Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/14/2014 10:19 PM
                        BSAC VS Hampden A.C - 6/14/2014                        
                                    Results                                    
 
Event 2  Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Big Spring Aquatic Club-MA  'A'                   1:57.56    1:59.85        
     1) McCrea, Isabella K 7            2) Howell, Emilynn E 8            
     3) Eckenrode, Elizabeth M 6        4) Clouse, Alexis 8               
 
Event 3  Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hampden Ducks-MA  'A'                                  NT    4:32.75        
     1) Miller, Logan T 10              2) Witt, Jason 10                 
     3) Ali, El-Aassar A 10             4) Gutierez, Juaquia 10           
                          57.25 (57.25)                       2:26.06 (1:28.81)
                          3:37.89 (1:11.83)     4:32.75 (54.86)                    
 
Event 7  Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Big Spring Aquatic Club-MA  'A'                   2:41.33    2:46.78        
     1) Penner, Jackson L 14            2) Flory, Brennan C 14            
     3) Egger, Quinton C 13             4) Magee, TC C 14                 
                          40.07 (40.07)                         1:16.64 (36.57)
                            2:09.68 (53.04)     2:46.78 (37.10)                    
 
Event 10  Girls 15 & Over 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Big Spring Aquatic Club-MA  'A'                   2:28.15    2:31.14        
     1) McCabe, Chelsea M 15            2) Thrush, Emily M 15             
     3) Flory, Madeleine S 16           4) Collare, Celine E 15           
                          38.71 (38.71)                         1:22.25 (43.54)
                            1:55.76 (33.51)     2:31.14 (35.38)                    
 
Event 11  Boys 9-10 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magee, Logan C            10 BSAC-MA              2:08.05    2:02.99        
  2 Miller, Logan T           10 HAC-MA                    NT    2:17.38        
 
Event 12  Girls 9-10 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waltz, Morgan             10 HAC-MA                    NT    1:50.04        
                              50.01 ( )   1:50.04 (1:00.03)                    
  2 Mersch, Makenna N         10 BSAC-MA              1:56.54    2:04.49        
                              57.59 ( )   2:04.49 (1:06.90)                    
  3 Butterfield, Becky A       9 HAC-MA                    NT    2:32.46        
                            1:18.51 ( )   2:32.46 (1:13.95)                    
 
Event 14  Girls 11-12 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Kitty N            12 HAC-MA                    NT    1:23.74        
                              37.49 ( )     1:23.74 (46.25)                    
  2 White, Chloe              12 BSAC-MA              1:27.50    1:28.71        
                              41.37 ( )     1:28.71 (47.34)                    
  3 Albert, Andi G            11 HAC-MA               1:47.08    1:43.20        
                              50.26 ( )     1:43.20 (52.94)                    
 -- Theoharis, Iris M         12 BSAC-MA              1:36.58         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick - breast
                              47.41 ( )          DQ (55.74)                    
 
Event 15  Boys 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flory, Brennan C          14 BSAC-MA              1:23.17    1:17.60        
  2 Egger, Quinton C          13 BSAC-MA              1:33.15    1:39.08        
 
Event 16  Girls 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shank, Lauren R           13 BSAC-MA                   NT    1:28.18        
                              39.71 ( )     1:28.18 (48.47)                    
  2 Brandeburg, Erin R        13 BSAC-MA              1:35.60    1:31.67        
                              41.39 ( )     1:31.67 (50.28)                    
 
Event 17  Boys 15 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capper, Sean E            16 HAC-MA               1:17.15    1:14.79        
  2 DuCharme, Thomas S        17 HAC-MA               1:17.47    1:24.07        
 
Event 18  Girls 15 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flory, Madeleine S        16 BSAC-MA              1:15.41    1:19.05        
                              36.44 ( )     1:19.05 (42.61)                    
  2 Thrush, Emily M           15 BSAC-MA              1:23.12    1:25.10        
                              38.48 ( )     1:25.10 (46.62)                    
 
Event 19  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egger, Nick A              8 BSAC-MA                22.39      24.18        
  2 Barone, Ryan               7 HAC-MA                    NT      31.05        
  3 Whitley, Alexander         7 HAC-MA                    NT      34.77        
  4 Whitley, Tyler             7 HAC-MA                    NT      39.92        
 
Event 20  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skiles, Araceli G          8 HAC-MA                 20.79      18.87        
  2 Ludwick, Sadie L           8 HAC-MA                 23.76      21.56        
  3 Eckenrode, Elizabeth M     6 BSAC-MA                23.48      24.69        
  4 Cherricks, Courtney E      7 BSAC-MA                30.94      26.13        
  5 McCrea, Isabella K         7 BSAC-MA                30.18      26.74        
  6 Spila, Kate T              8 HAC-MA                 28.14      27.13        
 -- Little, Isabella H         6 HAC-MA                    NT     X31.80        
 -- Ward, Kimberly A           7 BSAC-MA                38.15     X35.65        
 -- Spila, Isabelle J          7 HAC-MA                 57.21     X37.09        
 -- Torres, Maria              6 BSAC-MA                40.77     X39.47        
 -- Lynn, Sarah G              8 BSAC-MA                43.75     X44.00        
 -- Swope, Shaylyn Z           7 BSAC-MA                38.81     X54.93        
 
Event 21  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ali, El-Aassar A          10 HAC-MA                    NT      49.41        
  2 Magee, Logan C            10 BSAC-MA                47.50      54.14        
  3 Witt, Jason               10 HAC-MA                    NT      59.02        
  4 Hunt, Tyler j             10 BSAC-MA              1:10.09    1:08.04        
 -- Gutierez, Juaquia         10 HAC-MA                    NT     X51.26        
 
Event 22  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penner, Mattea L          10 BSAC-MA                39.69      40.46        
  2 Berra, Kate C              9 HAC-MA                    NT      43.15        
  3 Kieff, Ashley M            9 HAC-MA                    NT      52.38        
  4 Hunt, Ava R                9 BSAC-MA              1:06.67    1:03.51        
  5 Eddy, Elise M             10 BSAC-MA              1:30.79    1:09.59        
 -- Bennett, Julia             9 HAC-MA                    NT     X51.31        
 
Event 23  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capper, Luke R            12 HAC-MA                 38.94      40.69        
  2 Erni, Seth O              11 HAC-MA                    NT      51.71        
  3 Lynn, David M             11 BSAC-MA                55.44      57.75        
 
Event 24  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Kitty N            12 HAC-MA                 32.01      33.31        
  2 Clemmer, Maddie R         12 HAC-MA                 37.67      38.90        
  3 Gries, Sammy J            12 BSAC-MA                40.90      39.71        
  4 Albert, Andi G            11 HAC-MA                 41.76      44.97        
  5 McMullen, Riley C         11 BSAC-MA                49.79      49.56        
  6 Lowery, Mikayla           11 BSAC-MA                   NT      51.97        
 -- Bennett, Madelynn         11 HAC-MA                    NT     X42.58        
 
Event 25  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flory, Brennan C          14 BSAC-MA                29.54      30.71        
  2 Penner, Jackson L         14 BSAC-MA                31.45      31.12        
 
Event 26  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feathers, Caitlyn R       13 BSAC-MA                38.32      37.46        
  2 Spila, Eileen M           13 HAC-MA                 37.96      37.99        
 
Event 27  Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Nick N              16 BSAC-MA                26.26      26.83        
  2 Kinch, Greg J             15 BSAC-MA                27.31      27.18        
  3 Capper, Anthony T         18 HAC-MA                 28.20      27.89        
  4 Clemmer, Tyler L          15 HAC-MA                 29.84      28.28        
 
Event 28  Girls 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dundore, Lauren M         17 HAC-MA                 33.26      33.66        
  2 McCabe, Chelsea M         15 BSAC-MA                33.66      35.53        
  3 Collare, Celine E         15 BSAC-MA                34.53      36.18        
 
Event 29  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Ryan               7 HAC-MA                    NT      40.03        
  2 Whitley, Tyler             7 HAC-MA                    NT      44.29        
  3 Whitley, Alexander         7 HAC-MA                    NT      49.60        
 
Event 30  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kamryn R           8 HAC-MA                 22.25      21.64        
  2 Skiles, Araceli G          8 HAC-MA                 27.72      23.22        
  3 Ludwick, Sadie L           8 HAC-MA                 30.73      26.27        
  4 Howell, Emilynn E          8 BSAC-MA                29.60      31.03        
  5 Cherricks, Courtney E      7 BSAC-MA                32.73      36.62        
  6 McCrea, Isabella K         7 BSAC-MA                31.44      37.73        
 -- Spila, Kate T              8 HAC-MA                 32.43     X27.94        
 -- Spila, Isabelle J          7 HAC-MA                 35.80     X33.09        
 -- Little, Isabella H         6 HAC-MA                    NT     X33.37        
 -- Lynn, Sarah G              8 BSAC-MA                45.45     X35.64        
 -- Ward, Kimberly A           7 BSAC-MA                41.85     X37.14        
 -- Torres, Maria              6 BSAC-MA                44.79     X39.89        
 -- Swope, Shaylyn Z           7 BSAC-MA                43.27     X58.38        
 
Event 31  Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Logan T           10 HAC-MA                 59.08    1:02.30        
  2 Hunt, Tyler j             10 BSAC-MA              1:24.79    1:19.52        
 -- Witt, Jason               10 HAC-MA                    NT   X1:15.55        
 -- Ali, El-Aassar A          10 HAC-MA                    NT         DQ        
      No touch at turn
 
Event 32  Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mersch, Makenna N         10 BSAC-MA                55.52      56.36        
  2 Kieff, Ashley M            9 HAC-MA                    NT    1:02.40        
  3 Bennett, Julia             9 HAC-MA                    NT    1:03.93        
  4 Hunt, Ava R                9 BSAC-MA                   NT    1:17.87        
 -- Waltz, Morgan             10 HAC-MA                    NT     X49.78        
 -- Butterfield, Becky A       9 HAC-MA                    NT   X1:16.35        
 -- Eddy, Elise M             10 BSAC-MA                   NT         DQ        
      False start
 
Event 33  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erni, Seth O              11 HAC-MA                    NT      59.43        
  2 Lynn, David M             11 BSAC-MA                54.96    1:03.54        
 
Event 34  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Kitty N            12 HAC-MA                 37.88      38.76        
  2 Clemmer, Maddie R         12 HAC-MA                 49.01      50.68        
  3 Gries, Sammy J            12 BSAC-MA                52.59      50.75        
  4 McMullen, Riley C         11 BSAC-MA                59.30      59.97        
  5 Lowery, Mikayla           11 BSAC-MA                   NT    1:00.43        
 
Event 35  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penner, Jackson L         14 BSAC-MA                37.83      39.29        
  2 Magee, TC C               14 BSAC-MA                45.62      45.45        
 
Event 36  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spila, Eileen M           13 HAC-MA                 47.47      41.89        
  2 Feathers, Caitlyn R       13 BSAC-MA                43.67      43.96        
 
Event 37  Boys 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Nick N              16 BSAC-MA                31.56      33.89        
 
Event 38  Girls 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thrush, Emily M           15 BSAC-MA                37.42      38.50        
  2 McCabe, Chelsea M         15 BSAC-MA                38.00      40.80        
 
Event 39  Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Logan T           10 HAC-MA               2:01.61    1:58.78        
  2 Gutierez, Juaquia         10 HAC-MA                    NT    1:59.54        
  3 Hunt, Tyler j             10 BSAC-MA              2:42.74    2:39.79        
 
Event 40  Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berra, Kate C              9 HAC-MA                    NT    1:41.13        
                              47.55 ( )     1:41.13 (53.58)                    
  2 Mersch, Makenna N         10 BSAC-MA              1:54.92    1:48.78        
                              51.67 ( )     1:48.78 (57.11)                    
  3 Hunt, Ava R                9 BSAC-MA                   NT    2:27.05        
                            1:07.08 ( )   2:27.05 (1:19.97)                    
  4 Eddy, Elise M             10 BSAC-MA                   NT    2:41.99        
                            1:14.21 ( )   2:41.99 (1:27.78)                    
 
Event 41  Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capper, Luke R            12 HAC-MA               1:28.85    1:30.12        
 
Event 42  Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gries, Sammy J            12 BSAC-MA              1:35.14    1:30.46        
                              43.27 ( )     1:30.46 (47.19)                    
  2 Bennett, Madelynn         11 HAC-MA                    NT    1:35.82        
                              45.20 ( )     1:35.82 (50.62)                    
  3 Lowery, Mikayla           11 BSAC-MA                   NT    2:02.99        
                              57.32 ( )   2:02.99 (1:05.67)                    
 
Event 43  Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egger, Quinton C          13 BSAC-MA              1:21.78    1:23.65        
  2 Magee, TC C               14 BSAC-MA              1:28.01    1:26.42        
 
Event 44  Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shank, Lauren R           13 BSAC-MA                   NT    1:17.79        
                              36.87 ( )     1:17.79 (40.92)                    
  2 Brandeburg, Erin R        13 BSAC-MA              1:21.86    1:19.85        
                              36.97 ( )     1:19.85 (42.88)                    
  3 Spila, Eileen M           13 HAC-MA               1:28.32    1:27.21        
                              41.16 ( )     1:27.21 (46.05)                    
 
Event 45  Boys 15 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Nick N              16 BSAC-MA                58.58    1:00.49        
                              28.76 ( )     1:00.49 (31.73)                    
  2 Capper, Anthony T         18 HAC-MA                    NT    1:02.57        
                              29.68 ( )     1:02.57 (32.89)                    
  3 Capper, Sean E            16 HAC-MA               1:06.59    1:05.71        
                              30.68 ( )     1:05.71 (35.03)                    
  4 DuCharme, Thomas S        17 HAC-MA               1:03.05    1:07.12        
                              30.80 ( )     1:07.12 (36.32)                    
 -- Kinch, Greg J             15 BSAC-MA              1:04.77         DQ        
      False start
                              28.76 ( )          DQ (32.64)                    
 
Event 46  Girls 15 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCabe, Chelsea M         15 BSAC-MA              1:16.89    1:21.63        
                              38.35 ( )     1:21.63 (43.28)                    
  2 Collare, Celine E         15 BSAC-MA              1:17.17    1:22.13        
                              38.84 ( )     1:22.13 (43.29)                    
 
Event 48  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kamryn R           8 HAC-MA                 22.63      21.83        
  2 Skiles, Araceli G          8 HAC-MA                 25.28      24.60        
  3 Ludwick, Sadie L           8 HAC-MA                    NT      29.76        
  4 Clouse, Alexis             8 BSAC-MA                33.76      32.49        
  5 Howell, Emilynn E          8 BSAC-MA                38.44      38.55        
 
Event 49  Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magee, Logan C            10 BSAC-MA              1:08.63    1:11.01        
  2 Ali, El-Aassar A          10 HAC-MA                    NT    1:15.93        
 -- Gutierez, Juaquia         10 HAC-MA                    NT        XDQ        
      Scissors kick
 -- Witt, Jason               10 HAC-MA                    NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 50  Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penner, Mattea L          10 BSAC-MA                53.40      53.86        
  2 Waltz, Morgan             10 HAC-MA                    NT      59.42        
  3 Kieff, Ashley M            9 HAC-MA                    NT    1:03.01        
 -- Bennett, Julia             9 HAC-MA                    NT   X1:06.90        
 -- Butterfield, Becky A       9 HAC-MA                    NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Event 51  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynn, David M             11 BSAC-MA                   NT    1:08.45        
 -- Erni, Seth O              11 HAC-MA                    NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 52  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Chloe              12 BSAC-MA                49.45      47.66        
  2 Theoharis, Iris M         12 BSAC-MA                46.64      48.63        
  3 Albert, Andi G            11 HAC-MA                 59.38      55.58        
  4 Clemmer, Maddie R         12 HAC-MA                 54.04      57.09        
  5 McMullen, Riley C         11 BSAC-MA              1:23.09    1:08.98        
 
Event 53  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flory, Brennan C          14 BSAC-MA                41.40      38.33        
  2 Penner, Jackson L         14 BSAC-MA                42.45      40.89        
 
Event 54  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shank, Lauren R           13 BSAC-MA                   NT      46.46        
  2 Brandeburg, Erin R        13 BSAC-MA                46.83      48.46        
 
Event 55  Boys 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmer, Tyler L          15 HAC-MA                    NT      41.10        
 
Event 56  Girls 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flory, Madeleine S        16 BSAC-MA                39.90      40.23        
  2 Dundore, Lauren M         17 HAC-MA                 44.60      45.11        
  3 Collare, Celine E         15 BSAC-MA                49.24      52.13        
 
Event 58  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kamryn R           8 HAC-MA                 20.78      20.24        
  2 Clouse, Alexis             8 BSAC-MA                26.07      27.42        
 -- Eckenrode, Elizabeth M     6 BSAC-MA                27.08         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 60  Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penner, Mattea L          10 BSAC-MA                53.31      47.83        
  2 Berra, Kate C              9 HAC-MA                    NT      53.81        
 
Event 61  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capper, Luke R            12 HAC-MA                 49.28      48.26        
 
Event 62  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Chloe              12 BSAC-MA                41.13      41.19        
  2 Theoharis, Iris M         12 BSAC-MA                49.99      48.72        
 
Event 63  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egger, Quinton C          13 BSAC-MA                43.98      50.37        
 
Event 64  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feathers, Caitlyn R       13 BSAC-MA                48.19      47.11        
 
Event 65  Boys 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capper, Sean E            16 HAC-MA                 33.40      31.66        
  2 DuCharme, Thomas S        17 HAC-MA                 32.87      32.46        
  3 Kinch, Greg J             15 BSAC-MA                   NT      34.04        
 -- Clemmer, Tyler L          15 HAC-MA                 34.98     X34.32        
 
Event 66  Girls 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flory, Madeleine S        16 BSAC-MA                33.80      34.43        
  2 Thrush, Emily M           15 BSAC-MA                38.48      38.71        
 -- Dundore, Lauren M         17 HAC-MA                 38.10         DQ        
      One hand touch
 
Event 68  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hampden Ducks-MA  'A'                             1:35.86    1:41.44        
     1) Barone, Kamryn R 8              2) Spila, Kate T 8                
     3) Ludwick, Sadie L 8              4) Skiles, Araceli G 8            
                              56.36 ( )     1:41.44 (45.08)                    
  2 Big Spring Aquatic Club-MA  'A'                   2:28.67    3:03.21        
     1) Ward, Kimberly A 7              2) Torres, Maria 6                
     3) Swope, Shaylyn Z 7              4) Cherricks, Courtney E 7        
                            1:34.63 ( )   3:03.21 (1:28.58)                    
 
Event 70  Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hampden Ducks-MA  'A'                                  NT    3:15.20        
     1) Kieff, Ashley M 9               2) Waltz, Morgan 10               
     3) Bennett, Julia 9                4) Berra, Kate C 9                
                          51.29 (51.29)                         1:37.23 (45.94)
                            2:32.33 (55.10)      2:32.53 (0.20)     3:15.20 (42.87)
  2 Big Spring Aquatic Club-MA  'A'                   4:06.02    3:21.17        
     1) Hunt, Ava R 9                   2) Eddy, Elise M 10               
     3) Mersch, Makenna N 10            4) Penner, Mattea L 10            
                      1:06.18 (1:06.18)                         1:23.70 (17.52)
      2:32.54 (1:08.84)   2:42.76 (1:19.06)      2:49.47 (6.71)     3:21.17 (38.41)
 
Event 72  Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Big Spring Aquatic Club-MA  'A'                   2:41.86    3:13.95        
     1) Lowery, Mikayla 11              2) McMullen, Riley C 11           
     3) Gries, Sammy J 12               4) White, Chloe 12                
 
Event 74  Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Big Spring Aquatic Club-MA  'A'                   2:13.41    2:32.36        
     1) Brandeburg, Erin R 13           2) Theoharis, Iris M 12           
     3) Feathers, Caitlyn R 13          4) Shank, Lauren R 13             
 
Event 75  Boys 15 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hampden Ducks-MA  'A'                                  NT    2:11.98        
     1) DuCharme, Thomas S 17           2) Clemmer, Tyler L 15            
     3) Capper, Sean E 16               4) Capper, Luke R 12              
                          31.48 (31.48)                         1:01.53 (30.05)
                            1:31.37 (29.84)     2:11.98 (40.61)                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 76                    
 
  1. Big Spring Aquatic Club             380   2. Hampden Ducks                       299