adam                9 LANCASTER-MA           37.73      39.64        
 16 Ocker, Zachary             9 CVAC-MA                38.85      39.81        
 17 Klinefelter, Jarod N       9 PACS-MA                37.69      40.69        
 18 Cattabiani, Mario          9 LPAC-MA                44.15      42.28        
 19 Hohenshelt, Tyler          9 LPAC-MA                   NT      44.18        
 20 Seeley, Hagan              9 HERSHEY-MA             46.77      44.45        
 21 Steed, Christopher         9 HAGY                   48.51      48.06        
 22 Balberchak, Ben D          9 PACS-MA                52.98      54.78        
 23 Tanguay, Drew E            9 WSY SWIMMING-MA      1:00.59      55.80        
 
Event 16  Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Moriah              9 CVAC-MA                31.25      30.46        
  2 Vaughn, Carley E           9 WSY SWIMMING-MA        32.28      31.41        
  3 Small, Summer R            9 HAY-MA                 31.99      31.78        
  4 Cook, Cameryn              9 LPAC-MA                33.15      32.46        
  5 Stoner, Samantha M         9 EAC-MA                 32.33      32.61        
  6 Margraf, Jesse P           8 WSY SWIMMING-MA        33.89      34.04        
  7 Meck, Jennifer             9 LANCASTER-MA           35.15      34.66        
  8 Roane-Hopkins, Grace S     9 WSY SWIMMING-MA        37.45      34.88        
  9 Kopacko, Katelyn           9 MSC-MA                 33.52      35.15        
 10 Blaney, Samantha J         9 WSY SWIMMING-MA        34.96      36.30        
 11 Pratt, Lillie              9 LANCASTER-MA           37.97      36.50        
 12 Miller, Hailey             9 LANCASTER-MA           38.97      37.12        
 13 Albert, Amber              9 SEA LIONS              39.57      37.15        
 14 Zelko, Amber               9 SEA LIONS              37.72      37.77        
 15 Szajnuk, Kimmi A           9 EPAC-MA                35.44      38.05        
 16 Croxall, Emily S           9 HERSHEY-MA             37.52      38.64        
 17 Smith, Bailey              9 EAC-MA                 38.52      39.33        
 18 Stutzman, Bethany          9 HERSHEY-MA             40.06      39.39        
 19 Warren, Alexis R           9 EPAC-MA                40.46      39.78        
 20 Zechman, Lauren N          9 PACS-MA                58.32      40.63        
 21 Giannaris, Ria             9 HAGY                   40.64      40.69        
 22 Kunkle, Samantha           9 ACWS SWIMMING-MA       42.54      40.85        
 23 Hummel, KateLynne          9 SAC-MA                 40.09      41.04        
 24 Donnachie, Caitlin M       9 LEBY-MA                38.49      41.95        
 25 Epler, Meghan E            9 HERSHEY-MA             42.85      43.73        
 26 Krampe, Emma               9 LPAC-MA                   NT      44.20        
 27 Vrabel, Caitlin            9 CHAMBERSBURG-MA        42.60      44.30        
 28 Seiders, Kelsey            9 NORTHERN DAUPHIN-MA    47.58      44.39        
 29 Klinger, Grace R           9 NORTHERN DAUPHIN-MA    48.12      52.70        
 30 Winter, Kaitlin M          9 PACS-MA                54.71    1:03.87        
 31 Mace, Allison              9 NORTHERN DAUPHIN-MA       NT    1:18.31        
 
Event 17  Boys 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Axtman, John               5 LPAC-MA                25.92      29.45        
  2 Durantine, Elijah          5 SEA LIONS              32.09      31.61        
  3 Shelly, Rece               5 CHAMBERSBURG-MA           NT      33.92        
  4 Furlong, Christopher R     5 WSY SWIMMING-MA           NT      37.44        
  5 Klinefelter, Steven J      4 PACS-MA              1:00.46      49.47        
  6 Houck, Stephen             5 CVAC-MA                54.44    1:00.74        
 
Event 18  Girls 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maher, Jillian             5 CVAC-MA                28.03      28.00        
  2 Landis, Elizabeth M        5 WSY SWIMMING-MA        22.27      29.84        
  3 MacNamara, Delaney         5 CYAA-MA                31.54      31.75        
  4 Reed, Emma                 5 NORTHERN DAUPHIN-MA    34.91      33.59        
  5 Kent, Camille L            5 WSY SWIMMING-MA           NT      42.15        
  6 Horrell, Amelia            5 CYAA-MA              1:06.67      55.25        
  7 Som, Cameryn               4 CYAA-MA              1:06.47      56.33        
  8 Stewart, Jordyn            5 SEA LIONS              54.78    1:01.09        
  9 Francis, Samantha          4 CVAC-MA                49.80    1:06.23        
 10 MacNamara, Sienna          4 CYAA-MA                59.43    1:07.91        
 
Event 19  Boys 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johns, Cameron             6 EAC-MA                 25.04      25.39        
  2 Skiles, Logan G            6 HAY-MA                 24.73      25.91        
  3 Loh, Benedikt              6 HERSHEY-MA             26.28      27.54        
  4 Perry, Jake B              6 WSY SWIMMING-MA           NT      27.78        
  5 Lauer, Jacob               6 SEA LIONS              29.65      28.45        
  6 Campbell, Brian D          6 LEBY-MA                24.29      28.54        
  7 Deiderick, Gabriel         6 PACS-MA                31.69      29.26        
  8 Lyons, Stephen E           6 PACS-MA                31.66      32.94        
  9 Morret, Jordan             6 SMSC-MA                32.09      33.81        
 10 Doane, Garrett             6 SEA LIONS              36.74      35.05        
 11 Jumper, Jonathan           6 SEA LIONS              34.18      35.32        
 -- Miller, Zachary            6 LPAC-MA                   NT         NS        
 
Event 20  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              6 WSY SWIMMING-MA        22.63      23.74        
  2 Hatalowich, Lauren         6 SEA LIONS              25.72      25.13        
  3 Eby, Lauren E              6 WSY SWIMMING-MA        28.38      27.69        
  4 Young, Sierra              6 CYAA-MA                28.07      27.96        
  5 Lee, Nicole A              6 WSY SWIMMING-MA           NT      28.45        
  6 Reardon, Brianna A         6 HAY-MA                 27.23      29.07        
  7 Aitken, Sienna             6 CHAMBERSBURG-MA        31.05      30.09        
  8 Wilson, Kayla              6 NORTHERN DAUPHIN-MA    30.69      31.29        
  9 Fortney, Alexa             6 LPAC-MA                25.50      31.65        
 10 Fink, Erika                6 SMSC-MA                34.68      32.23        
 11 Johnston, Erin A           6 WSY SWIMMING-MA        30.96      32.33        
 12 Horrell, Josephine         6 CYAA-MA                38.65      33.31        
 13 Ruddle, Jillian            6 HERSHEY-MA             40.02      33.39        
 14 Eichman, Olivia A          6 HERSHEY-MA             34.65      33.43        
 15 Waughen, Jenna             6 SEA LIONS              32.52      35.46        
 16 Ciulla, Angelica T         6 HAY-MA                 36.18      36.24        
 17 Strayer, Hannah L          6 PACS-MA                32.10      38.50        
 18 Rohner, Kayla M            6 LEBY-MA                30.86      38.69        
 19 Johns, Aliza               6 EAC-MA                 31.58      39.16        
 20 Graves, Morgan             6 CYAA-MA                49.50      43.32        
 
Event 21  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horan, Tyler M             7 EPAC-MA                21.15      22.31        
  2 King, Daniel               7 LPAC-MA                24.72      22.36        
  3 Ruby, Collin D             7 HAY-MA                 22.04      22.95        
  4 Foster, Tyler M            7 GETTYSBURG-MA          22.63      22.96        
  5 Bloom, Christopher         7 LPAC-MA                22.00      23.09        
  6 Reznitchenko, Maxim        7 CVAC-MA                22.77      23.34        
  7 Liu, NingNing              7 CVAC-MA                21.83      23.38        
  8 Smith, Caeden              7 EPAC-MA                27.13      26.70        
  9 Tipton, Mitchell           7 SEA LIONS              25.25      28.11        
 10 Tanguay, Joseph R          7 WSY SWIMMING-MA        25.61      28.12        
 11 Massie, William B          7 WSY SWIMMING-MA        30.21      28.47        
 12 Stephens, Will             7 MSC-MA                 26.08      28.68        
 13 Fink, Dalton               7 SMSC-MA                29.51      28.82        
 14 Wagaman, Jordan            7 LANCASTER-MA           26.89      29.01        
 15 Donnachie, Joshua D        7 LEBY-MA                32.70      29.77        
 
Event 22  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shelly, Marget             7 CHAMBERSBURG-MA        23.73      22.27        
  1 Yoder, Ally                7 LPAC-MA                22.92      22.27        
  3 Barone, Kayla              7 LPAC-MA                21.59      22.41        
  4 Wolfe, Paige               7 HERSHEY-MA             21.60      22.64        
  5 Epler, Lauren N            7 HERSHEY-MA             23.59      23.72        
  6 Tafuto, Sally E            7 HERSHEY-MA             22.61      24.22        
  7 Young, Maddison            7 CYAA-MA                22.96      24.50        
  8 Berra, Lindsay C           7 WSY SWIMMING-MA        22.74      24.63        
  9 Stevens, Casey E           7 EPAC-MA                21.37      24.73        
 10 Drayer, Mallory            7 HERSHEY-MA             26.36      25.37        
 11 Haley, Sarah R             7 WSY SWIMMING-MA        27.00      25.39        
 12 Maloy, Taryn E             7 HERSHEY-MA             25.55      25.50        
 13 Weiss, Laura               7 MSC-MA                 25.66      25.54        
 14 Lamarca, Jessica           7 ACWS SWIMMING-MA          NT      26.30        
 15 Popko, Alexis K            7 HERSHEY-MA             25.63      26.54        
 16 Markley, Lily              7 LPAC-MA                27.07      26.55        
 17 Shay, Brianna A            7 PACS-MA                26.38      26.93        
 18 Trostle, Shealyn R         7 PACS-MA                29.40      27.50        
 19 Kauffman, Anna             7 EPAC-MA                29.51      27.65        
 20 Cross, Barrett             7 CHAMBERSBURG-MA        43.38      28.80        
 21 Popp, Britteni             7 LPAC-MA                27.88      29.39        
 22 Flesher, Emma L            7 LEBY-MA                26.41      29.40        
 23 Cook, Calle                7 LPAC-MA                28.82      30.02        
 24 Maher, Shannon             7 CVAC-MA                29.07      30.16        
 25 Stanley, Victoria N        7 GETTYSBURG-MA          31.34      35.28        
 26 Richardson, Sydney E       7 PACS-MA                32.52      54.34        
 
Event 23  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mata, Jonathan             8 LPAC-MA                17.67      18.76        
  2 Schaefer, Justin           8 LANCASTER-MA           20.46      21.82        
  3 Pickering, Quinn K         8 WSY SWIMMING-MA        23.25      21.96        
  4 Spoerl, Wade               8 LANCASTER-MA           21.21      22.15        
  5 Sampson, Jeremy A          8 WSY SWIMMING-MA        23.84      22.45        
  6 Young, Jason K             8 HERSHEY-MA             20.61      22.75        
  7 Graves, Weston             8 CYAA-MA                27.06      23.06        
  8 Boyer, David B             8 WSY SWIMMING-MA        22.03      23.07        
  9 Perry, Nick R              8 WSY SWIMMING-MA        25.85      23.12        
 10 Dengler, Jack T            8 WSY SWIMMING-MA        23.45      23.79        
 11 Stare, Weston              8 MSC-MA                 22.44      24.17        
 12 Hyde, Logan B              8 GETTYSBURG-MA          24.82      25.99        
 13 Aboelenin, Nicholas        8 EAC-MA                    NT      26.18        
 14 Miller, Tyler              8 LPAC-MA                25.31      27.51        
 15 Balafoutas, John           8 MSC-MA                 53.39      28.74        
 16 Klapowski, Myles J         8 WSY SWIMMING-MA        28.60      28.77        
 17 Adams, Trevor W            8 WSY SWIMMING-MA        30.49      30.50        
 18 Yingst, Blake              8 LPAC-MA                31.07      34.23        
 
Event 24  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schell, Erika              8 EAC-MA                 19.46      19.58        
  2 Pokrzywa, Julia            8 SMSC-MA                19.11      19.89        
  3 Howery, Taylor L           8 GETTYSBURG-MA          19.38      20.19        
  4 Rice, Macyn                8 CVAC-MA                21.88      20.44        
  5 Surfus, Taylor M           8 HERSHEY-MA             22.77      21.17        
  6 Ortenzio, Alexis           8 ACWS SWIMMING-MA          NT      21.95        
  7 Durantine, Emma            8 SEA LIONS              21.96      22.29        
  8 Cowden, Olivia             8 GETTYSBURG-MA          21.33      22.63        
  9 Fortney, Autumn            8 LPAC-MA                22.89      22.88        
 10 Lloyd, Tatum M             8 NORTHERN DAUPHIN-MA    22.39      23.05        
 11 Macdougall, Larissa M      8 WSY SWIMMING-MA        23.13      23.48        
 12 McConnell, Kaitlyn E       8 LEBY-MA                21.15      23.51        
 13 Brock, Emilee              8 SEA LIONS              22.31      24.12        
 14 Ruopp, Camy L              8 EPAC-MA                24.03      24.52        
 15 Hoffman, Caroline          8 CYAA-MA                22.88      25.18        
 16 Shoemaker, Amanda N        8 GETTYSBURG-MA          25.33      25.35        
 17 Mason, Rebecca             8 HAGY                   24.69      25.38        
 18 Grove, Ashton              8 SAC-MA                 23.95      25.47        
 19 Dinello, Tess J            8 HERSHEY-MA             26.50      25.54        
 20 Miller, Lauren             8 SEA LIONS              25.84      25.66        
 21 Welsh, Dani                8 CYAA-MA                24.46      26.05        
 22 Riley, Abby A              8 CHAMBERSBURG-MA        21.57      26.19        
 23 Gerver, Makaylia E         8 ACWS SWIMMING-MA       24.54      26.62        
 24 Massar, Laura N            8 PACS-MA                25.78      27.38        
 25 Longenecker, Ryley         8 HERSHEY-MA             27.51      27.76        
 26 Redmond, Carey             8 HERSHEY-MA             28.78      27.77        
 27 McCarty, Katie C           8 WSY SWIMMING-MA        26.15      27.81        
 28 Horrell, Madeleine         8 CYAA-MA                26.36      28.32        
 29 Giannaris, Georgia         8 HAGY                   32.98      29.83        
 30 Malinen, Pauliina          8 SEA LIONS              27.00      29.89        
 31 Jerrehian, Paige L         8 PACS-MA                29.46      32.37        
 32 Kisthardt, Samantha C      8 PACS-MA                28.73      35.18        
 
Event 25  Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Zach A             9 WSY SWIMMING-MA        36.79      37.71        
  2 Apa, Alex M                9 WSY SWIMMING-MA        38.90      38.73        
  3 Dolan, Ethan T             9 WSY SWIMMING-MA        41.39      41.05        
  4 Bloom, Nicholas            9 LPAC-MA                38.61      41.52        
  5 Toon, Trevor               9 CVAC-MA                44.01      43.17        
  6 Manning, Padraic J         9 WSY SWIMMING-MA        48.42      44.34        
  7 Landis, Gregory N          9 WSY SWIMMING-MA        44.95      46.08        
  8 Klinefelter, Jarod N       9 PACS-MA                47.59      46.30        
  9 Ocker, Zachary             9 CVAC-MA                46.97      46.64        
 10 Mitrovic, Alex E           9 HERSHEY-MA             52.34      46.77        
 11 Kint, Matthew D            9 CVAC-MA                43.11      47.16        
 12 Seeley, Hagan              9 HERSHEY-MA             50.72      50.39        
 13 Cattabiani, Mario          9 LPAC-MA                54.22      50.79        
 14 Massie, George R           9 WSY SWIMMING-MA           NT      51.53        
 15 Cross, Richard             9 NORTHERN DAUPHIN-MA    50.35      51.63        
 16 Steed, Christopher         9 HAGY                   59.68      55.89        
 17 Balberchak, Ben D          9 PACS-MA                56.07      58.67        
 18 Tanguay, Drew E            9 WSY SWIMMING-MA      1:08.44    1:04.44        
 -- Yohe, Joshua               9 LPAC-MA                42.81         DQ        
      No touch at turn
 
Event 26  Girls 9 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Moriah              9 CVAC-MA                36.76      36.61        
  2 Vaughn, Carley E           9 WSY SWIMMING-MA        37.00      37.15        
  3 Small, Summer R            9 HAY-MA                 39.29      38.44        
  4 Stoner, Samantha M         9 EAC-MA                 39.95      38.77        
  5 Margraf, Jesse P           8 WSY SWIMMING-MA           NT      39.99        
  6 Cook, Cameryn              9 LPAC-MA                37.83      40.06        
  7 Barone, Oriana             9 LEBY-MA                40.50      40.47        
  8 Kopacko, Katelyn           9 MSC-MA                 39.02      40.55        
  9 Stutzman, Bethany          9 HERSHEY-MA             39.92      41.09        
 10 Szajnuk, Kimmi A           9 EPAC-MA                41.68      43.36        
 11 Albert, Amber              9 SEA LIONS              46.49      43.68        
 12 Roane-Hopkins, Grace S     9 WSY SWIMMING-MA        43.40      44.54        
 13 Oh, Sarah M                9 HERSHEY-MA             45.02      44.97        
 14 Smith, Bailey              9 EAC-MA                 43.90      45.63        
 15 Zelko, Amber               9 SEA LIONS              45.16      46.28        
 16 Lawson, Courtney           9 SAC-MA                 47.91      46.64        
 17 Pratt, Lillie              9 LANCASTER-MA           45.46      47.18        
 18 Croxall, Emily S           9 HERSHEY-MA             45.81      47.34        
 19 Vrabel, Caitlin            9 CHAMBERSBURG-MA        48.19      48.56        
 20 Miller, Hailey             9 LANCASTER-MA           48.00      48.83        
 21 Kunkle, Samantha           9 ACWS SWIMMING-MA       50.63      49.25        
 22 Hummel, KateLynne          9 SAC-MA                 47.27      49.81        
 23 Seitz, Maria               9 CVAC-MA                50.54      50.39        
 24 Epler, Meghan E            9 HERSHEY-MA             48.94      52.18        
 25 Rundquist, Erika M         9 CHAMBERSBURG-MA           NT      52.41        
 26 Winter, Kaitlin M          9 PACS-MA              1:00.26      57.04        
 27 Seiders, Kelsey            9 NORTHERN DAUPHIN-MA  1:03.14      57.42        
 28 Giannaris, Ria             9 HAGY                   55.08      57.60        
 29 Horrell, Savannah          9 CYAA-MA              1:04.55    1:26.31        
 
Event 27  Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loh, Benedikt              6 HERSHEY-MA             27.79      31.06        
  2 Campbell, Brian D          6 LEBY-MA                38.69      36.09        
  3 Skiles, Logan G            6 HAY-MA                 34.75      36.77        
 -- Burrows, Joshua            6 SEA LIONS              47.34         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Hohenshelt, Ryan           5 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Johns, Cameron             6 EAC-MA                 35.01         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lauer, Jacob               6 SEA LIONS                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Event 28  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              6 WSY SWIMMING-MA        25.63      27.99        
  2 Hatalowich, Lauren         6 SEA LIONS              31.95      32.28        
  3 Lee, Nicole A              6 WSY SWIMMING-MA           NT      32.68        
  4 Reardon, Brianna A         6 HAY-MA                    NT      43.07        
  5 Johns, Aliza               6 EAC-MA                 39.89      43.96        
  6 MacNamara, Delaney         5 CYAA-MA                49.86      46.15        
 -- Wilson, Kayla              6 NORTHERN DAUPHIN-MA       NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Landis, Elizabeth M        5 WSY SWIMMING-MA        37.23         DQ        
      One hand touch
 -- Johnston, Erin A           6 WSY SWIMMING-MA        39.76         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fortney, Alexa             6 LPAC-MA                35.50         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Eby, Lauren E              6 WSY SWIMMING-MA        40.91         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Rohner, Kayla M            6 LEBY-MA                   NT        XDQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kent, Camille L            5 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Horrell, Josephine         6 CYAA-MA                41.24         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Strayer, Hannah L          6 PACS-MA                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lauer, Abby                5 SEA LIONS                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ciulla, Angelica T         6 HAY-MA                 41.41         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Maher, Jillian             5 CVAC-MA                38.64         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Francis, Samantha          4 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Graves, Morgan             6 CYAA-MA                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Event 29  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Aaron               7 EAC-MA                 23.61      23.69        
  2 Bloom, Christopher         7 LPAC-MA                24.91      25.65        
  3 Reznitchenko, Maxim        7 CVAC-MA                26.03      25.89        
  4 Reed, Noah M               7 NORTHERN DAUPHIN-MA    24.10      26.70        
  5 Spahr, Riley R             7 ACWS SWIMMING-MA       22.79      26.85        
  6 Fink, Dalton               7 SMSC-MA                25.68      27.92        
  7 Donnachie, Joshua D        7 LEBY-MA                31.36      28.01        
  8 King, Daniel               7 LPAC-MA                   NT      29.84        
  9 Tanguay, Joseph R          7 WSY SWIMMING-MA        32.47      29.99        
 10 Smith, Caeden              7 EPAC-MA                30.12      30.36        
 11 Tipton, Mitchell           7 SEA LIONS              30.68      31.60        
 -- Massie, William B          7 WSY SWIMMING-MA        28.95         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Wagaman, Jordan            7 LANCASTER-MA           39.26         DQ        
      Scissors kick
 -- James, Ryan M              7 PACS-MA                26.26         NS        
 
Event 30  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kayla              7 LPAC-MA                24.97      24.91        
  2 King, Caelyn K             7 EPAC-MA                23.32      25.21        
  3 Rachael, Oliviah           7 EAC-MA                 25.32      26.16        
  4 Reichelderfer, Abbie M     7 CHAMBERSBURG-MA        25.48      26.25        
  5 Posavec, Katie             7 LPAC-MA                26.76      26.39        
  6 Kline, Vyktoria N          7 LEBY-MA                26.87      26.87        
  7 Hockley, Nicole K          7 LEBY-MA                27.33      27.71        
  8 Cook, Calle                7 LPAC-MA                29.12      28.09        
  9 Tafuto, Sally E            7 HERSHEY-MA             27.72      29.45        
 10 Raffensperger, Alexa       7 CVAC-MA                28.54      29.75        
 11 Schaefer, Lisa             7 LANCASTER-MA           29.31      30.02        
 12 Maher, Shannon             7 CVAC-MA                30.62      30.05        
 13 Lamarca, Jessica           7 ACWS SWIMMING-MA       29.88      31.50        
 14 Wolfe, Paige               7 HERSHEY-MA             28.25      31.57        
 15 Stanley, Victoria N        7 GETTYSBURG-MA          38.46      34.33        
 16 Flesher, Emma L            7 LEBY-MA                36.84      44.92        
 -- Maloy, Taryn E             7 HERSHEY-MA             39.84         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Oltmans, Lily              7 EAC-MA                 27.74         DQ        
      Scissors kick
 
Event 31  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mata, Jonathan             8 LPAC-MA                21.03      21.94        
  2 Boyer, David B             8 WSY SWIMMING-MA        22.74      22.64        
  3 Roadcap, Mason M           8 NORTHERN DAUPHIN-MA    25.34      22.90        
  4 Sampson, Jeremy A          8 WSY SWIMMING-MA        25.18      24.92        
  5 Byrne, Jared               8 LANCASTER-MA           24.79      25.02        
  6 Young, Jason K             8 HERSHEY-MA             25.52      27.34        
  6 Spoerl, Wade               8 LANCASTER-MA           31.78      27.34        
  8 Heisey, Nathan             8 LANCASTER-MA           28.18      28.78        
  9 Stare, Weston              8 MSC-MA                 27.95      29.45        
 10 Graves, Weston             8 CYAA-MA                   NT      31.04        
 11 Klapowski, Myles J         8 WSY SWIMMING-MA        31.60      35.49        
 12 Yingst, Blake              8 LPAC-MA                48.84      49.63        
 -- Dengler, Jack T            8 WSY SWIMMING-MA        31.59         NS        
 
Event 32  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeager, Rachel             8 SEA LIONS              20.88      21.82        
  2 Eby, Rachel M              8 WSY SWIMMING-MA        23.09      23.07        
  3 Dinello, Tess J            8 HERSHEY-MA             25.23      23.23        
  4 Johns, Abigail             8 EAC-MA                 22.60      23.27        
  5 Cowden, Olivia             8 GETTYSBURG-MA          24.16      24.26        
  6 Williams, Emma             8 LANCASTER-MA           23.14      24.37        
  7 Rice, Macyn                8 CVAC-MA                24.73      25.91        
  8 Jackson, Peyton            8 MSC-MA                 27.10      26.76        
  9 Young, Elizabeth           8 CYAA-MA                23.08      27.89        
 10 Herring, Leah              8 LANCASTER-MA           25.40      27.96        
 11 Zerby, Julia               8 CVAC-MA                28.69      28.62        
 12 Shoemaker, Amanda N        8 GETTYSBURG-MA          28.17      28.71        
 13 Macdougall, Larissa M      8 WSY SWIMMING-MA        32.78      29.69        
 14 McCarty, Katie C           8 WSY SWIMMING-MA        30.51      32.63        
 15 Giannaris, Georgia         8 HAGY                   35.45      32.92        
 16 Houck, Madilynn            8 CVAC-MA                30.49      33.22        
 17 Kisthardt, Samantha C      8 PACS-MA                33.16      36.44        
 18 Jerrehian, Paige L         8 PACS-MA                33.49      38.11        
 19 Longenecker, Ryley         8 HERSHEY-MA                NT      40.42        
 20 Gerver, Makaylia E         8 ACWS SWIMMING-MA       35.95      45.51        
 -- Malinen, Pauliina          8 SEA LIONS                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hoffman, Caroline          8 CYAA-MA                24.83         DQ        
      Scissors kick
 
Event 33  Boys 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Axtman, August             9 LPAC-MA                42.08      40.79        
  2 Apa, Alex M                9 WSY SWIMMING-MA        41.11      41.61        
  3 Bloom, Nicholas            9 LPAC-MA                43.50      46.09        
  4 Platt, Adam                9 LANCASTER-MA           48.78      47.71        
  5 Hatalowich, George         9 SEA LIONS              54.03      49.25        
  6 Dolan, Ethan T             9 WSY SWIMMING-MA        52.11      50.11        
  7 Lauer, Austin              9 SEA LIONS              46.89      52.01        
  8 Kint, Matthew D            9 CVAC-MA                53.86      52.20        
  9 Massie, George R           9 WSY SWIMMING-MA        52.68      52.61        
 10 Mitrovic, Alex E           9 HERSHEY-MA             51.03      53.35        
 11 Toon, Trevor               9 CVAC-MA                54.15      56.05        
 12 Steed, Christopher         9 HAGY                 1:10.84    1:00.78        
 13 Klinefelter, Jarod N       9 PACS-MA              1:04.68    1:02.09        
 14 Cross, Richard             9 NORTHERN DAUPHIN-MA  1:01.15    1:05.31        
 -- Tanguay, Drew E            9 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Hohenshelt, Tyler          9 LPAC-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Cattabiani, Mario          9 LPAC-MA              1:01.23         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Event 34  Girls 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Oriana             9 LEBY-MA                41.52      40.94        
  2 Luft, Rebecca E            9 WSY SWIMMING-MA        42.80      44.95        
  3 Meck, Jennifer             9 LANCASTER-MA           50.31      45.75        
  4 Small, Summer R            9 HAY-MA                 46.41      45.77        
  5 Blaney, Samantha J         9 WSY SWIMMING-MA        45.64      46.00        
  6 Kopacko, Katelyn           9 MSC-MA                 42.82      46.15        
  7 Clark, Moriah              9 CVAC-MA                44.92      46.35        
  8 Oh, Sarah M                9 HERSHEY-MA             50.27      48.61        
  9 Ross, Katherine A          9 WSY SWIMMING-MA        49.90      49.11        
 10 Donnachie, Caitlin M       9 LEBY-MA                49.64      50.55        
 11 Lawson, Courtney           9 SAC-MA                 50.31      50.56        
 12 Pratt, Lillie              9 LANCASTER-MA           50.86      51.30        
 13 Zechman, Lauren N          9 PACS-MA                50.82      52.59        
 14 Croxall, Emily S           9 HERSHEY-MA             52.06      52.89        
 15 Giannaris, Ria             9 HAGY                   55.92      52.99        
 16 Smith, Bailey              9 EAC-MA                 49.48      53.24        
 17 Klinger, Grace R           9 NORTHERN DAUPHIN-MA    55.68      53.59        
 18 Rundquist, Erika M         9 CHAMBERSBURG-MA        56.90      54.07        
 19 Roane-Hopkins, Grace S     9 WSY SWIMMING-MA           NT      56.43        
 20 Miller, Hailey             9 LANCASTER-MA           57.26      56.62        
 21 Kunkle, Samantha           9 ACWS SWIMMING-MA     1:00.10      57.75        
 22 Warren, Alexis R           9 EPAC-MA              1:20.74    1:00.03        
 23 Epler, Meghan E            9 HERSHEY-MA           1:02.35    1:01.40        
 24 Seitz, Maria               9 CVAC-MA                55.57    1:01.56        
 25 Krampe, Emma               9 LPAC-MA                   NT    1:01.68        
 26 Seiders, Kelsey            9 NORTHERN DAUPHIN-MA  1:10.14    1:05.75        
 27 Horrell, Savannah          9 CYAA-MA              1:15.52    1:21.09        
 28 Winter, Kaitlin M          9 PACS-MA                   NT    1:33.35        
 
Event 35  Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Brian D          6 LEBY-MA                31.59      31.16        
  2 Skiles, Logan G            6 HAY-MA                    NT      32.68        
  3 Lauer, Jacob               6 SEA LIONS                 NT      35.88        
  4 Burrows, Joshua            6 SEA LIONS              39.57      36.38        
  5 Furlong, Christopher R     5 WSY SWIMMING-MA           NT      42.34        
  6 Lyons, Stephen E           6 PACS-MA                   NT      43.00        
  7 Boyd, Colin                6 CHAMBERSBURG-MA           NT    1:18.08        
 -- Jumper, Jonathan           6 SEA LIONS                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 36  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Nicole A              6 WSY SWIMMING-MA           NT      29.86        
  2 Fortney, Alexa             6 LPAC-MA                33.10      31.27        
  3 Landis, Elizabeth M        5 WSY SWIMMING-MA        37.27      37.65        
  4 Eby, Lauren E              6 WSY SWIMMING-MA           NT      38.56        
  5 Johnston, Erin A           6 WSY SWIMMING-MA           NT      42.19        
 -- Wilson, Kayla              6 NORTHERN DAUPHIN-MA    52.30         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lauer, Abby                5 SEA LIONS              34.34         DQ        
      Alternating Kick
 -- Reed, Emma                 5 NORTHERN DAUPHIN-MA       NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Young, Sierra              6 CYAA-MA                27.73         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Horrell, Josephine         6 CYAA-MA                45.86         DQ        
      One hand touch
 
Event 37  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bloom, Christopher         7 LPAC-MA                22.19      21.71        
  2 Smith, Aaron               7 EAC-MA                 21.72      22.92        
  3 Liu, NingNing              7 CVAC-MA                24.14      23.82        
  4 Tanguay, Joseph R          7 WSY SWIMMING-MA           NT      26.26        
  5 Reed, Noah M               7 NORTHERN DAUPHIN-MA    29.02      28.62        
  6 Fink, Dalton               7 SMSC-MA                30.65      36.28        
 
Event 38  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Posavec, Katie             7 LPAC-MA                21.85      21.67        
  2 Stevens, Casey E           7 EPAC-MA                20.30      21.69        
  3 Janocha, Hailey I          7 HAY-MA                 22.33      22.06        
  4 Schaefer, Lisa             7 LANCASTER-MA           21.12      22.92        
  5 King, Caelyn K             7 EPAC-MA                22.16      23.67        
  6 Rachael, Oliviah           7 EAC-MA                 22.58      24.18        
  7 Epler, Lauren N            7 HERSHEY-MA             24.47      24.31        
  8 Oltmans, Lily              7 EAC-MA                 23.87      25.13        
  9 Stoner, Jordyn             7 EAC-MA                 24.06      25.86        
 10 Maloy, Taryn E             7 HERSHEY-MA             25.35      26.11        
 11 Popko, Alexis K            7 HERSHEY-MA             26.42      27.01        
 12 Shay, Brianna A            7 PACS-MA                26.03      28.34        
 13 Wolfe, Paige               7 HERSHEY-MA             30.87      29.27        
 14 Drayer, Mallory            7 HERSHEY-MA                NT      31.88        
 15 Haley, Sarah R             7 WSY SWIMMING-MA        35.84      32.52        
 
Event 39  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowden, Alex               8 GETTYSBURG-MA          17.39      17.56        
  2 Deckman, Jacob N           8 CVAC-MA                16.43      17.86        
  3 Schaefer, Justin           8 LANCASTER-MA           17.17      19.25        
  4 Miller, Tyler              8 LPAC-MA                21.99      20.02        
  5 Francis, Tyler             8 CVAC-MA                18.75      21.53        
  6 Pickering, Quinn K         8 WSY SWIMMING-MA        22.01      22.12        
  7 Byrne, Jared               8 LANCASTER-MA           21.15      23.75        
  8 Heisey, Nathan             8 LANCASTER-MA           23.97      26.13        
  9 Aboelenin, Nicholas        8 EAC-MA                 25.95      29.09        
 10 Sampson, Jeremy A          8 WSY SWIMMING-MA        31.55      30.68        
 
Event 40  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schell, Erika              8 EAC-MA                 17.88      17.97        
  2 Fortney, Autumn            8 LPAC-MA                17.29      18.53        
  3 Johns, Abigail             8 EAC-MA                 17.92      19.25        
  4 Surfus, Taylor M           8 HERSHEY-MA             18.45      19.35        
  5 Yeager, Rachel             8 SEA LIONS              17.93      19.37        
  6 Howery, Taylor L           8 GETTYSBURG-MA          18.75      19.57        
  7 Williams, Emma             8 LANCASTER-MA           19.44      20.06        
  8 Lloyd, Tatum M             8 NORTHERN DAUPHIN-MA    20.42      21.32        
  9 McConnell, Kaitlyn E       8 LEBY-MA                22.89      21.66        
 10 Waughen, Amy               8 SEA LIONS              20.05      21.67        
 11 Grove, Ashton              8 SAC-MA                 20.74      21.79        
 12 Durantine, Emma            8 SEA LIONS                 NT      22.64        
 13 Jackson, Peyton            8 MSC-MA                 21.56      23.19        
 14 Arnold, Ava                8 LPAC-MA                21.81      24.47        
 15 Brock, Emilee              8 SEA LIONS              23.42      24.80        
 16 Macdougall, Larissa M      8 WSY SWIMMING-MA           NT      25.53        
 17 Redmond, Carey             8 HERSHEY-MA             29.80      28.97        
 18 Horrell, Madeleine         8 CYAA-MA                31.06      29.24        
 19 Welsh, Dani                8 CYAA-MA                29.28      32.48        
 20 Zerby, Julia               8 CVAC-MA                28.55      33.51        
 -- Houck, Madilynn            8 CVAC-MA                18.75         DQ        
      Alternating Kick
 -- Longenecker, Ryley         8 HERSHEY-MA             34.49         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 41  Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Zach A             9 WSY SWIMMING-MA        35.18      36.52        
  2 Axtman, August             9 LPAC-MA                39.11      40.32        
  3 Lauer, Austin              9 SEA LIONS              41.89      46.55        
  4 Cross, Richard             9 NORTHERN DAUPHIN-MA    54.32      55.63        
 -- Hohenshelt, Tyler          9 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 42  Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Carley E           9 WSY SWIMMING-MA        35.12      35.19        
  2 Cook, Cameryn              9 LPAC-MA                36.30      36.02        
  3 Barone, Oriana             9 LEBY-MA                38.56      36.51        
  4 Stoner, Samantha M         9 EAC-MA                 38.53      37.01        
  5 Luft, Rebecca E            9 WSY SWIMMING-MA        38.36      37.05        
  6 Oh, Sarah M                9 HERSHEY-MA             45.13      42.61        
  7 Zelko, Amber               9 SEA LIONS              45.31      45.84        
  8 Warren, Alexis R           9 EPAC-MA                50.59      50.15        
  9 Hummel, KateLynne          9 SAC-MA                 45.74      52.39        
 10 Rundquist, Erika M         9 CHAMBERSBURG-MA        50.01      54.46        
 -- Mace, Allison              9 NORTHERN DAUPHIN-MA       NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Klinger, Grace R           9 NORTHERN DAUPHIN-MA       NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Horrell, Savannah          9 CYAA-MA              1:40.84         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 43  Boys 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shelly, Rece               5 CHAMBERSBURG-MA           NT      53.50        
  2 Klinefelter, Jason A       5 PACS-MA              1:09.08    1:07.15        
  3 Durantine, Elijah          5 SEA LIONS            1:14.69    1:08.28        
  4 Hohenshelt, Ryan           5 LPAC-MA                   NT    1:22.27        
 
Event 43  Boys 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burrows, Joshua            6 SEA LIONS            1:02.44    1:01.41        
  2 Deiderick, Gabriel         6 PACS-MA              1:10.56    1:03.81        
  3 Morret, Jordan             6 SMSC-MA              1:10.73    1:04.63        
  4 Lyons, Stephen E           6 PACS-MA                58.88    1:07.93        
  5 Boyd, Colin                6 CHAMBERSBURG-MA           NT    1:25.11        
 
Event 43  Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Aaron               7 EAC-MA                 37.66      38.12        
  2 Spahr, Riley R             7 ACWS SWIMMING-MA       39.01      40.20        
  3 Horan, Tyler M             7 EPAC-MA                41.80      40.22        
  4 Reed, Noah M               7 NORTHERN DAUPHIN-MA    44.19      40.91        
  5 Ruby, Collin D             7 HAY-MA                 39.90      41.11        
  6 Donnachie, Joshua D        7 LEBY-MA                48.26      45.02        
  7 Foster, Tyler M            7 GETTYSBURG-MA          43.30      45.14        
  8 Liu, NingNing              7 CVAC-MA                49.18      45.39        
  9 Smith, Caeden              7 EPAC-MA                53.39      54.63        
 
Event 44  Girls 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatalowich, Lauren         6 SEA LIONS              52.43      53.39        
  2 Aitken, Sienna             6 CHAMBERSBURG-MA      1:14.62    1:00.87        
  3 Rohner, Kayla M            6 LEBY-MA                   NT    1:01.45        
  4 Reardon, Brianna A         6 HAY-MA                 56.20    1:05.69        
  5 Strayer, Hannah L          6 PACS-MA              1:06.10    1:10.56        
 
Event 44  Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yoder, Ally                7 LPAC-MA                40.00      39.98        
  2 Janocha, Hailey I          7 HAY-MA                 38.72      40.74        
  3 Shelly, Marget             7 CHAMBERSBURG-MA           NT      41.21        
  4 Weiss, Laura               7 MSC-MA                 43.06      42.00        
  5 Posavec, Katie             7 LPAC-MA                43.62      43.98        
  6 Berra, Lindsay C           7 WSY SWIMMING-MA        42.57      44.19        
  7 Stevens, Casey E           7 EPAC-MA                42.79      44.51        
  8 Stoner, Jordyn             7 EAC-MA                 43.58      45.36        
  9 Epler, Lauren N            7 HERSHEY-MA             42.22      45.81        
 10 Dawson, Caitlin            7 HAGY                   47.28      45.84        
 11 Markley, Lily              7 LPAC-MA                51.13      47.52        
 12 Drayer, Mallory            7 HERSHEY-MA             51.08      47.62        
 13 Raffensperger, Alexa       7 CVAC-MA                47.49      48.04        
 14 Kline, Vyktoria N          7 LEBY-MA                43.56      48.43        
 15 Shay, Brianna A            7 PACS-MA                48.36      48.54        
 16 Haley, Sarah R             7 WSY SWIMMING-MA        53.41      48.83        
 17 Oltmans, Lily              7 EAC-MA                 57.73      50.45        
 18 Popko, Alexis K            7 HERSHEY-MA             48.05      53.50        
 19 Maher, Shannon             7 CVAC-MA                54.06      56.34        
 20 Flesher, Emma L            7 LEBY-MA                53.17      58.34        
 21 Kauffman, Anna             7 EPAC-MA                59.32      59.92        
 22 Stanley, Victoria N        7 GETTYSBURG-MA        1:10.89    1:06.99        
 23 Trostle, Shealyn R         7 PACS-MA                55.98    1:17.34        
 
Event 45  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mata, Jonathan             8 LPAC-MA                32.35      32.48        
  2 Deckman, Jacob N           8 CVAC-MA                32.30      33.48        
  3 Byrne, Jared               8 LANCASTER-MA           38.95      37.59        
  4 Stare, Weston              8 MSC-MA                 38.57      38.39        
  5 Roadcap, Mason M           8 NORTHERN DAUPHIN-MA    38.69      38.62        
  6 Boyer, David B             8 WSY SWIMMING-MA        39.53      38.89        
  7 Hyde, Logan B              8 GETTYSBURG-MA          45.19      41.00        
  8 Heisey, Nathan             8 LANCASTER-MA           43.33      41.08        
  9 Francis, Tyler             8 CVAC-MA                38.75      41.60        
 10 Pickering, Quinn K         8 WSY SWIMMING-MA        41.75      41.91        
 11 Graves, Weston             8 CYAA-MA                48.32      44.03        
 12 Sampson, Jeremy A          8 WSY SWIMMING-MA        44.28      44.44        
 13 Young, Jason K             8 HERSHEY-MA             58.19      48.22        
 14 Klapowski, Myles J         8 WSY SWIMMING-MA        49.09      51.14        
 15 Adams, Trevor W            8 WSY SWIMMING-MA           NT      52.95        
 
Event 46  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pokrzywa, Julia            8 SMSC-MA                34.19      33.58        
  2 Schell, Erika              8 EAC-MA                 34.31      35.20        
  3 Howery, Taylor L           8 GETTYSBURG-MA          38.77      37.98        
  4 Yeager, Rachel             8 SEA LIONS                 NT      38.77        
  5 Eby, Rachel M              8 WSY SWIMMING-MA        38.05      38.95        
  6 Johns, Abigail             8 EAC-MA                 36.92      39.39        
  7 Fortney, Autumn            8 LPAC-MA                37.10      39.68        
  8 Ortenzio, Alexis           8 ACWS SWIMMING-MA       40.18      39.74        
  9 Waughen, Amy               8 SEA LIONS              37.55      39.92        
 10 Williams, Emma             8 LANCASTER-MA           44.09      40.23        
 11 Rice, Macyn                8 CVAC-MA                38.33      40.79        
 12 Grove, Ashton              8 SAC-MA                 42.08      40.96        
 13 Durantine, Emma            8 SEA LIONS              41.37      41.48        
 14 Arnold, Ava                8 LPAC-MA                40.00      41.62        
 15 Herring, Leah              8 LANCASTER-MA              NT      41.96        
 16 Ruopp, Camy L              8 EPAC-MA                37.56      43.47        
 17 Jackson, Peyton            8 MSC-MA                 41.65      44.85        
 18 Hoffman, Caroline          8 CYAA-MA                46.97      45.78        
 19 Brock, Emilee              8 SEA LIONS                 NT      47.33        
 20 Miller, Lauren             8 SEA LIONS              49.10      49.44        
 21 Lloyd, Tatum M             8 NORTHERN DAUPHIN-MA    40.45      50.16        
 22 Zerby, Julia               8 CVAC-MA                51.20      50.73        
 23 Gerver, Makaylia E         8 ACWS SWIMMING-MA       55.51      50.77        
 24 Welsh, Dani                8 CYAA-MA                52.09      51.27        
 25 Giannaris, Georgia         8 HAGY                   53.88      52.79        
 26 Malinen, Pauliina          8 SEA LIONS              50.84      52.95        
 27 Shoemaker, Amanda N        8 GETTYSBURG-MA          58.58      53.95        
 28 Riley, Abby A              8 CHAMBERSBURG-MA        41.96      59.60        
 29 Jerrehian, Paige L         8 PACS-MA                56.69      59.65        
 30 Ciulla, Angelica T         6 HAY-MA                    NT    1:11.54        
 -- Young, Elizabeth           8 CYAA-MA                42.01         NS        
 -- Mason, Rebecca             8 HAGY                   51.25         NS        
 
Event 47  Boys 7 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tipton, Mitchell           7 SEA LIONS                 NT    1:50.55        
                  50.32   1:50.55 (1:00.23)                                        
 
Event 47  Boys 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Apa, Alex M                9 WSY SWIMMING-MA      1:09.26    1:09.20        
                  32.38     1:09.20 (36.82)                                        
  2 Hatalowich, George         9 SEA LIONS            1:15.15    1:15.70        
                  36.02     1:15.70 (39.68)                                        
  3 Dolan, Ethan T             9 WSY SWIMMING-MA      1:18.98    1:17.52        
                  37.62     1:17.52 (39.90)                                        
  4 Manning, Padraic J         9 WSY SWIMMING-MA      1:18.61    1:19.08        
                  37.31     1:19.08 (41.77)                                        
  5 Toon, Trevor               9 CVAC-MA              1:25.08    1:23.92        
                  38.99     1:23.92 (44.93)                                        
  6 Yohe, Joshua               9 LPAC-MA              1:18.90    1:24.19        
                  40.48     1:24.19 (43.71)                                        
  7 Landis, Gregory N          9 WSY SWIMMING-MA      1:21.97    1:26.24        
                  40.15     1:26.24 (46.09)                                        
  8 Mitrovic, Alex E           9 HERSHEY-MA           1:25.37    1:26.66        
                  41.01     1:26.66 (45.65)                                        
  9 Platt, Adam                9 LANCASTER-MA         1:33.00    1:30.99        
                  44.98     1:30.99 (46.01)                                        
 10 Ocker, Zachary             9 CVAC-MA              1:30.54    1:31.31        
                  40.60     1:31.31 (50.71)                                        
 11 Seeley, Hagan              9 HERSHEY-MA           1:47.69    1:45.42        
                  48.50     1:45.42 (56.92)                                        
 
Event 48  Girls 7 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reichelderfer, Abbie M     7 CHAMBERSBURG-MA           NT    1:30.94        
                  41.73     1:30.94 (49.21)                                        
  2 King, Caelyn K             7 EPAC-MA              1:37.45    1:33.96        
                  44.27     1:33.96 (49.69)                                        
 
Event 48  Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Margraf, Jesse P           8 WSY SWIMMING-MA      1:19.44    1:16.35        
                  35.78     1:16.35 (40.57)                                        
  2 Surfus, Taylor M           8 HERSHEY-MA           1:24.48    1:24.38        
                  39.41     1:24.38 (44.97)                                        
 
Event 48  Girls 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Moriah              9 CVAC-MA              1:10.00    1:08.84        
                  32.87     1:08.84 (35.97)                                        
  2 Luft, Rebecca E            9 WSY SWIMMING-MA      1:10.25    1:12.15        
                  34.53     1:12.15 (37.62)                                        
  3 Meck, Jennifer             9 LANCASTER-MA         1:16.96    1:17.86        
                  37.22     1:17.86 (40.64)                                        
  4 Cook, Cameryn              9 LPAC-MA              1:14.17    1:19.29        
                  36.37     1:19.29 (42.92)                                        
  5 Kopacko, Katelyn           9 MSC-MA               1:18.53    1:21.56        
                  37.24     1:21.56 (44.32)                                        
  6 Miller, Hailey             9 LANCASTER-MA         1:32.02    1:27.13        
                  40.36     1:27.13 (46.77)                                        
  7 Zelko, Amber               9 SEA LIONS                 NT    1:28.09        
                  41.96     1:28.09 (46.13)                                        
  8 Szajnuk, Kimmi A           9 EPAC-MA              1:20.89    1:28.10        
                  40.06     1:28.10 (48.04)                                        
  9 Stutzman, Bethany          9 HERSHEY-MA           1:34.59    1:28.97        
                  41.83     1:28.97 (47.14)                                        
 10 Lawson, Courtney           9 SAC-MA               1:31.28    1:31.09        
                  41.68     1:31.09 (49.41)                                        
 11 Albert, Amber              9 SEA LIONS            1:40.50    1:31.31        
                  41.73     1:31.31 (49.58)                                        
 12 Warren, Alexis R           9 EPAC-MA              1:34.55    1:38.74        
                  45.41     1:38.74 (53.33)                                        
 13 Giannaris, Ria             9 HAGY                 1:40.01    1:39.56        
                  46.68     1:39.56 (52.88)                                        
 14 Seitz, Maria               9 CVAC-MA              1:37.79    1:39.68        
                  47.28     1:39.68 (52.40)                                        
 15 Seiders, Kelsey            9 NORTHERN DAUPHIN-MA       NT    1:39.95        
                  48.29     1:39.95 (51.66)                                        
 16 Vrabel, Caitlin            9 CHAMBERSBURG-MA      1:43.26    1:44.58        
                  48.25     1:44.58 (56.33)                                        
 17 Krampe, Emma               9 LPAC-MA                   NT    1:50.09        
                  50.53     1:50.09 (59.56)