Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/28/2014 10:25 PM
                       HAC at GETY with ACY - 6/28/2014                        
                                    Results                                    
 
Event 6  Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hampden Ducks-MA  'A'                                  NT         DQ        
     1) Bennett, Madelynn 11            2) Albert, Andi G 11              
     3) Clemmer, Maddie R 12            4) Harris, Lydia M 11             
                  52.94     1:41.82 (48.88)     2:37.08 (55.26)          DQ (46.64)
 
Event 8  Girls 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg Sharks Swim Team-MA  'A'               2:31.74    2:35.51        
     1) Newell, Morgan C 12             2) Hardy, Sarah R 11              
     3) Dudenhoeffer, Caroline R 14     4) Grenchik, Margaret M 14        
                  38.37     1:18.90 (40.53)     1:53.65 (34.75)     2:35.51 (41.86)
 
Event 9  Boys 15-18 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg Sharks Swim Team-MA  'A'               2:03.80    2:06.02        
     1) Konstalid, Tyler J 18           2) Jones, Robert D 17             
     3) Ondrizek, Derek M 17            4) Hyde, Logan L 14               
                  32.22     1:06.52 (34.30)     1:37.13 (30.61)     2:06.02 (28.89)
 
Event 10  Girls 15-18 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg Sharks Swim Team-MA  'A'               2:21.52    2:28.85        
     1) Howery, Taylor L 15             2) Williams, Annie M 17           
     3) Williams, Natalee F 15          4) Grenchik, Marie B 17           
                  34.94     1:18.14 (43.20)     1:55.66 (37.52)     2:28.85 (33.19)
  2 Gettysburg Sharks Swim Team-MA  'B'               2:40.53    2:38.18        
     1) Franek, Alexis M 16             2) Little, Casey C 16             
     3) Trout, Adrienne M 15            4) Cowden, Olivia 15              
                  40.11     1:24.68 (44.57)     2:04.83 (40.15)     2:38.18 (33.35)
 
Event 11  Boys 9-10 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Sam                9 Gettysburg-MA        2:07.25    2:09.58        
                  58.46   2:09.58 (1:11.12)                                        
  2 Miller, Logan T           10 Ducks-MA             2:17.38    2:11.77        
  3 Tipton, Zack               9 Gettysburg-MA        2:10.93    2:13.25        
                1:05.64   2:13.25 (1:07.61)                                        
 
Event 12  Girls 9-10 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brainard, Hannah E        10 Gettysburg-MA        1:32.99    1:30.41        
                  41.01     1:30.41 (49.40)                                        
  2 Roeser, Natalia            9 The Athletic Clu     1:45.82    1:48.11        
                  52.90     1:48.11 (55.21)                                        
  3 Waltz, Morgan             10 Ducks-MA             1:47.41    1:49.79        
                  49.70   1:49.79 (1:00.09)                                        
  4 Jacobs, Holly             10 The Athletic Clu     1:57.66    2:03.31        
                  59.07   2:03.31 (1:04.24)                                        
  5 Norris, Kaitlyn            9 Gettysburg-MA        2:12.68    2:07.97        
                  56.38   2:07.97 (1:11.59)                                        
  6 Kieff, Ashley M            9 Ducks-MA                  NT    2:09.65        
                1:01.11   2:09.65 (1:08.54)                                        
 
Event 13  Boys 11-12 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grenchik, Mark            10 Gettysburg-MA        1:49.86    1:45.75        
                  48.22     1:45.75 (57.53)                                        
 -- Landis, Alex              12 The Athletic Clu     1:31.38         DQ        
                  41.15          DQ (51.25)                                        
 
Event 14  Girls 11-12 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newell, Morgan C          12 Gettysburg-MA        1:18.17    1:21.48        
                  38.23     1:21.48 (43.25)                                        
  2 Albert, Andi G            11 Ducks-MA             1:43.20    1:43.26        
                  49.91     1:43.26 (53.35)                                        
 -- Williams, Madison         12 Gettysburg-MA        1:58.69         DQ        
 
Event 15  Boys 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeAngelo II, Nico A       14 Gettysburg-MA        1:11.97    1:11.29        
                  33.28     1:11.29 (38.01)                                        
  2 Herr, Jared S             14 Gettysburg-MA        1:24.00    1:26.02        
                  39.78     1:26.02 (46.24)                                        
 
Event 16  Girls 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudenhoeffer, Caroline R  14 Gettysburg-MA        1:15.21    1:16.14        
                  37.03     1:16.14 (39.11)                                        
 
Event 17  Boys 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ondrizek, Derek M         17 Gettysburg-MA        1:12.89    1:10.38        
                  32.50     1:10.38 (37.88)                                        
  2 Konstalid, Tyler J        18 Gettysburg-MA        1:09.71    1:15.00        
                  32.57     1:15.00 (42.43)                                        
 
Event 18  Girls 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howery, Taylor L          15 Gettysburg-MA        1:17.24    1:18.90        
                  35.16     1:18.90 (43.74)                                        
  2 Cowden, Olivia            15 Gettysburg-MA        1:53.35    1:29.59        
                  41.47     1:29.59 (48.12)                                        
 -- Franek, Alexis M          16 Gettysburg-MA             NT   X1:34.55        
                  43.81     1:34.55 (50.74)                                        
 -- Hessler, Kate K           16 Gettysburg-MA        1:51.52   X2:00.06        
                  59.65   2:00.06 (1:00.41)                                        
 
Event 19  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herr, Joshua               8 Gettysburg-MA          18.27      18.87        
  2 Conrad, Travis             8 The Athletic Clu       20.91      22.76        
  3 Hill, John                 7 Ducks-MA               34.62      32.29        
  4 Delacruz, Gabriel          7 Gettysburg-MA          21.48      33.16        
 
Event 20  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ludwick, Sadie L           8 Ducks-MA               21.56      21.96        
  2 Spila, Kate T              8 Ducks-MA               26.10      30.37        
  3 Coble, Haley               8 The Athletic Clu       31.84      31.11        
  4 Scheungrab, Samantha C     6 Gettysburg-MA          36.47      38.50        
  5 Cherry, Grace              7 Gettysburg-MA          36.00      43.95        
 -- Little, Isabella H         6 Ducks-MA               29.54     X35.20        
 
Event 21  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Witt, Jason               10 Ducks-MA               53.95      53.64        
  2 Jurney, Quentin            9 Gettysburg-MA        1:04.37    1:10.65        
  3 Kahn, Evan                 9 Gettysburg-MA        1:12.08    1:18.44        
 
Event 22  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ketterman, Katelynn C     10 Gettysburg-MA          38.62      38.01        
  2 Collins, Abigail B        10 Ducks-MA               39.89      39.23        
  3 Roeser, Natalia            9 The Athletic Clu       43.84      42.16        
  4 Metz, Chloe                9 The Athletic Clu       42.94      44.06        
  5 Kieff, Ashley M            9 Ducks-MA               48.53      50.31        
  6 Scheungrab, Carolyn        9 Gettysburg-MA          55.46      53.40        
 -- Bennett, Julia             9 Ducks-MA               51.31     X52.54        
 -- Hill, Julia K              9 Ducks-MA               53.76     X56.24        
 
Event 23  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Harry             11 Gettysburg-MA          40.22      39.94        
  2 Aldinger, Logan           12 The Athletic Clu       43.06      42.10        
  3 Grenchik, Matthew          9 Gettysburg-MA          46.84      48.73        
 
Event 24  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardy, Sarah R            11 Gettysburg-MA          34.09      33.71        
  2 Clemmer, Maddie R         12 Ducks-MA               37.67      38.74        
  3 Metz, Lexi                12 The Athletic Clu       38.23      39.72        
  4 Bennett, Madelynn         11 Ducks-MA               39.73      41.86        
  5 Conrad, Elizabeth         12 The Athletic Clu       48.76      47.33        
  6 Tuhy, Olivia               9 Gettysburg-MA          49.69      51.00        
 -- Harris, Lydia M           11 Ducks-MA               43.80     X47.70        
 
Event 25  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyde, Logan L             14 Gettysburg-MA          28.50      29.81        
  2 Nelson, Jacob             13 Gettysburg-MA          34.88      34.96        
 
Event 26  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spila, Eileen M           13 Ducks-MA               35.89      37.11        
  2 Grenchik, Margaret M      14 Gettysburg-MA          39.79      41.58        
 
Event 27  Boys 15-18 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Robert D           17 Gettysburg-MA          26.48      27.61        
  2 Konstalid, Tyler J        18 Gettysburg-MA          26.16      28.07        
  3 DuCharme, Thomas S        17 Ducks-MA               28.86      29.69        
  4 Clemmer, Tyler L          15 Ducks-MA               28.28      31.05        
 
Event 28  Girls 15-18 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howery, Taylor L          15 Gettysburg-MA          29.38      31.41        
  2 Williams, Natalee F       15 Gettysburg-MA          31.72      33.23        
 -- Grenchik, Marie B         17 Gettysburg-MA          32.06     X32.32        
 -- Trout, Adrienne M         15 Gettysburg-MA          34.56     X33.97        
 
Event 29  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herr, Joshua               8 Gettysburg-MA          24.45      25.37        
  2 Delacruz, Gabriel          7 Gettysburg-MA          27.79      28.53        
  3 Hill, John                 7 Ducks-MA               53.79      33.95        
 
Event 30  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kamryn R           8 Ducks-MA               20.65      22.22        
  2 Spila, Kate T              8 Ducks-MA               27.94      30.06        
  3 Hines, Sara                8 Gettysburg-MA          34.50      34.29        
  4 Scheungrab, Samantha C     6 Gettysburg-MA          36.21      36.91        
  5 Coble, Haley               8 The Athletic Clu          NT      39.93        
 -- Little, Isabella H         6 Ducks-MA               31.09     X31.37        
 
Event 31  Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grenchik, Matthew          9 Gettysburg-MA          59.53      59.10        
  2 Witt, Jason               10 Ducks-MA             1:00.92      59.86        
  3 Kahn, Evan                 9 Gettysburg-MA        1:31.40    1:36.83        
 
Event 32  Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waltz, Morgan             10 Ducks-MA               49.78      51.34        
  2 Metz, Chloe                9 The Athletic Clu       54.03      52.01        
  3 Bennett, Julia             9 Ducks-MA             1:03.93    1:01.57        
  4 Scheungrab, Carolyn        9 Gettysburg-MA             NT    1:06.06        
 -- Hill, Julia K              9 Ducks-MA             1:08.63   X1:08.66        
 
Event 33  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landis, Alex              12 The Athletic Clu       41.28      42.83        
  2 Nelson, Harry             11 Gettysburg-MA          47.66      47.42        
  3 Jurney, Quentin            9 Gettysburg-MA        1:04.62    1:07.10        
 
Event 34  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newell, Morgan C          12 Gettysburg-MA          36.99      38.20        
  2 Brainard, Hannah E        10 Gettysburg-MA          41.81      43.11        
  3 Clemmer, Maddie R         12 Ducks-MA               45.95      49.34        
 -- Conrad, Elizabeth         12 The Athletic Clu       49.82         DQ        
 
Event 35  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeAngelo II, Nico A       14 Gettysburg-MA          32.62      34.59        
  2 Herr, Jared S             14 Gettysburg-MA          43.37      42.36        
 
Event 36  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spila, Eileen M           13 Ducks-MA               41.85      41.52        
  2 Grenchik, Margaret M      14 Gettysburg-MA          53.98      58.62        
 
Event 37  Boys 15-18 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ondrizek, Derek M         17 Gettysburg-MA          34.64      33.44        
  2 DuCharme, Thomas S        17 Ducks-MA                  NT      38.89        
 
Event 38  Girls 15-18 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franek, Alexis M          16 Gettysburg-MA          41.28      41.24        
  2 Grenchik, Marie B         17 Gettysburg-MA          42.70      41.83        
 -- Cowden, Olivia            15 Gettysburg-MA          51.48     X42.79        
 -- Hessler, Kate K           16 Gettysburg-MA          56.22   X1:00.99        
 
Event 39  Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Logan T           10 Ducks-MA             1:48.00    1:50.88        
                  53.69     1:50.88 (57.19)                                        
  2 Grenchik, Matthew          9 Gettysburg-MA        1:58.36    2:04.93        
  3 Tipton, Zack               9 Gettysburg-MA             NT    2:05.46        
                  59.80   2:05.46 (1:05.66)                                        
 
Event 40  Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Abigail B        10 Ducks-MA             1:27.46    1:28.93        
                  42.81     1:28.93 (46.12)                                        
  2 Metz, Chloe                9 The Athletic Clu     1:47.26    1:45.50        
                  49.43     1:45.50 (56.07)                                        
  3 Norris, Kaitlyn            9 Gettysburg-MA        1:43.49    1:50.13        
                  50.55     1:50.13 (59.58)                                        
  4 Jacobs, Holly             10 The Athletic Clu     1:52.02    1:54.84        
                  52.99   1:54.84 (1:01.85)                                        
  5 Tuhy, Olivia               9 Gettysburg-MA             NT    2:01.16        
                  56.66   2:01.16 (1:04.50)                                        
  6 Hill, Julia K              9 Ducks-MA             2:10.23    2:15.53        
                1:04.49   2:15.53 (1:11.04)                                        
 
Event 41  Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landis, Alex              12 The Athletic Clu     1:22.01    1:22.60        
                  37.44     1:22.60 (45.16)                                        
  2 Aldinger, Logan           12 The Athletic Clu       51.02    1:36.23        
                  44.90     1:36.23 (51.33)                                        
  3 Nelson, Sam                9 Gettysburg-MA        1:47.50    1:49.68        
                  50.72     1:49.68 (58.96)                                        
 
Event 42  Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardy, Sarah R            11 Gettysburg-MA        1:14.44    1:13.49        
                  35.50     1:13.49 (37.99)                                        
  2 Williams, Madison         12 Gettysburg-MA        1:20.48    1:27.70        
                  42.59     1:27.70 (45.11)                                        
  3 Metz, Lexi                12 The Athletic Clu     1:27.47    1:29.76        
                  42.50     1:29.76 (47.26)                                        
  4 Bennett, Madelynn         11 Ducks-MA             1:33.60    1:30.56        
                  42.88     1:30.56 (47.68)                                        
  5 Harris, Lydia M           11 Ducks-MA             1:40.46    1:47.25        
                  51.63     1:47.25 (55.62)                                        
 -- Ketterman, Katelynn C     10 Gettysburg-MA        1:24.58   X1:26.66        
                  40.70     1:26.66 (45.96)                                        
 
Event 43  Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyde, Logan L             14 Gettysburg-MA        1:01.78    1:02.44        
                  30.28     1:02.44 (32.16)                                        
  2 Nelson, Jacob             13 Gettysburg-MA        1:20.16    1:20.22        
                  38.06     1:20.22 (42.16)                                        
 
Event 44  Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudenhoeffer, Caroline R  14 Gettysburg-MA        1:04.71    1:06.64        
                  32.57     1:06.64 (34.07)                                        
  2 Spila, Eileen M           13 Ducks-MA             1:19.98    1:26.19        
                  40.09     1:26.19 (46.10)                                        
 
Event 45  Boys 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Robert D           17 Gettysburg-MA        1:00.01    1:00.12        
                  28.81     1:00.12 (31.31)                                        
  2 DuCharme, Thomas S        17 Ducks-MA             1:03.05    1:07.24        
                  31.66     1:07.24 (35.58)                                        
 
Event 46  Girls 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Annie M         17 Gettysburg-MA        1:05.55    1:07.57        
                  32.74     1:07.57 (34.83)                                        
  2 Grenchik, Marie B         17 Gettysburg-MA        1:10.98    1:14.07        
                  34.48     1:14.07 (39.59)                                        
 -- Williams, Natalee F       15 Gettysburg-MA        1:13.87   X1:15.85        
                  36.65     1:15.85 (39.20)                                        
 -- Franek, Alexis M          16 Gettysburg-MA        1:20.91   X1:19.93        
                  38.88     1:19.93 (41.05)                                        
 
Event 47  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delacruz, Gabriel          7 Gettysburg-MA          27.82      28.92        
  2 Conrad, Travis             8 The Athletic Clu       31.27      33.07        
 
Event 48  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kamryn R           8 Ducks-MA               21.83      22.51        
  2 Ludwick, Sadie L           8 Ducks-MA               29.34      30.33        
  3 Brainard, Maya             7 Gettysburg-MA          33.69      33.45        
 -- Hines, Sara                8 Gettysburg-MA             NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 49  Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grenchik, Mark            10 Gettysburg-MA          56.04      59.20        
  2 Jurney, Quentin            9 Gettysburg-MA        1:04.62    1:06.79        
  3 Witt, Jason               10 Ducks-MA             1:27.75    1:10.15        
 
Event 50  Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Abigail B        10 Ducks-MA               50.45      50.62        
  2 Roeser, Natalia            9 The Athletic Clu       55.71      56.62        
  3 Kieff, Ashley M            9 Ducks-MA             1:03.01      59.58        
  4 Jacobs, Holly             10 The Athletic Clu       58.92    1:04.38        
  5 Tuhy, Olivia               9 Gettysburg-MA        1:10.26    1:10.31        
 -- Bennett, Julia             9 Ducks-MA             1:04.74   X1:02.75        
 
Event 51  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aldinger, Logan           12 The Athletic Clu          NT      52.80        
  2 Tipton, Zack               9 Gettysburg-MA        1:02.30    1:01.72        
 
Event 52  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardy, Sarah R            11 Gettysburg-MA          40.53      41.62        
  2 Albert, Andi G            11 Ducks-MA               52.73      52.22        
  3 Metz, Lexi                12 The Athletic Clu       52.11      53.96        
  4 Clemmer, Maddie R         12 Ducks-MA               53.37      54.62        
  5 Scheungrab, Carolyn        9 Gettysburg-MA        1:01.42    1:05.09        
 -- Bennett, Madelynn         11 Ducks-MA               56.55     X56.67        
 -- Harris, Lydia M           11 Ducks-MA             1:03.85   X1:03.22        
 -- Norris, Kaitlyn            9 Gettysburg-MA        1:09.49   X1:10.87        
 
Event 53  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyde, Logan L             14 Gettysburg-MA          35.96      36.98        
  2 Nelson, Jacob             13 Gettysburg-MA          45.43      47.35        
 
Event 54  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grenchik, Margaret M      14 Gettysburg-MA          56.33      53.40        
 
Event 55  Boys 15-18 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Robert D           17 Gettysburg-MA          33.93      33.93        
  2 Clemmer, Tyler L          15 Ducks-MA               41.10      41.26        
 
Event 56  Girls 15-18 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Annie M         17 Gettysburg-MA          41.75      44.59        
  2 Little, Casey C           16 Gettysburg-MA          45.28      44.93        
 -- Trout, Adrienne M         15 Gettysburg-MA          49.74     X49.68        
 -- Hessler, Kate K           16 Gettysburg-MA          54.44     X59.83        
 
Event 57  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herr, Joshua               8 Gettysburg-MA          22.94      22.50        
 -- Conrad, Travis             8 The Athletic Clu       34.50         DQ        
 
Event 58  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kamryn R           8 Ducks-MA               20.12      20.76        
  2 Brainard, Maya             7 Gettysburg-MA          25.21      26.43        
  3 Ludwick, Sadie L           8 Ducks-MA               24.75      28.00        
  4 Cherry, Grace              7 Gettysburg-MA          41.37      45.11        
 
Event 59  Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Logan T           10 Ducks-MA                  NT    1:10.16        
  2 Nelson, Sam                9 Gettysburg-MA          57.52    1:11.26        
 -- Kahn, Evan                 9 Gettysburg-MA             NT         DQ        
 
Event 60  Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brainard, Hannah E        10 Gettysburg-MA          42.97      43.10        
  2 Ketterman, Katelynn C     10 Gettysburg-MA        1:02.35      50.14        
  3 Waltz, Morgan             10 Ducks-MA                  NT      55.15        
 
Event 61  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Harry             11 Gettysburg-MA          44.31      48.59        
  2 Grenchik, Mark            10 Gettysburg-MA          54.25      57.10        
 
Event 62  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newell, Morgan C          12 Gettysburg-MA          33.17      34.91        
  2 Albert, Andi G            11 Ducks-MA               53.09      52.43        
  3 Williams, Madison         12 Gettysburg-MA          49.22      54.17        
 -- Conrad, Elizabeth         12 The Athletic Clu          NT         DQ        
 
Event 63  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeAngelo II, Nico A       14 Gettysburg-MA          35.63      33.38        
  2 Herr, Jared S             14 Gettysburg-MA          34.22      36.00        
 
Event 64  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudenhoeffer, Caroline R  14 Gettysburg-MA          34.43      34.77        
 
Event 65  Boys 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ondrizek, Derek M         17 Gettysburg-MA          30.95      30.49        
  2 Konstalid, Tyler J        18 Gettysburg-MA          28.90      30.51        
  3 Clemmer, Tyler L          15 Ducks-MA               31.86      36.35        
 
Event 66  Girls 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howery, Taylor L          15 Gettysburg-MA          31.91      33.01        
  2 Williams, Annie M         17 Gettysburg-MA          34.68      36.62        
 -- Little, Casey C           16 Gettysburg-MA          37.61     X36.86        
 -- Williams, Natalee F       15 Gettysburg-MA          34.78     X36.89        
 
Event 68  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hampden Ducks-MA  'A'                                  NT    1:51.34        
     1) Barone, Kamryn R 8              2) Little, Isabella H 6           
     3) Spila, Kate T 8                 4) Ludwick, Sadie L 8             
                  56.68     1:51.34 (54.66)                                        
  2 Gettysburg Sharks Swim Team-MA  'A'               2:03.82    2:12.66        
     1) Hines, Sara 8                   2) Scheungrab, Samantha C 6       
     3) Cherry, Grace 7                 4) Brainard, Maya 7               
                1:06.44   2:12.66 (1:06.22)                                        
 
Event 69  Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg Sharks Swim Team-MA  'A'               3:15.10    3:47.27        
     1) Nelson, Sam 9                   2) Jurney, Quentin 9              
     3) Grenchik, Matthew 9             4) Grenchik, Mark 10              
                  51.82   2:03.61 (1:11.79)     2:19.29 (15.68)   3:47.27 (1:27.98)
 
Event 70  Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg Sharks Swim Team-MA  'A'               2:53.68    3:01.83        
     1) Ketterman, Katelynn C 10        2) Tuhy, Olivia 9                 
     3) Norris, Kaitlyn 9               4) Brainard, Hannah E 10          
                  41.34     1:37.41 (56.07)     1:56.70 (19.29)   3:01.83 (1:05.13)
  2 Hampden Ducks-MA  'A'                                  NT    3:09.39        
     1) Waltz, Morgan 10                2) Kieff, Ashley M 9              
     3) Bennett, Julia 9                4) Collins, Abigail B 10          
                  46.52     1:38.17 (51.65)     2:30.54 (52.37)     3:09.39 (38.85)
 
Event 72  Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 The Athletic Club of York-USA  'A'                     NT    3:09.30        
     1) Jacobs, Holly 10                2) Roeser, Natalia 9              
     3) Conrad, Elizabeth 12            4) Metz, Lexi 12                  
                  56.00     1:46.42 (50.42)     2:02.69 (16.27)   3:09.30 (1:06.61)
 
Event 73  Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg Sharks Swim Team-MA  'A'               2:14.69    2:20.68        
     1) Nelson, Jacob 13                2) Nelson, Harry 11               
     3) Herr, Jared S 14                4) DeAngelo II, Nico A 14         
                  35.29     1:15.79 (40.50)     1:51.10 (35.31)     2:20.68 (29.58)
 
Event 76  Girls 15-18 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg Sharks Swim Team-MA  'A'               2:24.87    2:31.67        
     1) Cowden, Olivia 15               2) Little, Casey C 16             
     3) Hessler, Kate K 16              4) Trout, Adrienne M 15           
                  34.92     1:08.19 (33.27)     1:57.95 (49.76)     2:31.67 (33.72)