Licensed to WSY Swimming            HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/9/2015 10:11 AM
                    Alyson Chick Valentine 9 and Under Meet                    
                 Swim Meet at the Cumberland Valley Natatorium                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tran, Gavin H        6 HAC-MA                    NT    1:53.92         16  
                  55.94     1:53.92 (57.98)                                        
  2 Haigh, Landon        6 JVYMCA               2:31.12    2:29.11         13  
                1:03.50   2:29.11 (1:25.61)                                        
 -- Gunawardana, Manoj   6 EPAC-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:20.68        DQ (1:43.04)                                        
 
Event 1  Boys 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Madden       7 JVYMCA               1:44.93    1:38.79         16  
                  45.09     1:38.79 (53.70)                                        
  2 Turk-Geller, Brady   7 JCCHBG-MA                 NT    1:48.92         13  
                  52.09     1:48.92 (56.83)                                        
  3 Sheetz, Gavin P      7 FSC-LEBY-MA          1:56.60    1:57.02         12  
                  56.94   1:57.02 (1:00.08)                                        
  4 Detwiler, Sean       7 CC-MA                2:08.34    1:59.75         11  
                  57.32   1:59.75 (1:02.43)                                        
 -- Brettschneider, Jo   7 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  55.37          DQ (55.82)                                        
 -- Dowling, Christian   7 CUY SEA OTTERS-MD    2:26.66         DQ        
      Arms past hipline - breast
                1:18.58        DQ (1:12.81)                                        
 -- Groh, Bode I         7 COLLEGIATE-MA        1:47.62         DQ        
      One hand touch - breast
                  54.50        DQ (1:15.97)                                        
 
Event 2  Girls 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mellinger, Ashley    6 EAC-MA                    NT    2:04.04         16  
                  57.32   2:04.04 (1:06.72)                                        
  2 Turner, Hannah       6 EPAC-MA              2:10.75    2:11.77         13  
                  59.23   2:11.77 (1:12.54)                                        
 
Event 2  Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoang, Rachel        7 HAGY                 1:49.10    1:46.74         16  
                  46.01   1:46.74 (1:00.73)                                        
  2 Updegrave, Delaney   7 COLLEGIATE-MA        1:53.03    1:52.84         13  
                  49.25   1:52.84 (1:03.59)                                        
  3 Chang, Katie         7 EPAC-MA                   NT    1:56.17         12  
                  53.56   1:56.17 (1:02.61)                                        
  4 Williams, Kayden     7 EPAC-MA              2:12.45    1:58.90         11  
  5 Reynolds, Katie J    7 LPAC-MA              1:56.14    2:02.86         10  
                  53.47   2:02.86 (1:09.39)                                        
  6 Cronin, Tessa        7 EAC-MA               2:04.75    2:04.52          9  
                  56.04   2:04.52 (1:08.48)                                        
  7 Rosenberg, Grace     7 OTTERS               2:09.14    2:20.59          7  
 -- Leonard, Allie J     7 HAC-MA                    NT         DQ        
                  52.84        DQ (1:08.91)                                        
 
Event 3  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M   8 HAC-MA               1:18.17    1:18.56         16  
                  36.14     1:18.56 (42.42)                                        
  2 Connelly, Cameron    8 OTTERS               1:30.07    1:29.62         13  
                  43.22     1:29.62 (46.40)                                        
  3 Estep, Derek T       8 SHIP-MA              1:40.22    1:36.46         12  
                  45.59     1:36.46 (50.87)                                        
  4 Mikula, Max          8 EAC-MA                    NT    1:58.27         11  
                1:00.21     1:58.27 (58.06)                                        
  5 Van De Louw, Mathi   8 HAC-MA               2:01.59    2:05.94         10  
                  59.98   2:05.94 (1:05.96)                                        
  6 Yaninek, Aleksande   8 LPAC-MA              1:59.00    2:06.57          9  
                1:01.83   2:06.57 (1:04.74)                                        
  7 Adman, Caleb         8 EPAC-MA              2:29.83    2:14.72          7  
                  58.17   2:14.72 (1:16.55)                                        
  8 MacDonald, Marshal   8 LPAC-MA                   NT    2:24.37          5  
                1:04.34   2:24.37 (1:20.03)                                        
 -- Levis, Brennan J     8 CVAC-MA              1:41.04         DQ        
      One hand touch - breast
 -- Deiter, Blake A      8 PACS-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  52.90        DQ (1:04.10)                                        
 
Event 4  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Catherine    8 HAC-MA               1:27.05    1:29.51         16  
                  42.99     1:29.51 (46.52)                                        
  2 Mutschler, Natalie   8 EPAC-MA              1:33.20    1:31.93         13  
                  44.69     1:31.93 (47.24)                                        
  3 Metzgar, Allison     8 OTTERS               1:38.23    1:36.66         12  
                  44.14     1:36.66 (52.52)                                        
  4 Woren, Sarah M       8 CVAC-MA              1:34.68    1:37.32         11  
                  45.88     1:37.32 (51.44)                                        
  5 Wicks, McKenzie      8 CC-MA                     NT    1:38.38         10  
                  46.09     1:38.38 (52.29)                                        
  6 Conway, Morgan       8 EAC-MA               1:35.42    1:41.10          9  
                  47.16     1:41.10 (53.94)                                        
  7 Buehler, Katie H     8 CVAC-MA              1:38.30    1:41.91          7  
                  47.35     1:41.91 (54.56)                                        
  8 Black, Skylar N      8 HAC-MA               1:46.84    1:42.62          5  
                  47.44     1:42.62 (55.18)                                        
  9 Serfass, Madeline    8 HAC-MA               1:43.60    1:42.74          4  
                  45.84     1:42.74 (56.90)                                        
 10 Sholly, Addisan E    8 PACS-MA              1:45.14    1:45.44          3  
                  49.04     1:45.44 (56.40)                                        
 11 Foran, Abbey         8 OTTERS               1:43.86    1:45.65          2  
                  52.03     1:45.65 (53.62)                                        
 12 Schaffhauser, Aver   8 COLLEGIATE-MA        1:47.43    1:46.92          1  
                  51.30     1:46.92 (55.62)                                        
 13 Dye, Maggie J        8 HAC-MA               1:53.86    1:48.14        
                  53.62     1:48.14 (54.52)                                        
 14 Kreitzer, Elena J    8 PACS-MA                   NT    1:50.59        
                  48.30   1:50.59 (1:02.29)                                        
 15 Brown, Colbey        8 OTTERS                    NT    1:51.13        
                  47.20   1:51.13 (1:03.93)                                        
 16 Yohe, Ava            8 EPAC-MA              1:58.46    1:52.83        
                  51.06   1:52.83 (1:01.77)                                        
 17 Mooney, Cathleen     8 EAC-MA                    NT    1:54.29        
                  53.48   1:54.29 (1:00.81)                                        
 18 Wilhelm, Leah Rose   8 HAC-MA               1:58.97    1:56.68        
                  54.53   1:56.68 (1:02.15)                                        
 19 Buck, Ava S          8 HAC-MA                    NT    2:11.79        
                1:02.31   2:11.79 (1:09.48)                                        
 20 Hadley, Taylor E     8 EPAC-MA              1:58.65    2:12.34        
                1:00.42   2:12.34 (1:11.92)                                        
 21 Rakes, Carly p       8 LPAC-MA              2:11.91    2:14.74        
                  59.07   2:14.74 (1:15.67)                                        
 22 Nye, Laura K         8 PACS-MA                   NT    2:16.07        
                1:02.03   2:16.07 (1:14.04)                                        
 
Event 5  Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Estep, Brandon M     9 SHIP-MA              1:18.35    1:19.18         16  
                  36.59     1:19.18 (42.59)                                        
  2 Hoang, Jackson       9 HAGY                 1:21.03    1:23.68         13  
                  39.89     1:23.68 (43.79)                                        
  3 Keyes, Jake          9 LPAC-MA              1:25.95    1:27.14         12  
                  40.76     1:27.14 (46.38)                                        
  4 Chang, Jonathan H    9 EPAC-MA              1:30.59    1:28.42         11  
                  40.29     1:28.42 (48.13)                                        
  5 Shank, Louis J       9 CYAA-MA              1:28.75    1:28.80         10  
                  40.74     1:28.80 (48.06)                                        
  6 Yoon, Sondo          9 WSY SWIMMING-MA      1:27.57    1:28.99          9  
                  43.13     1:28.99 (45.86)                                        
  7 Jackson, Brady       9 CC-MA                1:31.53    1:30.68          7  
                  42.03     1:30.68 (48.65)                                        
  8 Perez, Elias M       9 OTTERS               1:27.86    1:31.29          5  
                  39.03     1:31.29 (52.26)                                        
  9 Meade, Aiden J       9 FSC-LEBY-MA          1:46.48    1:37.02          4  
                  43.18     1:37.02 (53.84)                                        
 10 Conrad, Landon T     9 HAGY                 1:41.23    1:38.15          3  
                  47.44     1:38.15 (50.71)                                        
 11 McMillin, Liam M     9 CVAC-MA              1:38.84    1:47.66          2  
                  51.51     1:47.66 (56.15)                                        
 12 Brown, Gavin C       9 HAC-MA                    NT    1:52.59          1  
                  52.71     1:52.59 (59.88)                                        
 13 Newsome, Braden      9 EAC-MA               1:53.48    1:53.14        
                  57.27     1:53.14 (55.87)                                        
 14 Maggio, Breydon A    9 WSY SWIMMING-MA      1:44.06    1:54.22        
                  55.57     1:54.22 (58.65)                                        
 15 Houston, Caleb G     9 EPAC-MA              1:49.45    1:56.72        
                  55.05   1:56.72 (1:01.67)                                        
 -- Dougherty, Billy     9 EAC-MA               2:15.54         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:10.09        DQ (1:05.88)                                        
 -- Tran, Andrew T       9 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  59.23        DQ (1:08.13)                                        
 
Event 6  Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari G       9 SHIP-MA              1:19.58    1:19.74         16  
                  37.64     1:19.74 (42.10)                                        
  2 Oyerly, Cali M       9 HAC-MA               1:25.13    1:22.80         13  
                  36.45     1:22.80 (46.35)                                        
  3 Barone, Kamryn R     9 WSY SWIMMING-MA      1:23.51    1:22.82         12  
                  38.16     1:22.82 (44.66)                                        
  4 Ellis, Peyton        9 SMSC-MA              1:25.71    1:26.26         11  
                  40.31     1:26.26 (45.95)                                        
  5 McMullen, Lydia K    9 HAC-MA               1:32.74    1:27.15         10  
                  37.79     1:27.15 (49.36)                                        
  6 Gambler, Emily       9 EAC-MA               1:27.39    1:28.19          9  
                  41.06     1:28.19 (47.13)                                        
  7 Peiffer, Tyya        9 EPAC-MA              1:31.43    1:29.67          6  
                  38.38     1:29.67 (51.29)                                        
  7 Skiles, Araceli G    9 WSY SWIMMING-MA      1:32.35    1:29.67          6  
                  42.23     1:29.67 (47.44)                                        
  9 Evans, Faith A       9 EPAC-MA              1:32.08    1:32.02          4  
                  43.09     1:32.02 (48.93)                                        
 10 Rydbom, Layne        9 CC-MA                1:34.19    1:37.72          3  
                  48.35     1:37.72 (49.37)                                        
 11 Benka-Davies, Zoe    9 COLLEGIATE-MA        1:39.12    1:39.51          2  
                  46.47     1:39.51 (53.04)                                        
 12 Miskin, Hannah M     9 EPAC-MA              1:39.72    1:42.35          1  
                  50.06     1:42.35 (52.29)                                        
 13 Blacker, Elaine A    9 HAC-MA               1:44.99    1:42.61        
                  45.11     1:42.61 (57.50)                                        
 14 Yeckley, Lauren      9 CC-MA                     NT    1:44.09        
                  47.41     1:44.09 (56.68)                                        
 15 Sekhar, Maya A       9 EPAC-MA              2:05.11    1:49.26        
                  51.19     1:49.26 (58.07)                                        
 16 Badali, Madison      9 EPAC-MA              1:56.88    1:53.90        
                  52.75   1:53.90 (1:01.15)                                        
 17 Lee, Madison M       9 COLLEGIATE-MA             NT    1:55.42        
                  54.09   1:55.42 (1:01.33)                                        
 18 Mackison, Madelynn   9 EAC-MA               1:54.96    2:00.61        
                  55.78   2:00.61 (1:04.83)                                        
 19 Williams, Maya       9 EPAC-MA              1:56.73    2:05.32        
                  59.71   2:05.32 (1:05.61)                                        
 20 Zigner, Emily        9 OTTERS                    NT    2:09.93        
                  58.77   2:09.93 (1:11.16)                                        
 
Event 7  Boys 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shank, Mikal R       5 COLLEGIATE-MA          20.03      24.53         16  
  2 Soltanov, Yaroslav   5 FSC-LEBY-MA            26.23      25.95         13  
  3 Parker, Wyatt        5 OTTERS                 27.04      28.26         12  
  4 Mikula, Felix        5 EAC-MA                 39.56      32.09         11  
  5 Lehan, Colin S       5 HAC-MA                    NT      32.63         10  
  6 Detwiler, Logan      5 CC-MA                  44.91      37.17          9  
  7 Demchak, Ethan       4 OTTERS                    NT    1:05.55          7  
  8 Rodenbaugh, Hoyt     5 JVYMCA               1:07.76    1:08.01          5  
  9 Duncan, Taran        4 OTTERS                 42.17    1:14.08          4  
 10 Demchak, Chase       4 OTTERS                    NT    1:23.14          3  
 
Event 8  Girls 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Maeve     5 LPAC-MA                30.67      30.14         16  
  2 Rosenberg, Annika    5 OTTERS                 36.79      38.21         13  
  3 Dougherty, Sarah     5 EAC-MA                 36.62      40.92         12  
  4 Slover, Eleanor      5 EPAC-MA                37.85      47.89         11  
  5 Evans, Summer        4 EPAC-MA                50.62      51.29         10  
 
Event 9  Boys 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tasker, Amir         6 CC-MA                  21.26      19.58         16  
  2 Lantz, Jacob U       6 PACS-MA                19.21      19.66         13  
  3 Tran, Gavin H        6 HAC-MA                 20.00      21.05         12  
  4 Todd, Brayden        6 CC-MA                  22.77      21.14         11  
  5 Reid, Yaakov         6 JCCHBG-MA              22.78      21.59         10  
  6 Haigh, Landon        6 JVYMCA                 22.08      23.23          9  
  7 Chetlen, Noah        6 HAC-MA                 25.83      25.16          7  
  8 Fastrich, Austin R   6 HAC-MA                 25.41      26.08          5  
  9 Conway, Logan        6 EAC-MA                 26.14      26.56          4  
 10 Epoca, Jacob C       6 COLLEGIATE-MA          26.55      27.80          3  
 11 Teplitz, Adam        6 JCCHBG-MA              29.14      31.36          2  
 12 Gunawardana, Manoj   6 EPAC-MA                34.24      33.08          1  
 13 Kimmel, Reese        6 JCCHBG-MA              35.94      36.34        
 14 Price-Kurtz, Kory    6 JCCHBG-MA              38.47      43.70        
 
Event 10  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pegher, Mia          6 OTTERS                 21.03      21.90         16  
  2 Turner, Hannah       6 EPAC-MA                21.61      22.00         13  
  3 Harris, Elise        6 EPAC-MA                19.63      22.05         12  
  4 Pickering, Natalie   6 JCCHBG-MA              21.39      22.65         11  
  5 Mellinger, Ashley    6 EAC-MA                 21.96      23.12         10  
  6 Reichelderfer, Bro   6 CC-MA                  24.40      26.14          9  
  7 Gross, Emma          6 JCCHBG-MA              29.18      28.41          7  
  8 Kleckner, Sydnee J   6 COLLEGIATE-MA          31.84      28.86          5  
  9 Whalen, Ella L       6 FSC-LEBY-MA            27.83      30.97          4  
 10 Kielty, Helen M      6 WSY SWIMMING-MA           NT      32.56          3  
 11 Rankin, Caitlyn      6 CC-MA                  36.46      37.16          2  
 12 Yaninek, Tatiana     6 LPAC-MA                33.17      37.60          1  
 
Event 11  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bartoli, Andrew T    7 CYAA-MA                19.14      19.01         16  
  2 Sheetz, Gavin P      7 FSC-LEBY-MA            19.76      20.14         13  
  3 McCormick, Garrett   7 SMSC-MA                21.48      20.21         12  
  4 Detwiler, Sean       7 CC-MA                  20.91      20.41         11  
  5 Douglass, Brody G    7 WSY SWIMMING-MA        21.88      22.02         10  
  6 Gamber, Ian J        7 WSY SWIMMING-MA        24.08      22.10          9  
  7 Ritter, Cash         7 LPAC-MA                23.47      22.57          7  
  8 Dowling, Christian   7 CUY SEA OTTERS-MD      24.06      24.17          5  
  9 Slover, Jude         7 EPAC-MA                25.28      25.79          4  
 10 Saand, Amir          7 SHIP-MA                30.01      33.27          3  
 11 Clark, Carter        7 CC-MA                  41.27      38.51          2  
 12 Bhavsai, Parm        7 WSY SWIMMING-MA           NT      46.32          1  
 
Event 12  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Updegrave, Delaney   7 COLLEGIATE-MA          18.15      18.44         16  
  2 Hoang, Rachel        7 HAGY                   17.90      19.08         13  
  3 Cronin, Tessa        7 EAC-MA                 19.24      19.19         12  
  4 Mullins, Meghan      7 HAGY                   18.45      19.27         11  
  5 Chang, Katie         7 EPAC-MA                18.97      19.37         10  
  6 Williams, Kayden     7 EPAC-MA                19.26      19.74          9  
  7 Hawkins, Della K     7 SHIP-MA                17.74      19.79          7  
  8 Reynolds, Katie J    7 LPAC-MA                42.02      20.19          5  
  9 Eckenrode, Elizabe   7 BSAC-MA                19.13      20.24          4  
 10 Cramer, Aubrey G     7 CVAC-MA                20.97      20.27          3  
 11 Hasis, Nicole        7 CC-MA                  22.56      20.41          2  
 12 Little, Isabella H   7 CVAC-MA                22.21      20.50          1  
 13 Laudenslager, Cora   7 COLLEGIATE-MA          21.51      20.55        
 14 Woronko, Julia M     7 HAC-MA                 21.38      20.60        
 15 Garber, Julia        7 EAC-MA                 19.94      20.76        
 16 Thielemann, Myrand   7 OTTERS                 21.95      22.26        
 17 Dougherty, Hailey    7 EAC-MA                 24.32      22.31        
 18 Shank, Jasmyne N     7 COLLEGIATE-MA          20.49      22.38        
 19 Watkins, Kylee       7 CC-MA                  30.43      24.16        
 20 Heckman, Abriella    7 EPAC-MA                25.06      24.62        
 21 Lobo-Gonzalez, Cas   7 SHIP-MA                23.47      25.41        
 22 Welker, Harper       7 HAGY                   23.67      25.56        
 23 Rosenberg, Grace     7 OTTERS                 20.24      26.10        
 24 Malin, Lily M        7 WSY SWIMMING-MA        23.03      26.20        
 25 Dennison, Rhyan E    7 WSY SWIMMING-MA           NT      26.63        
 26 Kelly, Robin         7 HAGY                   22.46      27.42        
 27 Cheskis, Devorah     7 JCCHBG-MA              23.57      27.68        
 28 Egner, Emma E        7 WSY SWIMMING-MA        25.43      29.00        
 29 Fugate, Audrey       7 OTTERS                 29.57      29.04        
 30 Heberlig, Shelby D   7 SHIP-MA                25.34      30.91        
 31 Rheam, Claudia       7 JVYMCA                 33.12      33.76        
 
Event 13  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M   8 HAC-MA                 14.50      15.27         16  
  2 Dotts, Benjamin      8 OTTERS                 15.19      15.54         13  
  3 Estep, Derek T       8 SHIP-MA                17.22      17.77         12  
  4 Deiter, Blake A      8 PACS-MA                17.02      17.97         11  
  5 Yaninek, Aleksande   8 LPAC-MA                17.39      18.20         10  
  6 Ritchie, Jed P       8 SHIP-MA                19.94      19.69          9  
  7 Detwiler, Guy        8 CC-MA                  22.95      20.16          7  
  8 Adman, Caleb         8 EPAC-MA                21.23      20.32          5  
  9 Mikula, Max          8 EAC-MA                 20.88      20.40          4  
 10 MacDonald, Marshal   8 LPAC-MA                20.76      20.88          3  
 11 Sprouse, Dominic C   8 COLLEGIATE-MA          22.90      21.43          2  
 12 Fastrich, Owen S     8 HAC-MA                 20.88      21.95          1  
 13 Serfass, Caleb P     8 HAC-MA                 22.22      23.60        
 14 Easteadt, Nate       8 EAC-MA                 20.31      23.78        
 15 Wolgemuth, Ethan     8 CC-MA                  26.52      26.58        
 16 Easton, Mason G      8 WSY SWIMMING-MA        28.53      31.56        
 17 Wallace, Fred        8 JCCHBG-MA              36.19      37.75        
 
Event 14  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lantz, Morgan A      8 PACS-MA                15.41      15.76         16  
  2 Conway, Morgan       8 EAC-MA                 15.52      15.87         13  
  3 Henry, Julia         8 EPAC-MA                16.62      16.26         12  
  4 Metzgar, Allison     8 OTTERS                 16.52      17.24         11  
  5 Kieffer, Ashley E    8 COLLEGIATE-MA          17.46      17.82         10  
  6 Haley, Mary          8 OTTERS                 17.09      17.84          9  
  7 Sholly, Addisan E    8 PACS-MA                18.38      18.43          7  
  8 Hadley, Taylor E     8 EPAC-MA                16.67      18.71          5  
  9 Colina, Rondreizel   8 CVAC-MA                18.33      18.79          4  
 10 Buehler, Katie H     8 CVAC-MA                18.03      18.82          3  
 11 Foran, Abbey         8 OTTERS                 20.93      18.89          2  
 12 Schnell, Reagan E    8 CVAC-MA                18.36      18.99          0.5
 12 Ulmer, Haven C       8 SHIP-MA                18.29      18.99          0.5
 14 Wilhelm, Leah Rose   8 HAC-MA                 18.49      19.69        
 15 Freedman, Jordana    8 CVAC-MA                20.54      19.93        
 16 Kielty, Alice M      8 WSY SWIMMING-MA        20.58      20.24        
 17 Vessah, Sarah        8 CC-MA                  16.96      20.63        
 18 Nye, Laura K         8 PACS-MA                19.89      21.37        
 19 Rodenbaugh, Maggie   8 JVYMCA                 21.00      21.72        
 20 Smith, Tatum M       8 COLLEGIATE-MA          23.24      21.99        
 21 Buck, Ava S          8 HAC-MA                    NT      22.51        
 22 Bodmer, Ada          8 JVYMCA                 21.17      22.69        
 23 Allan, Lisa A        8 WSY SWIMMING-MA        23.38      23.49        
 24 Frontino, Ava        8 SHIP-MA                22.12      23.81        
 25 Martin, Emma         8 SHIP-MA                33.13      24.68        
 26 Wiest, Julia A       8 WSY SWIMMING-MA        24.29      25.14        
 27 Hostetler, Abbie     8 SHIP-MA                23.07      25.30        
 28 Remeikas, Rosalyn    8 CC-MA                  27.60      25.43        
 29 Munson, Lily         8 CC-MA                  32.06      28.18        
 30 Kotapati, Jahnavi    8 WSY SWIMMING-MA           NT      29.31        
 31 Evans, Grace         7 UNAT-MA                   NT      29.38        
 32 O'Donnell, Neiley    8 SHIP-MA                33.54      35.42        
 
Event 15  Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Estep, Brandon M     9 SHIP-MA                33.48      31.29         16  
  2 Keyes, Jake          9 LPAC-MA                31.75      31.92         13  
  3 Vessah, Sedrick      9 CC-MA                  32.12      31.95         12  
  4 Jackson, Brady       9 CC-MA                  35.12      32.97         11  
  5 Hain, Braden         9 OTTERS                 31.48      33.25         10  
  6 Chang, Jonathan H    9 EPAC-MA                33.31      34.16          9  
  7 Lehan, Sean C        9 HAC-MA                 34.62      34.53          7  
  8 Shank, Louis J       9 CYAA-MA                34.27      34.62          5  
  9 Meade, Aiden J       9 FSC-LEBY-MA            39.84      37.07          4  
 10 Houston, Caleb G     9 EPAC-MA                35.80      37.48          3  
 11 Conrad, Landon T     9 HAGY                   38.35      38.60          2  
 12 McMillin, Liam M     9 CVAC-MA                41.76      39.42          1  
 13 Raniowski, Declan    9 WSY SWIMMING-MA        42.60      41.06        
 14 Teplitz, Ben         9 JCCHBG-MA              40.61      42.10        
 15 Maggio, Breydon A    9 WSY SWIMMING-MA        40.25      43.61        
 16 Tran, Andrew T       9 WSY SWIMMING-MA        33.91      46.99        
 17 Barrow-Somers, Bre   9 WSY SWIMMING-MA           NT      55.91        
 18 Jones, Caleb M       9 CVAC-MA              1:05.11      58.88        
 19 Emmons, Charles S    9 SHIP-MA              1:06.50    1:04.67        
 
Event 16  Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari G       9 SHIP-MA                32.64      32.54         16  
  2 Ellis, Peyton        9 SMSC-MA                33.18      32.96         13  
  3 McMullen, Lydia K    9 HAC-MA                 33.39      33.35         12  
  4 Gambler, Emily       9 EAC-MA                 34.41      34.08         11  
  5 Peiffer, Tyya        9 EPAC-MA                35.09      35.31         10  
  6 Rydbom, Layne        9 CC-MA                  37.04      35.80          9  
  7 Skiles, Araceli G    9 WSY SWIMMING-MA        38.50      37.33          7  
  8 Maggio, Brea B       9 WSY SWIMMING-MA        38.06      37.39          5  
  9 Miskin, Hannah M     9 EPAC-MA                38.19      38.12          4  
 10 Frankbull, Siarra    9 HAGY                   40.98      39.79          3  
 11 Ludwick, Sadie L     9 WSY SWIMMING-MA        41.50      39.95          2  
 12 Lee, Madison M       9 COLLEGIATE-MA          39.72      40.11          1  
 13 Blacker, Elaine A    9 HAC-MA                 40.03      40.25        
 14 Sekhar, Maya A       9 EPAC-MA                40.32      40.98        
 15 Lobo-Gonzalez, Val   9 SHIP-MA                41.84      41.17        
 16 Badali, Madison      9 EPAC-MA                39.70      41.76        
 17 Stock, Irelynd       9 CC-MA                  46.70      43.47        
 18 Yeckley, Lauren      9 CC-MA                  44.47      45.32        
 18 Williams, Maya       9 EPAC-MA                44.14      45.32        
 20 Frankhouser, Haile   9 CC-MA                  46.96      45.43        
 21 O'Donnell, Shannon   9 SHIP-MA                49.95      48.59        
 22 Kreider, Zoe A       9 WSY SWIMMING-MA        56.42      53.11        
 23 Lowe, Hayleigh       9 EPAC-MA                54.97      54.87        
 24 Zigner, Emily        9 OTTERS                 46.61      55.84        
 25 Mulroy, Montana N    7 WSY SWIMMING-MA           NT      56.01        
 26 Duffy, Jailyn        9 OTTERS                 49.73      56.12        
 27 Gunn, Rylee          9 CC-MA                  58.91      57.78        
 28 Sanders, Natalie     9 EPAC-MA                49.18    1:00.09        
 
Event 17  Boys 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shank, Mikal R       5 COLLEGIATE-MA          23.52      28.06         16  
  2 Soltanov, Yaroslav   5 FSC-LEBY-MA            32.59      31.43         13  
  3 Mikula, Felix        5 EAC-MA                 40.91      33.30         12  
  4 Lehan, Colin S       5 HAC-MA                    NT      35.34         11  
  5 Parker, Wyatt        5 OTTERS                 30.90      36.43         10  
  6 Detwiler, Logan      5 CC-MA                  34.49      36.55          9  
  7 Demchak, Chase       4 OTTERS                    NT    1:17.71          7  
 -- Demchak, Ethan       4 OTTERS                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 18  Girls 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Maeve     5 LPAC-MA                32.23      37.26         16  
  2 Rosenberg, Annika    5 OTTERS                 36.03      41.75         13  
  3 Dougherty, Sarah     5 EAC-MA                 38.18      45.25         12  
  4 Evans, Summer        4 EPAC-MA              1:06.77      50.97         11  
 
Event 19  Boys 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reid, Yaakov         6 JCCHBG-MA              24.98      25.23         16  
  2 Haigh, Landon        6 JVYMCA                 25.33      26.03         13  
  3 Todd, Brayden        6 CC-MA                  26.24      26.26         12  
  4 Tasker, Amir         6 CC-MA                  27.67      26.72         11  
  5 Lantz, Jacob U       6 PACS-MA                25.82      27.28         10  
  6 Conway, Logan        6 EAC-MA                 29.20      28.70          9  
  7 Fastrich, Austin R   6 HAC-MA                 28.35      29.02          7  
  8 Chetlen, Noah        6 HAC-MA                 30.23      29.58          5  
  9 Gunawardana, Manoj   6 EPAC-MA                27.35      34.06          4  
 10 Epoca, Jacob C       6 COLLEGIATE-MA          43.06      39.29          3  
 11 Teplitz, Adam        6 JCCHBG-MA              37.08      40.90          2  
 12 Price-Kurtz, Kory    6 JCCHBG-MA              57.90      47.02          1  
 13 Kimmel, Reese        6 JCCHBG-MA              37.74      48.05        
 
Event 20  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pegher, Mia          6 OTTERS                 23.07      23.98         16  
  2 Turner, Hannah       6 EPAC-MA                25.47      24.92         13  
  3 Mellinger, Ashley    6 EAC-MA                 22.63      25.94         12  
  4 Pickering, Natalie   6 JCCHBG-MA              25.24      28.11         11  
  5 Harris, Elise        6 EPAC-MA                24.72      29.77         10  
  6 Kleckner, Sydnee J   6 COLLEGIATE-MA          32.29      34.59          9  
  7 Kielty, Helen M      6 WSY SWIMMING-MA           NT      35.27          7  
  8 Whalen, Ella L       6 FSC-LEBY-MA            29.62      36.43          5  
  9 Rankin, Caitlyn      6 CC-MA                  34.36      37.35          4  
 10 Slover, Eleanor      5 EPAC-MA                   NT      38.00          3  
 11 Yaninek, Tatiana     6 LPAC-MA                33.26      40.68          2  
 12 Gross, Emma          6 JCCHBG-MA              37.78      44.92          1  
 
Event 21  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turk-Geller, Brady   7 JCCHBG-MA              21.79      22.26         16  
  2 Weaver, Madden       7 JVYMCA                 21.58      22.88         13  
  3 Groh, Bode I         7 COLLEGIATE-MA          22.12      24.73         12  
  4 Bartoli, Andrew T    7 CYAA-MA                21.75      25.25         11  
  5 McCormick, Garrett   7 SMSC-MA                24.95      25.90         10  
  6 Douglass, Brody G    7 WSY SWIMMING-MA        26.27      26.13          9  
  7 Ritter, Cash         7 LPAC-MA                29.24      27.92          7  
  8 Dowling, Christian   7 CUY SEA OTTERS-MD      26.11      28.77          5  
  9 Saand, Amir          7 SHIP-MA                32.21      32.56          4  
 10 Slover, Jude         7 EPAC-MA                30.78      32.85          3  
 11 Clark, Carter        7 CC-MA                  44.82      45.11          2  
 -- Bhavsai, Parm        7 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 22  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hasis, Nicole        7 CC-MA                  24.73      22.21         16  
  2 Cronin, Tessa        7 EAC-MA                 22.06      23.86         12.5
  2 Leonard, Allie J     7 HAC-MA                 22.11      23.86         12.5
  4 Garber, Julia        7 EAC-MA                 25.71      24.04         11  
  5 Cramer, Aubrey G     7 CVAC-MA                23.96      24.29         10  
  6 Maggio, Rylee R      7 WSY SWIMMING-MA        24.21      24.54          9  
  7 Rosenberg, Grace     7 OTTERS                 23.64      24.57          7  
  8 Laudenslager, Cora   7 COLLEGIATE-MA          23.94      24.70          4.5
  8 Eckenrode, Elizabe   7 BSAC-MA                23.56      24.70          4.5
 10 Mullins, Meghan      7 HAGY                   22.58      24.92          3  
 11 Woronko, Julia M     7 HAC-MA                 22.20      25.08          2  
 12 Thielemann, Myrand   7 OTTERS                 24.39      25.26          1  
 13 Dougherty, Hailey    7 EAC-MA                 23.54      25.58        
 14 Hawkins, Della K     7 SHIP-MA                26.00      25.90        
 15 Sandhaus, Skylar J   7 COLLEGIATE-MA          25.71      26.15        
 16 Hoang, Rachel        7 HAGY                   26.13      26.49        
 17 Heberlig, Shelby D   7 SHIP-MA                26.67      26.80        
 18 Heckman, Abriella    7 EPAC-MA                27.79      27.65        
 19 Little, Isabella H   7 CVAC-MA                27.71      28.67        
 20 Cheskis, Devorah     7 JCCHBG-MA              28.10      29.39        
 21 Shank, Jasmyne N     7 COLLEGIATE-MA          27.55      29.62        
 22 Welker, Harper       7 HAGY                   25.87      30.16        
 23 Malin, Lily M        7 WSY SWIMMING-MA        27.59      30.29        
 24 Lobo-Gonzalez, Cas   7 SHIP-MA                29.72      31.08        
 25 Watkins, Kylee       7 CC-MA                  29.22      31.19        
 26 Dennison, Rhyan E    7 WSY SWIMMING-MA           NT      31.98        
 27 Kelly, Robin         7 HAGY                   26.94      32.46        
 28 Evans, Grace         7 UNAT-MA                   NT      36.45        
 29 Rheam, Claudia       7 JVYMCA                 33.52      37.89        
 30 Fugate, Audrey       7 OTTERS                 37.78      38.55        
 
Event 23  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dotts, Benjamin      8 OTTERS                 18.04      19.11         16  
  2 Connelly, Cameron    8 OTTERS                 19.14      20.42         13  
  3 Levis, Brennan J     8 CVAC-MA                20.74      21.46         12  
  4 Detwiler, Guy        8 CC-MA                  23.74      22.58         11  
  5 Fastrich, Owen S     8 HAC-MA                 22.83      22.83         10  
  6 Easteadt, Nate       8 EAC-MA                 23.78      23.37          9  
  7 Yaninek, Aleksande   8 LPAC-MA                23.63      23.69          7  
  8 Wolgemuth, Ethan     8 CC-MA                  23.79      25.01          5  
  9 MacDonald, Marshal   8 LPAC-MA                23.90      25.36          4  
 10 Ritchie, Jed P       8 SHIP-MA                24.53      25.86          3  
 11 Adman, Caleb         8 EPAC-MA                25.21      26.16          2  
 12 Serfass, Caleb P     8 HAC-MA                 23.25      26.92          1  
 13 Sprouse, Dominic C   8 COLLEGIATE-MA          28.56      28.55        
 14 Mikula, Max          8 EAC-MA                 29.39      30.70        
 15 Easton, Mason G      8 WSY SWIMMING-MA        32.10      31.57        
 16 Wallace, Fred        8 JCCHBG-MA              50.50      48.18        
                  40.72        48.18 (7.46)                                        
 
Event 24  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Catherine    8 HAC-MA                 19.35      18.81         16  
  2 Lantz, Morgan A      8 PACS-MA                19.62      19.67         13  
  3 Kieffer, Ashley E    8 COLLEGIATE-MA          20.96      20.58         12  
  4 Woren, Sarah M       8 CVAC-MA                21.12      21.09         11  
  5 Fegan, Hailey        8 CC-MA                  22.15      21.94         10  
  6 Brown, Colbey        8 OTTERS                 21.16      22.16          9  
  7 Haley, Mary          8 OTTERS                 20.14      22.39          7  
  8 Freedman, Jordana    8 CVAC-MA                23.98      22.96          5  
  9 Schaffhauser, Aver   8 COLLEGIATE-MA          23.49      23.52          4  
 10 Kielty, Alice M      8 WSY SWIMMING-MA        21.49      23.55          3  
 11 Foran, Abbey         8 OTTERS                 22.52      23.70          2  
 12 Schnell, Reagan E    8 CVAC-MA                23.48      23.96          1  
 13 Buck, Ava S          8 HAC-MA                    NT      24.06        
 14 Kreitzer, Elena J    8 PACS-MA                   NT      24.28        
 15 Smith, Tatum M       8 COLLEGIATE-MA          25.66      24.86        
 16 Yohe, Ava            8 EPAC-MA                   NT      26.13        
 17 Rodenbaugh, Maggie   8 JVYMCA                 23.07      26.50        
 17 Rakes, Carly p       8 LPAC-MA                26.92      26.50        
 19 Frontino, Ava        8 SHIP-MA                26.08      27.60        
 20 Bodmer, Ada          8 JVYMCA                 28.52      27.65        
 21 Hostetler, Abbie     8 SHIP-MA                29.31      27.94        
 22 Nye, Laura K         8 PACS-MA                29.57      28.20        
 23 Wiest, Julia A       8 WSY SWIMMING-MA        26.16      29.90        
 24 Allan, Lisa A        8 WSY SWIMMING-MA        27.63      29.92        
 25 Remeikas, Rosalyn    8 CC-MA                  30.18      30.63        
 26 Egner, Emma E        7 WSY SWIMMING-MA           NT      30.97        
 27 Kotapati, Jahnavi    8 WSY SWIMMING-MA           NT      31.04        
 28 Munson, Lily         8 CC-MA                  30.86      32.08        
 29 Martin, Emma         8 SHIP-MA                36.58      32.47        
 30 O'Donnell, Neiley    8 SHIP-MA                32.30      36.58        
 
Event 25  Boys 9 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hain, Braden         9 OTTERS                 33.84      33.39         16  
  2 Vessah, Sedrick      9 CC-MA                  37.98      37.57         13  
  3 Jackson, Brady       9 CC-MA                  40.42      39.15         12  
  4 Hoang, Jackson       9 HAGY                   39.82      40.87         11  
  5 Lehan, Sean C        9 HAC-MA                 42.87      40.88         10  
  6 Perez, Elias M       9 OTTERS                 38.87      41.10          9  
  7 Shank, Louis J       9 CYAA-MA                   NT      41.40          7  
  8 Yoon, Sondo          9 WSY SWIMMING-MA        40.18      43.54          5  
  9 Schnoor, Luke        9 EAC-MA                 45.46      45.20          4  
 10 Meade, Aiden J       9 FSC-LEBY-MA            43.72      45.75          3  
 11 Newsome, Braden      9 EAC-MA                 49.36      48.22          2  
 12 Conrad, Landon T     9 HAGY                   45.32      48.97          1  
 13 Brown, Gavin C       9 HAC-MA                 48.89      49.35        
 14 Raniowski, Declan    9 WSY SWIMMING-MA           NT      50.65        
 15 Houston, Caleb G     9 EPAC-MA                46.82      51.05        
 16 Detwiler, Guy        8 CC-MA                  58.94      51.26        
 17 Dougherty, Billy     9 EAC-MA                 56.67      57.19        
 18 Tran, Andrew T       9 WSY SWIMMING-MA        56.14      57.38        
 19 Barrow-Somers, Bre   9 WSY SWIMMING-MA           NT      59.05        
 20 Jones, Caleb M       9 CVAC-MA              1:16.24    1:16.23        
 21 Emmons, Charles S    9 SHIP-MA                   NT    1:25.14        
 22 Detwiler, Logan      5 CC-MA                     NT    1:29.59        
 
Event 26  Girls 9 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McMullen, Lydia K    9 HAC-MA                 37.11      35.93         16  
  2 Oyerly, Cali M       9 HAC-MA                 36.88      35.98         13  
  3 Powell, Kari G       9 SHIP-MA                37.01      37.59         12  
  4 Peiffer, Tyya        9 EPAC-MA                40.16      40.23         11  
  5 Barone, Kamryn R     9 WSY SWIMMING-MA        41.89      40.51         10  
  6 Sandhaus, Eliza M    9 COLLEGIATE-MA          39.46      40.54          9  
  7 Benka-Davies, Zoe    9 COLLEGIATE-MA          41.87      42.83          7  
  8 Gambler, Emily       9 EAC-MA                 42.07      43.08          5  
  9 Kulasinsky, Adrien   8 HAC-MA                 47.95      44.45          4  
 10 Maggio, Brea B       9 WSY SWIMMING-MA        44.51      44.79          3  
 11 Buehler, Katie H     8 CVAC-MA                   NT      45.82          2  
 12 Ludwick, Sadie L     9 WSY SWIMMING-MA        46.87      45.95          1  
 13 Black, Skylar N      8 HAC-MA                 46.12      46.13        
 14 Ulmer, Haven C       8 SHIP-MA                   NT      47.00        
 15 Frankbull, Siarra    9 HAGY                   45.05      47.01        
 16 Sekhar, Maya A       9 EPAC-MA                   NT      48.41        
 17 Mackison, Madelynn   9 EAC-MA                 51.02      49.81        
 18 Lee, Madison M       9 COLLEGIATE-MA          48.82      50.88        
 19 Frankhouser, Haile   9 CC-MA                  48.71      51.87        
 20 Dye, Maggie J        8 HAC-MA                 54.43      52.82        
 21 Lobo-Gonzalez, Val   9 SHIP-MA                52.88      52.83        
 22 Stock, Irelynd       9 CC-MA                  58.90      53.18        
 23 Badali, Madison      9 EPAC-MA                48.86      53.55        
 24 Love, Ava            8 EPAC-MA                   NT      57.01        
 25 O'Donnell, Shannon   9 SHIP-MA                57.55      57.34        
 26 Heberlig, Shelby D   7 SHIP-MA                   NT      57.45        
 27 Duffy, Jailyn        9 OTTERS                 55.90      58.59        
 28 Watkins, Kylee       7 CC-MA                1:11.11      59.55        
 29 Lowe, Hayleigh       9 EPAC-MA                59.48      59.65        
 30 Sanders, Natalie     9 EPAC-MA                56.58    1:00.12        
 31 Gunn, Rylee          9 CC-MA                  55.52    1:01.28        
 32 Mulroy, Montana N    7 WSY SWIMMING-MA           NT    1:02.82        
 33 Allan, Lisa A        8 WSY SWIMMING-MA      1:00.70    1:04.91        
 34 Kreider, Zoe A       9 WSY SWIMMING-MA      1:03.44    1:04.93        
 35 Zigner, Emily        9 OTTERS                 53.14    1:07.20        
 36 Williams, Maya       9 EPAC-MA                59.07    1:08.18        
 37 Rankin, Caitlyn      6 CC-MA                     NT    1:16.27        
 
Event 27  Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tran, Gavin H        6 HAC-MA                 25.46      26.03         16  
  2 Soltanov, Yaroslav   5 FSC-LEBY-MA            33.26      36.10         13  
  3 Conway, Logan        6 EAC-MA                 34.40      38.74         12  
 -- Tasker, Amir         6 CC-MA                     NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Chetlen, Noah        6 HAC-MA                    NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Shank, Mikal R       5 COLLEGIATE-MA          31.79         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 28  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pegher, Mia          6 OTTERS                 34.02      33.23         16  
  2 Whalen, Ella L       6 FSC-LEBY-MA            33.33      37.07         13  
  3 Gross, Emma          6 JCCHBG-MA                 NT      45.19         12  
  4 Rankin, Caitlyn      6 CC-MA                  47.41      51.62         11  
 -- Reichelderfer, Bro   6 CC-MA                  36.90         DQ        
      Butterfly kick
 -- Rosenberg, Annika    5 OTTERS                    NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- MacDonald, Maeve     5 LPAC-MA                49.99         DQ        
      Butterfly kick
 
Event 29  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Madden       7 JVYMCA                 26.49      25.39         16  
  2 Turk-Geller, Brady   7 JCCHBG-MA              27.78      28.02         13  
  3 Groh, Bode I         7 COLLEGIATE-MA          24.58      29.45         12  
  4 Dowling, Christian   7 CUY SEA OTTERS-MD      31.80      29.76         11  
  5 Detwiler, Sean       7 CC-MA                     NT      29.77         10  
  6 Gamber, Ian J        7 WSY SWIMMING-MA        32.79      30.50          9  
  7 Sheetz, Gavin P      7 FSC-LEBY-MA            28.53      31.06          7  
 -- Douglass, Brody G    7 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Ritter, Cash         7 LPAC-MA                34.64         DQ        
      Butterfly kick
 -- McCormick, Garrett   7 SMSC-MA                29.58         DQ        
      Two strokes under water
 
Event 30  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Updegrave, Delaney   7 COLLEGIATE-MA          27.10      26.81         16  
  2 Hawkins, Della K     7 SHIP-MA                26.89      28.77         13  
  3 Williams, Kayden     7 EPAC-MA                27.80      29.06         12  
  4 Cronin, Tessa        7 EAC-MA                 30.55      29.86         11  
  5 Garber, Julia        7 EAC-MA                 33.09      30.40         10  
  6 Woronko, Julia M     7 HAC-MA                 27.42      30.47          9  
  7 Sandhaus, Skylar J   7 COLLEGIATE-MA          30.09      30.62          7  
  8 Maggio, Rylee R      7 WSY SWIMMING-MA        28.69      30.63          5  
  9 Welker, Harper       7 HAGY                   30.06      32.33          4  
 10 Leonard, Allie J     7 HAC-MA                    NT      32.67          3  
 11 Little, Isabella H   7 CVAC-MA                   NT      33.17          2  
 12 Egner, Emma E        7 WSY SWIMMING-MA        38.42      39.51          1  
 13 Kelly, Robin         7 HAGY                      NT      41.74        
 14 Malin, Lily M        7 WSY SWIMMING-MA           NT      45.93        
 15 Rheam, Claudia       7 JVYMCA                 43.20      46.24        
 -- Shank, Jasmyne N     7 COLLEGIATE-MA          40.15         DQ        
      Arms past hipline
 -- Lobo-Gonzalez, Cas   7 SHIP-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 31  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Connelly, Cameron    8 OTTERS                 20.20      21.93         16  
  2 Levis, Brennan J     8 CVAC-MA                23.97      25.21         13  
  3 Van De Louw, Mathi   8 HAC-MA                 30.61      26.59         12  
  4 Yaninek, Aleksande   8 LPAC-MA                26.97      29.69         11  
  5 Fastrich, Owen S     8 HAC-MA                    NT      35.12         10  
  6 MacDonald, Marshal   8 LPAC-MA                38.34      37.02          9  
 -- Wolgemuth, Ethan     8 CC-MA                     NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Easton, Mason G      8 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sprouse, Dominic C   8 COLLEGIATE-MA             NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 32  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metzgar, Allison     8 OTTERS                 20.91      21.64         16  
  2 Conway, Morgan       8 EAC-MA                 21.55      21.77         13  
  3 Henry, Julia         8 EPAC-MA                24.50      23.91         12  
  4 Mooney, Cathleen     8 EAC-MA                 26.18      24.48         11  
  5 Yohe, Ava            8 EPAC-MA                   NT      24.95         10  
  6 Wicks, McKenzie      8 CC-MA                  26.06      25.01          9  
  7 Sholly, Addisan E    8 PACS-MA                23.60      25.24          7  
  8 Vessah, Sarah        8 CC-MA                  27.51      25.28          5  
  9 Fegan, Hailey        8 CC-MA                  24.52      25.57          4  
 10 Foran, Abbey         8 OTTERS                 23.26      25.68          3  
 11 Schaffhauser, Aver   8 COLLEGIATE-MA          24.12      25.76          2  
 12 Kreitzer, Elena J    8 PACS-MA                25.18      26.73          1  
 13 Smith, Tatum M       8 COLLEGIATE-MA             NT      27.02        
 14 Hadley, Taylor E     8 EPAC-MA                25.07      27.22        
 15 Freedman, Jordana    8 CVAC-MA                28.30      28.25        
 16 Schnell, Reagan E    8 CVAC-MA                28.90      28.38        
 17 Buck, Ava S          8 HAC-MA                    NT      28.48        
 18 Wilhelm, Leah Rose   8 HAC-MA                 27.18      28.72        
 19 Rakes, Carly p       8 LPAC-MA                31.15      31.95        
 20 Rodenbaugh, Maggie   8 JVYMCA                 30.10      34.59        
 21 Wiest, Julia A       8 WSY SWIMMING-MA        35.45      39.47        
 -- Bodmer, Ada          8 JVYMCA                 35.09         DQ        
      Alternating Kick
 -- Colina, Rondreizel   8 CVAC-MA                34.83         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 33  Boys 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Estep, Brandon M     9 SHIP-MA                42.76      43.81         16  
  2 Keyes, Jake          9 LPAC-MA                43.34      44.10         13  
  3 Vessah, Sedrick      9 CC-MA                  48.05      45.31         12  
  4 Chang, Jonathan H    9 EPAC-MA                48.88      48.86         11  
  5 Yoon, Sondo          9 WSY SWIMMING-MA        46.06      49.16         10  
  6 Schnoor, Luke        9 EAC-MA                 47.09      49.72          9  
  7 Conrad, Landon T     9 HAGY                   51.84      51.22          7  
  8 McMillin, Liam M     9 CVAC-MA                50.97      51.52          5  
  9 Lehan, Sean C        9 HAC-MA                 52.79      53.19          4  
 10 Houston, Caleb G     9 EPAC-MA                53.04      54.68          3  
 11 Maggio, Breydon A    9 WSY SWIMMING-MA        52.80      55.54          2  
 12 Meade, Aiden J       9 FSC-LEBY-MA            56.31      59.79          1  
 13 Newsome, Braden      9 EAC-MA               1:00.19    1:01.13        
 14 Teplitz, Ben         9 JCCHBG-MA            1:05.50    1:02.66        
 15 Serfass, Caleb P     8 HAC-MA                    NT    1:07.31        
 16 Dougherty, Billy     9 EAC-MA               1:12.89    1:08.27        
 -- Jones, Caleb M       9 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Easton, Mason G      8 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Two strokes under water
 -- Raniowski, Declan    9 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Brettschneider, Jo   7 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 34  Girls 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barone, Kamryn R     9 WSY SWIMMING-MA        42.06      42.57         16  
  2 Skiles, Araceli G    9 WSY SWIMMING-MA        42.90      43.81         13  
  3 Ellis, Peyton        9 SMSC-MA                44.09      44.22         12  
  4 Martin, Catherine    8 HAC-MA                 43.71      45.68         11  
  5 Rydbom, Layne        9 CC-MA                  46.74      46.56         10  
  6 Sandhaus, Eliza M    9 COLLEGIATE-MA          46.11      47.84          9  
  7 Evans, Faith A       9 EPAC-MA                49.85      48.72          7  
  8 Gambler, Emily       9 EAC-MA                 50.01      48.96          5  
  9 Mutschler, Natalie   8 EPAC-MA                48.94      50.74          4  
 10 Benka-Davies, Zoe    9 COLLEGIATE-MA          49.75      51.67          3  
 11 Miskin, Hannah M     9 EPAC-MA                50.04      51.99          2  
 12 Sekhar, Maya A       9 EPAC-MA                   NT      52.20          1  
 13 Williams, Maya       9 EPAC-MA                50.78      52.60        
 14 Blacker, Elaine A    9 HAC-MA                 53.10      52.78        
 15 Frankbull, Siarra    9 HAGY                   49.17      53.19        
 16 Hasis, Nicole        7 CC-MA                     NT      56.90        
 17 Yohe, Ava            8 EPAC-MA                   NT      57.49        
 18 Black, Skylar N      8 HAC-MA                 59.94      57.85        
 19 Buehler, Katie H     8 CVAC-MA                   NT      58.28        
 20 Yeckley, Lauren      9 CC-MA                  59.87      59.32        
 21 Serfass, Madeline    8 HAC-MA                 59.73      59.65        
 22 Mackison, Madelynn   9 EAC-MA               1:05.62    1:00.02        
 23 Dye, Maggie J        8 HAC-MA                    NT    1:00.14        
 24 Badali, Madison      9 EPAC-MA              1:05.66    1:01.70        
 25 Lobo-Gonzalez, Val   9 SHIP-MA              1:02.39    1:03.23        
 26 Stock, Irelynd       9 CC-MA                     NT    1:03.50        
 27 O'Donnell, Shannon   9 SHIP-MA              1:04.62    1:07.89        
 28 Egner, Emma E        7 WSY SWIMMING-MA           NT    1:27.16        
 29 Kreider, Zoe A       9 WSY SWIMMING-MA      1:36.89    1:29.33        
 -- Duffy, Jailyn        9 OTTERS                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Gunn, Rylee          9 CC-MA                     NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Vessah, Sarah        8 CC-MA                1:08.23         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 35  Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lantz, Jacob U       6 PACS-MA                27.50      26.39         16  
  2 Shank, Mikal R       5 COLLEGIATE-MA          31.70      27.04         13  
  3 Todd, Brayden        6 CC-MA                     NT      31.51         12  
  4 Haigh, Landon        6 JVYMCA                 29.64      31.88         11  
  5 Soltanov, Yaroslav   5 FSC-LEBY-MA            34.07      32.32         10  
  6 Reid, Yaakov         6 JCCHBG-MA              44.86      35.84          9  
  7 Gunawardana, Manoj   6 EPAC-MA                   NT      44.39          7  
 
Event 36  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pegher, Mia          6 OTTERS                 31.50      31.24         16  
  2 Harris, Elise        6 EPAC-MA                24.16      31.61         13  
  3 Gross, Emma          6 JCCHBG-MA              38.37      45.37         12  
  4 Whalen, Ella L       6 FSC-LEBY-MA            53.40      49.10         11  
 -- MacDonald, Maeve     5 LPAC-MA                46.57         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kleckner, Sydnee J   6 COLLEGIATE-MA             NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 37  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groh, Bode I         7 COLLEGIATE-MA          20.42      23.65         16  
  2 Brettschneider, Jo   7 WSY SWIMMING-MA           NT      26.20         13  
  3 Detwiler, Sean       7 CC-MA                     NT      27.69         12  
  4 Douglass, Brody G    7 WSY SWIMMING-MA        33.97      33.42         11  
 
Event 38  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoang, Rachel        7 HAGY                   19.80      21.43         16  
  2 Updegrave, Delaney   7 COLLEGIATE-MA          23.36      21.70         13  
  3 Eckenrode, Elizabe   7 BSAC-MA                21.82      21.93         12  
  4 Reynolds, Katie J    7 LPAC-MA                   NT      23.12         11  
  5 Garber, Julia        7 EAC-MA                 22.14      23.58         10  
  6 Chang, Katie         7 EPAC-MA                22.10      24.03          9  
  7 Woronko, Julia M     7 HAC-MA                 22.92      24.83          7  
  8 Hasis, Nicole        7 CC-MA                     NT      26.17          5  
  9 Sandhaus, Skylar J   7 COLLEGIATE-MA          25.05      26.68          4  
 10 Leonard, Allie J     7 HAC-MA                 25.99      26.84          3  
 11 Mullins, Meghan      7 HAGY                   22.80      26.94          2  
 12 Cramer, Aubrey G     7 CVAC-MA                   NT      28.00          1  
 13 Rosenberg, Grace     7 OTTERS                 26.15      28.14        
 14 Shank, Jasmyne N     7 COLLEGIATE-MA          27.86      28.93        
 15 Dougherty, Hailey    7 EAC-MA                 28.70      32.94        
 16 Maggio, Rylee R      7 WSY SWIMMING-MA           NT      33.60        
 17 Malin, Lily M        7 WSY SWIMMING-MA        36.70      35.45        
 18 Heberlig, Shelby D   7 SHIP-MA                41.81      37.28        
 -- Dennison, Rhyan E    7 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 39  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M   8 HAC-MA                 15.62      17.05         16  
  2 Dotts, Benjamin      8 OTTERS                 16.56      17.18         13  
  3 Deiter, Blake A      8 PACS-MA                24.74      21.70         12  
  4 Van De Louw, Mathi   8 HAC-MA                    NT      30.40         11  
 
Event 40  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Henry, Julia         8 EPAC-MA                18.20      17.37         16  
  2 Lantz, Morgan A      8 PACS-MA                17.49      17.57         13  
  3 Mutschler, Natalie   8 EPAC-MA                17.19      19.96         12  
  4 Brown, Colbey        8 OTTERS                 27.01      20.24         11  
  5 Wicks, McKenzie      8 CC-MA                  21.20      20.81         10  
  6 Kieffer, Ashley E    8 COLLEGIATE-MA          22.45      20.87          9  
  7 Serfass, Madeline    8 HAC-MA                 19.99      21.02          7  
  8 Conway, Morgan       8 EAC-MA                 19.44      21.04          5  
  9 Woren, Sarah M       8 CVAC-MA                20.71      21.41          4  
 10 Kulasinsky, Adrien   8 HAC-MA                 20.38      21.77          3  
 11 Haley, Mary          8 OTTERS                 20.19      21.86          2  
 12 Kreitzer, Elena J    8 PACS-MA                22.28      22.00          1  
 13 Vessah, Sarah        8 CC-MA                  22.89      22.18        
 14 Kielty, Alice M      8 WSY SWIMMING-MA        24.04      23.06        
 15 Sholly, Addisan E    8 PACS-MA                20.00      23.26        
 16 Schnell, Reagan E    8 CVAC-MA                21.20      23.29        
 17 Fegan, Hailey        8 CC-MA                  19.86      23.52        
 18 Ulmer, Haven C       8 SHIP-MA                21.21      23.93        
 19 Freedman, Jordana    8 CVAC-MA                23.79      24.21        
 20 Mooney, Cathleen     8 EAC-MA                 24.76      26.98        
 21 Rakes, Carly p       8 LPAC-MA                28.17      30.03        
 -- Colina, Rondreizel   8 CVAC-MA                27.86         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Munson, Lily         8 CC-MA                     NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 41  Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoang, Jackson       9 HAGY                   36.57      36.49         16  
  2 Vessah, Sedrick      9 CC-MA                  37.69      37.25         13  
  3 Perez, Elias M       9 OTTERS                 38.63      39.33         12  
  4 Yoon, Sondo          9 WSY SWIMMING-MA        38.32      39.65         11  
  5 Lehan, Sean C        9 HAC-MA                 44.86      42.24         10  
  6 Maggio, Breydon A    9 WSY SWIMMING-MA           NT      57.62          9  
 -- Raniowski, Declan    9 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 42  Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oyerly, Cali M       9 HAC-MA                 36.21      36.28         16  
  2 Ellis, Peyton        9 SMSC-MA                37.01      38.37         13  
  3 Peiffer, Tyya        9 EPAC-MA                42.44      39.55         12  
  4 Evans, Faith A       9 EPAC-MA                40.91      40.27         11  
  5 Barone, Kamryn R     9 WSY SWIMMING-MA        36.66      40.50         10  
  6 Sandhaus, Eliza M    9 COLLEGIATE-MA          38.24      41.48          9  
  7 Maggio, Brea B       9 WSY SWIMMING-MA        46.33      45.57          7  
  8 Blacker, Elaine A    9 HAC-MA                 49.96      47.18          5  
  9 Yeckley, Lauren      9 CC-MA                     NT      49.45          4  
 10 Ludwick, Sadie L     9 WSY SWIMMING-MA        47.76      49.97          3  
 11 Frankhouser, Haile   9 CC-MA                1:06.06    1:01.31          2  
 -- Zigner, Emily        9 OTTERS               1:01.98         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 43  Boys 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mikula, Felix        5 EAC-MA               1:36.08    1:08.09         16  
  2 Detwiler, Logan      5 CC-MA                1:39.24    1:28.41         13  
 
Event 43  Boys 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Todd, Brayden        6 CC-MA                  52.63      50.13         16  
  2 Reid, Yaakov         6 JCCHBG-MA              55.75      55.45         13  
  3 Fastrich, Austin R   6 HAC-MA                    NT    1:03.91         12  
  4 Kimmel, Reese        6 JCCHBG-MA                 NT    1:13.99         11  
  5 Epoca, Jacob C       6 COLLEGIATE-MA             NT    1:14.85         10  
  6 Price-Kurtz, Kory    6 JCCHBG-MA                 NT    1:41.87          9  
 
Event 43  Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Madden       7 JVYMCA                 40.02      37.67         16  
  2 Turk-Geller, Brady   7 JCCHBG-MA                 NT      42.58         13  
  3 Bartoli, Andrew T    7 CYAA-MA                45.55      43.03         12  
  4 Sheetz, Gavin P      7 FSC-LEBY-MA            43.04      44.94         11  
  5 McCormick, Garrett   7 SMSC-MA                51.70      47.68         10  
  6 Gamber, Ian J        7 WSY SWIMMING-MA        53.43      50.71          9  
  7 Ritter, Cash         7 LPAC-MA                54.68      57.42          7  
  8 Clark, Carter        7 CC-MA                1:38.45    1:25.20          5  
 
Event 44  Girls 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Sarah     5 EAC-MA                    NT    1:41.63         16  
 
Event 44  Girls 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mellinger, Ashley    6 EAC-MA                 49.15      49.57         16  
  2 Turner, Hannah       6 EPAC-MA                47.10      51.86         13  
  3 Reichelderfer, Bro   6 CC-MA                  58.94      54.75         12  
  4 Harris, Elise        6 EPAC-MA                51.60      56.58         11  
  5 Pickering, Natalie   6 JCCHBG-MA              57.95    1:00.72         10  
 
Event 44  Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eckenrode, Elizabe   7 BSAC-MA                45.74      42.25         16  
  2 Little, Isabella H   7 CVAC-MA                51.88      43.98         13  
  3 Cramer, Aubrey G     7 CVAC-MA                46.13      44.16         12  
  4 Reynolds, Katie J    7 LPAC-MA                44.92      44.35         11  
  5 Mullins, Meghan      7 HAGY                   42.38      45.43         10  
  6 Chang, Katie         7 EPAC-MA                41.93      47.40          9  
  7 Laudenslager, Cora   7 COLLEGIATE-MA          49.22      47.62          7  
  8 Williams, Kayden     7 EPAC-MA                45.27      47.86          5  
  9 Hawkins, Della K     7 SHIP-MA                51.58      47.96          4  
 10 Thielemann, Myrand   7 OTTERS                    NT      52.66          3  
 11 Sandhaus, Skylar J   7 COLLEGIATE-MA          52.51      56.39          2  
 12 Welker, Harper       7 HAGY                   52.23      57.88          1  
 13 Kelly, Robin         7 HAGY                   59.45      58.82        
 14 Watkins, Kylee       7 CC-MA                1:10.85      59.34        
 15 Dennison, Rhyan E    7 WSY SWIMMING-MA           NT    1:04.80        
 16 Rheam, Claudia       7 JVYMCA               1:20.57    1:22.93        
 
Event 45  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dotts, Benjamin      8 OTTERS                 34.68      35.00         16  
  2 Connelly, Cameron    8 OTTERS                 36.94      35.95         13  
  3 Estep, Derek T       8 SHIP-MA                36.73      36.23         12  
  4 Levis, Brennan J     8 CVAC-MA                   NT      37.72         11  
  5 Deiter, Blake A      8 PACS-MA                   NT      41.30         10  
  6 Ritchie, Jed P       8 SHIP-MA                47.35      46.55          9  
  7 Fastrich, Owen S     8 HAC-MA                    NT      46.97          7  
  8 Easteadt, Nate       8 EAC-MA                 48.35      47.62          5  
  9 Mikula, Max          8 EAC-MA                 49.16      48.91          4  
 10 Serfass, Caleb P     8 HAC-MA                    NT      53.85          3  
 
Event 46  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Catherine    8 HAC-MA                 34.11      34.75         16  
  2 Woren, Sarah M       8 CVAC-MA                36.59      35.92         13  
  3 Lantz, Morgan A      8 PACS-MA                34.81      35.93         12  
  4 Henry, Julia         8 EPAC-MA                38.00      38.00         11  
  5 Mutschler, Natalie   8 EPAC-MA                37.08      38.36         10  
  6 Kieffer, Ashley E    8 COLLEGIATE-MA          39.37      38.38          9  
  7 Black, Skylar N      8 HAC-MA                 41.24      38.81          7  
  8 Wicks, McKenzie      8 CC-MA                  50.33      38.92          5  
  9 Fegan, Hailey        8 CC-MA                  45.03      39.65          4  
 10 Brown, Colbey        8 OTTERS                 42.14      41.21          3  
 11 Haley, Mary          8 OTTERS                 38.91      41.48          2  
 12 Schaffhauser, Aver   8 COLLEGIATE-MA          43.01      43.23          1  
 13 Colina, Rondreizel   8 CVAC-MA                44.96      45.15        
 14 Mooney, Cathleen     8 EAC-MA                    NT      46.11        
 15 Nye, Laura K         8 PACS-MA                46.85      47.60        
 16 Smith, Tatum M       8 COLLEGIATE-MA          56.42      48.70        
 17 Allan, Lisa A        8 WSY SWIMMING-MA        55.19      53.43        
 18 Wiest, Julia A       8 WSY SWIMMING-MA        54.21      54.09        
 19 Hostetler, Abbie     8 SHIP-MA                50.86      55.44        
 20 Frontino, Ava        8 SHIP-MA                50.69      55.49        
 21 Love, Ava            8 EPAC-MA              1:04.67      58.28        
 22 Remeikas, Rosalyn    8 CC-MA                1:03.75    1:00.79        
 23 Martin, Emma         8 SHIP-MA                   NT    1:02.64        
 24 Kotapati, Jahnavi    8 WSY SWIMMING-MA           NT    1:10.23        
 25 Munson, Lily         8 CC-MA                1:13.19    1:14.04        
 
Event 47  Boys 6 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tran, Gavin H        6 HAC-MA                    NT    1:34.98         16  
                  44.53     1:34.98 (50.45)                                        
  2 Tasker, Amir         6 CC-MA                     NT    1:53.26         13  
 
Event 47  Boys 7 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brettschneider, Jo   7 WSY SWIMMING-MA      1:30.72    1:32.86         16  
                  42.78     1:32.86 (50.08)                                        
  2 Detwiler, Sean       7 CC-MA                     NT    1:48.35         13  
                  50.22     1:48.35 (58.13)                                        
  3 Gamber, Ian J        7 WSY SWIMMING-MA      1:55.91    1:53.16         12  
                  52.67   1:53.16 (1:00.49)                                        
 
Event 47  Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M   8 HAC-MA               1:08.45    1:11.54         16  
                  33.86     1:11.54 (37.68)                                        
  2 Estep, Derek T       8 SHIP-MA              1:23.84    1:23.59         13  
                  40.15     1:23.59 (43.44)                                        
  3 Detwiler, Guy        8 CC-MA                1:52.29    1:54.58         12  
                  52.11   1:54.58 (1:02.47)                                        
  4 Adman, Caleb         8 EPAC-MA                   NT    2:08.19         11  
                  56.26   2:08.19 (1:11.93)                                        
 
Event 47  Boys 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Estep, Brandon M     9 SHIP-MA              1:08.46    1:07.20         16  
                  32.42     1:07.20 (34.78)                                        
  2 Jackson, Brady       9 CC-MA                1:17.99    1:12.80         13  
                  33.87     1:12.80 (38.93)                                        
  3 Keyes, Jake          9 LPAC-MA              1:11.92    1:13.37         12  
                  34.66     1:13.37 (38.71)                                        
  4 Hain, Braden         9 OTTERS               1:12.63    1:14.13         11  
                  35.69     1:14.13 (38.44)                                        
  5 Hoang, Jackson       9 HAGY                 1:12.35    1:15.36         10  
                  35.81     1:15.36 (39.55)                                        
  6 Chang, Jonathan H    9 EPAC-MA              1:14.60    1:18.55          9  
                  37.57     1:18.55 (40.98)                                        
  7 Newsome, Braden      9 EAC-MA                    NT    1:27.76          7  
                  40.66     1:27.76 (47.10)                                        
  8 McMillin, Liam M     9 CVAC-MA              1:25.34    1:30.35          5  
                  42.11     1:30.35 (48.24)                                        
  9 Brown, Gavin C       9 HAC-MA                    NT    1:43.79          4  
                  47.45     1:43.79 (56.34)                                        
 10 Tran, Andrew T       9 WSY SWIMMING-MA      1:47.68    1:51.64          3  
                  50.48   1:51.64 (1:01.16)                                        
 11 Dougherty, Billy     9 EAC-MA               2:00.89    2:03.33          2  
                  57.00   2:03.33 (1:06.33)                                        
 
Event 48  Girls 6 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reichelderfer, Bro   6 CC-MA                2:30.32    2:44.45         16  
                  57.38   2:44.45 (1:47.07)                                        
 
Event 48  Girls 7 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maggio, Rylee R      7 WSY SWIMMING-MA           NT    1:56.04         16  
                  52.20   1:56.04 (1:03.84)                                        
 
Event 48  Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metzgar, Allison     8 OTTERS                    NT    1:30.46         16  
                  41.67     1:30.46 (48.79)                                        
  2 Kulasinsky, Adrien   8 HAC-MA                    NT    1:33.23         13  
                  42.83     1:33.23 (50.40)                                        
  3 Serfass, Madeline    8 HAC-MA               1:57.62    1:36.22         12  
                  43.99     1:36.22 (52.23)                                        
  4 Dye, Maggie J        8 HAC-MA                    NT    1:36.29         11  
                  46.11     1:36.29 (50.18)                                        
  5 Ulmer, Haven C       8 SHIP-MA                   NT    1:39.79         10  
                  45.82     1:39.79 (53.97)                                        
  6 Wilhelm, Leah Rose   8 HAC-MA                    NT    1:42.17          9  
                  49.04     1:42.17 (53.13)                                        
  7 Bodmer, Ada          8 JVYMCA                    NT    1:54.97          7  
                  53.05   1:54.97 (1:01.92)                                        
  8 Hadley, Taylor E     8 EPAC-MA                   NT    1:58.91          5  
                  52.64   1:58.91 (1:06.27)                                        
  9 Rodenbaugh, Maggie   8 JVYMCA               2:22.18    2:06.35          4  
                1:00.77   2:06.35 (1:05.58)                                        
 10 Remeikas, Rosalyn    8 CC-MA                     NT    2:07.52          3  
                1:00.87   2:07.52 (1:06.65)                                        
 
Event 48  Girls 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oyerly, Cali M       9 HAC-MA               1:16.32    1:11.23         16  
                  33.72     1:11.23 (37.51)                                        
  2 Powell, Kari G       9 SHIP-MA              1:19.13    1:11.31         13  
                  34.36     1:11.31 (36.95)                                        
  3 Sandhaus, Eliza M    9 COLLEGIATE-MA        1:19.83    1:21.42         12  
                  37.93     1:21.42 (43.49)                                        
  4 Evans, Faith A       9 EPAC-MA              1:25.43    1:21.76         11  
                  38.84     1:21.76 (42.92)                                        
  5 Benka-Davies, Zoe    9 COLLEGIATE-MA        1:20.77    1:23.49         10  
                  38.70     1:23.49 (44.79)                                        
  6 Rydbom, Layne        9 CC-MA                1:25.33    1:26.29          9  
                  38.59     1:26.29 (47.70)                                        
  7 Miskin, Hannah M     9 EPAC-MA              1:28.66    1:27.01          7  
                  41.48     1:27.01 (45.53)                                        
  8 Maggio, Brea B       9 WSY SWIMMING-MA      1:29.10    1:31.26          5  
                  42.54     1:31.26 (48.72)                                        
  9 Ludwick, Sadie L     9 WSY SWIMMING-MA      1:31.66    1:32.56          4  
                  44.07     1:32.56 (48.49)                                        
 10 Mackison, Madelynn   9 EAC-MA                    NT    1:40.17          3  
                  47.09     1:40.17 (53.08)                                        
 11 Frankhouser, Haile   9 CC-MA                     NT    1:43.20          2  
                  49.15     1:43.20 (54.05)                                        
 12 Stock, Irelynd       9 CC-MA                     NT    1:48.82          1  
                  51.52     1:48.82 (57.30)                                        
 13 O'Donnell, Shannon   9 SHIP-MA              1:57.77    1:51.09        
                  52.08     1:51.09 (59.01)                                        
 14 Duffy, Jailyn        9 OTTERS                    NT    2:10.54        
                  58.61   2:10.54 (1:11.93)                                        
 15 Gunn, Rylee          9 CC-MA                2:18.48    2:21.06        
                1:04.96   2:21.06 (1:16.10)                                        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 48                    
 
  1. East Pennsboro Aquatic Club         407   2. Hershey Aquatic Club              271.5
  3. Elizabethtown Aquatic Club        253.5   4. Lebanon V Alley Otters              215
  5. Collegiate Aquatics               206.5   6. Chambersburg Chargers               177
  7. Wsy Swimming                        148   8. Cumberland Valley Aquatic Club    103.5
  9. Shippensburg Aquatic Club          91.5  10. Hagerstown YMCA Gators               79
 11. Palmyra Aquatic Club                 73  12. Lower Paxton Aquatic Club            72
 13. Jcc of Harrisburgg                   64  14. South Middleton Swim Club            49
 15. Big Spring Aquatic Club            36.5  16. Falcon Swim Club/Lebanon YMCA        33
 17. Juniata Valley YMCA                  11                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 48                     
 
  1. Chambersburg Chargers               316   2. Hershey Aquatic Club                282
  3. Lebanon V Alley Otters              219   4. Wsy Swimming                        148
  5. Shippensburg Aquatic Club           141   6. Lower Paxton Aquatic Club           129
  7. Jcc of Harrisburgg                  128   8. Elizabethtown Aquatic Club          121
  9. Juniata Valley YMCA                 112  10. Falcon Swim Club/Lebanon YMCA       104
 11. Collegiate Aquatics                 103  12. East Pennsboro Aquatic Club          90
 13. Palmyra Aquatic Club                 72  14. Hagerstown YMCA Gators               63
 15. Carlisle Family YMCA                 61  16. Cumberland Valley Aquatic Club       49
 17. South Middleton Swim Club            32  18. Cumberland YMCA Sea Otters           21