Licensed to WSY Swimming            HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/8/2014 07:04 PM
                ACWS Summer 2014 Roster - 6/1/2014 to 7/31/2014                
                                    Results                                    
 
Event 2  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hampden Ducks 2014-MA  'A'                        1:27.10    1:31.01        
     1) Maggio, Brea 8                  2) Barone, Kamryn 8               
     3) Skiles, Araceli 8               4) Maggio, Rylee 7                
              43.58     1:31.01 (47.43)                                        
 
Event 4  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hampden Ducks 2014-MA  'A'                             NT         DQ        
     1) Loran, Priya 9                  2) Waltz, Morgan 10               
     3) Kieff, Ashley 9                 4) Bennett, Julia 9               
              46.15     1:44.64 (58.49)     2:32.36 (47.72)          DQ (48.25)
 
Event 5  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquatic Club of the West Shore-MA  'A'                 NT    2:19.46        
     1) Spencer, Noah 12                2) Stout, CJ 11                   
     3) Furlong, Christopher 12         4) Bachman, Hunter 12             
 
Event 6  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquatic Club of the West Shore-MA  'A'                 NT    2:33.54        
     1) Maher, Jillian 11               2) Secord, Mary 12                
     3) Snelbaker, Ashley 12            4) Grundon, Kasey 11              
 
Event 7  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquatic Club of the West Shore-MA  'A'                 NT    2:16.17        
     1) Ball, Tucker 13                 2) Grundon, Mike 13               
     3) Ciavarella, Mike 14             4) Fronko, David 13               
              49.43     1:19.86 (30.43)     1:50.18 (30.32)     2:16.17 (25.99)
 
Event 8  Girls 13-14 50 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquatic Club of the West Shore-MA  'A'                 NT    2:08.86        
     1) Pearson, Ronnie 14              2) Lyden, Rachel 13               
     3) Luft, Kate 13                   4) Andrews, Nicole 13             
 
Event 9  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Aquatic Club of the West Shore-MA  'A'                 NT         DQ        
     1) Zuilkoski, Mike 16              2) Loch, Matthew 17               
     3) DeHaven, Wesley 16              4) Spencer, Ethan 15              
 
Event 11  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seman, Alex               10 Acws Swimming-MA          NT    1:22.84        
              37.24     1:22.84 (45.60)                                        
  2 Miller, Logan             10 HAC-MA                    NT    2:06.00        
              54.28   2:06.00 (1:11.72)                                        
 -- Witt, Jason               10 HAC-MA                    NT         DQ        
              59.65        DQ (1:14.70)                                        
 
Event 12  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pentz, Savannah            9 Acws Swimming-MA          NT    1:26.85        
              38.40     1:26.85 (48.45)                                        
  2 Burkholder, Abby           9 Acws Swimming-MA          NT    1:37.32        
              43.56     1:37.32 (53.76)                                        
  3 Waltz, Morgan             10 HAC-MA               1:36.77    1:42.65        
              46.52     1:42.65 (56.13)                                        
  4 Berra, Kate                9 HAC-MA               1:59.91    1:43.69        
              46.83     1:43.69 (56.86)                                        
  5 Butterfield, Becky         9 HAC-MA                    NT    2:39.39        
            1:26.61   2:39.39 (1:12.78)                                        
 -- Loran, Priya               9 HAC-MA                    NT        XDQ        
 
Event 13  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spencer, Noah             12 Acws Swimming-MA          NT    1:12.52        
              32.17     1:12.52 (40.35)                                        
  2 Furlong, Christopher      12 Acws Swimming-MA          NT    1:16.42        
              34.61     1:16.42 (41.81)                                        
 
Event 14  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maher, Jillian            11 Acws Swimming-MA          NT    1:09.49        
  2 Grundon, Kasey            11 Acws Swimming-MA          NT    1:37.24        
 
Event 15  Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciavarella, Mike          14 Acws Swimming-MA          NT    1:08.64        
 
Event 16  Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Caelyn              14 HAC-MA               1:09.55    1:09.54        
              32.93     1:09.54 (36.61)                                        
  2 Maher, Shannan            13 Acws Swimming-MA          NT    1:10.77        
  3 Berra, Lindsay            14 HAC-MA               1:13.87    1:12.89        
              33.32     1:12.89 (39.57)                                        
  4 Lyden, Rachel             13 Acws Swimming-MA          NT    1:18.51        
              37.18     1:18.51 (41.33)                                        
  5 Pearson, Ronnie           14 Acws Swimming-MA          NT    1:18.95        
              36.48     1:18.95 (42.47)                                        
 
Event 17  Boys 15 & Over 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loch, Matthew             17 Acws Swimming-MA          NT    1:01.02        
              29.57     1:01.02 (31.45)                                        
  2 Capper, Anthony           18 HAC-MA               1:04.86    1:05.00        
              28.92     1:05.00 (36.08)                                        
  3 Zuilkoski, Mike           16 Acws Swimming-MA          NT    1:06.44        
              29.73     1:06.44 (36.71)                                        
 -- Prograis, Myron           15 Acws Swimming-MA          NT   X1:13.67        
              33.20     1:13.67 (40.47)                                        
 
Event 18  Girls 15 & Over 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ball, Shannon             16 Acws Swimming-MA          NT    1:05.67        
              29.84     1:05.67 (35.83)                                        
  2 Furlong, Heather          16 Acws Swimming-MA          NT    1:12.65        
              32.13     1:12.65 (40.52)                                        
  3 Wulfers, Maria            17 Acws Swimming-MA          NT    1:16.06        
 
Event 19  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Apa, Anthony               8 Acws Swimming-MA          NT      17.22        
  2 Maggio, Breydon            8 HAC-MA                 18.41      18.48        
  3 Tucker, David              8 Acws Swimming-MA          NT      32.32        
  4 Whitley, Tyler             7 HAC-MA                    NT      34.54        
  5 Wendling, Adam             7 HAC-MA                    NT      39.12        
 -- Whitley, Alexander         7 HAC-MA                    NT     X28.50        
 -- Barone, Ryan               7 HAC-MA                    NT     X31.39        
 
Event 20  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Katie          8 Acws Swimming-MA          NT      16.65        
  2 Skiles, Araceli            8 HAC-MA                 17.68      17.10        
  3 Lau, Sydnie                8 Acws Swimming-MA          NT      17.16        
  4 Maggio, Brea               8 HAC-MA                 18.16      18.18        
  5 Maggio, Rylee              7 HAC-MA                 22.43      22.84        
  6 Swidler, Sophia            7 Acws Swimming-MA          NT      42.18        
 -- Markley, Claire            7 Acws Swimming-MA          NT     X19.14        
 -- O'Brien, M.E               7 HAC-MA                 28.00     X23.24        
 -- Kellar, Marley             7 HAC-MA                 28.33     X23.92        
 -- Little, Isabella           6 HAC-MA                 36.11     X26.61        
 -- Spila, Kate                8 HAC-MA                 23.51     X26.61        
 -- Spila, Isabelle            7 HAC-MA                 36.45     X27.90        
 -- Loran, Mia                 7 HAC-MA                    NT     X30.69        
 -- Lazarus, Olivia            8 HAC-MA                    NT     X32.28        
 
Event 21  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ali, El-Aassar            10 HAC-MA                 48.89      45.58        
  2 Link, David               10 Acws Swimming-MA          NT     J52.56        
  3 Witt, Jason               10 HAC-MA                    NT     J50.92        
 
Event 22  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pentz, Savannah            9 Acws Swimming-MA          NT      33.76        
  2 Feist, Haley              10 Acws Swimming-MA          NT      36.41        
  3 Loran, Priya               9 HAC-MA                 37.49      40.75        
  4 Berra, Kate                9 HAC-MA                 37.82      41.12        
  5 Kieff, Ashley              9 HAC-MA                 53.91      43.72        
 -- Bennett, Julia             9 HAC-MA                    NT     X50.23        
 -- O'Brien, Molly             9 HAC-MA                    NT     X54.68        
 -- Butterfield, Becky         9 HAC-MA               1:06.66   X1:07.66        
 -- Brtalik, Kendyl           10 Acws Swimming-MA          NT         DQ        
 
Event 23  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bachman, Hunter           12 Acws Swimming-MA          NT      27.93        
  2 Peiffer, Zach             11 Acws Swimming-MA          NT      30.64        
  3 Thompson, James           12 Acws Swimming-MA          NT      30.78        
  4 Lazarus, Carter           11 HAC-MA                    NT      58.41        
 
Event 24  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conjack, Kasi             12 HAC-MA                 30.30      30.40        
  2 Secord, Mary              12 Acws Swimming-MA          NT      30.88        
  3 Snelbaker, Ashley         12 Acws Swimming-MA          NT      33.97        
  4 O'Brien, Mia              11 HAC-MA                 41.35      35.52        
  5 Culp, Hannah              12 Acws Swimming-MA          NT      37.06        
  6 Harris, Lydia             11 HAC-MA                 45.42      40.28        
 -- Bennett, Madelynn         11 HAC-MA                    NT     X35.79        
 -- Williams, Troi            11 Acws Swimming-MA          NT     X40.24        
 
Event 25  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ball, Tucker              13 Acws Swimming-MA          NT      28.42        
  2 Grundon, Mike             13 Acws Swimming-MA          NT      30.83        
  3 Fronko, David             13 Acws Swimming-MA          NT      33.62        
 
Event 26  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Kate                13 Acws Swimming-MA          NT      26.96        
  2 Fox, Caitlin              14 Acws Swimming-MA          NT     J29.71        
  3 Lyden, Rachel             13 Acws Swimming-MA          NT     J29.61        
  4 Spila, Eileen             13 HAC-MA                 32.33      33.79        
 -- King, Carli               13 Acws Swimming-MA          NT     X53.57        
 
Event 27  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capper, Anthony           18 HAC-MA                    NT      24.92        
  2 Underwood, Ryan           16 Acws Swimming-MA          NT      24.95        
  3 Spencer, Ethan            15 Acws Swimming-MA          NT      25.25        
  4 Swidler, Tyler            16 Acws Swimming-MA          NT      25.46        
  5 Lazarus, Cole             15 HAC-MA                    NT      31.83        
 
Event 28  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Furlong, Heather          16 Acws Swimming-MA          NT      27.59        
  2 Horton, Laura             17 Acws Swimming-MA          NT      30.13        
  3 Loch, Catherine           15 Acws Swimming-MA          NT      34.03        
 
Event 29  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maggio, Breydon            8 HAC-MA                 25.32      25.35        
  2 Tucker, David              8 Acws Swimming-MA          NT      36.42        
  3 Barone, Ryan               7 HAC-MA                    NT      38.18        
  4 Whitley, Alexander         7 HAC-MA                    NT      54.53        
 -- Wendling, Adam             7 HAC-MA                    NT     X40.08        
 -- Whitley, Tyler             7 HAC-MA                    NT        XDQ        
 
Event 30  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kamryn             8 HAC-MA                 19.71      18.60        
  2 Lau, Sydnie                8 Acws Swimming-MA          NT      21.12        
  3 Maggio, Brea               8 HAC-MA                 22.20      21.36        
  4 Burkholder, Olivia         7 Acws Swimming-MA          NT      22.26        
  5 Maggio, Rylee              7 HAC-MA                 25.26      25.99        
  6 Swidler, Sophia            7 Acws Swimming-MA          NT      49.38        
 -- Markley, Claire            7 Acws Swimming-MA          NT     X23.50        
 -- Loran, Mia                 7 HAC-MA                    NT     X27.31        
 -- Kellar, Marley             7 HAC-MA                 27.49     X28.30        
 -- Little, Isabella           6 HAC-MA                    NT     X28.40        
 -- O'Brien, M.E               7 HAC-MA                 28.94     X29.54        
 -- Spila, Kate                8 HAC-MA                 27.88     X29.90        
 -- Spila, Isabelle            7 HAC-MA                 30.25     X30.30        
 -- Lazarus, Olivia            8 HAC-MA                    NT     X38.59        
 
Event 31  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ali, El-Aassar            10 HAC-MA               1:03.62      51.01        
  2 Link, David               10 Acws Swimming-MA          NT    1:02.97        
 
Event 32  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Molly             9 HAC-MA                    NT    1:09.87        
  2 Waltz, Morgan             10 HAC-MA                 48.71    1:14.44        
  3 Feist, Haley              10 Acws Swimming-MA          NT    3:17.63        
  4 Brtalik, Kendyl           10 Acws Swimming-MA          NT    3:17.73        
  5 Kieff, Ashley              9 HAC-MA                    NT    3:17.96        
  6 Burkholder, Abby           9 Acws Swimming-MA          NT    3:18.01        
 
Event 33  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peiffer, Zach             11 Acws Swimming-MA          NT       5.94        
  2 Stout, CJ                 11 Acws Swimming-MA          NT      37.20        
  3 Thompson, James           12 Acws Swimming-MA          NT      38.50        
  4 Lazarus, Carter           11 HAC-MA                    NT    1:11.60        
 
Event 34  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maher, Jillian            11 Acws Swimming-MA          NT      32.30        
  2 Grundon, Kasey            11 Acws Swimming-MA          NT      44.40        
  3 Culp, Hannah              12 Acws Swimming-MA          NT      46.93        
  4 O'Brien, Mia              11 HAC-MA                 53.28      51.29        
 -- Williams, Troi            11 Acws Swimming-MA          NT     X51.82        
 
Event 35  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ball, Tucker              13 Acws Swimming-MA          NT      33.70        
  2 Grundon, Mike             13 Acws Swimming-MA          NT      37.97        
  3 Fronko, David             13 Acws Swimming-MA          NT      42.68        
 
Event 36  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Nicole           13 Acws Swimming-MA          NT      33.14        
  2 Pearson, Ronnie           14 Acws Swimming-MA          NT      33.74        
  3 Spila, Eileen             13 HAC-MA                 38.36      37.70        
  4 Lyden, Rachel             13 Acws Swimming-MA          NT      40.63        
 -- King, Carli               13 Acws Swimming-MA          NT   X1:11.98        
 
Event 37  Boys 15 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prograis, Myron           15 Acws Swimming-MA          NT      17.08        
  2 Zuilkoski, Mike           16 Acws Swimming-MA          NT      30.16        
  3 Swidler, Tyler            16 Acws Swimming-MA          NT      34.08        
 -- Lazarus, Cole             15 HAC-MA                    NT         DQ        
 
Event 38  Girls 15 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loch, Catherine           15 Acws Swimming-MA          NT       4.02        
  2 Horton, Laura             17 Acws Swimming-MA          NT      35.31        
  3 Hess, Rose                16 Acws Swimming-MA          NT      35.83        
 
Event 39  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seman, Alex               10 Acws Swimming-MA          NT    1:11.18        
              34.68     1:11.18 (36.50)                                        
  2 Miller, Logan             10 HAC-MA               1:45.25    1:38.55        
              45.28     1:38.55 (53.27)                                        
  3 Link, David               10 Acws Swimming-MA          NT    2:02.90        
              53.78   2:02.90 (1:09.12)                                        
 
Event 40  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feist, Haley              10 Acws Swimming-MA          NT    1:24.39        
              40.88     1:24.39 (43.51)                                        
  2 Schwab, Devon             10 Acws Swimming-MA          NT    1:28.76        
              41.89     1:28.76 (46.87)                                        
  3 Berra, Kate                9 HAC-MA               1:50.48    1:30.69        
              43.61     1:30.69 (47.08)                                        
  4 O'Brien, Molly             9 HAC-MA                    NT    1:59.78        
              56.25   1:59.78 (1:03.53)                                        
 
Event 41  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bachman, Hunter           12 Acws Swimming-MA          NT    1:02.12        
              30.03     1:02.12 (32.09)                                        
  2 Furlong, Christopher      12 Acws Swimming-MA          NT    1:04.03        
              29.97     1:04.03 (34.06)                                        
  3 Peiffer, Zach             11 Acws Swimming-MA          NT    1:17.43        
            1:08.38      1:17.43 (9.05)                                        
  4 Capper, Luke              12 HAC-MA               1:24.65    1:30.58        
            1:30.59         1:30.58 ( )                                        
 
Event 42  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conjack, Kasi             12 HAC-MA               1:07.11    1:06.86        
  2 Secord, Mary              12 Acws Swimming-MA          NT    1:08.34        
  3 O'Brien, Mia              11 HAC-MA                    NT    1:24.74        
  4 Grundon, Kasey            11 Acws Swimming-MA          NT    1:25.22        
  5 Culp, Hannah              12 Acws Swimming-MA          NT    1:29.09        
  6 Harris, Lydia             11 HAC-MA               1:37.56    1:30.50        
 -- Bennett, Madelynn         11 HAC-MA                    NT   X1:24.32        
 -- Williams, Troi            11 Acws Swimming-MA          NT   X1:39.47        
 
Event 43  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciavarella, Mike          14 Acws Swimming-MA          NT    1:01.06        
              29.20     1:01.06 (31.86)                                        
  2 Fronko, David             13 Acws Swimming-MA          NT    1:18.02        
              36.15     1:18.02 (41.87)                                        
 
Event 44  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Caelyn              14 HAC-MA                 58.41    1:00.48        
              29.46     1:00.48 (31.02)                                        
  2 Berra, Lindsay            14 HAC-MA                 58.77    1:01.15        
              29.38     1:01.15 (31.77)                                        
  3 Andrews, Nicole           13 Acws Swimming-MA          NT    1:01.49        
              29.81     1:01.49 (31.68)                                        
  4 Maher, Shannan            13 Acws Swimming-MA          NT    1:02.07        
              29.19     1:02.07 (32.88)                                        
  5 Fox, Caitlin              14 Acws Swimming-MA          NT    1:07.59        
  6 Spila, Eileen             13 HAC-MA               1:12.05    1:21.40        
              37.18     1:21.40 (44.22)                                        
 
Event 45  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Bryce            17 Acws Swimming-MA          NT      52.90        
              24.85       52.90 (28.05)                                        
  2 Underwood, Ryan           16 Acws Swimming-MA          NT      55.95        
              25.97       55.95 (29.98)                                        
  3 Lazarus, Cole             15 HAC-MA                    NT    1:14.42        
              34.36     1:14.42 (40.06)                                        
  4 Prograis, Myron           15 Acws Swimming-MA          NT    1:23.94        
            1:04.97     1:23.94 (18.97)                                        
 -- Swidler, Tyler            16 Acws Swimming-MA          NT     X57.28        
              27.08       57.28 (30.20)                                        
 
Event 46  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ball, Shannon             16 Acws Swimming-MA          NT      57.21        
  2 Furlong, Heather          16 Acws Swimming-MA          NT    1:01.91        
  3 Horton, Laura             17 Acws Swimming-MA          NT    1:11.25        
 
Event 47  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Apa, Anthony               8 Acws Swimming-MA          NT      57.42        
              27.81       57.42 (29.61)                                        
 -- Wendling, Adam             7 HAC-MA                    NT         DQ        
 -- Tucker, David              8 Acws Swimming-MA          NT         DQ        
              29.14          DQ (32.97)                                        
 
Event 48  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kamryn             8 HAC-MA                 19.89      20.52        
  2 Skiles, Araceli            8 HAC-MA                 22.34      20.95        
  3 Ludwick, Sadie             8 HAC-MA                 26.43      26.56        
  4 Burkholder, Olivia         7 Acws Swimming-MA          NT      29.46        
 -- Markley, Claire            7 Acws Swimming-MA          NT     X30.03        
 -- Loran, Mia                 7 HAC-MA                    NT     X40.78        
 -- Lazarus, Olivia            8 HAC-MA                    NT     X47.12        
 -- Montgomery, Katie          8 Acws Swimming-MA          NT         DQ        
 
Event 49  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seman, Alex               10 Acws Swimming-MA          NT      47.19        
  2 Ali, El-Aassar            10 HAC-MA               1:08.89    1:04.94        
  3 Witt, Jason               10 HAC-MA                    NT    1:19.05        
  4 Miller, Logan             10 HAC-MA                    NT    1:19.73        
 
Event 50  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skiles, Araceli            8 HAC-MA                 47.98      49.68        
  2 Schwab, Devon             10 Acws Swimming-MA          NT      52.89        
  3 Burkholder, Abby           9 Acws Swimming-MA          NT      54.45        
  4 Waltz, Morgan             10 HAC-MA                 54.08      54.63        
 -- Kieff, Ashley              9 HAC-MA                    NT     X57.10        
 -- Butterfield, Becky         9 HAC-MA                    NT   X1:29.82        
 -- Brtalik, Kendyl           10 Acws Swimming-MA          NT         DQ        
 -- Bennett, Julia             9 HAC-MA                    NT         DQ        
 
Event 51  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spencer, Noah             12 Acws Swimming-MA          NT      39.60        
  2 Stout, CJ                 11 Acws Swimming-MA          NT      46.21        
 -- Lazarus, Carter           11 HAC-MA                    NT         DQ        
 -- Capper, Luke              12 HAC-MA                    NT         DQ        
 
Event 52  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snelbaker, Ashley         12 Acws Swimming-MA          NT      45.97        
  2 Bennett, Madelynn         11 HAC-MA                    NT      50.95        
  3 Secord, Mary              12 Acws Swimming-MA          NT      51.28        
  4 Harris, Lydia             11 HAC-MA               1:02.68      59.07        
 
Event 53  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciavarella, Mike          14 Acws Swimming-MA          NT      36.65        
  2 Grundon, Mike             13 Acws Swimming-MA          NT      39.41        
 
Event 54  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maher, Shannan            13 Acws Swimming-MA          NT      34.90        
  2 Luft, Kate                13 Acws Swimming-MA          NT      37.01        
  3 Pearson, Ronnie           14 Acws Swimming-MA          NT      46.35        
 
Event 55  Boys 15 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loch, Matthew             17 Acws Swimming-MA          NT      29.67        
  2 Carroll, Bryce            17 Acws Swimming-MA          NT      31.33        
  3 Spencer, Ethan            15 Acws Swimming-MA          NT      35.46        
 
Event 56  Girls 15 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wulfers, Maria            17 Acws Swimming-MA          NT      38.93        
  2 Hess, Rose                16 Acws Swimming-MA          NT      41.77        
  3 Loch, Catherine           15 Acws Swimming-MA          NT      49.33        
 
Event 57  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Apa, Anthony               8 Acws Swimming-MA          NT      22.20        
 
Event 58  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kamryn             8 HAC-MA                 18.13      18.17        
  2 Lau, Sydnie                8 Acws Swimming-MA          NT      23.16        
  3 Montgomery, Katie          8 Acws Swimming-MA          NT      24.30        
  4 Burkholder, Olivia         7 Acws Swimming-MA          NT      25.48        
  5 Ludwick, Sadie             8 HAC-MA                 22.30      25.56        
 
Event 60  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pentz, Savannah            9 Acws Swimming-MA          NT      56.79        
 -- Schwab, Devon             10 Acws Swimming-MA          NT         DQ        
 
Event 61  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stout, CJ                 11 Acws Swimming-MA          NT      36.58        
  2 Furlong, Christopher      12 Acws Swimming-MA          NT      37.41        
  3 Thompson, James           12 Acws Swimming-MA          NT      41.33        
  4 Capper, Luke              12 HAC-MA                 46.32      48.34        
 
Event 62  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maher, Jillian            11 Acws Swimming-MA          NT      30.87        
  2 Conjack, Kasi             12 HAC-MA                 34.53      34.42        
  3 Snelbaker, Ashley         12 Acws Swimming-MA          NT      40.60        
 
Event 63  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ball, Tucker              13 Acws Swimming-MA          NT      30.51        
 
Event 64  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Kate                13 Acws Swimming-MA          NT      29.69        
  2 Berra, Lindsay            14 HAC-MA                 31.81      31.47        
  3 King, Caelyn              14 HAC-MA                 33.31      31.87        
  4 Fox, Caitlin              14 Acws Swimming-MA          NT      36.19        
 
Event 65  Boys 15 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Bryce            17 Acws Swimming-MA          NT      25.91        
  2 Capper, Anthony           18 HAC-MA                 27.78      26.20        
  3 Underwood, Ryan           16 Acws Swimming-MA          NT      28.29        
  4 DeHaven, Wesley           16 Acws Swimming-MA          NT      29.34        
 
Event 66  Girls 15 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ball, Shannon             16 Acws Swimming-MA          NT      28.88        
  2 Wulfers, Maria            17 Acws Swimming-MA          NT      33.67        
  3 Hess, Rose                16 Acws Swimming-MA          NT      36.94        
 
Event 67  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hampden Ducks 2014-MA  'A'                             NT    1:17.86        
     1) Barone, Ryan 7                  2) Whitley, Alexander 7           
     3) Whitley, Tyler 7                4) Maggio, Breydon 8              
            1:01.86     1:17.86 (16.00)                                        
 
Event 68  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hampden Ducks 2014-MA  'A'                        1:42.62    1:38.45        
     1) Ludwick, Sadie 8                2) O'Brien, M.E 7                 
     3) Kellar, Marley 7                4) Spila, Kate 8                  
  2 Aquatic Club of the West Shore-MA  'A'                 NT    1:41.67        
     1) Montgomery, Katie 8             2) Swidler, Sophia 7              
     3) Lau, Sydnie 8                   4) Burkholder, Olivia 7           
  3 Hampden Ducks 2014-MA  'B'                             NT    1:53.50        
     1) Little, Isabella 6              2) Lazarus, Olivia 8              
     3) Loran, Mia 7                    4) Spila, Isabelle 7              
 
Event 70  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquatic Club of the West Shore-MA  'A'                 NT    2:32.08        
     1) Schwab, Devon 10                2) Feist, Haley 10                
     3) Burkholder, Abby 9              4) Pentz, Savannah 9              
  2 Hampden Ducks 2014-MA  'A'                             NT    3:14.80        
     1) Bennett, Julia 9                2) Butterfield, Becky 9           
     3) O'Brien, Molly 9                4) Berra, Kate 9                  
 
Event 71  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquatic Club of the West Shore-MA  'A'                 NT    2:03.37        
     1) Bachman, Hunter 12              2) Thompson, James 12             
     3) Peiffer, Zach 11                4) Spencer, Noah 12               
 
Event 72  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hampden Ducks 2014-MA  'A'                             NT    2:29.86        
     1) Harris, Lydia 11                2) O'Brien, Mia 11                
     3) Bennett, Madelynn 11            4) Conjack, Kasi 12               
 
Event 74  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquatic Club of the West Shore-MA  'A'                 NT    2:05.20        
     1) Maher, Shannan 13               2) Fox, Caitlin 14                
     3) Culp, Hannah 12                 4) Andrews, Nicole 13             
 
Event 75  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquatic Club of the West Shore-MA  'A'                 NT    1:40.08        
     1) Zuilkoski, Mike 16              2) Loch, Matthew 17               
     3) DeHaven, Wesley 16              4) Carroll, Bryce 17              
  2 Aquatic Club of the West Shore-MA  'B'                 NT    1:45.01        
     1) Swidler, Tyler 16               2) Underwood, Ryan 16             
     3) Prograis, Myron 15              4) Spencer, Ethan 15              
 
Event 76  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquatic Club of the West Shore-MA  'A'                 NT    1:53.69        
     1) Furlong, Heather 16             2) Hess, Rose 16                  
     3) Wulfers, Maria 17               4) Ball, Shannon 16               
 
                    Combined Team Scores - Through Event 76                    
 
  1. Aquatic Club of the West Shore      598   2. Hampden Ducks 2014                  247