Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/8/2014 10:47 AM
                  Jeremy Naylor Invitational 2014 - 12/7/2014                  
                   Jeremy Naylor Memorial Invitational 2014                    
                    hosted by West Shore YMCA  [6L/25Yard]                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Mixed 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:46.19    1:50.40         14  
     1) Kielty, Alice M W8              2) Kellar, Marley W8              
     3) Taylor, Jaime M7                4) Malin, Lily M W7               
                1:02.80     1:50.40 (47.60)                                        
  2 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           1:44.37    1:51.62         10  
     1) Shively, Madison E W8           2) Galluzzo, Max M7               
     3) Ulmer, Haven C W8               4) Hostetler, Abbie W8            
                1:05.48     1:51.62 (46.14)                                        
 -- Wsy Swimming-MA  'B'                        2:20.99         DQ        
     1) Douglass, Brody G M7            2) Wiest, Julia A W8              
     3) Rivera, Makayla H W8            4) Gamber, Ian J M7               
                1:12.41        DQ (1:03.99)                                        
 
Event 2  Mixed 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'B'                        2:36.18    2:32.37         14  
     1) Shore, Isabel A W10             2) Collins, Abigail B W10         
     3) Rice, Marah F W9                4) Engle, Pete J M10              
                  46.61     1:24.30 (37.69)     2:00.14 (35.84)     2:32.37 (32.23)
  2 Wsy Swimming-MA  'A'                        2:32.64    2:32.56         10  
     1) Lee, Ryan M10                   2) Barone, Kamryn R W9            
     3) So, Alicia G W9                 4) Taylor, Payton B M9            
                  38.93     1:22.47 (43.54)     2:00.93 (38.46)     2:32.56 (31.63)
  3 Wsy Swimming-MA  'C'                        2:50.73    2:45.96          8  
     1) Ludwick, Sadie L W9             2) Weaver, Audrey H W10           
     3) Yoon, Sondo M9                  4) Kinneman, Carsyn D W10         
                  47.68     1:30.61 (42.93)     2:09.97 (39.36)     2:45.96 (35.99)
 -- Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           2:50.68         DQ        
     1) Krause, Colin E M10             2) Johnson, Ethan D M10           
     3) Powell, Kari G W9               4) Hollar, Riley W10              
                  53.55     1:47.72 (54.17)     2:19.26 (31.54)          DQ (38.27)
 
Event 3  Mixed 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                        2:14.70    2:14.83         14  
     1) Alexander, Abby M W12           2) Stier, Chae R W12              
     3) So, Ian J M11                   4) Dehoff, Jena L W12             
                  32.29     1:11.48 (39.19)     1:47.11 (35.63)     2:14.83 (27.72)
  2 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'            NT    2:21.86         10  
     1) Meyer, Madelyn O W11            2) Ortiz, Madison J W11           
     3) Martel, Katie R W11             4) Kline, Nathan J M11            
                  36.47     1:12.06 (35.59)     1:48.64 (36.58)     2:21.86 (33.22)
  3 Wsy Swimming-MA  'B'                        2:26.32    2:26.55          8  
     1) Edwards, Audrey A W11           2) Jacobson, Ilana R W12          
     3) Boyce, Ryan A M11               4) Clarke, Ben W M12              
                  38.85     1:20.19 (41.34)     1:55.22 (35.03)     2:26.55 (31.33)
 
Event 4  Mixed 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                        2:08.65    2:08.63         14  
     1) Chavey, Zachary L M13           2) Boyce, Katelyn M W13           
     3) Yoon, Dahna W13                 4) Turlington, Wade W M13         
                  35.28     1:12.90 (37.62)     1:42.86 (29.96)     2:08.63 (25.77)
  2 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           3:03.09    2:38.04         10  
     1) Saand, Sara W13                 2) Powell, Teddi J W13            
     3) Johnson, Marissa R W14          4) Krause, Kyle E M13             
                  40.19     1:21.18 (40.99)     2:00.44 (39.26)     2:38.04 (37.60)
 
Event 5  Mixed 15-16 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           2:26.59    2:31.41         14  
     1) Lawson, Courtney M W16          2) Ulmer, Ashton A M11            
     3) Powell, Lek C M11               4) Hollar, Regan W12              
                  33.73     1:22.04 (48.31)     1:55.12 (33.08)     2:31.41 (36.29)
 
Event 6  Men 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jaime        7 WSY-MA                 17.63      18.17          7  
  2 Fink, Dalton         8 EAC-MA                 18.59      18.32          5  
  3 Shriver, Logan       8 TRVY-MA                18.95      18.37          4  
  4 Groh, Bode I         7 Collegiate-MA          18.31      18.67          3  
  5 Kline, Daniel I      8 Fsc-Leby-MA            23.78      19.37          2  
  6 Carl, Evan           7 TRVY-MA                19.67      19.51          1  
  7 Easteadt, Nate       8 EAC-MA                 25.70      20.31        
  8 Douglass, Brody G    7 WSY-MA                 27.34      23.09        
  9 Strella, Collin      8 TRVY-MA                24.81      23.74        
 10 Gamber, Ian J        7 WSY-MA                 24.53      24.08        
 11 Sprouse, Dominic C   8 Collegiate-MA             NT      24.94        
 12 Galluzzo, Max        7 SHIP-MA                24.49      26.20        
 13 Weaver, Andrew J     7 WSY-MA                 44.92      26.44        
 14 Conway, Logan        6 EAC-MA                 31.98      27.96        
 15 Saand, Amir          7 SHIP-MA                30.01      32.42        
 16 Hidalgo, Jomar       5 Fsc-Leby-MA            38.22      43.37        
 
Event 7  Women 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conway, Morgan       8 EAC-MA                 16.11      15.77          7  
  2 Purcell, Gabriella   8 TRVY-MA                17.31      16.86          5  
  3 Kieffer, Ashley E    8 Collegiate-MA          21.76      17.79          4  
  4 Schappell, Emily     8 TRVY-MA                17.85      18.05          3  
  5 Schaffhauser, Aver   8 Collegiate-MA          19.83      18.49          2  
  6 Fink, Alison         8 EAC-MA                 19.72      18.85          1  
  7 Mooney, Kathleen     8 EAC-MA                 20.67      19.56        
  8 Hain, Alyssa L       7 Fsc-Leby-MA            18.94      20.05        
  9 Cronin, Tessa        7 EAC-MA                 21.91      20.51        
 10 Newton, Emma         8 TRVY-MA                22.08      21.70        
 11 Binkley, Alexis M    8 Fsc-Leby-MA            22.26      21.81        
 12 Kielty, Alice M      8 WSY-MA                 21.94      21.91        
 13 Frontino, Ava        8 SHIP-MA                24.18      23.15        
 14 Kellar, Marley       8 WSY-MA                 22.13      23.30        
 15 Hostetler, Abbie     8 SHIP-MA                24.12      23.71        
 16 Dougherty, Hailey    7 EAC-MA                 26.76      24.32        
 17 Shively, Madison E   8 SHIP-MA                22.19      24.34        
 18 Hidalgo, Carla J     7 Fsc-Leby-MA            23.61      24.43        
 19 Egner, Emma E        7 WSY-MA                 30.73      25.43        
 20 Wiest, Julia A       8 WSY-MA                 24.29      25.52        
 21 Rivera, Makayla H    8 WSY-MA                 24.92      25.54        
 22 Sandhaus, Skylar J   7 Collegiate-MA          22.64      26.90        
 23 Malin, Lily M        7 WSY-MA                 23.03      27.75        
 24 Whalen, Ella L       6 Fsc-Leby-MA            35.95      31.79        
 25 Martin, Emma         8 SHIP-MA                33.13      33.97        
 26 Dougherty, Sarah     5 EAC-MA                 56.89      39.73        
 
Event 8  Men 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krause, Colin E     10 SHIP-MA                32.24      32.63          7  
  2 Engle, Pete J       10 WSY-MA                 33.22      33.30          5  
  3 Adamski, Aiden      10 TRVY-MA                32.56      33.61          4  
  4 Haskins, John A     10 Collegiate-MA          32.57      33.62          3  
  5 Yoon, Sondo          9 WSY-MA                 35.59      35.70          2  
  6 Hidalgo, Carlos M    9 Fsc-Leby-MA            37.15      35.73          1  
  7 Rudy, Jake          10 EAC-MA                 44.74      36.75        
  8 Kreiser, Nick M     10 Fsc-Leby-MA               NT      37.32        
  9 Lopez, Alex         10 EAC-MA                 45.87      40.09        
 10 Johnson, Ethan D    10 SHIP-MA                44.70      41.81        
 11 Tran, Andrew T       9 WSY-MA                 33.91      44.61        
 12 Cronin, Ethan       10 EAC-MA                 47.17      45.54        
 13 Meyer, Seth M        9 Fsc-Leby-MA            53.05      50.36        
 14 Dougherty, Billy     9 EAC-MA               1:04.74      57.91        
 
Event 9  Women 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schermerhorn, Mare  10 TRVY-MA                29.40      29.21          7  
  2 Ellis, Peyton        9 SMSC-MA                33.72      33.10          5  
  3 Rice, Marah F        9 WSY-MA                 34.26      33.34          4  
  4 So, Alicia G         9 WSY-MA                 34.09      33.94          3  
  5 Sandhaus, Eliza M    9 Collegiate-MA          33.49      34.22          2  
  6 Carl, Mary           9 TRVY-MA                37.14      34.78          1  
  7 Hess, Rachel         9 TRVY-MA                35.84      34.85        
  8 Shore, Isabel A     10 WSY-MA                 35.25      35.80        
  9 Barone, Kamryn R     9 WSY-MA                 34.95      35.90        
 10 Kinneman, Carsyn D  10 WSY-MA                 38.91      37.71        
 11 Schappell, Natalie  10 TRVY-MA                37.49      37.73        
 12 Dimeler, Sierra     10 EAC-MA                 38.38      39.78        
 13 Mackison, Madelynn   9 EAC-MA                    NT      40.58        
 14 Mackison, Sophia    10 EAC-MA                    NT      40.72        
 15 Hollar, Riley       10 SHIP-MA                40.00      40.78        
 16 Steffie, Caitlin     9 EAC-MA                 40.18      42.40        
 17 Oltmans, Rene        9 EAC-MA                 47.87      42.80        
 18 Eckert, Charli E     9 WSY-MA                 46.49      43.91        
 19 Myers, Emma          9 EAC-MA                 51.85      45.61        
 20 LaCoss, Madeleine    9 WSY-MA                    NT      49.35        
 21 Butterfield, Becky  10 WSY-MA                 52.55      52.94        
 22 Kreider, Zoe A       9 WSY-MA                    NT      56.42        
 
Event 10  Men 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Lek C       11 SHIP-MA                27.54      27.34          7  
  2 Rautzhan, Luke      11 TRVY-MA                29.20      28.61          5  
  3 So, Ian J           11 WSY-MA                 30.71      30.71          4  
  4 Shriver, Connor     11 TRVY-MA                31.29      31.48          3  
  5 Boyce, Ryan A       11 WSY-MA                 31.39      31.65          2  
  6 Strella, Dylan      11 TRVY-MA                33.83      34.80          1  
  7 Kline, Nathan J     11 Fsc-Leby-MA            33.78      35.07        
  8 Easteadt, Drew      11 EAC-MA                 45.88      41.55        
  9 Clouser, Joshua     11 EAC-MA                 46.84      42.30        
 
Event 11  Women 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ortiz, Madison J    11 Fsc-Leby-MA            28.77      28.34          7  
  2 Downs, Olivia       12 TRVY-MA                29.74      29.64          5  
  3 Fink, Alexis M      12 EAC-MA                 29.58      29.73          4  
  4 Fisher, Sarah       11 TRVY-MA                29.74      29.83          3  
  5 Stier, Chae R       12 WSY-MA                 29.48      30.03          2  
  6 Martel, Katie R     11 Fsc-Leby-MA            33.13      31.81          1  
  7 Jacobson, Ilana R   12 WSY-MA                 32.16      32.05        
  8 Edwards, Audrey A   11 WSY-MA                 31.83      32.27        
  9 Meyer, Madelyn O    11 Fsc-Leby-MA            34.00      32.29        
 10 Bessey, Katherine   12 TRVY-MA                30.92      32.30        
 11 Frey, Mackenzie     12 TRVY-MA                36.35      33.95        
 12 Williamson, Marisa  12 WSY-MA                 34.06      34.15        
 13 Wenner, Rebecca     12 TRVY-MA                34.93      35.23        
 14 Hoerner, Madison A  11 Fsc-Leby-MA            36.12      35.34        
 15 Kapesos, Sierra     11 EAC-MA                 36.22      36.88        
 16 Wohlbowne, Maria    11 EAC-MA                 41.87      39.55        
 17 Mileshosky, Maegan  11 TRVY-MA                38.15      39.72        
 18 Crain, Bethany      12 EAC-MA                 40.27      40.05        
 
Event 12  Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Key, Jonah M        14 Collegiate-MA          26.75      25.96          7  
  2 Bessey, Shawn       14 TRVY-MA                28.87      27.87          5  
  3 Catalano, Nicholas  14 WSY-MA                 30.59      31.34          4  
  4 Krause, Kyle E      13 SHIP-MA                39.29      39.04          3  
  5 Steffie, Colin      13 EAC-MA               1:14.52    1:10.43          2  
 
Event 13  Women 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Michaela     13 TRVY-MA                28.48      27.30          7  
  2 Yoon, Dahna         13 WSY-MA                 27.96      27.86          5  
  3 Keim, Mya           14 TRVY-MA                   NT      28.53          4  
  4 Powell, Teddi J     13 SHIP-MA                29.20      28.98          3  
  5 Fry, Hailey         13 EAC-MA                 29.03      29.21          2  
  6 Bonin, Ryan M       13 Fsc-Leby-MA            31.90      31.47          1  
  7 Spila, Eileen M     13 WSY-MA                 32.33      33.04        
  8 Plummer, Catherine  13 WSY-MA                 34.10      33.39        
  9 Saand, Sara         13 SHIP-MA                34.21      34.06        
 10 Johnson, Marissa R  14 SHIP-MA                36.08      35.11        
 
Event 14  Men 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Nathan D     19 Collegiate-MA          21.29      21.76          7  
  2 Ferrizzi, Samuel    17 TRVY-MA                26.91      27.19          5  
  3 Jenkins, Garrett    15 TRVY-MA                27.90      27.81          4  
 
Event 15  Women 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strine, Jennifer A  17 WSY-MA                 26.59      26.99          7  
  2 Jenkins, Emily E    17 WSY-MA                 26.49      27.24          5  
  3 Hudak, Kaitlin M    15 Collegiate-MA          28.27      27.79          4  
  4 Rice, Macyn         15 WSY-MA                 29.55      29.25          3  
  5 Lawson, Courtney M  16 SHIP-MA                29.07      30.01          2  
  6 Kreiser, Raia N     16 Fsc-Leby-MA               NT      32.43          1  
 
Event 16  Men 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shriver, Logan       8 TRVY-MA                28.17      25.75          7  
  2 Groh, Bode I         7 Collegiate-MA          31.16      26.99          5  
  3 Fink, Dalton         8 EAC-MA                    NT      27.62          4  
  4 Carl, Evan           7 TRVY-MA                29.68      30.67          3  
  5 Strella, Collin      8 TRVY-MA                30.31      30.93          2  
  6 Galluzzo, Max        7 SHIP-MA                31.47      34.35          1  
  7 Gamber, Ian J        7 WSY-MA                    NT      35.44        
 -- Douglass, Brody G    7 WSY-MA                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Conway, Logan        6 EAC-MA                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Easteadt, Nate       8 EAC-MA                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 17  Women 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conway, Morgan       8 EAC-MA                 21.55      22.01          7  
  2 Schaffhauser, Aver   8 Collegiate-MA          24.12      25.83          5  
  3 Fink, Alison         8 EAC-MA                 25.83      26.41          4  
  4 Hain, Alyssa L       7 Fsc-Leby-MA            25.93      27.35          3  
  5 Mooney, Kathleen     8 EAC-MA                 33.98      27.77          2  
  6 Binkley, Alexis M    8 Fsc-Leby-MA            29.26      28.10          1  
  7 Purcell, Gabriella   8 TRVY-MA                28.35      28.85        
  8 Schappell, Emily     8 TRVY-MA                   NT      30.93        
  9 Sandhaus, Skylar J   7 Collegiate-MA          30.90      31.42        
 10 Hidalgo, Carla J     7 Fsc-Leby-MA            32.10      33.94        
 11 Newton, Emma         8 TRVY-MA                   NT      36.14        
 12 Dougherty, Hailey    7 EAC-MA                 43.84      36.55        
 13 Egner, Emma E        7 WSY-MA                    NT      40.99        
 14 Whalen, Ella L       6 Fsc-Leby-MA            38.27      41.24        
 -- Wiest, Julia A       8 WSY-MA                 43.79         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kieffer, Ashley E    8 Collegiate-MA             NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Schermerhorn, Meri   7 TRVY-MA                30.20         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 18  Men 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan           10 WSY-MA                 43.67      42.48          7  
  2 Rudy, Jake          10 EAC-MA               1:04.35      51.75          5  
  3 Johnson, Ethan D    10 SHIP-MA                52.43      52.33          4  
  4 Krause, Colin E     10 SHIP-MA                51.21      53.44          3  
  5 Cronin, Ethan       10 EAC-MA                 59.74      58.93          2  
  6 Hidalgo, Carlos M    9 Fsc-Leby-MA          1:02.77    1:01.10          1  
  7 Tran, Andrew T       9 WSY-MA                    NT    1:06.45        
  8 Dougherty, Billy     9 EAC-MA               1:21.21    1:18.84        
 
Event 19  Women 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari G       9 SHIP-MA                39.51      41.12          7  
  2 Barone, Kamryn R     9 WSY-MA                 42.06      42.75          5  
  3 Collins, Abigail B  10 WSY-MA                 43.14      43.33          4  
  4 So, Alicia G         9 WSY-MA                 45.33      45.83          3  
  5 Ellis, Peyton        9 SMSC-MA                45.60      45.86          2  
  6 Sandhaus, Eliza M    9 Collegiate-MA          46.11      47.09          1  
  7 Weaver, Audrey H    10 WSY-MA                 45.84      47.16        
  8 Dimeler, Sierra     10 EAC-MA                 51.06      49.26        
  9 Myers, Emma          9 EAC-MA                    NT      52.96        
 10 Ludwick, Sadie L     9 WSY-MA                 56.63      53.85        
 11 Oltmans, Rene        9 EAC-MA                    NT      54.40        
 12 Hollar, Riley       10 SHIP-MA                52.18      54.97        
 13 Steffie, Caitlin     9 EAC-MA                 55.09      55.01        
 14 Eckert, Charli E     9 WSY-MA                 55.45      57.94        
 15 Mackison, Sophia    10 EAC-MA                    NT    1:02.89        
 -- Schappell, Natalie  10 TRVY-MA                47.42         DQ        
      False start
 
Event 20  Men 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boyce, Ryan A       11 WSY-MA                 44.04      42.91          7  
  2 Rautzhan, Luke      11 TRVY-MA                48.89      44.23          5  
  3 Strella, Dylan      11 TRVY-MA                53.24      48.77          4  
  4 Kline, Nathan J     11 Fsc-Leby-MA            50.19      50.24          3  
  5 Clouser, Joshua     11 EAC-MA               1:07.08    1:00.93          2  
  6 Easteadt, Drew      11 EAC-MA               1:04.11    1:04.30          1  
 -- Ulmer, Ashton A     11 SHIP-MA                49.65         DQ        
      Not towards breast off wall
 
Event 21  Women 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fink, Alexis M      12 EAC-MA                 35.92      36.82          7  
  2 Stier, Chae R       12 WSY-MA                 39.51      39.52          5  
  3 Fisher, Sarah       11 TRVY-MA                42.08      42.41          4  
  4 Jacobson, Ilana R   12 WSY-MA                 42.67      42.85          3  
  5 Edwards, Audrey A   11 WSY-MA                 43.92      45.07          2  
  6 Hoerner, Madison A  11 Fsc-Leby-MA            46.60      46.23          1  
  7 Williamson, Marisa  12 WSY-MA                 44.11      47.55        
  8 Kapesos, Sierra     11 EAC-MA                 49.30      47.69        
  9 Bonin, Lily M       11 Fsc-Leby-MA            46.71      47.79        
 10 Martel, Katie R     11 Fsc-Leby-MA            52.63      52.53        
 11 Sai, Ria            11 WSY-MA                 59.41      57.70        
 12 Mileshosky, Maegan  11 TRVY-MA              1:00.07      59.04        
 
Event 22  Men 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catalano, Nicholas  14 WSY-MA               1:35.82    1:36.85          7  
                  46.65     1:36.85 (50.20)                                        
 -- Krause, Kyle E      13 SHIP-MA                   NT         DQ        
      Arms past hipline
                  56.87        DQ (1:04.81)                                        
 
Event 23  Women 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kline, Vyktoria N   14 Fsc-Leby-MA          1:15.75    1:16.36          7  
                  35.06     1:16.36 (41.30)                                        
  2 Ortiz, Madison J    11 Fsc-Leby-MA          1:18.76    1:19.64          5  
                  37.56     1:19.64 (42.08)                                        
  3 Boyce, Katelyn M    13 WSY-MA               1:21.85    1:19.99          4  
                  38.55     1:19.99 (41.44)                                        
  4 Fry, Hailey         13 EAC-MA               1:23.69    1:22.85          3  
                  37.86     1:22.85 (44.99)                                        
  5 Plummer, Catherine  13 WSY-MA               1:54.58    1:52.30          2  
                  52.56     1:52.30 (59.74)                                        
 
Event 24  Men 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Montisano, Marcus   15 Collegiate-MA        1:15.00    1:12.00          7  
                  33.38     1:12.00 (38.62)                                        
  2 Jenkins, Garrett    15 TRVY-MA              1:18.74    1:20.93          5  
                  37.83     1:20.93 (43.10)                                        
  3 Ferrizzi, Samuel    17 TRVY-MA              1:19.74    1:22.70          4  
                  38.57     1:22.70 (44.13)                                        
 
Event 25  Women 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Emily E    17 WSY-MA               1:07.65    1:14.44          7  
                  35.87     1:14.44 (38.57)                                        
  2 Hudak, Kaitlin M    15 Collegiate-MA        1:17.21    1:19.05          5  
                  37.12     1:19.05 (41.93)                                        
  3 Lawson, Courtney M  16 SHIP-MA              1:26.50    1:27.91          4  
                  41.55     1:27.91 (46.36)                                        
  4 Kreiser, Raia N     16 Fsc-Leby-MA               NT    1:31.65          3  
                  41.40     1:31.65 (50.25)                                        
 
Event 26  Men 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carl, Evan           7 TRVY-MA                21.57      22.67          7  
  2 Taylor, Jaime        7 WSY-MA                 21.65      23.13          5  
  3 Fink, Dalton         8 EAC-MA                 23.53      23.15          4  
  4 Easteadt, Nate       8 EAC-MA                 27.37      23.78          3  
  5 Kline, Daniel I      8 Fsc-Leby-MA            27.86      23.93          2  
  6 Groh, Bode I         7 Collegiate-MA          24.65      25.17          1  
  7 Shriver, Logan       8 TRVY-MA                25.37      26.59        
  8 Galluzzo, Max        7 SHIP-MA                26.22      26.63        
  9 Sprouse, Dominic C   8 Collegiate-MA             NT      29.37        
 10 Douglass, Brody G    7 WSY-MA                 31.10      29.62        
 11 Gamber, Ian J        7 WSY-MA                 28.30      30.28        
 12 Strella, Collin      8 TRVY-MA                33.51      30.93        
 13 Conway, Logan        6 EAC-MA                 39.17      34.51        
 14 Saand, Amir          7 SHIP-MA                32.21      36.16        
 15 Weaver, Andrew J     7 WSY-MA                 45.41      41.90        
 -- Hidalgo, Jomar       5 Fsc-Leby-MA            36.62         DQ        
      Other
 
Event 27  Women 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ulmer, Haven C       8 SHIP-MA                21.60      21.69          7  
  2 Purcell, Gabriella   8 TRVY-MA                21.77      22.36          5  
  3 Cronin, Tessa        7 EAC-MA                 24.50      22.72          4  
  4 Kieffer, Ashley E    8 Collegiate-MA          24.56      22.96          3  
  5 Schermerhorn, Meri   7 TRVY-MA                22.11      23.19          2  
  6 Fink, Alison         8 EAC-MA                 23.75      23.44          1  
  7 Schaffhauser, Aver   8 Collegiate-MA          23.59      23.49        
  8 Kielty, Alice M      8 WSY-MA                 23.90      23.65        
  9 Newton, Emma         8 TRVY-MA                25.81      23.69        
 10 Mooney, Kathleen     8 EAC-MA                 25.54      23.96        
 11 Kellar, Marley       8 WSY-MA                 26.41      25.12        
 12 Dougherty, Hailey    7 EAC-MA                 30.21      25.96        
 13 Hidalgo, Carla J     7 Fsc-Leby-MA            26.53      26.76        
 14 Schappell, Emily     8 TRVY-MA                26.34      27.01        
 15 Frontino, Ava        8 SHIP-MA                28.99      27.23        
 16 Malin, Lily M        7 WSY-MA                 28.76      27.59        
 17 Hostetler, Abbie     8 SHIP-MA                31.44      29.52        
 18 Shively, Madison E   8 SHIP-MA                26.71      30.96        
 19 Rivera, Makayla H    8 WSY-MA                 32.91      32.50        
 20 Whalen, Ella L       6 Fsc-Leby-MA            30.51      39.90        
 21 Dougherty, Sarah     5 EAC-MA                 48.26      43.57        
 22 Martin, Emma         8 SHIP-MA                37.69      48.32        
 -- Egner, Emma E        7 WSY-MA                 35.41         DQ        
      Other
 
Event 28  Men 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Engle, Pete J       10 WSY-MA                 40.54      39.65          7  
  2 Lee, Ryan           10 WSY-MA                 39.46      40.02          5  
  3 Haskins, John A     10 Collegiate-MA          41.55      40.57          4  
  4 Adamski, Aiden      10 TRVY-MA                41.64      41.30          3  
  5 Taylor, Payton B     9 WSY-MA                 41.39      41.40          2  
  6 Krause, Colin E     10 SHIP-MA                41.86      42.43          1  
  7 Rudy, Jake          10 EAC-MA                 53.34      46.95        
  8 Hidalgo, Carlos M    9 Fsc-Leby-MA            44.99      48.17        
  9 Kreiser, Nick M     10 Fsc-Leby-MA               NT      48.31        
 10 Lopez, Alex         10 EAC-MA                 59.35      52.01        
 11 Tran, Andrew T       9 WSY-MA               1:00.39      56.14        
 12 Dougherty, Billy     9 EAC-MA               1:11.34      57.46        
 13 Meyer, Seth M        9 Fsc-Leby-MA            55.31    1:00.13        
 
Event 29  Women 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari G       9 SHIP-MA                37.01      38.50          7  
  2 So, Alicia G         9 WSY-MA                 40.59      40.65          5  
  3 Shore, Isabel A     10 WSY-MA                 41.59      40.78          4  
  4 Collins, Abigail B  10 WSY-MA                 39.84      40.96          3  
  5 Sandhaus, Eliza M    9 Collegiate-MA          39.46      42.43          2  
  6 Kinneman, Carsyn D  10 WSY-MA                 45.25      42.76          1  
  7 Schappell, Natalie  10 TRVY-MA                48.99      48.92        
  8 Ludwick, Sadie L     9 WSY-MA                 46.97      49.19        
  9 Myers, Emma          9 EAC-MA                    NT      52.09        
 10 Eckert, Charli E     9 WSY-MA                 50.98      56.16        
 -- LaCoss, Madeleine    9 WSY-MA                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 30  Men 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Lek C       11 SHIP-MA                32.07      32.36          7  
  2 Clarke, Ben W       12 WSY-MA                 40.24      38.08          5  
  3 Shriver, Connor     11 TRVY-MA                44.20      41.91          4  
  4 Ulmer, Ashton A     11 SHIP-MA                49.21      50.36          3  
  5 Clouser, Joshua     11 EAC-MA                 57.09      51.67          2  
 
Event 31  Women 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Abby M   12 WSY-MA                 32.05      31.37          7  
  2 Dehoff, Jena L      12 WSY-MA                 33.51      34.41          5  
  3 Downs, Olivia       12 TRVY-MA                40.80      36.49          4  
  4 Meyer, Madelyn O    11 Fsc-Leby-MA               NT      37.91          3  
  5 Edwards, Audrey A   11 WSY-MA                 36.61      39.54          2  
  6 Bessey, Katherine   12 TRVY-MA                39.44      40.16          1  
  7 Frey, Mackenzie     12 TRVY-MA                42.74      40.66        
  8 Hoerner, Madison A  11 Fsc-Leby-MA            39.73      41.02        
  9 Bonin, Lily M       11 Fsc-Leby-MA            43.75      43.88        
 10 Wenner, Rebecca     12 TRVY-MA                44.79      44.50        
 11 Mileshosky, Maegan  11 TRVY-MA                44.04      46.03        
 12 Sai, Ria            11 WSY-MA                 44.30      46.42        
 13 Williamson, Marisa  12 WSY-MA                 43.11      46.44        
 14 Crain, Bethany      12 EAC-MA                 47.22      47.82        
 15 Wohlbowne, Maria    11 EAC-MA                 53.74      51.16        
 
Event 32  Men 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turlington, Wade W  13 WSY-MA               1:08.13    1:05.87          7  
                  32.15     1:05.87 (33.72)                                        
  2 Bessey, Shawn       14 TRVY-MA              1:10.77    1:11.57          5  
                  34.45     1:11.57 (37.12)                                        
  3 Key, Jonah M        14 Collegiate-MA        1:13.48    1:12.76          4  
                  34.47     1:12.76 (38.29)                                        
  4 Catalano, Nicholas  14 WSY-MA               1:17.42    1:20.12          3  
                  38.37     1:20.12 (41.75)                                        
 
Event 33  Women 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Michaela     13 TRVY-MA              1:09.72    1:05.20          7  
                  31.65     1:05.20 (33.55)                                        
  2 Kline, Vyktoria N   14 Fsc-Leby-MA          1:04.44    1:08.72          5  
                  33.13     1:08.72 (35.59)                                        
  3 Keim, Mya           14 TRVY-MA              1:10.61    1:11.11          4  
                  34.78     1:11.11 (36.33)                                        
  4 Boyce, Katelyn M    13 WSY-MA               1:16.94    1:14.00          3  
                  35.67     1:14.00 (38.33)                                        
  5 Powell, Teddi J     13 SHIP-MA              1:15.38    1:16.15          2  
                  36.18     1:16.15 (39.97)                                        
  6 Bonin, Ryan M       13 Fsc-Leby-MA          1:23.84    1:21.10          1  
                  39.59     1:21.10 (41.51)                                        
  7 Spila, Eileen M     13 WSY-MA               1:24.36    1:26.06        
                  41.19     1:26.06 (44.87)                                        
  8 Saand, Sara         13 SHIP-MA              1:47.62    1:29.49        
                  43.35     1:29.49 (46.14)                                        
  9 Plummer, Catherine  13 WSY-MA               1:33.99    1:30.64        
                  42.72     1:30.64 (47.92)                                        
 
Event 34  Men 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Garrett    15 TRVY-MA              1:19.91    1:17.83          7  
 
Event 35  Women 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Emily E    17 WSY-MA                 59.83    1:05.03          7  
                  32.05     1:05.03 (32.98)                                        
  2 Rice, Macyn         15 WSY-MA               1:11.69    1:12.33          5  
                  35.30     1:12.33 (37.03)                                        
  3 Lawson, Courtney M  16 SHIP-MA              1:11.63    1:12.71          4  
                  35.46     1:12.71 (37.25)                                        
  4 Hudak, Kaitlin M    15 Collegiate-MA        1:13.76    1:17.53          3  
                  37.80     1:17.53 (39.73)                                        
 
Event 36  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tri-Valley YMCA-MA  'A'                     1:16.60    1:16.54         14  
     1) Schappell, Emily W8             2) Shriver, Logan M8              
     3) Carl, Evan M7                   4) Purcell, Gabriella W8          
                  38.91     1:16.54 (37.63)                                        
  2 Elizabethtown Aquatic Club-MA  'A'               NT    1:18.64         10  
     1) Mooney, Kathleen W8             2) Fink, Dalton M8                
     3) Fink, Alison W8                 4) Cronin, Tessa W7               
                  42.15     1:18.64 (36.49)                                        
  3 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:24.73    1:32.36          8  
     1) Kielty, Alice M W8              2) Kellar, Marley W8              
     3) Malin, Lily M W7                4) Taylor, Jaime M7               
                  54.72     1:32.36 (37.64)                                        
  4 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'            NT    1:36.43          6  
     1) Binkley, Alexis M W8            2) Hain, Alyssa L W7              
     3) Kline, Daniel I M8              4) Whalen, Ella L W6              
                  46.31     1:36.43 (50.12)                                        
  5 Wsy Swimming-MA  'B'                        1:41.08    1:44.20          4  
     1) Gamber, Ian J M7                2) Rivera, Makayla H W8           
     3) Douglass, Brody G M7            4) Wiest, Julia A W8              
                  55.75     1:44.20 (48.45)                                        
  6 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           1:47.27    1:51.02          2  
     1) Ulmer, Haven C W8               2) Saand, Amir M7                 
     3) Frontino, Ava W8                4) Martin, Emma W8                
                  50.47   1:51.02 (1:00.55)                                        
 
Event 37  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tri-Valley YMCA-MA  'A'                     2:14.70    2:11.05         14  
     1) Adamski, Aiden M10              2) Carl, Mary W9                  
     3) Hess, Rachel W9                 4) Schermerhorn, Maren W10        
                  33.30     1:08.08 (34.78)     1:47.52 (39.44)     2:11.05 (23.53)
  2 Wsy Swimming-MA  'A'                        2:12.88    2:13.45         10  
     1) Taylor, Payton B M9             2) Engle, Pete J M10              
     3) So, Alicia G W9                 4) Lee, Ryan M10                  
                  34.20     1:07.85 (33.65)     1:41.45 (33.60)     2:13.45 (32.00)
  3 Wsy Swimming-MA  'B'                        2:19.85    2:18.90          8  
     1) Barone, Kamryn R W9             2) Collins, Abigail B W10         
     3) Yoon, Sondo M9                  4) Rice, Marah F W9               
                  35.42     1:10.74 (35.32)     1:48.00 (37.26)     2:18.90 (30.90)
  4 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           2:30.14    2:30.48          6  
     1) Powell, Kari G W9               2) Hollar, Riley W10              
     3) Johnson, Ethan D M10            4) Krause, Colin E M10            
                  33.56     1:13.65 (40.09)     1:56.52 (42.87)     2:30.48 (33.96)
  5 Elizabethtown Aquatic Club-MA  'A'               NT    2:53.11          4  
     1) Steffie, Caitlin W9             2) Dimeler, Sierra W10            
     3) Cronin, Ethan M10               4) Myers, Emma W9                 
                  43.68     1:21.58 (37.90)     2:09.52 (47.94)     2:53.11 (43.59)
  6 Elizabethtown Aquatic Club-MA  'B'               NT    2:55.13          2  
     1) Oltmans, Rene W9                2) Lopez, Alex M10                
     3) Dougherty, Billy M9             4) Rudy, Jake M10                 
                  43.05     1:23.80 (40.75)     2:18.20 (54.40)     2:55.13 (36.93)
  7 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'            NT    2:58.06        
     1) Meyer, Seth M M9                2) Hidalgo, Carla J W7            
     3) Hidalgo, Carlos M M9            4) Kreiser, Nick M M10            
                1:48.24     2:30.90 (42.66)     2:58.06 (27.16)                    
 
Event 38  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:57.96    1:56.75         14  
     1) Dehoff, Jena L W12              2) Stier, Chae R W12              
     3) So, Ian J M11                   4) Alexander, Abby M W12          
                  29.88       59.52 (29.64)     1:30.10 (30.58)     1:56.75 (26.65)
  2 Tri-Valley YMCA-MA  'A'                     2:02.80    1:57.99         10  
     1) Downs, Olivia W12               2) Bessey, Katherine W12          
     3) Fisher, Sarah W11               4) Rautzhan, Luke M11             
                  30.22     1:01.47 (31.25)     1:30.10 (28.63)     1:57.99 (27.89)
  3 Wsy Swimming-MA  'B'                        2:06.68    2:10.74          8  
     1) Boyce, Ryan A M11               2) Edwards, Audrey A W11          
     3) Williamson, Marisa L W12        4) Clarke, Ben W M12              
                  32.25     1:04.48 (32.23)     1:37.39 (32.91)     2:10.74 (33.35)
  4 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'            NT    2:22.29          6  
     1) Kreiser, Nick M M10             2) Bonin, Lily M W11              
     3) Martel, Katie R W11             4) Hoerner, Madison A W11         
                  38.53     1:13.14 (34.61)     1:46.20 (33.06)     2:22.29 (36.09)
  5 Elizabethtown Aquatic Club-MA  'A'               NT    2:33.78          4  
     1) Kapesos, Sierra W11             2) Crain, Bethany W12             
     3) Clouser, Joshua M11             4) Fink, Alexis M W12             
                  37.23     1:19.29 (42.06)     2:04.66 (45.37)     2:33.78 (29.12)
 
Event 39  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:52.96    1:55.92         14  
     1) Yoon, Dahna W13                 2) Chavey, Zachary L M13          
     3) Boyce, Katelyn M W13            4) Turlington, Wade W M13         
                  28.34       58.04 (29.70)     1:30.73 (32.69)     1:55.92 (25.19)
  2 Tri-Valley YMCA-MA  'A'                          NT    1:56.08         10  
                  28.52     1:01.87 (33.35)     1:29.30 (27.43)     1:56.08 (26.78)
  3 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'            NT    2:00.48          8  
     1) Kline, Vyktoria N W14           2) Ortiz, Madison J W11           
     3) Bonin, Ryan M W13               4) Meyer, Madelyn O W11           
                  28.13       57.20 (29.07)     1:29.05 (31.85)     2:00.48 (31.43)
  4 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           2:18.78    2:20.21          6  
     1) Saand, Sara W13                 2) Johnson, Marissa R W14         
     3) Krause, Kyle E M13              4) Powell, Teddi J W13            
                  35.34     1:10.62 (35.28)     1:51.07 (40.45)     2:20.21 (29.14)
 
Event 40  Mixed 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shippensburg Aquatic Club-MA  'A'           2:08.26    2:14.78         14  
     1) Powell, Lek C M11               2) Ulmer, Ashton A M11            
     3) Hollar, Regan W12               4) Lawson, Courtney M W16         
                  27.80     1:08.39 (40.59)     1:45.17 (36.78)     2:14.78 (29.61)
 
Event 41  Men 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jaime        7 WSY-MA                 22.97      23.86          7  
  2 Groh, Bode I         7 Collegiate-MA          25.06      25.39          5  
 
Event 42  Women 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conway, Morgan       8 EAC-MA                 21.44      19.44          7  
  2 Ulmer, Haven C       8 SHIP-MA                22.07      22.33          5  
  3 Kieffer, Ashley E    8 Collegiate-MA             NT      22.89          4  
  4 Schermerhorn, Meri   7 TRVY-MA                26.47      22.99          3  
  5 Purcell, Gabriella   8 TRVY-MA                27.04      24.80          2  
  6 Hain, Alyssa L       7 Fsc-Leby-MA            21.92      25.06          1  
  7 Hidalgo, Carla J     7 Fsc-Leby-MA            24.23      26.16        
  8 Binkley, Alexis M    8 Fsc-Leby-MA            25.12      26.21        
  9 Newton, Emma         8 TRVY-MA                   NT      26.30        
 10 Sandhaus, Skylar J   7 Collegiate-MA          25.05      27.44        
 11 Kielty, Alice M      8 WSY-MA                 27.80      28.35        
 12 Schappell, Emily     8 TRVY-MA                28.71      28.44        
 13 Cronin, Tessa        7 EAC-MA                 31.86      29.39        
 14 Kellar, Marley       8 WSY-MA                 34.06      30.31        
 15 Dougherty, Hailey    7 EAC-MA                 37.23      33.27        
 16 Malin, Lily M        7 WSY-MA                 36.70      39.52        
 -- Wiest, Julia A       8 WSY-MA                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Rivera, Makayla H    8 WSY-MA                 41.57         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Shively, Madison E   8 SHIP-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Whalen, Ella L       6 Fsc-Leby-MA               NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 43  Men 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Payton B     9 WSY-MA                 38.18      39.08          7  
  2 Haskins, John A     10 Collegiate-MA          40.19      40.60          5  
  3 Yoon, Sondo          9 WSY-MA                 39.01      40.98          4  
  4 Hidalgo, Carlos M    9 Fsc-Leby-MA            52.86      53.05          3  
 -- Meyer, Seth M        9 Fsc-Leby-MA               NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 44  Women 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schermerhorn, Mare  10 TRVY-MA                32.11      32.19          7  
  2 Ellis, Peyton        9 SMSC-MA                39.64      40.22          5  
  3 Hess, Rachel         9 TRVY-MA                42.07      40.63          4  
  4 Carl, Mary           9 TRVY-MA                41.94      41.28          3  
  5 Dimeler, Sierra     10 EAC-MA                 50.11      47.03          2  
  6 Weaver, Audrey H    10 WSY-MA                    NT      50.07          1  
 
Event 45  Men 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shriver, Connor     11 TRVY-MA                36.63      35.42          7  
  2 Strella, Dylan      11 TRVY-MA                46.55      43.70          5  
 
Event 46  Women 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Abby M   12 WSY-MA                 31.24      31.18          7  
  2 Ortiz, Madison J    11 Fsc-Leby-MA            31.28      31.19          5  
  3 Downs, Olivia       12 TRVY-MA                32.33      32.09          4  
  4 Fink, Alexis M      12 EAC-MA                 31.91      32.98          3  
  5 Dehoff, Jena L      12 WSY-MA                 32.91      34.01          1.5
  5 Fisher, Sarah       11 TRVY-MA                33.81      34.01          1.5
  7 Martel, Katie R     11 Fsc-Leby-MA            36.68      36.61        
  8 Bessey, Katherine   12 TRVY-MA                35.65      36.90        
  9 Wenner, Rebecca     12 TRVY-MA                40.37      40.21        
 10 Hollar, Regan       12 SHIP-MA                45.60      44.49        
 11 Bish, Susannah L    11 WSY-MA                    NT    1:05.37        
 
Event 47  Men 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turlington, Wade W  13 WSY-MA               1:06.48    1:04.66          7  
                  29.93     1:04.66 (34.73)                                        
  2 Key, Jonah M        14 Collegiate-MA        1:11.70    1:10.17          5  
                  32.03     1:10.17 (38.14)                                        
 
Event 48  Women 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Michaela     13 TRVY-MA              1:06.78    1:05.24          7  
                  30.94     1:05.24 (34.30)                                        
  2 Yoon, Dahna         13 WSY-MA               1:07.48    1:06.09          5  
                  30.73     1:06.09 (35.36)                                        
  3 Meyer, Madelyn O    11 Fsc-Leby-MA          1:19.70    1:19.58          4  
                  37.98     1:19.58 (41.60)                                        
  4 Yoder, Amy          14 TRVY-MA              1:44.22    1:30.73          3  
                  41.98     1:30.73 (48.75)                                        
 
Event 49  Men 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Nathan D     19 Collegiate-MA          52.95      54.45          7  
                  25.20       54.45 (29.25)                                        
 
Event 50  Women 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strine, Jennifer A  17 WSY-MA               1:07.55    1:08.54          7  
                  31.00     1:08.54 (37.54)                                        
 
Event 51  Men 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shriver, Logan       8 TRVY-MA                   NT    1:48.44          7  
                  49.83     1:48.44 (58.61)                                        
  2 Carl, Evan           7 TRVY-MA              2:06.94    2:01.25          5  
                  54.94   2:01.25 (1:06.31)                                        
  3 Fink, Dalton         8 EAC-MA               2:08.83    2:04.58          4  
 
Event 52  Women 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conway, Morgan       8 EAC-MA               1:45.97    1:36.64          7  
                  46.20     1:36.64 (50.44)                                        
  2 Schaffhauser, Aver   8 Collegiate-MA        1:54.36    1:47.43          5  
                  50.81     1:47.43 (56.62)                                        
  3 Schermerhorn, Meri   7 TRVY-MA              1:58.99    1:49.81          4  
                  50.35     1:49.81 (59.46)                                        
  4 Hain, Alyssa L       7 Fsc-Leby-MA          1:52.75    1:55.19          3  
                  54.14   1:55.19 (1:01.05)                                        
  5 Fink, Alison         8 EAC-MA                    NT    1:58.56          2  
                  57.66   1:58.56 (1:00.90)                                        
 -- Ulmer, Haven C       8 SHIP-MA              1:53.87         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  49.21        DQ (1:07.00)                                        
 -- Binkley, Alexis M    8 Fsc-Leby-MA          1:59.98         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  58.13        DQ (1:05.92)                                        
 
Event 53  Men 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haskins, John A     10 Collegiate-MA        1:28.76    1:26.96          7  
                  41.29     1:26.96 (45.67)                                        
  2 Engle, Pete J       10 WSY-MA               1:29.80    1:28.06          5  
                  41.47     1:28.06 (46.59)                                        
  3 Rudy, Jake          10 EAC-MA               2:00.12    1:38.45          4  
                  43.16     1:38.45 (55.29)                                        
  4 Cronin, Ethan       10 EAC-MA               2:03.37    1:55.05          3  
                  57.97     1:55.05 (57.08)                                        
  5 Dougherty, Billy     9 EAC-MA               2:31.17    2:24.04          2  
                1:07.96   2:24.04 (1:16.08)                                        
 
Event 54  Women 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schermerhorn, Mare  10 TRVY-MA              1:15.76    1:15.17          7  
                  33.71     1:15.17 (41.46)                                        
  2 Powell, Kari G       9 SHIP-MA              1:20.87    1:22.09          5  
                  37.50     1:22.09 (44.59)                                        
  3 Barone, Kamryn R     9 WSY-MA               1:25.20    1:25.95          4  
                  40.33     1:25.95 (45.62)                                        
  4 Collins, Abigail B  10 WSY-MA               1:25.31    1:26.69          3  
                  42.38     1:26.69 (44.31)                                        
  5 Rice, Marah F        9 WSY-MA               1:32.65    1:27.01          2  
                  37.85     1:27.01 (49.16)                                        
  6 Sandhaus, Eliza M    9 Collegiate-MA        1:27.61    1:30.20          1  
                  40.50     1:30.20 (49.70)                                        
  7 Weaver, Audrey H    10 WSY-MA               1:35.11    1:30.66        
                  46.27     1:30.66 (44.39)                                        
  8 Hess, Rachel         9 TRVY-MA              1:34.10    1:32.06        
                  42.52     1:32.06 (49.54)                                        
  9 Kinneman, Carsyn D  10 WSY-MA               1:36.54    1:33.31        
                  42.77     1:33.31 (50.54)                                        
 10 Carl, Mary           9 TRVY-MA              1:32.65    1:34.33        
                  44.13     1:34.33 (50.20)                                        
 11 Dimeler, Sierra     10 EAC-MA                    NT    1:38.98        
                  45.19     1:38.98 (53.79)                                        
 12 Hollar, Riley       10 SHIP-MA              1:41.97    1:45.08        
                  50.15     1:45.08 (54.93)                                        
 13 Oltmans, Rene        9 EAC-MA                    NT    1:50.12        
                  52.37     1:50.12 (57.75)                                        
 14 Mackison, Madelynn   9 EAC-MA                    NT    1:57.44        
                  53.06   1:57.44 (1:04.38)                                        
 15 Butterfield, Becky  10 WSY-MA               2:34.69    2:22.75        
                1:20.08   2:22.75 (1:02.67)                                        
 
Event 55  Men 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Lek C       11 SHIP-MA              1:11.31    1:13.10          7  
                  33.06     1:13.10 (40.04)                                        
  2 Rautzhan, Luke      11 TRVY-MA              1:14.40    1:17.79          5  
                  35.58     1:17.79 (42.21)                                        
  3 So, Ian J           11 WSY-MA               1:17.60    1:17.81          4  
                  37.29     1:17.81 (40.52)                                        
  4 Clarke, Ben W       12 WSY-MA               1:26.08    1:23.06          3  
                  37.62     1:23.06 (45.44)                                        
  5 Strella, Dylan      11 TRVY-MA              1:38.64    1:36.38          2  
                  43.21     1:36.38 (53.17)                                        
  6 Easteadt, Drew      11 EAC-MA               1:53.02    1:51.21          1  
                  55.44     1:51.21 (55.77)                                        
 
Event 56  Women 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ortiz, Madison J    11 Fsc-Leby-MA          1:10.78    1:11.58          7  
                  33.28     1:11.58 (38.30)                                        
  2 Fink, Alexis M      12 EAC-MA               1:12.78    1:14.64          5  
                  34.61     1:14.64 (40.03)                                        
  3 Dehoff, Jena L      12 WSY-MA               1:15.27    1:15.73          4  
                  35.30     1:15.73 (40.43)                                        
  4 Meyer, Madelyn O    11 Fsc-Leby-MA          1:19.25    1:21.59          3  
                  38.28     1:21.59 (43.31)                                        
  5 Hoerner, Madison A  11 Fsc-Leby-MA          1:30.72    1:32.41          2  
                  43.01     1:32.41 (49.40)                                        
  6 Bonin, Lily M       11 Fsc-Leby-MA          1:32.71    1:34.56          1  
                  44.18     1:34.56 (50.38)                                        
  7 Hollar, Regan       12 SHIP-MA              1:39.48    1:35.84        
                  47.37     1:35.84 (48.47)                                        
  8 Crain, Bethany      12 EAC-MA               1:46.75    1:42.10        
                  48.14     1:42.10 (53.96)                                        
 -- Bish, Susannah L    11 WSY-MA                    NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  58.94        DQ (1:01.93)                                        
 -- Kapesos, Sierra     11 EAC-MA               1:35.81         DQ        
      Multiple strokes - back
                  47.28          DQ (52.55)                                        
 
Event 57  Men 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bessey, Shawn       14 TRVY-MA              2:42.27    2:40.02          7  
                  34.74     1:14.17 (39.43)     2:04.65 (50.48)     2:40.02 (35.37)
  2 Boyce, Ryan A       11 WSY-MA               2:48.31    2:46.19          5  
                  36.53     1:20.30 (43.77)     2:11.12 (50.82)     2:46.19 (35.07)
 
Event 58  Women 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Michaela     13 TRVY-MA              2:24.91    2:26.93          7  
                  32.00     1:08.03 (36.03)     1:54.04 (46.01)     2:26.93 (32.89)
  2 Boyce, Katelyn M    13 WSY-MA               2:36.32    2:32.71          5  
                  34.32     1:14.31 (39.99)     1:58.87 (44.56)     2:32.71 (33.84)
  3 Kline, Vyktoria N   14 Fsc-Leby-MA          2:28.76    2:33.06          4  
                  32.38     1:10.79 (38.41)     1:57.47 (46.68)     2:33.06 (35.59)
  4 Keim, Mya           14 TRVY-MA              2:40.89    2:40.45          3  
                  34.63     1:12.35 (37.72)     2:02.57 (50.22)     2:40.45 (37.88)
  5 Bonin, Ryan M       13 Fsc-Leby-MA          2:50.92    2:57.51          2  
                  39.79     1:24.29 (44.50)     2:18.90 (54.61)     2:57.51 (38.61)
 -- Johnson, Marissa R  14 SHIP-MA              2:33.54         DQ        
      Delay initiating turn - back
                  43.33     1:36.28 (52.95)     2:35.79 (59.51)          DQ (45.11)
 
Event 59  Men 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ferrizzi, Samuel    17 TRVY-MA                   NT    2:45.03          7  
                  33.14     1:17.49 (44.35)     2:06.97 (49.48)     2:45.03 (38.06)
 
Event 61  Men 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan           10 WSY-MA               1:12.71    1:10.82          7  
                  34.45     1:10.82 (36.37)                                        
  2 Taylor, Payton B     9 WSY-MA               1:12.93    1:12.19          5  
                  35.55     1:12.19 (36.64)                                        
  3 Adamski, Aiden      10 TRVY-MA              1:13.95    1:15.50          4  
                  36.05     1:15.50 (39.45)                                        
  4 Yoon, Sondo          9 WSY-MA               1:20.79    1:24.40          3  
                  39.53     1:24.40 (44.87)                                        
  5 Johnson, Ethan D    10 SHIP-MA              1:46.18    1:41.00          2  
                  46.83     1:41.00 (54.17)                                        
 
Event 62  Women 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schermerhorn, Mare  10 TRVY-MA              1:07.65    1:07.71          7  
                  31.68     1:07.71 (36.03)                                        
  2 Hess, Rachel         9 TRVY-MA              1:19.26    1:16.49          5  
                  36.92     1:16.49 (39.57)                                        
  3 Rice, Marah F        9 WSY-MA               1:19.94    1:17.42          4  
                  36.77     1:17.42 (40.65)                                        
  4 Shore, Isabel A     10 WSY-MA               1:26.29    1:22.61          3  
                  38.54     1:22.61 (44.07)                                        
  5 Schappell, Natalie  10 TRVY-MA              1:27.87    1:27.10          2  
                  41.12     1:27.10 (45.98)                                        
  6 Steffie, Caitlin     9 EAC-MA                    NT    1:32.72          1  
                  43.55     1:32.72 (49.17)                                        
  7 Ludwick, Sadie L     9 WSY-MA               1:36.29    1:33.82        
                  43.82     1:33.82 (50.00)                                        
 
Event 63  Men 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rautzhan, Luke      11 TRVY-MA              1:04.01    1:03.08          7  
                  30.58     1:03.08 (32.50)                                        
  2 So, Ian J           11 WSY-MA               1:07.17    1:05.83          5  
                  31.77     1:05.83 (34.06)                                        
  3 Clarke, Ben W       12 WSY-MA               1:11.81    1:08.01          4  
                  34.00     1:08.01 (34.01)                                        
  4 Boyce, Ryan A       11 WSY-MA               1:07.26    1:08.22          3  
                  33.33     1:08.22 (34.89)                                        
  5 Shriver, Connor     11 TRVY-MA              1:11.58    1:11.02          2  
                  34.13     1:11.02 (36.89)                                        
  6 Ulmer, Ashton A     11 SHIP-MA              1:32.80    1:33.99          1  
                  44.08     1:33.99 (49.91)                                        
 
Event 64  Women 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Abby M   12 WSY-MA               1:00.65    1:01.03          7  
                  28.79     1:01.03 (32.24)                                        
  2 Stier, Chae R       12 WSY-MA               1:06.35    1:05.50          5  
                  30.55     1:05.50 (34.95)                                        
  3 Downs, Olivia       12 TRVY-MA              1:07.49    1:05.97          4  
                  31.68     1:05.97 (34.29)                                        
  4 Fisher, Sarah       11 TRVY-MA              1:06.06    1:06.04          3  
                  31.28     1:06.04 (34.76)                                        
  5 Bessey, Katherine   12 TRVY-MA              1:09.28    1:12.29          2  
                  35.18     1:12.29 (37.11)                                        
  6 Edwards, Audrey A   11 WSY-MA               1:11.18    1:13.10          1  
                  34.19     1:13.10 (38.91)                                        
  7 Wenner, Rebecca     12 TRVY-MA              1:15.23    1:16.30        
                  38.36     1:16.30 (37.94)                                        
  8 Frey, Mackenzie     12 TRVY-MA              1:18.86    1:20.88        
                  37.16     1:20.88 (43.72)                                        
  9 Hollar, Regan       12 SHIP-MA              1:22.91    1:23.49        
                  41.59     1:23.49 (41.90)                                        
 10 Bonin, Lily M       11 Fsc-Leby-MA          1:32.41    1:26.79        
                  40.61     1:26.79 (46.18)                                        
 11 Sai, Ria            11 WSY-MA               1:29.56    1:31.25        
                  44.53     1:31.25 (46.72)                                        
 12 Crain, Bethany      12 EAC-MA               1:28.40    1:32.43        
                  44.23     1:32.43 (48.20)                                        
 13 Bish, Susannah L    11 WSY-MA               2:51.47    1:43.47        
                  48.09     1:43.47 (55.38)                                        
 
Event 65  Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turlington, Wade W  13 WSY-MA                 56.86      57.45          7  
                  27.66       57.45 (29.79)                                        
  2 Bessey, Shawn       14 TRVY-MA              1:01.10    1:01.02          5  
                  29.33     1:01.02 (31.69)                                        
  3 Steffie, Colin      13 EAC-MA               2:22.12    2:22.52          4  
                1:09.10   2:22.52 (1:13.42)                                        
 
Event 66  Women 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yoon, Dahna         13 WSY-MA               1:01.06    1:01.51          7  
                  29.69     1:01.51 (31.82)                                        
  2 Keim, Mya           14 TRVY-MA              1:03.99    1:02.39          5  
                  29.86     1:02.39 (32.53)                                        
  3 Boyce, Katelyn M    13 WSY-MA               1:04.07    1:03.18          4  
                  30.59     1:03.18 (32.59)                                        
  4 Powell, Teddi J     13 SHIP-MA              1:04.51    1:03.66          3  
                  30.32     1:03.66 (33.34)                                        
  5 Fry, Hailey         13 EAC-MA               1:08.04    1:07.02          2  
                  31.63     1:07.02 (35.39)                                        
  6 Bonin, Ryan M       13 Fsc-Leby-MA          1:07.25    1:11.93          1  
                  34.44     1:11.93 (37.49)                                        
  7 Spila, Eileen M     13 WSY-MA               1:10.92    1:14.26        
                  34.18     1:14.26 (40.08)                                        
  8 Yoder, Amy          14 TRVY-MA              1:19.21    1:18.85        
                  37.32     1:18.85 (41.53)                                        
  9 Johnson, Marissa R  14 SHIP-MA              1:23.98    1:22.37        
                  39.13     1:22.37 (43.24)                                        
 
Event 67  Men 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Nathan D     19 Collegiate-MA          46.33      48.17          7  
                  22.95       48.17 (25.22)                                        
  2 Ferrizzi, Samuel    17 TRVY-MA              1:02.13    1:02.02          5  
                  29.99     1:02.02 (32.03)                                        
 
Event 68  Women 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strine, Jennifer A  17 WSY-MA                 58.26    1:00.15          7  
                  28.87     1:00.15 (31.28)                                        
  2 Rice, Macyn         15 WSY-MA               1:03.27    1:04.91          5  
                  30.87     1:04.91 (34.04)